Малта

  • 170 822
  • 836
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 13
Здравейте,приятели има ли някой запознат каква е стойността на социалните осигуровки, когато работиш като само-нает или така наречения ''Self employed'' ? Зависи ли сумата от доходите, които получаваш? По какъв начин се плащат осигуровките? Също така ме интересува какви са тези 18% VAT (нещо като нашето ДДС ли е?). Може ли да си го върна обратно на края на годината? Моля ви, ще ви бъда благодарен, ако някой даде подробна информация или ме ориентира къде мога да отида да попитам.
Благодаря предварително!

# 406
  • Мнения: X
Здравейте,приятели има ли някой запознат каква е стойността на социалните осигуровки, когато работиш като само-нает или така наречения ''Self employed'' ? Зависи ли сумата от доходите, които получаваш? По какъв начин се плащат осигуровките? Също така ме интересува какви са тези 18% VAT (нещо като нашето ДДС ли е?). Може ли да си го върна обратно на края на годината? Моля ви, ще ви бъда благодарен, ако някой даде подробна информация или ме ориентира къде мога да отида да попитам.
Благодаря предварително!

Обикновено са 30 евро на седмица. Плащат се веднъж на четири месеца. Последно се плащаха август, значи следващия път ще е декември. Броиш колко са понеделниците, умножаваш по 30 и ги внасяш. Като правиш Social Security номер ще ти кажат точно колко е. За ДДС-то ще ти обяснят във VAT офиса в Биркиркара. Като правиш документи за самонаето лице, единият от тях е VAT номер. Независимо дали начисляваш или не ДДС, такъв номер трябва да имаш. Ще ти кажат и откъде да си вземеш кочана с фактурите и над каква сума трябва да начисляваш ДДС. За различни професии е различно, за теб конкретно ще бъде написано във формата, която ще ти пратят след регистрацията. Другото, което трябва да направиш и то преди  VAT е данъчния номер. Накрая вземаш патент. Пет неща са, и петте се правят на различни неща.  Twisted Evil Последователността е:
1. Social Security Number (в най-близкият Health Office). Трябва да отидеш с готова попълнена ЕТС форма. Може да си я изтеглиш от сайта на ЕТС. Веднага ти дават осигурителния номер.
2. ETC регистрация. Прави се във Валета, същия ден, в който вземеш горното. С копие от формата, която си попълнил за горното, отиваш и подаваш заявление.
3. Данъчен номер - в Министерство на финансите във Флориана. Там ти искат копие от осигурителния номер.
4. VAT регистрация - в Биркиркара до бензиностанцията на пътя за Мсида. Там искат данъчния номер.
5. Патент - във Валета. Струва към 50 евро. Носи всичко, след като разбира се си го получил по пощата. Отнася се за номер 2 и 4, другите две ги дават веднага. Може и да ти направят някой номер за патента и да ти откажат, ако се случи, отиди на другия ден при друг служител.  С малтийската администрация е така. Mr. Green

Веднага след стъпка 1 може да започнеш работа. Така ми казаха всички институции, така че не е проблем, че нещо го няма или друго се бави. Ако ще вадиш малтийска лична карта всичките документи ще ти трябват, плюс договор за наем и две снимки.

# 407
  • Мнения: 837
Marli_9110 ако нещо не си разбрал или просто в момента си забравил да питаш ,споко  Simple Smileпращат ти една книжка в нея има написано всичко само трябва да я прочетеш  Wink

# 408
  • Мнения: 2 694
Имам един малко тъп въпрос за self employed: може ли да работи като еквивалент на нашето ЕТ? Например ако искам да продавам на преносима сергия, да речем два пъти в седмицата някъде. Нямам седалище на фирмата, но в същото време трябва да издавам документ на доставчика, а и някои разходи да ми минават като бизнес разход, например бензинът. Ясно ми е, че на някакъв етап трябва да се обърна към счетоводител, но искам да съм подготвена. Регистрацията на фирма тръгва от 210 евро за най-ниския капитал и въобще не искам да отивам нататък засега.

