малтретирането в детската градина

  • 3 079
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 135
Използвам темата за да задам въпроса си, за което се извинявам на създателката и.
Дъщеря ми ходи на ясла, от самото начало една от учителките ме втрещява с коментари и обобщения. Първо беше, че са изчезнали ръкавичките на детето с което делим едно гардеробче и да проверя дали не съм ги взела по погрешка, майката я била помолила, говорих с майката отговори, че просто ги е попитала дали не знаят къде са. После детето ми я гледало нагло и лазело по колене след като му се е скарала и това ми го споделя с "ти" форма като на приятелка. Не знам как едно 2г дете гледа нагло при това непознат човек, но си замълчах. Следващият коментар беше по повод рождения и ден и факта, че не съм купила торта и балони децата се радвали на такива неща. Прецених, че може би има родители, които не искат децата им да ядат торта на 2г възраст в групичката има и по-малки, или изобщо храна внесена от вън. За балоните мое мнение е, че такива пукащи се неща, фойерверки и клоуни са забавление за по- големи дечица.
Купих само за персонала да се почерпят и така.
Последният и коментар, обаче ме изкара извън нерви.
Уча дъщеря ми да е без памперс и съответно сутрин нося торба пълна с дрехи и следобед си я прибирам, случи се обаче два пъти да не сложа горни дрешки. Мисля за от кръста надолу и да моя грешка, забравих. Днес отивам да я прибера и ме посреща госпожата с тънка усмивка и ми казва "Яна няма дрехи, ако нямате пари има магазини за втора употреба може да си вземете много хубави неща от там." Аз онемях, след минута се окопитих и отговорих, че Яна има достатъчно дрехи и нали не очаква да ги донеса всичките в яслата, но тя невъзмутимо продължи.
"Понякога човек няма пари и не е срамно да се пазари от там, важно е детето да има дрехи и когато аз кажа на лелята да ги донесе те да са в торбичката, случва се постоянно детето да няма дрехи за смяна, подреди си къщата, прибери зимните, изкарай летните, свърши го до понеделник, дъщеря ти се напикава като момче и трябват и горни дрехи"- последното с неприязън. Може и да си внушавам, вече бях много ядосана. Това ме довърши.
Не искам да прозвучи като оправдание за моята разсеяност и може би немарливост, да ми направи забележка, че втори път се случва, да съм по- внимателна, но да коментира материалното ми положение и начина по който пишка дъщеря ми е супер селяшко, невъзпитано и просташко. Реших обаче, че не искам да правя скандал, а за себе си знам започна ли ще се стигне до грозни сцени, минала съм вече преди 12г по този път и знам какво ще последва, освен това не исках дъщеря ми и децата от групичката да стават свидетели на беса и яда ми. За това реших да подам жалба и да се опитам да променя нещата по правилния начин. Тъкмо се канех да пусна тема с въпрос, когато прочетох тази. Възможно е детето ми да е малтретирано не спи спокойно нощем, напоследък е много изнервено и не иска никъде да отиде без аз да съм до него, а беше спокойно и дори притеснително самостоятелно. Възможно е учителката да ги дели по финансов принцип и да се отнася зле с детето ми като смята, че ние сме бедни. Не мога да го попитам, то бърбори много, но в повечето случаи я разбирам само аз.
Сутрин когато тя е на смяна Яна влиза в групичката плахо и някак като сянка, виждам разликата. Другото което си мисля е, че не може човек без елементарно възпитание да се грижи за мънички деца, за това искам да подам жалба, но не знам как да я напиша и само до директорката ли да е?

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 01:59 от nin4

# 31
  • Мнения: 135
А и забравих да благодаря на тези които прочетоха романа ми, пиша втори път защото имам някакво тъпо прокси и не ме пуща втори път в редакция.

