Комбинирана ваксина срещу хепатит

  • 9 710
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 143
Търсих из целия форум такава инфо, но или не е актуална, или недостатъчна ...
Наскоро на една моя приятелка и откриха хепатит Б. Изпаднах в шок и ужас, честно казано! Четох из нета, четох и открих възможностите за ваксинация и съм се спряла на тази, комбинираната ваксина.
Със сигурност разбрах, че осигурява чувствително по-добра защита срещу хепатит В в сравнение с приложението на  моноваксини срещу хепатит А и В за минимум 10 години след първата ваксинация.
Със сигурност и ще ми спести време, пари и боцкания спрямо поставянето на моноваксини.

Обаче, някой от вас поставял ли я е? Доволен ли е? Какво ви е мнението като цяло за нея? Защото по тия, специализираните форуми - Хепасист и Хепактив говорят само хубави неща за нея ...

Предварително благодаря за инфото. Simple Smile

П.П. Ако се науча и как точно да слагам анкети, ще е най-добре.  Mr. Green

# 1
  • Мнения: 143
Побуууут ...  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 16
Аз си поставих комбинираната ваксина и съм много доволна. Нямах никакви странични реакци и при трите дози, дори зачервяване на мястото на боцкането нямаше. На сина си също сложих Хаврикс (тя е срещу хепатит А, тъй като той е роден след 1992г. и е ваксиниран срещу Хепатит Б със задължителните ваксини). Според мен си струва човек да отдели малко средства и да си сложи Туинрикс, а след това спокойно да си пътува и посещава заведения  Wink

# 3
  • Мнения: 143
mama_raly , аз на Коки твърдо ще слагам Хаврикс, не се колебая и за секунда. Кога си сложи комбинираната? Наистина ли трябва да се прави реваксинация и, ако да - кога? Прави ли си изследвания дали след ваксината си изградила антитела? Имала ли си допир до заразен с хепатит Б, преди или след като я сложи? Последното ми е най-важно, защото искам да си виждам приятелката и да не се притеснявам като ям в заведенията (до нас има едно капанче, в което готвят АДСКИ вкусно, обаче хигиената според мен, не е на ниво, ама никак) и само да се чудя кой, аджеба си е измил ръцете и кой не ...

Мерси за отговорите. Simple Smile   bouquet

# 4
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
преди ваксината - изследват се HBsAg i anti-HBc-total. ако и двата са отрицателни - правиш ваксината. ако някой от маркерите е положителен се срещаш с лекар - хепатолог. след като приключиш с ваксината и на всеки няколко години изследваш титър на анти-HBs. ако е > 15 ед/л всичко е наред. ако не - обсъжда се реваксинация с припомняща доза.
за детето - изследва се също последното антитяло.
питай ако има нещо друго.

# 5
  • Мнения: 143
mishka_moja, за тези изследвания съм наясно, ЛЛ ми е обещала направление в края на месеца, защото за този нямала ... или нещо подобно ... все не мога да ги разбера тия лекари с тези направления ... все пак благодаря, че потвърди инфото Simple Smile да съм по-спокойна, че тая лудата все нещо забравя ...  Rolling Eyes

Явно си я слагала, затова направо питам - след поставянето и, имала ли си контакт с болен от хепатит? Т.е. - сигурно ли е, че действа и организмът си изгражда тези антитела?

За реваксинацията разбрах, благодаря за разсяснението. Simple Smile   bouquet

# 6
  • Мнения: 14 654
Моят отговор го няма. Не съм против ваксинирането като цяло, но с противохепатитна ваксина не бих се ваксинирала. Знаейки най-честите начини на заразяване, не смятам, че попадам в рисковите групи.

# 7
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
аз съм лекар, слага съм ваксината на много хора, при огромна част от тях се изгражда стабилен пост-ваксинационен имунитет. освен това ваксината заедно с HBIG се поставя като профилактика при контакт с болен и пр.
янечек, само две неща:
1. вече никой експерт не приема хепатит Б за болест на няколкото рискови групи. за него са известни всички възможни пътища на инфекция. носителите в БГ са 8 % от популацията! съдържанието в слюнката е толкова, колко в плазмата.
2. ако ти се наложи кръвопреливане или друг биологичен продукт и дарителя не е бил разпознат?8000 души пострадали от катастрофи... смешно е да се твърди, че щом не си наркоман или промискуитетен риск няма. напротив ИМА. затова се ваксинират децата. иначе тези пари щяха да ги дават за друго.