# 409
  • Мнения: 5
Здравейте момичета !


Мъжът ми кандидатства за работа в Малта, в момента живеем в Брюксел, но не ни допада, така, че много ще се радваме, ако му предложат работа в Малта. Интересува ме, ако евентуално дойдем да живеем там, кои градове бихте препоръчали , имаме едно дете на 1 г.8 м., изобщо как е живота в Малта, българите познавате ли се, виждате ли се ? На снимки всичко ми изглежда перфектно, винаги съм си мечтала да живея близо до плажа Simple Smile, наемите на апартаментите в сравнение с Брюксел ми се струват доста изгодни.  Ако евентуално имаме второ дете, как е там за раждане, доволни ли сте, знам , че е доста относително за добри лекари но все пак, надявам се да има .
Мерси много Grinning

# 410
  • Мнения: 837
 vesuky аз лично бих предпочела Брюксел ,имам предвид като стандарт ,но вие си знаете.
Аз родих тук преди 11м ,в държавна болница без да плащам ползвах осигуровките на съпруга ми ,доволна съм с спешно цезарово родих ,на 3 ден ме изписаха ,нямах проблем нито аз нито бебка -Бог ни е пазел както се казва в такъв случай .Ако те интересува нещо пиши на лични за да дам инфо относно раждане ,бебе ...доктори да не спамя излишно тук.
За градове всеки си решава -някой харесат Слима ,аз живея в San Pawl il-Bahar -не познавам Всички БГ  Simple Smile,имам си 4 бг -мами с деца 1г-2г ,ако си в нашият град ще се запознаем ,разбира се ако желаеш ,излизаме на разходки и така.Ако си в по далечен град ще намериш там мами БГ има навсякъде  Simple Smile

Последна редакция: пт, 24 окт 2014, 09:34 от stefi 1304

# 411
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Здравейте момичета !


Мъжът ми кандидатства за работа в Малта, в момента живеем в Брюксел, но не ни допада, така, че много ще се радваме, ако му предложат работа в Малта. Интересува ме, ако евентуално дойдем да живеем там, кои градове бихте препоръчали , имаме едно дете на 1 г.8 м., изобщо как е живота в Малта, българите познавате ли се, виждате ли се ? На снимки всичко ми изглежда перфектно, винаги съм си мечтала да живея близо до плажа Simple Smile, наемите на апартаментите в сравнение с Брюксел ми се струват доста изгодни.  Ако евентуално имаме второ дете, как е там за раждане, доволни ли сте, знам , че е доста относително за добри лекари но все пак, надявам се да има .
Мерси много Grinning

Ако знаех какво е Малта изобщо нямаше да дойда. А снимките показват избрани хубави местенца. Хубави градове според мен са: част от Слима, Сейн Джулиян, Суиги, Пемброк, Бахарича. Винаги се чудих защо толкова хора бягат от Малта и не остават тук, сега разбрах и смятам да последвам примера им. Липсата на природа е много неприятното за мен, но това е само една капка в морето от негативи. Това че боклуците се трупат по тротоарите още не мога да го приема. Да не говорим за транспорта. Задължително кола. Иначе ще намразиш Малта за 1 седмица ползвайки градския транспорт. Хубавите квартири започват от 500 Евро при минимална работна заплата малко над 600 Евро. Тук предпочитат да наемат малтийци, може да си най квалифицирания кадър в Европа, и да кандидатстваш с най некадърния и мързел Малтиец, ще вземат малтиеца без да се замислят. Такива фанатични националисти не бях виждала. Да не говорим какви расисти са и как не обичат емигрантите. Не ме разбирай погрешно работа има, особено ниско квалифицирана, за квалифицирана работа може да чакаш с месеци обаче. От България е по добре спор няма, но не можем да говорим за развита държава в никакъв случай.

Момичета знаете ли къде има зоопарк в Малта?

# 412
  • Мнения: X
Да не говорим за транспорта. Задължително кола. Иначе ще намразиш Малта за 1 седмица ползвайки градския транспорт.

