Въпрос към мамите на момчета!

  • 2 081
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Препръчвам да прочете статията на Д-р Оги, заслужава си.
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/966/

# 16
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Цитат от статията: Кожичката може да се издърпва леко до степен, до която позволява в момента и да се изплаква нежно с бебешки сапун или шампоан. Към края на първата или средата на втората година препуциумът при повечето момченца след такива процедури прехвърля главичката на пениса. Важно е тя да се върне бързо в изходно положение, тъй като все още не до там разширения препуциум може да доведе до болезнен оток на главичката на пениса

Точно това съм правила преди време - никога насилствено, само доколкото може за момента и бързо връщане обратно - повече от страх да не му причиня болка.

# 17
  • Мнения: 4 629
Проблема си му е още от бебе, но там казвали че е още малък - трябва да стане на 5 години и не знам точно още какво. Това лято си бяха тук за 2-3 месеца и се задълбочи дотолкова, че му беше трудно да уринира и затова се наложи - иначе щяха да чакат да си отидат там (което стана преди 15-20 дни, т.е. от август досега щеше да я кара така)

Интересно ми бешеда разбера каква е била позицията на лекарите в САЩ. Ето, че те не са намирали проблем, но в България се е наложила лекарска намеса. Аз и за това по-горе казах, че деца на годинка (а и по-големи) не се водят на хирург( в Щатите) за т. нар. проблеми със забелването. 
Важното е, че всичко е минало благополучно и детенцето е добре   bouquet

# 18
Аз  след или по време на баня. До 1г трябва да се забели постепенно, без да му се причинява болка.. То само ще си отреагира,ако го боли, нали е човече Wink спокойно, не кой знае каква сложнотия, все някога ще стане изцяло забелването, Просто трябва постоянство

# 19
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Проблема си му е още от бебе, но там казвали че е още малък - трябва да стане на 5 години и не знам точно още какво. Това лято си бяха тук за 2-3 месеца и се задълбочи дотолкова, че му беше трудно да уринира и затова се наложи - иначе щяха да чакат да си отидат там (което стана преди 15-20 дни, т.е. от август досега щеше да я кара така)

Интересно ми бешеда разбера каква е била позицията на лекарите в САЩ. Ето, че те не са намирали проблем, но в България се е наложила лекарска намеса. Аз и за това по-горе казах, че деца на годинка (а и по-големи) не се водят на хирург( в Щатите) за т. нар. проблеми със забелването. 
Важното е, че всичко е минало благополучно и детенцето е добре   bouquet
Не че са искали да го водят тук на лекар, но не можеше вече да пишка нормално и се принудиха - ако си бяха в САЩ сигурно там щяха да го заведат.
А на моята сестра са казали да изчака да порасне сина и (сега е на 2 години), заради упойката - при някои става само с дръпване ( от лекар), а при други се налага операция с упойка.
Моята сестра е в BG

# 20
  • Мнения: 523
почнахме да го заголваме почти от първите бани след раждането:) винаги в банята до като го къпем. Бавно, постепенно, ден след ден, само 2 пъти с по-силова намеса (от страна на таткото, аз не смеех:)  и вече пишката е съвсем оголена Mr. Green
 Иначе до ден днешен като го къпем му я дърпаме за да го измием добре.

# 21
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Изглежда България е една от малкото страни, в която още се практикува забелването, но като чета в съседния форум лекарите - може би не за още много дълго.
Живея в чужбина и тук няма такова нещо.
В крайна сметка  прочетох доста статии докато бях бременна и реших за себе си, че правилното решение е никакво пипане.

# 22
Не знам какво си чела по чужбината, но това се прави от хигиенна гледна точка.Аз пък в България съм чела пък и съм чувала, за случай на замърсени  и възпалени пишки/извинявам се но ние тази дума използваме понякога в България/, дето просто да не ти се случва да се занимаваш да лекуваш. Решението си е твое!

# 23
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Моята педиатърка ми каза да го забелвам всеки път по време на баня. С 2 думи всеки ден. Аз така и направих и сега му я отварям само за да измят отвътре да не се събира мръсотия. Не съм имала никакви проблеми за 2-3 месеца се забели напълно.

