Да сключа ли брак или не?

  • 6 889
  • 59
  •   1
Отговори
Здравейте,имам следния екзотичен въпрос  Embarassed-предстои ми раждане другият месец и с приятелят ми се чудим от юридическа и счетоводна гледна точка за или против брака в този момент сте?
-заслужава ли си да се подписваме или това ще доведе до серия усложнения/имам 2 седмици до подаване на документиет за тези 45 дни преди термина/-ако сключим брак сега знам,че процедурата ще отнеме време и аз на практика ще съм подала документи като едно лице,после 30 дни срок ще сменям лична карта с новата фамилия и новото семейно положение и ще трябва да променям информацията
-ако подпишем за кои помощи от пакета за бременност и майчинство ще трябва да подавам  и справки от неговата рабтоа/питам,защото той все още няма договор на новата си работа и счетоводителката
там не е особено кооперативна
Не ме разбирайте погрешно-не питам дали ми е по-изгодно да се водя неомъжена,за да вземам 35 лв помощ за дете до 1 година/не че и това не е фактор
По скоро питам дали сключването на брак сега ще ми усложни много живота
Много Ви благодаря

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
сключването на брак винаги усложнява живота  Wink

за 45 дневния да те пишат със старата фамилия.вадиш си нова лична карта.ако ти е готова като раждаш,ще ти издадат болничен с новата фамилия.като смениш картата дай и копие на работодателя.за всеки случай може с болничния от болницата да представиш удостоверения за съответствия на имената.вади се от общината и струва 2 лв.така няма да имаш никакви проблеми.
документ от работата на бащата ще ти трябва само за детските.за еднократното помощ не трябва.а той като няма договор,реално не работи за пред държавата.

ако не подпишете,ще трябва той да припознава детето.

# 2
  • Мнения: 59
сключването на брак винаги усложнява живота  Wink

 smile3555 права си

# 3
  • Мнения: 367
Аз да ти кажа нямам сключен брак все още,при припознаването на детето прецедурата не е кой знае колко сложна ....така че мисля че е въпрос на лична преценка...Успешно раждане! Peace

# 4
  • Мнения: X
........... мисля че е въпрос на лична преценка...Успешно раждане! Peace
Hug Peace

# 5
  • Мнения: 346
Наистина е въпрос на личнапреценка. Ние така и не сключихме брак. А точно преди раждането на мен и хич не ми е било до уреждане на разви бюрократични подробности. Лично за себе си не виждах смисъл какво би променил бракът. Процедурата по припознамането е много по- кратка и вече се извършва дори и в някои болници, без да се ходи при нотариус.

# 6
Imam vapros-nqkade vpisva;i se 4e deteto e prepoznato ot ba6tata?

# 7
  • Мнения: 346
В смисъл, ако питаш дали се записва, че е припознато, а не е плод на брак- не, май няма такова нещо.

# 8
  • Мнения: 367
В акта за раждане на детето пише имената на бащата и майката,което автоматически значи че той го е припознал за свое дете....е фамилиите на родителите са различни...което говори че брак няма....а като се замисля може и да има....какво те притеснява по-точно..... newsm78

# 9
  • Мнения: 36
Здравейте момичета, не зная защо всички толкова се страхуват от брак, ако нещо не върви между двама души едва ли за това е виновен брака, или ако пък някои семейства имат дълъг и щастлив семеен живот едва ли подписът в голямата книга е причина за това. Аз лично съм ЗА брак, защото все пак това е законното съжителство и създаване на законни деца както повеляват законите на държавата в която живеем. Едва ли си заслужава заради някакви мизерни помощи да се водим самотни майки и децата ни да бъдат незаконни. Какво от това, че бащите признават децата ни (то остава и да не го правят) не е ли по-нормално едно семейство да носи една фамилия. В крайна сметка живота и съжителството не е само цветя и рози, понякога изпадаме в ситуации в които трябва да вземем решение вместо човека с който живеем живота си и с който отглеждаме децата си и ако не сме негови законни половинки се оказва, че нямаме никакви права, и тогава сме безсилни. Ще ви разкажа една история (с риск да стана досадна) която ми е за пример и благодарение на която съм на тази позиция:
Мъж и жена, съвместен живот без брак, общо жилище, което е на името на мъжа, градили са всичко заедно, жилището и всички вещи и обзавеждане са общо придобити. Жената е бременна в 8-ми месец. Мъжът отива на работа и след 1 час се обаждат на жената, че е станала злополука и той е мъртъв. Жената освен, че изживява огромна мъка е бременна с незаконното дете на този мъж, защото когато е мъртъв той няма как да го припознае и живее в жилището което по закон е на наследниците на този мъж, които са брат му и баща му. Тя е НИКОЙ, детето й е НИКОЙ и още не родила се озовава на улицата, защото тя е незаконна вдовица и няма никакви права.
Не казвам, че на всички се случват такива неща, но има и други примери и никой не е застрахован.
Нямам какво да добавя и се извинявам предварително за мрачния разказ, защото не ми е било за цел да депресирам някоя от вас с него. Вземете най-правилното решение за себе си.