Аз това ти го казах към пет пъти с цел да те разубедя да продавате колата.  Laughing Пълно е с българи с коли, с които са дошли от България. На нашата къса улица само са паркирани три, в т.ч. и нашата. Много си купуват и тук.

Хубави градове според мен са: част от Слима, Сейн Джулиян, Суиги, Пемброк, Бахарича.

Това го прецени след като обиколи цяла Малта с автобус ли?

но не можем да говорим за развита държава в никакъв случай.


Ти не беше ли напускала България само веднъж преди и то заради пътуване до Констанца?

Естел, не че нещо, но това за националистите е смешно при положение, че огромна част от работещите хора в Малта са чужденци и това не е от вчера. Естествено, че ще предпочетат малтийци пред българи ако има такава възможност. Най-малкото знаят малтийски. Ти на курс по език ходиш ли? Аз ходя и да ти кажа там има всякакви - шведи, италианци, испанци, американци, сърби и т.н. Но не и българи. Досега съм срещала много малко българи, които да говорят приличен английски, в това число и хора, които са тук от 15 години и продължават да говорят като пакистански първолаци. За каква хубава работа да претендират?
За боклука ... разправят, че в Ню Йорк сметосъбирането е още по-примитивно, но пък от друга страна в развита държава се намира.

Нали знаеше, че отиваш в малък средиземноморски остров, а не в Германия или Дания?  Peace

п.п. Ако някой си мисли, че не го обичат защото е емигрант, не е зле да допусне възможността, че не го обичат поради някакви други причини.

Последна редакция: вт, 28 окт 2014, 11:17 от Анонимен

# 413
  • Мнения: 1 317

Ако знаех какво е Малта изобщо нямаше да дойда. А снимките показват избрани хубави местенца. Хубави градове според мен са: част от Слима, Сейн Джулиян, Суиги, Пемброк, Бахарича. Винаги се чудих защо толкова хора бягат от Малта и не остават тук, сега разбрах и смятам да последвам примера им. Липсата на природа е много неприятното за мен, но това е само една капка в морето от негативи. Това че боклуците се трупат по тротоарите още не мога да го приема. Да не говорим за транспорта. Задължително кола. Иначе ще намразиш Малта за 1 седмица ползвайки градския транспорт. Хубавите квартири започват от 500 Евро при минимална работна заплата малко над 600 Евро. Тук предпочитат да наемат малтийци, може да си най квалифицирания кадър в Европа, и да кандидатстваш с най некадърния и мързел Малтиец, ще вземат малтиеца без да се замислят. Такива фанатични националисти не бях виждала. Да не говорим какви расисти са и как не обичат емигрантите. Не ме разбирай погрешно работа има, особено ниско квалифицирана, за квалифицирана работа може да чакаш с месеци обаче. От България е по добре спор няма, но не можем да говорим за развита държава в никакъв случай.

Момичета знаете ли къде има зоопарк в Малта?
Абсолютно споделям мнението на  Estell , описано е много точно!

# 414
  • Мнения: X
Ако нещо не ми харесва в Малта то е администрацията. Не мислех, че има по-зле от нашата, но тя си е направо цивилизована в сравнение с тукашната.  Twisted Evil

# 415
  • Мнения: 2 694
Малтийците се наемат първи по закон, не 'щото много се харесват, особено пък за по-квалифицирана работа. Тукашният еквивалент на Инспекцията по труда не си поплюва, проверяват се кандидатите и ако е имало малтиец, който по документи е квалифициран за работата, а не си го наел - дупе ти яко, да ме прощавате за израза. Един познат кандидатства за квалифицирана работа преди две години (в лаборатория), мина три интервюта, много го харесаха. И в последния момент му звъннаха, че много ги е яд, ама се е явил малтиец. Трябвало да го наемат, да изчакат да му мине пробния период от шест месеца, да се издъни, което гарантирано щяло да стане и тогава да вземат нашето момче.