# 32
  • Мнения: 12
Жалбата се пише в свободен текст..Права си да си мислиш,че се държи така с вас заради материалното положение..Нямат право,но...А без да те плаша признаците,които описваш забелязвах и в моето дете.Дори и да не е удряно и обиждано то ходи с непрязън там-само защото "мама ме води"...И не ми се извинявай-тази тема е за проблемите в детските градини.Малтретирането може да бъде както физическо така и психическо както е във вашия случай.

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 16:25 от diana.g

# 33
  • вкъщи
  • Мнения: 704
такива хора не може да са учители

# 34
  • Мнения: 651
Оххх майчини неволи   Cry
Пиши до директорката първо, но не очаквай кой знае какво...Да не кажа - нищо! Но пък е необходимата крачка, защото това ако продължава ще се наложи да пишеш до инспектората.... newsm78 (то като е ясла няма да е до инспекторат ами......както и да е - следващото стъпало). Не забравяй тона - възможно най-мирен, но точен и кристално ясен! Ако нямаш време да отделиш необходимото внимание давай тука мамите да помагат (особено тези, които сега се пекат на същия огън).
Само не се отказвай!
Една жалба депозира ли се веднъж (трябва да получиш входящ номер!) се лепва в досието на въпросния "учител".
Води се някаква статистика...четат ги по събранията (там където си вършат работата както трябва де...)
Та една жалба може да е капка в морето, но може и да е капката, заради която ще прелее чашата.

# 35
  • Мнения: 5 173
"Понякога човек няма пари и не е срамно да се пазари от там, важно е детето да има дрехи и когато аз кажа на лелята да ги донесе те да са в торбичката, случва се постоянно детето да няма дрехи за смяна, подреди си къщата, прибери зимните, изкарай летните, свърши го до понеделник, дъщеря ти се напикава като момче и трябват и горни дрехи"- последното с неприязън. Може и да си внушавам, вече бях много ядосана. Това ме довърши.
Shocked и мен... Как така ще коментира материалното ти състояние, бе #Cussing out?
Някой ако ми го каже това, ще му отхапя гръкляна и окото няма да ми мигне  bowuu.
Пиши до директорката, разпитай дали има и др оплаквания от тая, мотивирай др родители, ако има такива, да напишете обща жалба, пък, ако директорката е на място, ще й бие шута. Майка ми е в ДЯ и като знам как се отнася към лапетата, чак не мога да повярвам, че има и такива хора. Имаше 1 индивид в групата на майка ми, мед сестра от неФрологията, наричаше децата идиотчета и... Thinking забравила съм вече. Pusnaha valba do direktorkata i оная моментално изхвърча Peace.
Желая ти успех!
А няма ли къде да преместиш детенцето?

# 36
  • Мнения: 11
Nin, тъй като, както си прочела ми се наложи научих къде се подават жалби срещу възпитателите в детските градини или ясли. Първото е да пуснеш до директорката, като аз я пуснах с копие до регионалния инспекторат по образованието и отделна жалба в общината-отдел Образование, като приложих копие на другите жалби с входящите номера. Не съм пуснала само до Закрила на детето. Независимо дали е физически или психически тормоза, не трябва да го има, а ако го има, всеки трябва да си понесе наказанията. В предишната ни градина 1 от учителките се отнасяше зле с 1 детенце, което на 5 годинки започна да се напикава докато спи наобяд. Тогава майка му подаде жалба и определено имаше ефект. Направиха и проверки. Така че дерзай и не се оставяй на явно не достатъчно възпитана и образована "педагожка", която дори си позволява да говори на "ти". А още повече детенцето ти е още мъниче и няма как самичко да й се противопостави.

# 37
  • Мнения: 11
Нин, забравих да ти кажа задължително да си направиш копие на жалбата, на което да ти сложат входящите номера. И искай от директорката да се впише в книгата за жалбите. Освен това утре ще ти сканирам 1 лист с указания какво точно се прави от директорката, когато получи жалба. Пусни ми 1 мейл на yulski@abv.bg , за да мога да ти го пратя.