# 8
  • Мнения: 458
бих си ваксинирала детето, ще прочета още и ще отида при ДП да попитам.
благодаря за информацията.

Последна редакция: ср, 14 окт 2009, 13:44 от xamelion

# 9
  • Мнения: 27 524
Ваксинирала съм сина си и срещу В, и срещу А. Но, поне тук, са си две отделни ваксини, не знам за комбинирана?  Thinking

# 10
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
бих си ваксинирала детето, още прочета още и ще отида при ДП да попитам.
благодаря за информацията.
ако детето ти е ваксинирано за хепатит Б има моноваксина (само срещу А)

# 11
  • Мнения: 27 524
ако детето ти е ваксинирано за хепатит Б има моноваксина (само срещу А)

А, мерси, разбрах и за моя въпрос  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 16
Ето и моя отговор, с малко закъснение, но нещо имахме проблем с Интернета Sad Не съм имала контакт с болни от хепатит, изследвания също не съм си правила. Просто реших, че е важно да се предпазя за години напред и си сложих Туинрикс. В училището на сестра ми имаше случай на хепатит А, но никой от ръководството не си направи труда да даде информация на децата и да ги посъветва да се ваксинират. Сложих й Туинрикс и на нея. Напълно съм съгласна с mishka_moja, че има безброй рискове от заразяване и затова човек трябва е малко по-отговорен за здравето си. В крайна сметка не е кой знае какво усилие - слагаш три дози и спокойно си ходиш по света  Sunglasses

# 13
  • Мнения: 14 654
Напълно съм съгласна с mishka_moja, че има безброй рискове от заразяване и затова човек трябва е малко по-отговорен за здравето си. В крайна сметка не е кой знае какво усилие - слагаш три дози и спокойно си ходиш по света  Sunglasses

Чакай малко  Stop Искаш да кажеш, че който не си сложи 3 дози е безотговорен към здравето си ли? Аз пък съм на мнение, че всяко неинформирано решение е безотгпвпрно за здравето. В случая аз съм преценила, че е по-отговорно и разумно да не се ваксинирам с три дози. Изследванията ми са отрицателни разбира се  Wink

# 14
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
янечек, разбира се, това е въпрос на избор. и твоят е такъв. няма нищо необичайно или неправилно.
аз твърдя, че човек не може да бъде сигурен, че контролира всички ситуации в живота си, вкл. риска от заразяване. най-малкото не знаеш дали някоя кифла няма да те зарази с една хепаринова спринцовка ако не е спазила стандарта. пази боже! 
между другото повечето пациенти с хроничен хепатит В не попадат в нито една от рисковите групи, вкл. партньорите им са отрицателни.

# 15
  • Мнения: 16
Чакай малко  Stop Искаш да кажеш, че който не си сложи 3 дози е безотговорен към здравето си ли? Аз пък съм на мнение, че всяко неинформирано решение е безотгпвпрно за здравето. В случая аз съм преценила, че е по-отговорно и разумно да не се ваксинирам с три дози. Изследванията ми са отрицателни разбира се  Wink
[/quote]

Всеки има право на избор. Аз съм направила своя и просто споделям мнението си. Щом ти си преценила да не се ваксинираш - добре, уважавам твоя избор  Simple Smile . Аз не мога да поема риска за себе си и моите близки, и да треперя всеки път когато пътуваме или сме в някое заведение. Затова предпочитам да се ваксинираме. Въпрос на избор, това е  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 143
mama_raly, mishka_moja, благодаря ви за отговорите. Simple Smile 

Янечек, ако знаех как точно се сменят вариантите в анкетата, бих добавила още един - твоят ... сега отивам да ровя и да пробвам. Simple Smile

Блонди, комбинираната е само за възрастни. Детската Туинрикс май няма почва в България, защото както бе споменато, децата се ваксинират срещу хеп Б по ЗК. Simple Smile

освен това ваксината заедно с HBIG се поставя като профилактика при контакт с болен и пр.

 Peace Таман за това и на мен ми трябва ... Simple Smile Wink

# 17
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305


 Peace Таман за това и на мен ми трябва ... Simple Smile Wink


говоря за профилактика непосредствено след контакт, например хирург се порязва и контактва кръв ма хепатитно болен....

# 18
  • Мнения: 143


 Peace Таман за това и на мен ми трябва ... Simple Smile Wink


говоря за профилактика непосредствено след контакт, например хирург се порязва и контактва кръв ма хепатитно болен....