# 24
  • Мнения: 1 107
Ние мислехме изобщо да не пипаме, както е по цял свят, ама педиатърката го забели и не ни остави голям избор  Sad Мъжът ми го подръпва, аз умирам от страх...
Педиатърката каза онзи ден, че било идеално пишлето, каквото и да значи това  newsm78 Но слава богу!

# 25
  • Мнения: 27
Моята педиатърка ми каза да го забелвам всеки път по време на баня. С 2 думи всеки ден. Аз така и направих и сега му я отварям само за да измят отвътре да не се събира мръсотия. Не съм имала никакви проблеми за 2-3 месеца се забели напълно.
Аз процедирам по същият начин.

# 26
На баткото го забелвахме постепенно, но към годинката бяхме успяли да свършим работата само наполовина - от едната страна си стоеше залепнало. Тогава го заведохме на хирург и той за секунда го дръпна и оправи проблема. Оттогава всичко е наред. Сега на малкия нищо не сме дърпали - по новата методика, но размисляме и май ще го забелваме и него... По-добре е от гледна точка на хигиената...

# 27
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Не знам какво си чела по чужбината... 

Там е работата, че наистина не знаеш...
Но не е нужно да си по чужбина, за да четеш. Ако те интересува другата гледна точка, освен google,  можеш да погледнеш  във форума  Здравословни проблеми, здравна каса, здравеопазване, Тема: ФИМОЗА! и да прочетеш внимателно мнението на тримата лекари: Birdie, Doktor Ogi, DrYonov

Аз ще ти дам само няколко цитата от Doktor Ogi ( Доц.д-р Огнян Бранков, Детски хирург "Н.И.Пирогов"):

Бих желал да изложа кратко и на достъпен език съвременните схващания по въпроса за детската фимоза. Те са в унисон с мненията на водещите школи и ще бъдат база, върху която в България ще изградим консенсус за единно поведение. Няма да сбъркам ако кажа, че редица принципи в българската педиатрия и хирургия (урология) са доста вкостенели. Медицината обаче е динамична наука. Ангажираме се да следим и осъвременяваме темата.

Фимоза (от старогръцки – намордник или захлупник)
Слепването на кожичката (препуциума) към главата на пениса (гланса) е ФИЗИОЛОГИЧНО явление. Кожичката изглежда като хоботче на слон и има нормален вид. Детето свободно уринира. До към  четвъртата година слепналата кожичка се отлепва постепенно в 90 % от случаите. По време на естествената сепарация се отделя секрет подобен на белезникави перли, които НЕ са възпалителен процес. Ако при уриниране препуциумът се издува като балонче, това е НОРМАЛНО и говори за естественото разделяне. Понякога този процес продължава до пубертета, когато момчето само довършва процеса на отлепване.

Насилственото забелване в бебешка възраст води до травма на кожата, нарушение на нормалното клетъчно срастване, увреждане на сетивните нерви на гланса, гъбично или бактериално възпаление (баланит) и деформация на кожата (склерозит).
[...]
Съвременните постановки по отношение на кожичката на пениса мога да синтезирам така:
-   Слепването на препуциума към гланса (т.н.фимоза) е нещо нормално и не трябва да се забелва насилствено  - правилото Do not touch.
-   Всеки опит за амбулаторна или оперативна аблация да се счита за грешка в медицинското изкуство.
-   Да се поддържа хигиена на пениса,  така както и на цялото тяло (или според думите на един от световните експерти – както се поддържа хигиената на окото). Измиването на генителите да става с финни бебешки шампоани (да се избягва сапун) с нежни движения на ръката по пишлето.



Важното е всеки да има достъп и до тази информация. А какво  решева си е лично негова работа.

Simple Smile

# 28
  • Мнения: 2 672
нашата Л.Л. каза да не го пипам до годината, след това ....незнам

# 29
Както съм писала и преди :Решението си е твое. Аз лично се придържам към "вкостенелите принципи", защото смятам, че това опира до хигиенен навик, но уточнявам,че това си е лично мое мнение.......
Мами няма от какво да ви е страх А ако и татковците не смееха да пипат.... кой трябва да свърши тази работа.......
Разбира се за тези които имат големи страхове, ще кажа че имат решение, лекаря ще свърши тази работа по-късно,но със сигурност ще е по-грубо и детенцето, повече ще го боли.....
Та както казах, решението си е ваше.. Всеки има право на избор и менение

Общи условия

Активация на акаунт