# 10
  • Мнения: 346
Тема специално за и против брака като цяло има в клюкарника. Тук момичето пита май друго: доколкото разбирам са взели решение за брак, но не е сигурна предвид състоянието си дали сега е моментът. Аз мисля, че може бащата на този етап да припознае детето, а по- натам да сключите брак.Макар че това ще доведе до допълните главоболия. Мисля, че сега е най-важно всичко да е наред с детенцето, а другото се нарежда винаги. Лично аз не бих се подложила в такъв момент на допълнителни главоболия.

# 11
  • Мнения: 36
Всъщност си права, най-важно е детенцето и майката да са добре, възможно е и аз да не съм разбрала точно какво пита, но това което направих е да изложа позицията си, защото имам много познати, които след като им се родиха децата изобщо не се решиха на брак, започнаха кръщенета, рожденни дни и др. подобни. Но в крайна сметка здраве да е, няма по-важно от това  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 1 433
ако сте решили да сключвате брак, по-добре след раждането/успешно и леко Hug/
аз бях сключила, но бях си променила лич. карта, защото бях студентка, имах издадени пълномощни и куп документи на старата си фамилия и това ме спря да се занимавам с корема с тъпотии
е, няма да казвам в какъм филм ме вкараха-Нои не можело да ми изплаща болничните, щото по ЛК се водя една, а по граждански брак друга, и куп още простотии
та се наложи в 9м, в 40 градусова жега да си изкарвам нова ЛК и да сменям куп документи
най-ме разбиха като ми поискаха в паспортното актуална снимка hahaha
добре че не беше в цял ръст Joy Joy
припознаването никак не е сложно, повечето АГ си имат свои нотариуси за улеснение

# 13
  • Мнения: 367
durik...твърде много наблегна на "законни" и "незаконни"...според законите на държавата деца....Децата са на родителите си ....и какво ги прави незаконни.... Thinking
Добре че ти казаха...темата е дали брака да е в този момент...точно преди да роди...но "водопад".....
Все пак радвам се ,че си намерила правилното решение за себе си! Peace

# 14
  • Мнения: 36
Надявам се, че няма всички да се изредят да ми кажат колко съм сгрешила темата, мисля че вече се поправих. Освен това никой не ангажирам с мнението си. Най-важното е да има деца и от сърце те поздравявам за твоите три дъщерички. Бъдете здрави и се радвайте една на друга  Wink

# 15
  • Мнения: 367
  bouquet....не го приемай лично,просто майчето трябва да е спокойно....От друга страна разбирам и това което казваш...така че "въпрос на личен избор"...Благодаря ти за пожеланието и добрите чувства... Peace

# 16
  • Мнения: 36
 Wink напълно съм съгласна

# 17
  • Мнения: 36
Много Ви благодаря за мненията-след консултация отново решихме да си припознае детето сега, а след няколко месеца да си се подпишем на спокойно-иначе болничният ми 45 дни преди термина ще бъде на едно лице,после след брак имало около 30 тина дни срок за смяна на л карта и ако бебо се роди в този период,което е много вероятно ставало "мазало" в документно отношение,защото си в "процедура", а това е любим момент за "разкатаване" от счетоводна гледна точка

# 18
  • София
  • Мнения: 17 592
Не си длъжна да си сменяш документите след сключване на брак. Изобщо не виждам причина за това...  newsm78 Аз лично не съм го правила - нямам и намерение, докато не им изтече срока, де.
Документи се сменят при изтичане на срок на валидност, загуба, унищожаване, смяна на постоянен адрес или смяна на име. Само в зелените паспорти имаше поле за женен / омъжена, но там пък ставаше с печат, не със смяна.

Ако бащата припознае детето и живеете в едно домакинство така или иначе ще трябва да даваш навсякъде, където е нужно, справка и за неговите доходи.

Ако той няма ТД, няма и официални доходи - с брак или не.