OK, разбрах. Simple Smile При мен е за превенция при контакт с болен от хепатит Б (не е хроничен ... ), тъй че наистина си права. Simple Smile

Благодаря за разясненията - направо съм пълен бунак по темата, но май ще започна да влизам в час ...  Peace Hug  bouquet

# 19
  • Мнения: 143
Още веднъж - хиляди благодарности, момичета! Simple Smile Страхотни сте!!!! Аз си направих изследванията, днес ми сложиха ваксината и всичко е ОК. Simple Smile

Понеже съм малко паника, питах и на този тел. на Хепасист - нали те правят кампаниите за ваксините, но общо взето, инфото от тук не е мн по-различно, тъй че - ей ма на (да се надяваме) - защитена. Simple Smile

  bouquet  bouquet  bouquet

# 20
# 21
  • Мнения: 143

Този линк не се отваря ... newsm78  Обаче мисля, че си писала за същото, за което съм споменала в моя пост ... Simple Smile

Интересно ми е, обаче следното - Ваксина против хепатит не пази пушачи и дебели - на какво се дължи и каква е гаранцията, че ако си пушач и/или с наднормено тегло, ваксината (не) ти върши работа? Демек - не изграждаш необходимите антитела, или ... ?

И други мисли ме налягат ... ама то е дълго и тъжно моето ...

# 22
  • София
  • Мнения: 16
Здравейте, наистина хепатитите се оказват голям бум. Имайки предвид множеството места на предаване- на 1-во място са стоматолозите, козметици,маникюристки, педикюристки, пиърсинги, студиа за татуси и пиърсинги, различни медицински манипулации...... Много хора незнаят че са заразени (няма видими симптоми) докато не си направят  случайни изследвания.
Затова хубаво е човек да се ваксинира за да е спокоен.

# 23
  • Мнения: 143
Ти остави тия, ми да коментирам ли, че ако този, дето ми е сготвил храната в ресторанта, е носител на вируса, може да ми го "лепне" като стой та гледай. Или оня, дето ми е правил кубчетата лед и после си ги джуркам с напитката ... Wink Яко, кефя се много!

В момента съм юрнала ВСИЧКИ познати, близки и колеги да се ваксинират, защото една приятелка още не знае от къде го е "придобила" ... А тва е хипер тъпо - да има вариант да се спасиш от подобна история и да си чешеш ушите ... разбирам да беше скъпо ...  newsm78   Тва българина винаги лежи на ухото "на мен няма да ми се случи" ... и после се чуди отде ти е дошло ... Sad 

# 24
  • Мнения: 14 654
А тва е хипер тъпо - да има вариант да се спасиш от подобна история и да си чешеш ушите ... разбирам да беше скъпо ...  newsm78   Тва българина винаги лежи на ухото "на мен няма да ми се случи" ... и после се чуди отде ти е дошло ... Sad  

Аз например не лежа на никакво ухо. Преценила съм, че ваксината е по-опасна за мен от вероятността да заболея от хеп.Б и твърдя, че преценката ми е съвсем адекватна.
Не само това, но и ще откажа ваксините против хепатит за бебето, нямам намерение да го подлагам на рисковете, описани в листовката (а там дори не са изброени всички), защото евентуално ще се зарази някой ден.
Не става дума за евтино и скъпо, а за здравето, а като става дума за здраве, е добре човек да се информира.

# 25
  • Мнения: 143
Напълно съм съгласна!  Peace Simple Smile И мога да ти гарантирам, че дъщеря ми е абсолютно здрава (да ми е жива и здрава и за в бъдеще), но е ваксинирана с ваксината за Хепатит Б.  Уви, моята приятелка (основният повод да се разровя и чета по темата по-обстойно) същото не лежеше на никакво ухо, също беше доста добре информирана и прочее, но ... в момента е на специална диета и цял отбор лекари се грижат вирусът да не хронифицира. Знаеш ли колко ми е тежко на мен, като нейна близка да я гледам как страда и се мъчи, как се обвинява за това, че не е предприела нужните мерки на време?!?!? ЗНаеш ли какво изпитват мъжа и и децата и, да я виждат как се опитва да бъде весела, а всъщност цялата е полиняла и пожълтяла ... Знаеш ли какво значи това да виждаш буквално сринат психически и физически човек, с който си споделял всичко в продължение на десетилетия?!?!?! Тя също беше против ваксините, за това и съм толкова либерална относно различните мнения ... Сега същият този противник си ваксинира и двете деца, че и мъжа си накара да я постави ...

И, повярвай ми, Янечек, няма нищо по-гнусно от това да осъзнаваш, че не си предприел НИЩО предварително, а всичко е било в ТВОИТЕ ръце ...

