Ползвате ли предпазни очила за компютър?

  • 14 728
  • 51
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 459
Не полвам.

# 46
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Принципно съм с много нисък диоптър, но задължително, когато съм пред РС- то или чета съм с очила. Стъклата им пък, от своя страна, са и "предпазни".
Без очила също спокойно мога да работя и да чета, но резултатът е безумно главоболие в късния следобяд  Confused

От години работя (и в нас, и в офиса) само и единствено на TFT монитори.  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 1 654
Когато се задържа повече пред монитора задължително ги слагам, но за 15-30 мин не.

# 48
  • Мнения: 22
Аз съм с диоптър 0.50, далекогледство и астигматизъм. Имам очила и понеже съм нон-стоп пред ПС съм си ги направила с покритие и ми е много по-добре с тях.
П.С. С тях съм от около 2 месеца.

# 49
  • Мнения: 73
Ето малко интересна информация, за Лутеина - основната съставка на всички добавки за подобрявне на зрението:
Лутеин
Пресните плодове и зеленчуци съдържат много хранителни вещества, които са характерни само за растенията. Тези полезни съставки играят много важна роля за предотвратяване на множество заболявания. Такива са злокачествените тумори, сърдечно-съдовите и очните заболявания.
      Нашите очи са в голяма степен изложени на вредните въздействия на околната среда: изкуственото осветление, ултравиолетовото излъчване от слънцето, излъчванията от телевизионните и компютърни екрани и други. Поради тези фактори и образуването на свободни радикали, като резултат от метаболитните процеси в клетката, очите могат да се увредят в значителна степен. От това можем да се защитим с продукти, които имат антиоксидантно действие.
      Каротиноидите са ефикасни антиоксиданти, които укрепват липидната мембрана на клетките и така предпазват от токсични пероксидазни реакции. Те имат растителен произход и се намират в големи количества в зеленчуците и плодовете. Каротиноидите имат различно оцветяване, зависещо от броя на спрегнати двойни връзки. Заедно с хлорофила, участват в изграждането на хлоропластите - органели, в които се извършва фотосинтезата.
      В голямото семейство на каротиноидите са и общопознатите бета-каротини (най-важният провитамин А), ликопин (придава цвета на доматите, чушките и други), алфа-каротин, зеаксантин (определя цвета на царевицата).
      В групата на каротиноидите важно място заема и лутеинът. Той е ксантофил, който произлиза от алфа-каротина и определя оцветяването на листата и цветовете. Растенията, богати на бета-каротин са: спанак, тикви за печене, като те съдържат и лутетин, и то два до четири пъти по-голямо количество от бета-каротина. Лутеинът участва във фотосинтезата заедно с хлорофила. Отсъствието на лутеин прави невъзможна фотосинтезата. Този каротиноид е много важен антиоксидант с детоксикираща роля.
      Много автори са проучвали връзката между концентрацията на каротиноиди и състоянието на ретината. В Института за изследването на рака в Хаваите е доказано, че лутеинът най-ефикасно предотвратява пероксидазните реакции на мазнините, които са в значителна концентрация както в серума, така и в очите. Лутеинът като ефективен неутрализатор на свободните радикали играе важна роля като антиоксидант. Доминантни каротиноиди за ретината са заексантин и лутеин. Заексантинът е необходим за очната макула (жълто петно), а лутеинът е разпределен по цялата ретина.
      При изследването на лутеина е установено, че той се натрупва в очите по определен начин. След внасянето и абсорбцията в организма той се натрупва на две места в очите: в макулата и в лещата на окото. Като последица от реакциите на свободните радикали настъпват такива промени в кръвоносните съдове на жълтото петно, които довеждат до дегенерацията му. Резултатите от изследванията при по-възрастните хора несъмнено потвърждават факта, че лутеинът играе роля при защитата на макулата. Изследванията в Харвардския университет доказват, че с доза 6 mg лутеин дневно възможността от увреждане на макулата намалява с 43%.
      Лещата е най-често уврежданата част от окото. 98% от сухото вещество на лещата се падат на протеините. Свободните радикали увреждат тези протеини, предизвиквайки тяхната дегенерация. Това е основата на заболяването, известно като “перде”, което е често срещано сред по-възрастните хора.
      За развитието на “перде” са отговорни много фактори. Важна роля за появата му играе силната слънчева светлина, ултравиолетовото излъчване, дори тютюнопушенето. Някаи хронични болести, като например диабет, също така увеличават риска от появата на “перде”. За щастие, има начин да се предотврати тази болест. Това се постига главно с действието на антиоксиданти. С комбинирана антиоксидантна защита опасността от поява на “перде” се намалява с 1/3.
      Най-новите проучвания посочват важното действие на лутеина в тази насока. В едно осемгодишно изследване са проследени 50 000 жени и се установило, че редовното приемане на спанак е много по-ефикасно от други зеленчукови източници на каротиноиди. Освен спанака, в експеримента са използвани моркови, картофи и зимно-пресовани плодове, чието съдържание на лутеин е малко.
      Лутеинът е съвременна хранителна добавка, с чието редовно използване можем да допринесем за здравето на нашите очи и на други органи. С добър резултат може да го използва всеки, който е наясно с другите благоприятни ефекти на антиоксидантите (например за профилактика на туморните и сърдечно-съдовите заболявания).

# 50
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
От скоро ползвам очила (2 месеца),откриха ми астигматизъм и с 0,50 диоптър съм  Sad,но задължително си ги взех със защита за комп.,въпреки че и комп. е със защита  Rolling Eyes
А междудругото малко трудно се свиква с очила  Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 96
И аз от близо половин година ползвам и разликата е голяма.Няма го зачервяването и сълзенето на очите,а и главоболието все по-рядко го има.

Общи условия

Активация на акаунт