# 19
  • Мнения: 123
Като сключиш брак, получаваш нова фамилия, което е абсолютно равностойно на ново име, което изисква от своя страна да си подадерш документи за нова л.к.......Така че не ходете с неизправни лични документи:) Whistling Simple Smile

# 20
  • Мнения: 5
то да ти кажа общо взето е добре но да си от областен град,защото много те размотават те ти искат копие от гражданският брак което да е заверено от нотариус после при смяна на адреса също заявление от общината за постоянен адрес на което искат също копие което да бъде заверено от нотариус пък и ако лицето не е от областен град смяната на лична карта става за срок от 1м и мен мн ме размотаваха

# 21
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Като сключиш брак, получаваш нова фамилия, което е абсолютно равностойно на ново име, което изисква от своя страна да си подадерш документи за нова л.к.......Така че не ходете с неизправни лични документи:) Whistling Simple Smile

Не винаги след сключване на граждански брак жената променя фамилното си име. Доста жени не го правят, причините са различни.

# 22
  • Мнения: 117
Наистина не е необходимо да се сменя фамилията след брака.
Преди той да бъде сключен се попълват декларации в които се отговаря ясно и категорично каква фамилия ще носи съпругата и каква съпруга.
После в самият акт за граждански брак е записано кой какви имена ще носи.
Ако името се промени, трябва нова лична карта.
По темата мисля, че НОИ прави известни спънки ако не се съгласуват промените, че лицето с две различни фамилии и едно и също ЕГН е наистина едно и също лице, а според мен тази гимнастика не е необходима.
Успех и късмет.

# 23
  • Мнения: 99
Не си длъжна да си сменяш документите след сключване на брак. Изобщо не виждам причина за това...  newsm78 Аз лично не съм го правила - нямам и намерение, докато не им изтече срока, де.

Да, и аз съм така и сега ми казаха че ще плащам глоба че не съм ги сменила...не знам newsm78

# 24
  • Пазарджик
  • Мнения: 372
Всичко е въпрос на лична преценка.Таткото припознава детето и няма никакъв проблем.Леко раждане и здраво бебче! Peace

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Имаш и друг вариант, да сключиш брак,но да останеш със собствената си фамилия. Тогава няма да ти се налага да си сменяш документите.

# 26
  • Мнения: 36
Искам само да кажа, че всичко е толкова тъпо измислено в тая държава, че човек каквото и да направи или да не направи, винаги ще има неточности и все нещо, някъде, някой ще пропусне да свърши.
Моят съвет е да си мислиш сега само за най-прекрасното нещо, което ще ти се случи, като се поотгледате малко подписвайте.

# 27
  • Мнения: 5
Здравейте!
Притеснявам се понеже с мъжът ми нямаме брак,немислим и да сключваме.А аз по лична карта се водя в родния ми град,а живеем в друг.Предстоими да раждам октомври и несъм наясно с тези закони,документи и тн  newsm78.Трябвали да си сменям л.к. с настоящия ми адрес преди да родя?Прочетох тук че се ходи при нотариус когато се припознава детето....такали е и каква е процедурата Rolling Eyes
Ох изобщо не съм наясно каво трябва да направя относно документи преди раждането........... newsm78 newsm78 newsm78

# 28
  • Мнения: 3 675
Ние сме женени 4 години вече и пред нас не стои такъв проблем.Единствено това, че аз съм взела неговата фамилия, а по лична карта още съм със старата, все не ми остава време да я сменя тази лична карта, но ще трябва това лято да го направя.Дано само да не ми сложат една солена глоба.И аз като другите не съм я сменила, защото чакам да ми изтече срока.

