Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер

  • 184 718
  • 862
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 21
        Здравейте, ЧНГ - 2015!!! Бъдете живи , здрави и много силни !!!
 didrata, ето някой неща, с които занимавам майка. Смесила съм боб, кафе, ориз и ги давам да ги раздели, Друго - събираме пластмасови капачки.  Давам й ги да ги слага в пластмасови бутилки преди да ги предадеме в пункта.  Или да отдели например само червените.Или една от нас казва дума, другата казва дума с последната буква от казаната вече думаа. и т.н. Разпечатвам неща от "Крокотак".Двам и да мотае прежда, да съединява няколко цвята. Играме на домино, доскоро четеше приказки. Ето такива неща.Не винаги се получава, но има в случай, в които нещата за почти идеални.

# 316
  • Мнения: 21
   Привет, ще съм много благодарна ако някой ми препоръча спициалист да заведа майка на консултация. Аз я водя засега при един частен невролог, правила съм консултации и с психиатри.  мисля, че може би добър психиатър би ми изясил някои неща. Благодаря

# 317
  • Мнения: 24
Ние водим свекър ми в Александровска болница при д-р Махребиан и доц. Райчева. Те са от най-добрите специалисти по проблемите на това заболяване. Лошото е, че са много заети, претоварени и записванията са с месеци напред. Още по-лошо е, ако не сте от София: тогава пътуването става кошмар, защото записването е лично, не може да ги намерите по телефона, който са дали в сайта на болницата, после водите болния и т. н. Ако състоянието му е поносимо, както е със свекър ми - добре. Но ако е като при майка ми - абсолютно неадекватно - тогава изпитанието не е по силите на всеки. Дано успеете да решите проблема. И Господ да пази близките ни.

# 318
  • Мнения: 2 452
   И ние ,от самото поставяне на диагнозата, сме при д-р Махрабиан и доц. Райчева,в Александровска болница.Най-добре е много рано сутрин,в петък да сте там/без час/ и лично да се уговорите за действия понататък.Мога да  дам и моб.тел.на д-р.Махрабиян/на лични/,но много рядко отговаря на него,трябва голямо упорство.....   

# 319
  • Мнения: 21
    Много благодаря за изчерпателните отговори.Аз живеч в София, а майка ми близо до София. Но точно това чакане ме плаши и досега не съм я водила в Александровска болница. Веднаж съм я водила на 4-ти км. само и след това при частния невролог. Сега ми се иска да направя още една консултация с още един доктор. За Александровска няма да се справиме.Майка е много неспокойна и няма да издържи чакането. Просто не знам
     Още веднаж благодаря

# 320
  • Мнения: 7
Да се включа и аз. Баща ми също е с това заболяване. Но лошото е че аз трябва да избирам кого да жертвам дали да оставя баща ми и да се грижа за съпруга  ми който е със МС заболяване и  е на 45 г и не трябва да има достъп до баща ми който е на 77 г а няма къде да го изолирам. За сега предпочитам да си събера багажа със съпруга ми и да заминем в неговото село на далеч
 Какво ще ме посъветвате ?

# 321
  • Мнения: 260
Можете ли да ми кажете дали има свободни места в някой от домовете за възрастни хора с деменция?
Спешно търся място за възрастна жена, независимо къде се намира дома. Знам, че много време се чака, а този случай е спешен.
Благодаря!

# 322
  • Мнения: 3 025
Това е линк към държавните домове за хора с деменция -

http://www.alzheimerbulgaria.org/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2% … 1%86%D0%B8%D1%8F/

Линк за домове за стари хора - колко е актуална информацията, не знам. Освен това трябва да се провери, ако някой дом ви допада като локация, дали приемат хора с деменция.

http://www.business.bg/k-7437/domove-za-stari-hora.html

Тук - списък с частни домове, може да се кликне върху името и да се види къде се намира и какви са условията за приемане.

http://roditeli.bg/%D0%A7%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D … D0%BE%D1%80%D0%B0

По принцип, напишете в Гугъл "частни домове за стари хора" и се отварят много, може и така да проверите.

# 323
  • Мнения: 260
jfjallen, благодаря!
Трябват ми само домовете за хора с деменция, защото в другите домове няма да я приемат. Звънях на този в Казанлък - нямат места, в Дряново постоянно ми дава заето, в Берковица никой не се обажда.
Гледам и за частни домове пак за хора с деменция, близо до Казанлък, Стара Загора, Пловдив, Габрово, но май няма такива.