# 38
  • Мнения: 149
nin4,

  В жалбата трябва да акцентираш на отношението на г-жата към детето, както и реакциите на детото - то е обидено и унизено пред други деца, не иска да ходи на градина, влиза със страх, прибира се изнервено, спи неспокойно ... Опиши как се е почувствало детето /а не ти самата/. Подчертай, че тази "сцена" и коментарите за вашето финансово състояние са направени в присъствието на детето, както и на други деца. 
  И както е казала Мила от Марс - важен е тона - сдържано, кратко, ясно, без емоции, без коментари по адрес на г-жата.... най-важно е детето - то да е в центъра..
  По отношение на адресата: Моят съвет е да занесеш жалба, адресирана само до директорката на ДГ /винаги може да смениш адресата и да изпратиш жалбата и до др. инстанции/, да разкажеш за инцидентите и взависимост от реакцията да прецениш дали да я изпратиш и до по-високи инстанции.
   Аз лично, ако усетя, че директорката, без да е информирана за случая се опитва да защитава подчинената си, без да я уведомявам бих изпратила същата жалба и до регионалния инспекторат по образованието и до общината-отдел Образование. А без да я уведомявам, за да има някакъв момент на изненада. Съответните инстанции са длъжни да направят проверка и е малко вероятно, но все пак може да не са близки и да не уведомят директорката за предстоящата проверка.
   Успех! И ни дръж в течение, моля!
   

# 39
  • Мнения: 135
Искрено благодаря за всички отговори и съвети, бяха ми много полезни.
Неделя седнах да пиша жалба, как обаче да я формулирам след като детето ми почти не говори и моите опасения/според мен съвсем реални/ са в сферата на догадките? От цялата ситуация излиза, че съм накърнена само аз. Несериозно е да настоявам да се приемат моите критерии за поведение на персонала. На мен нещата са ми ясни. Тя е човек, който съди за хората по парите им и по това си изгражда отношението към тях. Тук за мен е важно да спомена, че не страдам от комплекс и не си внушавам. Съпругът ми работи много, за него работят хора, постигнали сме всичко заедно и нямаме нужда да се доказваме. Не страдам от мисълта, че някой няма да ме приеме така както аз искам.
Днес въпросната беше втора смяна и по стечение на обстоятелствата се наложи да разговаряме следобеда. На обед отидох до яслата да оставя чорапки и пантофи, защото имаше само един чифт в торбичката, а другите не бяха изсъхнали сутринта. Посрещна ме другата госпожа и ме попита "защо", спонтанно изръсих "за да не се налага вашата колежка да страда от моето лошо финансово състояние". Тя се усмихна, стори ми се позната и е ситуацията. Следобед като отидох да прибера малката " наш`та" сама дойде да разговаряме. Не било коректно да обсъждам с колежката и какво сме говорили, тя искала приятелски да ме посъветва. Отвърнах и, че аз приятелки си имам и нямам нужда от нови, следващият път няма да споделя с колежката и, а с който мисля, че трябва. Начина по който реагира ме кара да си мисля, че не съм единствената която се дразни от нея.
Цялата ситуация ми е страшно мъчителна, но очаквам включване и ще си допиша жалбата, ако ще и цяла нощ да стоя на компютъра.

# 40
  • Мнения: 11
Нин, какво стана? Подаде ли жалба? Аз все още нямам отоговор от РИО Варна и Община Варна, но имам търпение. Все пак са минали "само" 14 дни  Sunglasses

# 41
  • Мнения: 12
Нин, какво стана? Подаде ли жалба? Аз все още нямам отоговор от РИО Варна и Община Варна, но имам търпение. Все пак са минали "само" 14 дни  Sunglasses
[/quot
надявам се жалбата ти да има входящ номер.Лично на мен ми отговориха в рамките на 1 седмица...Доколкото знам до 14 дена отговора трябва да си го получила....

Общи условия

Активация на акаунт