# 29
  • Мнения: 160
По-скоро е лична преценка. Не се води от закони, помощи и т.н.

# 30
  • Мнения: 367
Здравейте!
Притеснявам се понеже с мъжът ми нямаме брак,немислим и да сключваме.А аз по лична карта се водя в родния ми град,а живеем в друг.Предстоими да раждам октомври и несъм наясно с тези закони,документи и тн  newsm78.Трябвали да си сменям л.к. с настоящия ми адрес преди да родя?Прочетох тук че се ходи при нотариус когато се припознава детето....такали е и каква е процедурата Rolling Eyes
Ох изобщо не съм наясно каво трябва да направя относно документи преди раждането........... newsm78 newsm78 newsm78
Не съм наясно сама дали трябва да си с постоянен адрес тук...но трябва да имаш направление от личен лекар...да се запишеш в женска консултация...по клинична пътека е така....така че може би ще трябва да си смениш поне временен адрес....и да се запишеш при някой личен тук...в града където живееш и където смяташ да раждаш...иначе да не те пратят по адрес  на лична карта като зараждаш... Rolling Eyes
А за припознаването не се притеснявай....това вече не е прецедент...по един или друг повод младите днес не сключват брак/било то средства,било то просто неудобство поради бременност..../ така че няма да сте първите...процедурата по припознаването е много олекотена...ходи се при нотариус ,след като се роди детето и текст в свободен стил/дете родено от майка еди коя си го признава баща еди кой си и му дава фамилия ..../...доколкото знам вече и в някой места извършват тази услуга още в болниците...поне така други майки казаха...но и при нотариус да трябва да се ходи не е страшно...става бързо...и се прави пак ти казвам...след като се роди бебето...при записването му ти трябват твоя лична карта...карта на таткото...и този документ....после си взимаш акта за раждане от общината/това вече е по местоживеене/....готов е след аколо 20 дни....ако нещо не съм ти обяснила добре питай...
Лека бременност и раждане!  bouquet

# 31
  • Мнения: 3 675
Искам да попитам нещо момичета.При записване на бебето само лична карта ли се иска?Както писах по-горе по лична карта съм още със старата фамилия, а тя изтича през април следващата година.Казаха ми, че ако не си сменя картата преди раждането, ще трябва мъжа ми да припознава детето, това вярно ли е /независимо че имаме брак/?

# 32
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Gitadam, след като си с друга фамилия как ще си откриеш сметка в банка, по която НОИ ще ти изплаща болничните за бебето. Ти ще си откриеш лесно, но как ще ти превеждат парите като си с друго име пред тях? Болничният ще бъде с друго име. Няма ли да ти е проблем това? Или носиш документ,че си едно и също лице?
Не виждам защо бащата ще припознава детето като сте сключили брак.

# 33
  • Мнения: 3 675
Явно ще трябва да се затътря до МВР когато съм в отпуск и да си сменя личната карта.Това за припознаването го питах, защото моя приятелка ми каза, че не искат свидетелство за брак в болницата и понеже по лични карти сме с различни фамилии няма как да докажа, че съм омъжена за мъжа ми. Mr. Green

# 34
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Явно ще трябва да се затътря до МВР когато съм в отпуск и да си сменя личната карта.Това за припознаването го питах, защото моя приятелка ми каза, че не искат свидетелство за брак в болницата и понеже по лични карти сме с различни фамилии няма как да докажа, че съм омъжена за мъжа ми. Mr. Green
По принцип си длъжна по закон в 30 дневен срок да си смениш ЛК при някаква промяна. Сега сигурно ще те глобят. А и все пак пред държавата си с друго име и ми се струва,че ще си създадеш излишни проблеми така. Бащата записва детето в есграон-а с документи от болницата и от там като те запишат с другото име, а в есграон-а си с друго, не знам как ще се оправяте. По-добре я смени според мен Peace

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За банковата сметка за НОИ няма значение фамилията.Аз съм си с моминската и нямам проблеми.

В болницата наистина не искат свидетелство за брак,а само лични карти.Но има много жени,които не са взели фамилията на мъжа си.Питат дали имате брак,казваш ,че да и това е .При издаването на акта от служба ГРАО ги проверяват тези неща и в акта за раждане на бебето ще си с фамилията на мъжа си,защото реално вече моминската ти фамилия не съществува.

За изплащането на болничинет със сигурност ще имаш проблем,така че ще трябва да си я смениш.Проблема е не заради банковата сметка,а защото на деклрациите се попълват данните по ЛК,а реално такъв човек вече няма.Под твоето ЕГН от НОИ виждат човек с друга фамилия.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 10:22 от Elfita

# 36
  • Мнения: 367
За банковата сметка за НОИ няма значение фамилията.Аз съм си с моминската и нямам проблеми.

В болницата наистина не искат свидетелство за брак,а само лични карти.Но има много жени,които не са взели фамилията на мъжа си.Питат дали имате брак,казваш ,че да и това е .При издаването на акта от служба ГРАО ги проверяват тези неща и в акта за раждане на бебето ще си с фамилията на мъжа си,защото реално вече моминската ти фамилия не съществува.