# 324
  • Мнения: 3 025
Ами преди 8 г. майка ми я взеха в един дом, който си беше миксиран - имаха много тежко лежащи след инсулт, тя беше с деменция, имаше и други, но аз все пак не съм питала за всички кой с какво заболяване е. Но, си беше скъп и може би затова я приеха, а и точно го отвориха. Но, имаше и медицински персонал - май управляващата беше фелдшер...  За София става въпрос, нямам поглед върху страната.

# 325
  • Мнения: 2 057
За лежащо болни домове се намират по-лесно според мен. Активните болни, които ходят насам-натам са много по-трудни за контрол и по-трудно ще се оправят с тях.

Да ви се оплача. Баща ми в последно време е много нервен. Пак е почнал да вдига кръвно и едвам се оправяме с него. Непрекъснато е ядосан. Дълго време успявахме да овладеем тази агресия, сега тя се завърна с пълна сила и се стоварва върху главите ни. Не стига непрекъснатото повтаряне на едно и също, ами сега и това. Вие какво давате за агресията и нощното неспане? На нас преди много време ни бяха дали тероквел. Той е за болни от шизофрения, но го дават и на нашите болни уж да овладее тези симптоми, обаче аз не посмях да го давам и все търся алтернативни начини или други по-леки лекарства за агресията.

# 326
  • Мнения: 21
  Мисля, че са много малко домовете (поне тези около София), които не приемат хора с деменция.Като търсех дом за майка ми направи впечатление, че хората с деменция са отделно от другите.И втози дом ,в който е сега( за съжаление далече от посочените от тебе дестинаций) на еди етаж са дементните, а на друг са останалите. Може би трябва  да се пита наред. Успех

# 327
  • Мнения: 1
Здравейте, включваме се във форума, тъй като организираме група за самопомощ за роднините на възрастни хора, за които се полагат грижи в къщи.  От няколко години проучваме и организираме различни мероприятия, предназначени именно за тази група хора – обгрижващите в семействата,  която често остава изолирана и „невидима” в обществото, претоварена с проблеми, за които не винаги се намира помощ. Обикновено полагащите грижи са отдадени на своите близки, които имат нужда от тях и напълно забравят или нямат време да обърнат внимание на себе си. Понякога тяхното собствено психическо и физическо здраве бързо се влошава, а грижата няма как да бъде споделена. Не рядко животът на човека, който полага грижи става напълно зависим от ежедневната грижа за майка, баща или съпруг/съпруга и като че ли социалната изолация става неизбежна.
Групата за самопомощ би могла да помогне на хора в това положение да се  срещнат с други  хора, които имат подобни проблеми, за да обменят информация и опит и за да научат практики за снемане на напрежението, което неусетно се натрупва от толкова много въпроси и дилеми, свързани с грижите за близки хора в тежко здравословно състояние.
Групата ще има 4 срещи в София през 2015 година и участието в нея е безплатно.  Вижте на нашата страница информация за тях:  http://www.cwsp.bg/htmls/page.php?category=599&id=1192&page=3  
В случай, че проявявате интерес и сте от София, моля свържете с нас на e-mail: cwsp@cwsp.bg или на телефоните, посочени в сайта за връзка на страницата на проекта.
Първата среща на групата в София сме организирали за 14.2. 2015 г..  
Участието в групата изисква единствено предварително записване на участниците по е-mail или по телефона, за да бъде организирана по-добре от нас и за да предвидим броя на участниците.

Очакваме Ви!

Екипа на Фондация „Център за изследвания и политики за жените”
www.cwsp.bg

# 328
  • Мнения: 2 452
  Един филм,който Ви препоръчвам"Все още Алис" http://www.imdb.com/title/tt3316960/  /с Оскар за Джулия Мур,в ролята на болна от Алцхаймер,уважавана лингвистка,която  започва борба със страшното заболяване.../ Филм за това,как тази жестока болест разклаща и сплотява семейството...... Може да се види от 5-10 март,София Филм Фест

# 329
  • Мнения: 3
Здравейте!
Някой има ли информация за въздействието на билката Хуперзия серата при болни от Алцхаймер и деменция. Днес в предаването "На кафе"  са говорили са ползите от нейното използване, но не знам дали не е само реклама на добавката Huperzine A. Ето и предаването -  http://vbox7.com/play:d68d16a7b7.

Общи условия

Активация на акаунт