Рецепти за приготвяне на домашно сирене, извара, кашкавал, кисело мляко.

  • 140 787
  • 98
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 997
доста време ми отне да се науча да направя хубаво кисело мляко,иначе сирене съм правила,но рядко правя ,да давам на детето.

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Правя домашно кисело мляко и извара понякога. Веднъж правих и кашкавал, стана много добре, но съм загубила рецептата.

# 17
  • Мнения: 245
Здравейте  Grinning!
Днес ,на едното ми работно място,което е в едно село,получих почерпка домашен кашкавал.На вид е едно към едно с купения-цвят,консистенция,еластичен е  .Още не съм го пробвала на вкус ,защото в къщи сме на суровоядна седмица,но жената ме увери ,че е като купения.Питах я за рецептата,защото се оказа,че не е с лимонтозу.
Прави се по следния начин:приготвя си стандартно домашно сирене,след като се отцеди, вади сиренето от цедилката и го слага в 4 л. вряща подсолена вода.Сиренето ставало като тесто,вади го от водата и го слага в съда,чиято форма искаме да докараме-при нея беше кръгла пита,притиска се хубаво и след малко го обръща обратно в съда-да се заглади и другата страна на питата/заглаждало се от дъното на съда ,при притискането/ .
Та въпросът ми е-някой правил ли е кашкавал по този начин и има ли други подробности при приготвянето му.
Като го изядем този кашкавал и аз ще се пробвам и ще споделя резултата.

# 18
  • Мнения: 24
Кашкавал още не съм правила, нямам смелост  Rolling Eyes със сиренето от четири опита три са ми неуспешни  Crossing Arms
Но пък краве масло редовно разбивам и вече не купуваме такова Wink Искам да споделя също, че най-накрая след много проби намерих много добро кисело мляко за подкваса и вече домашно подквасеното ми мляко е супер гъсто и вкусно. Млякото е с марка Боженци, пише че маслеността е "над 4%"

# 19
  • Мнения: 243
Аз също съм привърженик на домашно приготвяните храни. Ходя до близко село за мляко и си подквасвам. Скоро правих сирене. Купих си комплект за домашно сирене. Не е нищо особено - има мая за сирене + цедило, което представлява тъкан с малко по-едри от тензуха дупчици.На гърба на комплекта е обяснено с големи подробности как да си направим сами сиренето. На мен ми беше от голяма полза - снимала съм и резултата. Този комплект го купих от Пикадили. Струва към 4,50 и се намира на щанда със сирената.

 

     

# 20
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Квася кисело мляко на детето , всяка събота купуваме домашно прясно мляко и от него заквасвам два буркана.
Жената, от която взимам е сигурна, не сме имали проблеми.
Прави хубав каймак при сваряване, после заквасено е вкусно и го предпочитам пред киселото мляко в пластмасова кофичка, което е преминало през не знам колко машини и обработки, за да попадне в магазина.
Вярвам, че нещо, преминало през два чифта ръце и приготвено с грижа, запазва и положителна енергия в себе си, освен факта, че е и пълномаслено и по-вкусно.
Благодаря за темата, ще се уча да си правя кашкавал.
За киселото мляко е хубава закваската на ЕлБи Булгарикум.

# 21
  • Мнения: 2 755
тефтерче, от къде купуваш закваската? Аз квася само с друго мляко.

# 22
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Имат сайт и може да се закупи.
Иначе на мен ми даде свекито в пакет от нея, тя е на прах и дълго верем си оставях от буркан в буркан, за да се запазва за следващо квасене.
На мен това ми харесва, че си е лактобацилус булгарикум, понеже в другите млека не знам каква пропорция има между него и стрептококус термофилус (не знам дали ползвам съвсем точно терминологията).
Ето сайта:
http://www.lbbulgaricum.bg/bg/forus.php?m=1&s=6

Това изречение ми е много важно:
Те представляват уникални симбиотични комбинации от щамове, изолирани в България, без да са били подлагани на генно модифициране.

'Щото Данон никак не могат да ме убедят, че киселото им мляко е излязло от ръцете на баба....

# 23
  • Мнения: 2 755
А каква е цената на пакетчето, запазва ли се по-дълго в хладилник, за колко стига приблизително? Искам да правя кисело от не краве мляко и да няма примеси с кравето, ще опитам с тези закваски. Значи при тях като  липсва стрептококус термофилус трайността ще е 2-3 дни?

# 24
  • Мнения: 1 726
Вижте на какво попаднах: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=20122 , изглежда интересно.

# 25
  • Мнения: 572
Вижте на какво попаднах: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=20122 , изглежда интересно.
newsm10

# 26
  • Мнения: 68
Здравейте,
реших да давам на децата домашно сирене....направих ги идеално. Стана плътно и твърдо, но го осолих и сложих в саламура направена от преварения цвик и сол, наредих сиренето в кутия и го сложих в хладилника на 3,5 градуса...и си стои там вече 20 дена. Според вас протича ли процес на зреене? То ясно че не съм спазила технологията, но нямам къде и да го държа на 12 градуса. Моля някой да сподели! Мисля да захраня малкия с него

# 27
  • Мнения: 2 755
Още 40 дни ли ще чакаш за да захраниш детето?

# 28
  • Мнения: 68
Ами да...освен ако не може и по-рано да се хапва сиренцето! На мен ми харесва на вкус

# 29
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
Момичета, знам че въпросът ми не е за тази тема, но се надявам някой да отговори. Купувам мляко от различни частници, които гледат крави. Стават вече няколко години. Това мляко подквасвам с направеното от мен рпедишно кисело мляко. Често се случва киселото мляко да има силен дъх на горчиви бадеми. Толкова силен, че нито аз, нито детето можем да го ядем. Винаги предупреждавам хората, от които взимам мляко, че съм кърмачка и че имам малко дете, което яде млякото, но явно те са безсъвестни и кой знае какво слагат в него или не дай Боже дават лекарства на животните. Моля, ако знае някой от какво е този дъх, да пише.

Общи условия

Активация на акаунт