Израел 30

  • 33 522
  • 285
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13
Цитат
Абе вие какво правите бе  !? С компа лягате и с компа ставате 

Мани, мани ... с лаптопеца , където и да съм , съм винаги тук !  Joy

# 16
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Относно класацията на жените-политици (хич не ми идва да ги нарека "политички"... току виж някоя хвръкнала) - според мен трябва да е в обратен ред - на първо място Михаели и другите след нея... но това е лично виждане само.
Споделям  Peace

Анди,
аз знам, че има двама братя. Ако е така - семейство с 3 деца сред предишното поколение (това на родителите на Бар) не е се е смятало за многодетно, сега - да, повечето семейства са с по 2, но тогава...  Whistling Мъничкият се снима за детска мода... Дор е големият и брат  Peace

  Абе вие какво правите бе  !? С компа лягате и с компа ставате  hahaha

Кой е казал, че спим?!  Laughing На пост не се спи  Naughty

басис, не знам дали си обърнала внимание, но магнитчетата са с цветовете на българския трибагреник   bg
                               И да допълня - Тали, и Ментов ахна  Hug, много хареса подаръка  bouquet

# 17
  • Мнения: 1 410
Интереуваме нещичко,но незнам дали въпроса ми не е за мамите в арабската тема ,но за да н еим се натрисам на тях ще попитам тук.Кажете какво знаете за това СИНЬО ОКО,дето и Анди го има в подписа си?Една позната туркиня ми каза ,че се наричало МашАлла и било Окото на Аллах.Така ли е ,не е ли така?И какво символизира?

# 18
  • Мнения: 81
Най-накрая Тиги се разписа,аз заспах от чакане и притеснение.

Анди,  bouquet

На мен малкото братче на Бар Рафаели ми заприлича на малка сестричка,с тези къдрави коси.Embarassed Laughing

Съничка,изчисти си кутията за ЛС,за да ти отговоря! Hug




Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 11:02 от Плюшено Мече

# 19
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Тигър се разписа даже 2 пъти,така че добро утро аз отивам на пазар  Peace

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Плюшено Мече,   bouquet  Hug

Татянка, аз знам, че синьото око е заемка от мюсюлманите. Сред евреите има други символи за предпазване от "лошо око" (айн раа) - това са рибата, червен конец, носен на лявата ръка, и ръчичката, която мюсюлманите наричат Ръката на Фатима, а евреите - ръката на Мириам  Peace Турците наричат синьото оченце назар.  Grinning (те го ползват много за талисман). Аз имам ръчичка, която ползвам, за да освобождавам количките във супера (вместо монета от 5 шекела, която не винаги ми се намира под ръка) - и на ръчичиката има синьо око и пише "тфу-тфу-тфу" (това трябва да ти е познато - "пу-пу"  Wink). Ние, понеже сме се обвързали със синеоки мъже, сме защитени от уроки  Hug

http://www.giftonline.co.il/image/users/91404/detail/big/1147580.jpg - тук се виждат символите против уроки

ключодържател с ръчичката на Мириам и метална пластинка с размера на 5 шекела за количките в супера (пример):


Да допълня, че и обикновено синьо мънисто се смята за такъв талисман, заради особеното значение на синия цвят  Wink
(заради което е част от талита и в последствие - от знамето)

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 10:57 от Mentha

# 21
  • София
  • Мнения: 18 040
Интереуваме нещичко,но незнам дали въпроса ми не е за мамите в арабската тема ,но за да н еим се натрисам на тях ще попитам тук.Кажете какво знаете за това СИНЬО ОКО,дето и Анди го има в подписа си?Една позната туркиня ми каза ,че се наричало МашАлла и било Окото на Аллах.Така ли е ,не е ли така?И какво символизира?

Синьото око или така нареченият назар бонжук е турски, а не арабски амулет за прогонване на злите сили и привличане на късмет.
Произходът му идва от древните поверия, че хората със сини очи могат да урочасват най-много и носенето на именно
такова синьо око прогонва злата сила . Поради тази причина в миналото старите
занаятчии в Турция са започнали да правят тези стъклени очи с идеята, че носейки подобно око, то "гледа" директно към зложелателя и той не може да навреди. Чувала съм редица различни схващания за това око, но поне в арабския свят се приема, че то не носи религиозно значение, макар в Турция да го наричат "Окото на Пророка" или "Окото на Аллах".Аз лично не съм виждала да го слагат нито на бебета, нито в домовете си...
 Днес традцията с носенето му е свързана по-скоро със суеверията и широкото му разпространение като сувенир за туристите. В Турция обаче, май  и до днес  newsm78 на всяко новородено продължават да  слагат назар за предпазване, защото бебетата се водят   най-податливи на уроки. Няма специални изисквания за направата на окото, но се счита, че трябва да е ръчна изработка, направено от стъкло и трябва да се носи на видно място . Понякога към него се добавят и сури или аи от Корана за допълнителна защита. Размерите и видовете му варират от най-малките за лично носене, до най-големите за окачане по къщите, магазините и т.н. Всеки който е ходил в Турция е виждал колко разпространено е като сувенир ...
Не претендирам за пълна достоверност, споделих това, което съм чела по въпроса и съм видяла в арабския свят Peace

# 22
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Направило ми е впечатление, че турците го слагат и на самолетите, явно символ на някоя от авиолиниите

# 23
  • Мнения: 2 952
 Татянка,  Маша Алла ( ما شاء الله ) един вид  се превежда "Каквото Бог  желае"  .Един вид  добро или лошо ще се случат когато Бог реши. В турция има "nazar boncuğu" - камък , който пази от  Лошо око. Това на самолета  е Назар .

 Ние на иврит го наричаме : עין הרע  айн араа .
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/0/0f/Nazars.jpg



 

# 24
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ето, от къде идва идеята:


За червения конец - много хора, които ме виждат с мартеничка на ръката, си мислят, че съм си сложила червен конец против уроки  Laughing



А в Ерусалим един религиозен мъж, явно кабалист, ми сложи преди няколко години червен конец и ми каза, че ще се омъжа, за това ми го бил слагал  Flutter Хич не търпят да видят млада жена неомъжена  Joy

# 25
  • Мнения: 13
Цитат
ръката на Мириам

За Богородичка ли става въпрос ?  newsm78

# 26
  • София
  • Мнения: 18 040
Доколкото знам става  дума за Мириам, сестрата на Моисей Peace

# 27
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
ето какво намерих за синьото око Simple Smile
 http://bead.femoa.com/?p=87

# 28
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Доколкото знам става  дума за Мириам, сестрата на Моисей Peace

Именно - сестрата на Мойсей и Аарон  Peace Тя всъщност е смятана за пророчица  Grinning

Но в ежедневната реч казваме на ръчичката хамса, от арабската дума за числото 5  Grinning


jakinik, интересни статии има в този блог  Hug

# 29
  • Мнения: 13
Хей ще е интересно някой да разкаже за сестрата на Мойсей повече .  Знаех ,че е имал брат но не и сестра .  Миличкия Мойсей , как се е нервирал  , що нерви е изхабил . Той самият е интересна личност  , но за сестра му нищо не знам  Wink  .

Общи условия

Активация на акаунт