Само ще допълня, че след второто си раждане станах приятелка с една мама, с която заедно лежахме в Тина Киркова. Също противник на ваксините, не позволи да сложат на момченцето и противохепатитната и БЦЖ ... 40 дни по-късно ми звънна да ме пита имам ли познат гастроентеролог, защото на 20-я ден станало някакво усложнение с бебчо, завела го в поликлиниката до тях и 20 дни по-късно - детето е с Хепатит Б ... Нз дали е станал хроничен – когато я чух за последно, лекарите имаха различни мнения по въпроса ... И за нея и сина и се моля също, всеки ден!

Съжалявам за емоционалния пост, сигурно е и малко неразбираем, но наистина цялата тази ситуация адски ми тежи и ми се иска да имам възможността да предпазя повече хора от евентуални подобни грешки или по-скоро те самите да се предпазят и да се замислят по-сериозно „Ами, ако се случи на мен?!"

# 26
  • Мнения: 14 654
защото на 20-я ден станало някакво усложнение с бебчо, завела го в поликлиниката до тях и 20 дни по-късно - детето е с Хепатит Б ...

Значи са й заразили бебето при някоя манипулация още в болницата, за което би трябвало да бъдат осъдени. От въздуха с хеп. Б не може да се заразиш, нито по въздушно-капков път. Нали не вярваш, че всички новородени, които не се ваксинират против хеп. Б се заразяват след раждането?
Майката не случайно се изследва за носителство и ако е носител, тогава за новороденото е силно препоръчително да се ваксинира след раждането. В такъв случай не бих отказала и аз, но шансът новородено бебе да се зарази с хеп.Б е нищожен, имайки предвид начините на заразяване. А случаят с приятелката ти е нещастно изключение, от което не могат да се направят изводи, че с повечето новородени се случва това.
А и да подчертая още един път - изобщо не съм против ваксините. Смятам обаче, че човек трябва да подхожда внимателно към тях, защото могат да бъдат и опасни.

# 27
  • Мнения: 24
Синът ми е роден 2007,следователно трябва да го ваксинирам само за Хепатит А?
Правилно ли съм разбрала,че има информация,но много не ясна!

# 28
  • Мнения: 143
Значи са й заразили бебето при някоя манипулация още в болницата, за което би трябвало да бъдат осъдени. От въздуха с хеп. Б не може да се заразиш, нито по въздушно-капков път. Нали не вярваш, че всички новородени, които не се ваксинират против хеп. Б се заразяват след раждането?
Майката не случайно се изследва за носителство и ако е носител, тогава за новороденото е силно препоръчително да се ваксинира след раждането. В такъв случай не бих отказала и аз, но шансът новородено бебе да се зарази с хеп.Б е нищожен, имайки предвид начините на заразяване. А случаят с приятелката ти е нещастно изключение, от което не могат да се направят изводи, че с повечето новородени се случва това.
А и да подчертая още един път - изобщо не съм против ваксините. Смятам обаче, че човек трябва да подхожда внимателно към тях, защото могат да бъдат и опасни.

Да, да ... съгласна съм! Simple Smile Абсолютно! Мисълта ми е, че на всеки може да се случи (не на всички) ... и, честно казано, после грам няма да ми пука дали детето ми е част от някаква си статистика или невинна жертва на лекарска грешка или пък на някаква си нелепа случайност (Говорим за нашите деца, а не за американските, чилийските или тези в Германия, например). Съгласна съм и, че възможността бебе да се зарази е нищожна, НО съществува ОГРОМНА вероятност родителите му да се заразят (няма да коментирам хилядите възможности това да се случи), вследствие на което те самите да заразят и него (особено, ако протече безсимптомно в началото) ...  Всичко това си е толкова реално възможно, че чак ми настръхва косъма само при мисълта.
Да, разбрах, че не си против ваксините, но ми е алогично защо си срещу противохепатитните ... за БЦЖ, Полио и ДТК - ОК ... ама хепатит ... и то тая ваксина, доколкото знам е много хубава - в целия ЕС я ползват ... и развива много силен имунитет ... поне така кават всички лекари ... а и се ползва от доста време в България - успешно, според статистиката ...

Нз, всеки предценява за себе си. Наистина. Аз, явно станах яростна защитничка вследствие на някакво лично преживяване и съвсем сериозно - не го пожелавам никому! И мен ме е страх от ваксините, но в пъти повече се ужасявам от това какво може да се случи, ако точно на мен/ децата/ мъжа ми ни се случи да се разболеем от някоя болест, за която съществува профилактика.

Синът ми е роден 2007,следователно трябва да го ваксинирам само за Хепатит А?
Правилно ли съм разбрала,че има информация,но много не ясна!