За изплащането на болничинет със сигурност ще имаш проблем,така че ще трябва да си я смениш.Проблема е не заради банковата сметка,а защото на деклрациите се попълват данните по ЛК,а реално такъв човек вече няма.Под твоето ЕГН от НОИ виждат човек с друга фамилия.
Незнам в коя болница не искат свидетелство за брак...аз и трите пъти като записвах детето и положението беше такова..."ако има брак-свидетелство+двете лични карти"....."ако няма брак-документ за припознаване+двете лични карти"....и стриктно си ги сверяват тези неща,защото от там тръгват първичните информации за новия индивид....не да правят впоследствие проверка.....поне в Майчин дом е така.....
Мое мнение смени си картата.....за да нямаш проблеми...и да си мислиш за най-важното без излишни притеснения.... Peace

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
picaso ,раждах преди 3 месеца и малко в Пловдив в клиника Селена.Не са ни искали свидетелство за сключен брак.Само питаха дали имаме.С акта на малката всичко е ОК.

Но може аз да съм някакво изключение.Нека и други да кажат пир тях как е било.

# 38
  • Мнения: 367
picaso ,раждах преди 3 месеца и малко в Пловдив в клиника Селена.Не са ни искали свидетелство за сключен брак.Само питаха дали имаме.С акта на малката всичко е ОК.

Но може аз да съм някакво изключение.Нека и други да кажат пир тях как е било.
Това частна клиника ли е .....ако е така може да са приели на доверие...тук доколкото знам си искат свидетелство за брак...
Извинявай ако съм те обидила нещо...наистина нека и други мами,да кажат при тях как е било...така ще се оформи най-правилно мнение....
Да ти е жива и здрава малката госпожица,и много да те радва !  bouquet

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
picaso ,не си ме обидила.На мен самата ми е интересно как е било при другите и защо на нас не са ни искали свидетелство.

Селена е частна клиника,да.Може и заради това да е.Странна работа-все пак те носят отговорност за документацията

благодаря за пожеланията  Hug

твоите госпожици също много да те радват

# 40
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Все пак свидетелството за граждански брак е документът, с който се доказва този брак. Логично е да искат да бъде представено.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Припознаване на детенце става много лесно. На нас не са ни искали ходене при нотариус. И това преди 9г. и преди 6г.!

Просто в болницата искаха или свидетелство за брак или трябваше лично бащата да отиде в администрацията на болницата и да попълни декларация по образец за  припознаване на детето. Става за минути, не е сложно.  Wink

Актът за раждане на детето не се различава по нищо от акта на дете, родено в брак.  Peace
Просто родителите не са с една и съща фамилия. Но и много родители не са с една и съща фамилия, въпреки че имат брак.
Никъде съм нямала проблем с това. И не са ме питали защо така...Нито при записване в ДГ или училище, нито в други инстанции.

Но и няма никакви облекчения или ползи т.е. водим се на един адрес и сме си семейство. Искат и доходите на двамата. Само за детските надбавки, въпреки че носех и неговият доход, не ми ги взеха, не им трябвали... newsm78

# 42
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Само за детските надбавки, въпреки че носех и неговият доход, не ми ги взеха, не им трябвали... newsm78

Не са ти го искали,защото нямате брак.

# 43
  • Мнения: 84
В момента е по-важно да се грижиш за себе си и за бебето. Бюрократщината ще те умори и изнерви още повече. Ако сте решили да сключите брак по-добре го направи след раждането. Леко раждане!

# 44
  • Мнения: X
В момента е по-важно да се грижиш за себе си и за бебето. Бюрократщината ще те умори и изнерви още повече. Ако сте решили да сключите брак по-добре го направи след раждането. Леко раждане!
Peace Hug

# 45
  • Мнения: 165
Аз да ти кажа нямам сключен брак все още,при припознаването на детето процедурата не е кой знае колко сложна ....така че мисля че е въпрос на лична преценка...Успешно раждане! Peace
И аз така мисля  Peace

# 46
  • Мнения: 3 066
Реши сама за себе си какво искаш,с кого и как го искаш! Ние имаме граждански брак в Лондон и църковен в Пловдив,но когато раждах  в Селена-ПЛОВДИВ се водих и се водя неомъжена защото Бг не признава брак без анулиране в Бг и нов документ!Та,бащата си припозна детето за 2 минути ,а ние се шегуваме че и след 2 брачни церемонии пак не сме женени в БГ!Здраве да е!  Joy baby_neutral Joy

