КОЗУНАЦИ - 2 тема

  • 82 173
  • 805
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 7 941
Чушчице гледам че са ти отговорили повечето.
Повече не мога да пиша, че съм на тъмно и си светя с джиесема да улуча клавиатурата.

# 76
  • Мнения: 321
А, КАКВО МИСЛИТЕ ЗА СЛЕДНАТА ПЛЪНКА ,ПРИ 1 КГ БРАШНО. 200ГР.МЕКО МАСЛО 5-6 СУПЕНИ ЛЪЖИЦИ ЗАХАР,КАНЕЛА И 100 МЛЕНИ ОРЕХИ. САМО ТОВА И СЕ СЛАГА В ПЛИТКИТЕ .НЯМА ПРОБЛЕМ ДЯДА-ХАДЖИЯ

# 77
  • Мнения: 1 232
Днес, за суха тренировка за Великден, правих Карамеления козунак. Обаче, това с втасването на козунака, нещо не улучих, май. Мисля, че ми превтасаха. Като оформих козунака във формичките, ги сложих на 50 градуса във фурната за 40 мин. , тогава включих на 150 градуса и пекох.
Какво означава превтасало тесто? Освен, че плитките се губят и козунака става плосък, вкуса как се променя?

# 78
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Значи,тестото втасва на 50 градуса във фурната.След като втаса,тавата с тестото се изважда от фурната за намазване с жълтък и поръсване със захар.Тогава градусите се увеличават на 160-или там според указанията.Намазването и поръсването отнема няколко минути,през които фурната се затопля,но не е достигнала тези градуси(160 или каквото пише в рецептата).Та,това е слабо затоплената.
Първите 5-6 минути пека само отдолу,после включвам и горният реотан.Това,когато пека на 160 градуса.А,когато пека на 180 градуса,в началото пека само 3 минути отдолу и после включвам и горният реотан.

през това време къде стои тавата?
долу или по средата на фурната?

# 79
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Аз пак подхващам панетонето със закваска. След миналогодишния провал съм пак на линия. Ето току- що омесеното тесто, оставено на топличко за 48 часа:
http://djemma.snimka.bg/family/velikdenski-vkusotii.366445.17970098

# 80
  • Мнения: 840
Мерси момичета, утре ще пробвам един кръгъл козунак да направя да видя как точно ще ми се получи Peace

# 81
  • Мнения: 3 379
Първата тема изпуснах, но се записвам да следя втората (макар че още не съм изчела всичко от предната). Ами така е, като влизам в Готварския само по Коледа и Великден...

Миналата година ми беше първи опит с козунаците, получи се горе-долу, но се изядоха (единият ми козунак стана, а другият не - сега си давам сметка, че е защото ги омесих заедно, а е трябвало един след друг).

Тази година съм решила не само козунаци, ами и кифлички да правя, че дори и курабийки (ако смогна). Вече харесах няколко рецепти за коцунаи и кифлички от предната тема, но още не съм се спряла на рецепта за курабийки.

В тази връзка да питам някой знае ли рецепта за великденски кубарийки, които могат да се изрязват в различни формички (например зайче), без да се обезформят? Моята рецепта за курабийки е от баба ми и са едни точпести, ръсени със захар - няма как да се режат на формички...

И още един въпрос се сетих - на вентилатор ли печете козунаците? Защото моят опит дотук с печенето на тестени изделия на вентилатор ме доведе до извода, че стават по-добре без вентилатор, но пък градусите в рецептите ако са за вентилатор?

# 82
  • Варна
  • Мнения: 71
Здравейте! Искам да попитам как слагате локума в козунака? Като се сплете как да го вмъкна вътре, че даже искам да е и повечко. Не ми се смейте много, но четох тук-там и нещо не схванах. В самото тесто ли се маскира или просто се подпъхва като се оплете.

# 83
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Здравейте! Искам да попитам как слагате локума в козунака? Като се сплете как да го вмъкна вътре, че даже искам да е и повечко. Не ми се смейте много, но четох тук-там и нещо не схванах. В самото тесто ли се маскира или просто се подпъхва като се оплете.

Аз го "маскирам" вътре във фитилите. Laughing

За печенето- с ветилатор пека и ми харесва много повече, отколкото без.
Лимоновите сладки на Танита са подходящи за изрязван и за Великден, но не пиш от моя комп и не мога да дам сега рецептата.

Последна редакция: сб, 27 мар 2010, 23:46 от Джемма

# 84
  • Мнения: 3 379
Djemma, blagodaria. Imam receptata na Tanita, ne biah se setila za neia.

# 85
  • Мнения: 7 091
Записвам се, че пак ще ви изгубя! Peace

# 86
  • Мнения: 786
SZA - това е рецепта за традиционни великденски курабийки.Иначе аз правя и меденки пак с формички.
4 яйца
250 г захар
250 г кис мляко
100 г мас или маргарин
1 ч.л сода бикарбонат / разтваряш в кис.мляко /
1 пакет амон.сода / разтваря се в лимонов сок /
700 г брашно
ванилия,настъргана кора от лимон
Яйцата се разбиват със захарта,след това се меси меко тесто.Може да се наложи да добавиш още брашно,а може и да ти остане.
точи се кора  и се изрязват формички.Мажат се със жълтък с капки лимон  и се поръсват със захар.
Пече се в умерена фурна - 180 гр. за около 10-15 мин.
Да ви  е сладко  Stop

# 87
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Labrador,на най-ниското ниво стои тавата.
SZA,аз пека без вентилатор.
Кали,леко с намаслени ръце разтеглям фитилите и вътре ръся парченцата локум.Завивам на рулце и усуквам,после сплитам.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 312
А сега помагайте Sick  ,че закупих френска мая- saf-instant и на пакетчето пише така- едно пакетче е за 500-до 1000 гр брашно.....Е как неясно е написано само......Колко да сложа за 1кг брашно ....??? Mr. Green

# 89
  • Мнения: 622
Кали и аз правя същото като Макс мама, но разточвам фитилите с точилка. Редя си локума, завивам на руло и сплитам на плитка.
Мм, колко ти е по рецепта маята?

Общи условия

Активация на акаунт