Да, точно така - Хаврикс се казва ваксината. Simple Smile Това е листовката. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 14 654
и то тая ваксина, доколкото знам е много хубава - в целия ЕС я ползват ... и развива много силен имунитет ... поне така кават всички лекари ... а и се ползва от доста време в България - успешно, според статистиката ...

Коя е тази ваксина? За Engerix ли става дума или за Euvax, която се слага на децата в Бг, поне на втория и третия прием? Или за някоя трета, за която не съм и чувала? Защото втората съдържа тиомерсал - съединение, което по никакъв начин не бих искала да попадне в кръвообращението на детето ми. Освен това, пак да поясня, против съм да се ваксинира с противохепатитна новородено, не съм взела окончателно решение дали да я сложим натам, още мисля по въпроса.
 

# 30
  • Мнения: 143
Да, да, разбрах те. Simple Smile Engerix е ваксината. Коки е ваксиниран с нея и трите пъти ... Euvax не са му поставяли ... убедена съм в това, защото специално казах на педи, че съм против нея и гледах какво слага и записва после в картона! За трета, в България и аз не съм наясно ...

# 31
  • Мнения: 14 654
Е, Коки може да не е ваксиниран с еувакс, обаче останалите деца са точно с нея  Confused  В картона на сина ми е записана точно тя, даже още първата доза е еувакс.

# 32
  • Мнения: 143
Е, Коки може да не е ваксиниран с еувакс, обаче останалите деца са точно с нея  Confused  В картона на сина ми е записана точно тя, даже още първата доза е еувакс.
Е, как, бе  Confused http://www.bgstuff.net/content/view/6336/559/ Само тук намерих ... значи, мен педиатърката ме пита какви предпочитания имам (стори ми се странно, признавам - да ме пита за "предпочитания"), но именно заради тиомерсала и живака в Еувакса, го отказах ... В Тина Киркова Коки също е с Engerix ... Трябва да изровя картона на каката, да видя тя с какво е ... Твоят син колко е голям и възможно ли е имунизационните практики от неговото раждане до сега да са се променили, в полза на Engerix?

П.П. Подписът ти е УБИЙСТВЕН!!! хахахааххаа

# 33
  • Мнения: 143
Нещо, което адски ме впечатли ... На мен това не може да ми се случи!  Колко често си повтаряме това изречение?

# 34
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
Нещо, което адски ме впечатли ... На мен това не може да ми се случи!  Колко често си повтаряме това изречение?
ами да. страшно е положението.

# 35
  • Мнения: 14 654
А като ваксинирате против хепатит, не си ли казвате точно същото:  "няма точно на мен/ моето дете да се случи да попаднем в малкия процент хора, получили след ваксиниране парализа, възпаление на очния нерв, множествена склероза..." и т.н. все от листовката  Wink

# 36
  • Мнения: 143
Знаеш ли, напоследък все си мисля и премислям около тия ваксини ... и колкото повече чета, споделям опит и коментирам, толкова повече се обърквам ... обаче истината е една - осъзнаваш ползата чак, когато нещо (иначе предотвратимо с ваксинация) се случи (недай си Боже) на теб/ твой близък ...

Пример, буквално от онзи ден - не съм привърженик на ваксината срещу ЧПВ ... прекалено много неизвестни има там.  Обаче, на майката на моя приятелка (и двете са ми адски близки) и правят цито (жената е стриктна) и резултат ПАП 3Д. Разминала се е на косъм САМО с хистероктомия (дано го пиша правилно) ... както с нея си говорехме, че НИКОГА не бихме се ваксинирали (в т.ч. и дъщерите си), сега нещата се гледат под друг ъгъл ... Леля ми също е на път да мине процедурата, но се моля за нея ...  Praynig 

Аз нямам познат, пострадал от ваксина срещу хепатит! Нямам и познат на познат ... четейки из нета (и на български), не откривам притеснителна инфо КОНКРЕТНО за тези ваксини - комбинирана, срещу А и В ...

Да, кофти е да си част от статистиката, независимо от коя страна на листовката си ... аз, обаче, залагам на дългогодишната практика ... просто не искам един ден да си задам въпроса "Ами, ако ... " или да мисля в парадигмата "Само да бях ваксинирала ... "  Peace Simple Smile

# 37
  • Мнения: 14 654
Е, моето дете пък пострада от друга ваксина, племенницата ми също, което ме кара да се съмнявам във всички ваксини. А ако видиш инвалид, който е станал такъв заради ваксина, ще се замислиш още повече.

# 38
  • Мнения: 143
Е, моето дете пък пострада от друга ваксина, племенницата ми също, което ме кара да се съмнявам във всички ваксини. А ако видиш инвалид, който е станал такъв заради ваксина, ще се замислиш още повече.

 Peace Peace Peace Не споря!!! Simple Smile Ох, абе, никой не е застрахован от нищо (баси и философското прозрение ...  Embarassed )

# 39
  • Мнения: 212
А като ваксинирате против хепатит, не си ли казвате точно същото:  "няма точно на мен/ моето дете да се случи да попаднем в малкия процент хора, получили след ваксиниране парализа, възпаление на очния нерв, множествена склероза..." и т.н. все от листовката  Wink

В България честотата на хепатит В е много висока - в Европа само ние и Молдова сме с честота на хепатит В над 8% с всички сериозни последствия от него (ниска честота - под 2%, средна - 2%-7%, висока - над 8% от населението). И както е добре известно и mishka_moja вече посочи, хепатит B не е болест на няколко рискови групи и опасността от заразяване е реална!

Ако Янечек може аргументирано да докаже, че 8% от всички ваксинирани срещу хепатит B (и/или хепатит A) деца и възрастни имат посочените от нея усложнения (а няма да може, просто защото точно те са много редки - 1 на 10 000, т.е. 0.01%), едва тогава има правото да прави тази неуместна аналогия.

Е, моето дете пък пострада от друга ваксина, племенницата ми също, което ме кара да се съмнявам във всички ваксини.

В това изречение също няма логика.

# 40
  • Мнения: 143
Persona, много благодаря за доуточненията, но нека не превръщаме И тази тема в "за" и "против" ваксините ... наистина държа на коректността в отношенията на хората, било то и анонимно ... Simple Smile  Peace

Самата аз често надничам в "Алтернативния форум" и съм в шок не от друго, а от факта, че мамите там виждат реклама на ваксина, шокират се от нея и РЕАЛНО НЕ СА ЗАПОЗНАТИ какви са причинителите на Хепатит, обаче са против ваксинацията ...  Shocked нямам против различните мнения, но ей това не мога да разбера - ровят се за съставки в тия пусти ваксини, а не знаят ПРИЧИНИТЕЛЯ ... 

Мен, ако питаш, е много по-ценно да се обяснява не толкова дали са вредни или не, а КАКВО РЕАЛНО МОЖЕ ДА НИ СЕ СЛУЧИ, ако не действаме ПРЕВАНТИВНО! Ей така, от чисто човешка гледна точка ... Simple Smile Иначе едните си държат на едното, а другите - на друго ... Sad няма убедени, а само настървени ...

 Peace

# 41
  • Мнения: 212
Persona, много благодаря за доуточненията, но нека не превръщаме И тази тема в "за" и "против" ваксините ...
В никакъв случай.   bouquet

На практика, в темата за вредата от ваксините давам обширна аргументирана информация от сериозни източници за предотвратимите с ваксини заболявания и какво се е случвало и може да се случи, ако хората спрат да се ваксинират срещу едно или друго заболяване.
Затова от своя страна очаквам да прочета също толкова аргументирани мнения от антиваксинистите.
За съжаление, в доводите си рядко стигат по-далеч от Гълъбов, Коток и конспирационните филмчета и това явно прави впечатление не само на мен.

По темата - нямам лични и клинични наблюдения върху комбинираната ваксина срещу хепатит A и B, но преди години се ваксинирах срещу хепатит B. Нямах абсолютно никакви нежелани реакции от ваксината, нито пък някой от колегите ми, с които се ваксинирахме по едно и също време.

# 42
  • Мнения: 14 654
Нямам никакво намерение да оборвам статистиките на Персона, те сигурно са си верни, просто избирам аз и децата ми да поемем риска да заболеем от хепатит, вместо този да се увредим с ваксината. Не ме интересува кой е по-голям, който е попаднал в 0,01%, ще ви го каже.
А и повтарям, че не съм срещу ваксините и ваксинирането - само не приемам мен да ме задължават да го правя и да търсят логика в действията ми.

# 43
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
янечек, утре как ще контролираш детето ти в детската градина/училище? според мен подобни решения трябва да се взимат само след мотивирани търсения. и в никой случай според това, което пише в листовките. все пак там отразяват всичко, което се е случило по време на прием на съответното лекарство, без това задължително да е свързано причинно-следствено.
с други думи - има бази данни, проучвания, докладвания и пр.
не те агитирам в никой случай, само смятам, че е много повърхностно да се цитира листовката от ваксината Simple Smile все пак това е една от най-сигурните ваксини. засега.  няма кокоши амбриони, няма живи вируси... и т.н. проблемът в тази ваксина ще дойде от развитието на мутантни вируси, които ще се изплъзнат от нея. но това е проблем, който вече е в експерименталните лаборатории, така че може би скоро ще има ъп-грейд.
благодарение на тази политика (ваксиниране на новородените) е намаляло значително вертикалното разпространение, острите хепатити, хроничните у децата и следователно очакваме значително намаление на рака на черния дроб.
сигурността на ваксината е несравнима. вирусът Б е с много висока контагиозност (много малко вирус е нубен за заразяване), много по-висока от тази на ХИВ. когато инфекцията е хронична (а тя хронифицира най-често при деца, при които острия момент може да мине незабелязано) рискът от късни усложнения е стотици пъти по-висок от този в общата популация.
ти точно за кое вземаш решение?

# 44
  • Мнения: 14 654
Taка е, така е - трябва да се търси. Споменавам само листовката, защото не искам да започне замерянето с линкове, което е крайно неприятно, знаете  Simple Smile Листовката ми служи, най-вече за да видя какви съставки има и оттам нататък да потърся информация как всяка една от тях може да повлияе на здравето ми. Страничните реакции, описани вътре също няма как да пренебрегна и да реша, че просто е случайност всички те да се появили след имунизация, но и от нея.
Много добре знам какво е хеп. Б, как се разпространява и кои са най-рискови групи; това беше ваксината, за която до последно се колебаех да слагам или не и в крайна сметка, след доста четене, реших, че няма да я слагам на детето си.
Честотата на хеп в БГ изобщо не ме засяга, интересува се само лично моят риск да се разболея, а той съвсем няма да е голям. И децата си няма как да заразя с хеп Б, тъй като не съм носител. Да предпазват от вертикално разпространение децата на курвите и наркоманките, не моите.
А решение взимам да се възползвам от правото си да откажа да ваксинирам, мисля, че е ясно. И за разлика от вас, никого не агитирам да постъпва като мен. Изобщо не ми пука кой ще се ваксинира и кой не, просто в тази тема си казвам част от моите съображения да не го правя  Peace

# 45
  • Мнения: 723
Имам приятелка, заразена с хепатит В, при манипулациите, съпровождащи раждане. Впоследствие заразила и мъжа си(не е знаела известно време, че е болна).

# 46
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305

Много добре знам какво е хеп. Б, как се разпространява и кои са най-рискови групи;

Честотата на хеп в БГ изобщо не ме засяга, интересува се само лично моят риск да се разболея, а той съвсем няма да е голям.

Да предпазват от вертикално разпространение децата на курвите и наркоманките, не моите.

аз не те карам да промениш решението си. а само да прецениш дали е взето достатъчно информирано... в БГ вертикалното разпространение е без голяма епидемиологична стойност. на риск от хоризонтална инфекция обаче сте поставени в по-голяма степен от останалите ...
и моля те въздържай се от определения като курви и наркоманки, защото показва освен лошо възпитание и тотално непознаване на проблема. основната част от хората, носители на хепБ не са от рисковите групи, а съвсем обикновени хора, със съвсем нормално социално поведение ...

# 47
  • Мнения: 143
Значи, четейки и препрочитайки темата отново и отново, за мен са важни следните епизоди:

1. Повечето народ е чувал какво е това животно - хепатит, но "още събира информация" (както е видно и в анкетата).

2. Изборът да се ваксинира човек или не, идва главно от позитивен/ негативен опит с ваксини и/или близък, познат, роднина, който се е заразил (де факто - виждаш, че опасност има и, за да не ти се случи и на теб, действаш превантивно).

3. Мотивиран си (респ. демотивиран, щото някои просто не се кефят на фармацевтичните компании, дето заливат народа с всевъзможни продукти, които пълнят чужди гуши, а пък разболяват нашите деца) от рекламна кампания - виждаш нещо, не го разбираш много-много, ама важното е да имаш мнение Wink

4. Хората, които са в час по темата в този форум основно са лекари. Извън него малък процент (личен опит) медицински лица са в час и могат да ти обяснят нормално и човешки. Другите се правят на лекари или просто се правят, че разбират повече от тях! Simple Smile  Те, медиците боравят основно със статистика и с терминология ( и другите се опитват, ама то звучи ... смешно ... особено като слушаш отстрани).

В този ред на мисли, информираността е МНОГО относително понятие!

И това си личи именно от поста, цитиран по-долу и от отговорите на mishka_moja, които сякаш аз съм писала (чисто смислово - терминологията ми е чужда ... )

Отделна тема на разговор е отговорността на хората към собствената им държава! Колко повече разсъждават, че не им пука за това или онова, толкова по-зле!

Grizantema, мен точно такъв случай ме накара да се разровя щателно и да проумея толкова много заблуди, наслагвани отвсякъде ...


Честотата на хеп в БГ изобщо не ме засяга, интересува се само лично моят риск да се разболея, а той съвсем няма да е голям. И децата си няма как да заразя с хеп Б, тъй като не съм носител.  И за разлика от вас, никого не агитирам да постъпва като мен.

Никой не те агитира Simple Smile  Peace Споделяме си. Simple Smile

Понеже спомена за "замерването с линкове", ан мен преди време ми беше попаднало нещо АДСКИ интересно като информация. Макар, че не се отнася за България, а за Америка, има доста общи неща, които биха могли да бъдат намерени ...

На мен ми направиха впечатление следните неща, свързани със задължителната имунизация срещу хеп Б в първите 24 часа след раждане на детето и, конкретно - защо тя е необходима (лекарите да ме поправят, ако нещо съм недоразбрала):

1. Жена, която е хроничен носител на вируса се тества, но с грешен тест, HBsAb , вместо HBsAg. Това е често срещана грешка, тъй като тези две тестови съкращения се различават само с една буква. Нейният неправилен резултат от теста е "негативен", така че лекарят смята, че детето не се нуждае от последваща профилактика след раждането;

2. Бременната жена е с положителен HBsAg , но резултатите от теста са неправилно изтълкувани или записани в обменната карта/ епикриза на бебето. Детето не получава HBIG (хепатит В имуноглобулин) и ваксина срещу хепатит Б.

3. Жената е тествана в ранен период от бременността си за наличие на  HBsAg и тестът и  е отрицателен. Тя развива HBV инфекцията на по-късен етап от бременноста и детето не получава ваксина или HBIG при раждането.

4. Майката е с отрицателен HBsAg, но детето е изложено на вируса след раждането от друг член на семейството или детегледачката (разбира се - най-често срещан случай), чрез:

    * ожулване
    * манипулации с нестерилни инструменти
    * медицинска интервенция
    * битова травма
    * ползване на общи гребени, четки за зъби
    * инцидент (злополука)
    * при раждане от заразена майка

Изтривам онези, които НЕ се отнасят до бебета ...

В този ред на мисли, Янечек (без да искам да те агитирам за каквото и да било), кажи ми, кое от тези неща ти се струва невъзможно за случване в семейството ви? Не го пожелавам никому ...  Praynig

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 12:29 от Didian

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 4 076
започвам да се замислям за ваксинация, кого да попитам - личната ми лекарка е педиатърката на детето

# 49
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
КЪРМЕНЕТО НЕ СЪЗДАВА РИСК ОТ ЗАРАЗЯВАНЕ С ХЕПАТИТ Б
освен ако няма активно кървене от рани на зърната.

ася, пусни си HBsAg и anti-HBc-total
ако и двата маркера са негативни - си сложи ваксина.
ако някой е положителен - свържи се с гастроентеролог.

# 50
  • Мнения: 143
Съгласна!  Peace Peace Peace Много ти благодаря, поправих го! Simple Smile

# 51
  • Мнения: 723
започвам да се замислям за ваксинация, кого да попитам - личната ми лекарка е педиатърката на детето
Повечето общопрактикуващи лекари имат стандартен отговор на въпроса - "Не, не препоръчваме допълнителни ваксини". На практика, обаче, те не разполагат с информация за ваксините, за които ги питаме, а и не се интересуват. Попитана от мен инфекционистка се оказа на друго мнение - все пак, заразените хора минават през нейните ръце - беше абсолютно "за" профилактиката. Най-добре се обърни към ваксиналния кабинет в твоя град(в някои градове е в РИОКОЗ, в други градове - другаде). Там имат и много по-голям опит с поставянето, не ми се е случвало да ми сложат студена ваксина, например.
Аз и мъжът ми сме ваксинирани с комбинираната ваксина, детето ми - с Хеп. В в родилния дом, после отделно, по наше желание - с Хеп.А. Странични ефекти - никакви.

# 52
  • Мнения: 143
Grizantema, мен ако питаш специалистите, инфекционистите и тези, които вече носят вируса знаят, че ваксината е единственият вариант за профилактика ... Другите не са чак толкова компетентни ... и това не е само за Туинрикс, а за всичко ...

Общи условия

Активация на акаунт