# 47
  • Мнения: 19
Според мен да-въобще няма да ти отнеме много време
прави се варесман в лаборатория(иследване за сифилис-вземат ти малко кръв от вената-и на двамата) -поставят ти един печат върху медицинското-и с него при личната лекарка да ти издаде изходящ номер и да подпечата медицинското.После се ходи в общината в отдел(занимаващ се със сключването на граж.брак-подавате копия от личните карти на свидетелите-2бр. и,вашите лични карти,попълвате декларация за имената(за след брака-може да си запазиш фамилията( и медицинското)-дават ти срок-около 30 дена(може предвид че си в напреднала бременност и по-малък срок да дадат) за проверка в ЕСГРАОН на документите-казват ти ден-отивате със свидетелите и се подписвате-и ви дават свидетелството за граж.брак.
 След това в общината казваш,че искаш да си смениш постоянния адрес-дават ти анкетна карта за попълване,казваш им че сисключила и граж.брак и си си сменила името-ще те пратят в стая,в която ти издават удостоверение за имената-с тези 2 документа и 1 снимка-отиваш в МВР за смяна на паспорта-подаваш заявление за смяна на лична карта-пащаш и съответните такси-и в зависимост от услугата-могат и до 8 часа да ти я издадат.
  Така в работата си подаваш информация,че си сключила граж.браки с копие от новата лична карта-да се обадят в НОИ-мисля ще някаква бланка попълват и им я предоставят по служебен път към НОИ(от моята работа така направиха-въобще в НОИ не съм ходила).
Ако имаш дебитна карта-трябва да отидеш в банката-и да ги уведомиш-да ти сложат новите имена в програмата(нова дебитна карта не ти издават).Процедурата въобще не е сложна,но наистина отнема малко време,но това е нищо впредвид какви главоболия може да си спестиш за в бъдеще.Аз съм юрисконсулт-и според мен бракът е по-доброто решение,но ти си решаваш.
 Когато детето е припознато-то може да наследи баща си,но ти не-то да несе случва(никой не влиза чак с такива "сметки",но е по-добре ти и детето ти да сте защитени-така мисля.

# 48
  • Мнения: 19
Колкото до брака сключен в Лондон-ако е сключен в бълг.посолство-трябва да го признаят в България-в противен случай наистина няма как да се признае тук.Всичко хубаво!

# 49
  • Мнения: 3 066
Колкото до брака сключен в Лондон-ако е сключен в бълг.посолство-трябва да го признаят в България-в противен случай наистина няма как да се признае тук.Всичко хубаво!
Не,не е сключен в посолството,а в съответното гражданско по район!Здраве да е!

# 50
  • Кърджали
  • Мнения: 10 267
И ние сме в дилемата сега ли да сключим брак или да остан еза малко по -  късно. До тези размисли ни доведе факта че до раждането ми остава по - малко от месец /така е като досега само си казвахме, че ще сключим брак но не правехме нищо по въпроса/... Сега болничния дето е 45 дена преди раждането е внесен в НОИ, сключа ли брак трябва да сменям личната карта, пък това с новата фамилия дали ше създаде някакви недоразумения в НОИ и прочие въпроси и чуденки засега отложиха сключването на брака за по - нататък. Таткото ще си припознае детето и няма да има проблем.

# 51
  • Мнения: 1 479
Живеем в прекрасни отношения от 11 години вече.Имаме едно починало и две живи и здрави дечица. PraynigДостатьчно сме отговорни и без брак.Нямаме нито време,нерви и пари за сключването на брак.Родителите ни сьщо не са "цьфнали и вьрзали" финансово,че да ни направят сватба.Изпьлняваме си задьлженията кьм Дьржава,НОИ,НАП,ДГ/плащаме пьлна такса за децата/ и т.н.Всеки сам си решава. Wink

# 52
  • Мнения: 367
Според мен да-въобще няма да ти отнеме много време
прави се варесман в лаборатория(иследване за сифилис-вземат ти малко кръв от вената-и на двамата) -поставят ти един печат върху медицинското-и с него при личната лекарка да ти издаде изходящ номер и да подпечата медицинското.После се ходи в общината в отдел(занимаващ се със сключването на граж.брак-подавате копия от личните карти на свидетелите-2бр. и,вашите лични карти,попълвате декларация за имената(за след брака-може да си запазиш фамилията( и медицинското)-дават ти срок-около 30 дена(може предвид че си в напреднала бременност и по-малък срок да дадат) за проверка в ЕСГРАОН на документите-казват ти ден-отивате със свидетелите и се подписвате-и ви дават свидетелството за граж.брак.
 След това в общината казваш,че искаш да си смениш постоянния адрес-дават ти анкетна карта за попълване,казваш им че сисключила и граж.брак и си си сменила името-ще те пратят в стая,в която ти издават удостоверение за имената-с тези 2 документа и 1 снимка-отиваш в МВР за смяна на паспорта-подаваш заявление за смяна на лична карта-пащаш и съответните такси-и в зависимост от услугата-могат и до 8 часа да ти я издадат.
  Така в работата си подаваш информация,че си сключила граж.браки с копие от новата лична карта-да се обадят в НОИ-мисля ще някаква бланка попълват и им я предоставят по служебен път към НОИ(от моята работа така направиха-въобще в НОИ не съм ходила).
Ако имаш дебитна карта-трябва да отидеш в банката-и да ги уведомиш-да ти сложат новите имена в програмата(нова дебитна карта не ти издават).Процедурата въобще не е сложна,но наистина отнема малко време,но това е нищо впредвид какви главоболия може да си спестиш за в бъдеще.Аз съм юрисконсулт-и според мен бракът е по-доброто решение,но ти си решаваш.
 Когато детето е припознато-то може да наследи баща си,но ти не-то да несе случва(никой не влиза чак с такива "сметки",но е по-добре ти и детето ти да сте защитени-така мисля.
Извинявай,но това малко време ли ти се струва за майка в 8-9 месец...на която доста вече и тежи...и всичко я изнервя...и и е доста топло...където и да отиде...и и се ходи по-често до тоалетна...и т.н....Защо трябва винаги да мислим кой кого наследява по закон...дали с брак или не...вие сте семейство...и вашите семейстава ви приемат като семойство...ако е така...ще го наследят/дай боже да не е скоро... #Crazy/...независимо дали има брак...Важното е да има разбирателство и любов!Децата да са здрави и да растата в здрава среда/ако ме разбираш/.... Peace

# 53
  • Мнения: 485
Зравейте , аз съм в 8мия месец .. август месец трябва да родя.
Решението да сключим брак с мъжа ми го вземе точно за 2 дена ....
Отидохме извадихме си по едно медицинско , веднага отидохме в ритуалната зала попълнихме си декларацията ... и след 3 дена вече сме семейство.
Нито има нещо сложно нито може да натежи на някой ... стига да искаш всичко става.
Сега подадох документи за нова л.к. която ще излезе след 1 месец. аз утре излизам в майчинство док. ми каза че няма проблем за л.к. тя е подадена ... за болничния просто ще и  кажа новата ми фамилия (а и да и кажа и старата без значение защото аз съм с тире. .. в смисал моята фамилия - фамилията на мъжа ми) и тя ми пуска болничния, отидох в банката да си направя банкова сметка взеха ми данните от старата л.к и при излизане на новата веднага трябва да им се обадя. нищо сложно невиждам и аз ... всичко стана за 1 час.
не сме дигали пищна сватба .. напротив бяхме само близки + кумовете отидохме разписахме , обядвахме и кой от където дошъл  Mr. Green
аз неисках като родя детето ми да е с различна фамилия че пък и да се припознава .. незнам си какво.... защо? защото ме домързяло да ида да одаря един подпис и да си сменя л.к .....ама всичко си е до човека ... ако искате отивате ако неискате няма... никой неви кара на сила...
и какъв съвет да ти дадем... ти сама тряба да си прецениш искаш ли или не....
Успех , леко раждане !  Hug Peace

# 54
  • Мнения: 3 066
Зравейте , аз съм в 8мия месец .. август месец трябва да родя.
Решението да сключим брак с мъжа ми го вземе точно за 2 дена ....
Отидохме извадихме си по едно медицинско , веднага отидохме в ритуалната зала попълнихме си декларацията ... и след 3 дена вече сме семейство.
Нито има нещо сложно нито може да натежи на някой ... стига да искаш всичко става.
Сега подадох документи за нова л.к. която ще излезе след 1 месец. аз утре излизам в майчинство док. ми каза че няма проблем за л.к. тя е подадена ... за болничния просто ще и  кажа новата ми фамилия (а и да и кажа и старата без значение защото аз съм с тире. .. в смисал моята фамилия - фамилията на мъжа ми) и тя ми пуска болничния, отидох в банката да си направя банкова сметка взеха ми данните от старата л.к и при излизане на новата веднага трябва да им се обадя. нищо сложно невиждам и аз ... всичко стана за 1 час.
не сме дигали пищна сватба .. напротив бяхме само близки + кумовете отидохме разписахме , обядвахме и кой от където дошъл  Mr. Green
аз неисках като родя детето ми да е с различна фамилия че пък и да се припознава .. незнам си какво.... защо? защото ме домързяло да ида да одаря един подпис и да си сменя л.к .....ама всичко си е до човека ... ако искате отивате ако неискате няма... никой неви кара на сила...
и какъв съвет да ти дадем... ти сама тряба да си прецениш искаш ли или не....
Успех , леко раждане !  Hug Peace
Аз пук не искамда се омъжвам заради това,че съм бременна,че ми трябва виза или гражданство или заради друга някаква причина от този род! Исках  и си мечтаех да съм специална за него и да ми предложи с пръстен както и стана! не искахме голяма сватба,имахме 2 церемонии,но се радвам,че го направихме защото единствената причина за брак е -ЛЮБОВТА, ане детето,че е на път !МОЕ мнение !Даже в сватбената агенция се шегуваха,че съм единствената булка за тази година-сватбата бе юли месец,която не била бременнна !!!!!!!

# 55
  • Мнения: 485
eee  ние си се бехме сгодили още миналата година август месец ... той тогава си ми предложи с пръстен .. въобще както си е реда . мисалта ми беше че не бяхме нарочвали дата кога да е сватбата и т.н.  и просто решихме че ще разпишем а вече по-късно бебка като се роди и да стане поне на годинка ще идем и в църквата вече с рокля с много гости да сие както трябва.   bouquet

# 56
  • Мнения: 367
Зравейте , аз съм в 8мия месец .. август месец трябва да родя.
Решението да сключим брак с мъжа ми го вземе точно за 2 дена ....
Отидохме извадихме си по едно медицинско , веднага отидохме в ритуалната зала попълнихме си декларацията ... и след 3 дена вече сме семейство.
Нито има нещо сложно нито може да натежи на някой ... стига да искаш всичко става.
Сега подадох документи за нова л.к. която ще излезе след 1 месец. аз утре излизам в майчинство док. ми каза че няма проблем за л.к. тя е подадена ... за болничния просто ще и  кажа новата ми фамилия (а и да и кажа и старата без значение защото аз съм с тире. .. в смисал моята фамилия - фамилията на мъжа ми) и тя ми пуска болничния, отидох в банката да си направя банкова сметка взеха ми данните от старата л.к и при излизане на новата веднага трябва да им се обадя. нищо сложно невиждам и аз ... всичко стана за 1 час.
не сме дигали пищна сватба .. напротив бяхме само близки + кумовете отидохме разписахме , обядвахме и кой от където дошъл  Mr. Green
аз неисках като родя детето ми да е с различна фамилия че пък и да се припознава .. незнам си какво.... защо? защото ме домързяло да ида да одаря един подпис и да си сменя л.к .....ама всичко си е до човека ... ако искате отивате ако неискате няма... никой неви кара на сила...
и какъв съвет да ти дадем... ти сама тряба да си прецениш искаш ли или не....
Успех , леко раждане !  Hug Peace
Не искам да се заяждам...но какво значи детето ти да е с различна фамилия...та то и така ще е с различна фамилия от теб,ще носи фамилията на мъжа ти/като имам впредвид,че си с тире/,а и мойте деца носят фамилията на баща си,без да имаме брак...а може и да имаме и пак да сме с различни фамилии... newsm78...така,че не е до името..а до това как ти се чувстваш...дали приемаш да имаш деца с човек с който не си омъжена...просто това е.... Wink....Стига сте се притеснявали,децата не се различават по нищо от другите деца...ох... ooooh!...радвам се,че си намерила правилния път за теб...пожелавам ти щастлив семеен живот и здраво бебче... Peace

# 57
  • Мнения: 485
 чесно да ти кажа --- един подпис наистина нищо не променя но аз исках да подпишем и много държах на това... въпрос на принципи вече

# 58
  • Мнения: 767
Здравейте,
Предстои ни да подпишем с мъжа ми август месец. Пред дилема съм дали да запазя фамилията си или да приема неговата, не искам да съм с тиренце и 4 имена, защото за мен е смешно - или едното или другото...По-скоро искам да си запазя мойто фамилно име. Искам да попитам в този случай наложително ли ще е в 30 дневен срок да си сменям личната карта, да уведомявам НОИ за изплащане на обезщетението и т.н. Също така това че ще си остана с моята фамилия може ли да предизвика някакви бъдещи недоразумения относно това дали мъжа ми, аз и бебенце сме едно семейство - в смисъл да не се налага в бъдеще да удостоверявам че аз съм майката и т.н?.

# 59
  • Мнения: 485
невиждам смисал да си сменяш л.к
а за пред нои - аз немога да кажа
що се отнася после за бебето - вие ще си имате удостоверение за сключен граждански брак .

Общи условия

Активация на акаунт