Estell, животни има във Фемили парк в Марсаскала - коне, лама, овце, кози, кокошки. Само не ходете привечер, защото затварят. Животните са в горната част, след катерушките, на високото.
Има и нелегален зоопарк - казва се Монтекристо нещо-си, намира се отстрани на летището. Има тигърчета и по-екзотични животни. Все го пишат по вестниците, че ще го затварят и все пускат обяви за някакви събития. Трябва може би да го проверите кога и как работи.

Ако не сте с кола, не го планирай този Монтекристо, защото няма стигане до там. До Марсаскала ще стигнете по-лесно.

Иначе е вярно, че Малта е много странно място, особено за планински деца като мен. Аз дойдох с минимум очаквания. Очаквах да е много, много по-зле. Може би затова ми е добре и нищо не ме стряска негативно. Да не говорим, че който е пътувал с 11-ка към Овча купел в София като мен, ще му идва да закача цветя на чистачките на малтийския транспорт от радост  Crazy Обаче кола взехме, де. След една година с дете и без кола, тази мъка никога повече няма да си я причиня.

Последна редакция: вт, 28 окт 2014, 14:03 от Врабец

# 416
  • Мнения: X
Малтийците се наемат първи по закон, не 'щото много се харесват, особено пък за по-квалифицирана работа. Тукашният еквивалент на Инспекцията по труда не си поплюва, проверяват се кандидатите и ако е имало малтиец, който по документи е квалифициран за работата, а не си го наел - дупе ти яко, да ме прощавате за израза. Един познат кандидатства за квалифицирана работа преди две години (в лаборатория), мина три интервюта, много го харесаха. И в последния момент му звъннаха, че много ги е яд, ама се е явил малтиец. Трябвало да го наемат, да изчакат да му мине пробния период от шест месеца, да се издъни, което гарантирано щяло да стане и тогава да вземат нашето момче.

Преди две години, всъщност до преди 1/01/2014 българи и румънци се нуждаеха от working permit. Сега няма подобни ограничения и малтийците не се наемат с приоритет пред други граждани на ЕС, което не значи че хубава работа се намира лесно.  Peace

# 417
  • Мнения: 2 694
Може, може, дано да е така. Тогава ми направи голямо впечатление този казус. В някои области няма проблем с намирането на работа и за българи (iGaming-a), но там пък неприятното е, че работата в 99.99% от случаите е на пълен работен ден. Което е почти непосилно упражнение с малко дете.

# 418
  • Мнения: 837
Животни има и в Simple Smile Тали -но са овца,коза,кокошки,зайчета и птички декоративни -но парка е много приятен има и детска площадка и фитнес уреди та могат да се съчетаят нещата .И аз търсих ЗОО-градина ,но не намерих точно такава и видях този Монтекристо ,но не сме ходили все още.В Фемили парка ходихме животните са като в Тали ,парка е приятен ,но няма заведение и даже и една вода няма от къде да купиш в парка  Simple Smile,докато в Тали има и барче и може да се почерпите с кафенце или биричка  Simple Smile
Не така много БГ знаят добре английски и точно те споделят ,че местните могат да знаят много думи ,но акцента им е ужасен ,та смея да твърдя ,че младото поколение се справя отлично с езика английският .Сина ми учи в MCST и даже при нужда да се обаждат малтийци някъде където трябва да се говори на анг.(на куриерска американска фирма) са го молили да говори той -знак ,че е по добър от тях  Simple Smile
Естел тези американци  Simple Smile,са се записали да научат малтийски английски ли ? или ти учиш малтийски език -шега защото разликата между американският английски и Великобританският английски е в някой думи и в акцента и затова ми стана смешно американци на курс по английски в Малта  Laughing

Последна редакция: вт, 28 окт 2014, 14:26 от stefi 1304

# 419
  • Мнения: X
Само да вметна, че не било Тали, а Тъали.  Laughing Q сe чете като Ъ. Което не значи, че ми е лесно да кажа Суиъи. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт