Отговори
# 15
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Hedra, позволявам си да се обърна към теб, тъй като ми се струва, че последният ти постинг е провокиран от моя малко по-горе.

Възможно е причината за поведението на бебето да е една от тези изброени от gal4w, но също така е възможно и да е от глад, особено ако това е "кърмаческа стачка". Тогава моят приорит би бил  да се нахрани детето по някакъв начан (което би го и успокоило), а не на всяка цена да настоявам за кърмен. Това имах предвид с  "Кърменето трябва да обслужва бебето, а не обратното", а не че двете не са взаимносвързани. 

Права си, че ако на бебето не е било представено по-рано шишет,  то може да не го приеме. (Една от причините да смятам, че кърмачето трябва да се научи и на други начини на хранене, за да има алтернатива при неочаквани ситуации.)  Но мисля, че "да откаже да се храни" е малко пресилено, както е пресилено и твърдението, че даването на шише  ще откаже бебето от гърдата.  Все пак се очаква, че майката има малко "common sense" и ако бебето не приема шишето тя няма да му го бута  тъпо и упорито, докато то става все по нервно и пищящо. Същото, между другото, важи и при опитите за кърмене. Бебето не трябва да се насилва ако  става все по-раздразнитлно и се дърпа. Алтернатива на шишето могат да бъдат капкомер, спринцовка, чашка...

Не трябва обаче да спират опитите да се предлагат гърдите. Тук важат съветите за хранене в полусънено състояние и т.н.

Аз така минах през кърмаческата стачка на моето магаренце, но шишето му беше познато от преди това и си го поемаше.

# 16
  • Мнения: 264
Но мисля, че "да откаже да се храни" е малко пресилено, както е пресилено и твърдението, че даването на шише  ще откаже бебето от гърдата. 

Не мога да се съглася с това! Имам пример пред себе си, когато една мама си разреши проблема през периода на кърмаческата стачка с хранене от шише (с изцедена кърма).  При все това, че бебчето беше на 4 месеца, сега почти на 7 продължава да отказва гърдата, и най-вероятно никога няма да я поеме отново.

При нас, това състояние продължи доста дълго - около 20 дни. Как аз се справях - приспивах я с биба, люшкане, след което я вдигах и тя моментално захапваше и сучеше сякаш без да си поеме дъх. Така и при събуждането. Като започнеше да мърдаше с очички без да ги е отворила още, пак я вдигах. Нощем сучеше като невидяла. Наваксваше си. В резултат наддаде около 500 грама, колкото и по принцип наддаваше. Наистина беше ужасно - гънеше се, пищеше, като че ли вижда чудовище, но... отмина. Сега когато отказва гърдата не пищи, а просто се обръща на другата страна.
Гледай да си възможно най-спокойна и търпелива. Успех Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 4 381
И аз ще потвърдя, че това е само период, който ще отмине. Не съм съгласна за даването на шише през този период, защото техниката на сучене от гърда и биберон е различно и може да доведе до "объркване на зърното". Това от своя страна ще доведе до още по-силно дърпане и нервничане на бебето, защото няма за знае кога по какъв начин да суче и проблема се задълбочава.

През този период се опитах да намаля интервалите на хранене. Когато момата не беше наистина гладна, по-спокойно сучеше. Разбира се най-добре се хранеше в полусън . преди и след сън. Когато започнеше мноо да се нервира, я махах от гърдата и се опитвах да успокоя по друг начин - говорех й тихо, пеех, използвах играчки... Трябва само малко търпение. През този месец момата наддаде 1300г.

Кърмените бебета не поемат едно и също количество мляко на всички хранения. Ако на едното поемат 40г, то може на следващото да си хапне 140г. И след двете хранения да бъде доволно и щастливо. По същия начин и наддават - скокообразно. За това не се препоръчва по-честото теглене от 2 седмици. Важни са единствено мокрите памперси.

Последна редакция: чт, 17 ное 2005, 17:04 от viv4o

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Но мисля, че "да откаже да се храни" е малко пресилено, както е пресилено и твърдението, че даването на шише  ще откаже бебето от гърдата. 

Не мога да се съглася с това! Имам пример пред себе си, когато една мама си разреши проблема през периода на кърмаческата стачка с хранене от шише (с изцедена кърма).  При все това, че бебчето беше на 4 месеца, сега почти на 7 продължава да отказва гърдата, и най-вероятно никога няма да я поеме отново.

Аз пък съм пример за обратното. Simple Smile

Смея да твърдя, че никой лекар не би заклеймил шишето като "ultimatе evel", до което кърмчето при никакви обстоятелства не трябва да се докасва. Разбира се не трябва да се пркалява, трябва да се се подхожда внмателно и с някои предпазни мерки, за които писах и в по-горния си постинг.  Това е просто една алтернатива, ако нищо друго не изглежда да върши работа. Повтарям пак - не трябва да се спира предлагането на гърдата.
Това за "объркване на зърното" също повече стряска отколкот в действителност е така. Когато дето се е научило да цока и е цокало изключително до към месец - месец и нещо,   такова объркване е по-малко вероятно. Пак повтарям - необходима е да се вземат някои предпазни мерки. Примерно, както писах по-горе, с биберон да го храни не майката, а някой друг.
Не на последно място, дори в "Библиотеката" в темата за кърмаческата стачка като алтернатива се посочва ползването на шише.... Шишето не бива да бъде така анатемосвано, защото има случаи, в които наистина може да спести много нерви - и на майката и на бебето.  При мен кърмаческата стачка продължи повече от седмица.
В крайна сметка всеки решава сам за себе си. Аз лично се консултирах с акушерката си. Между другото живея "на запад".

# 19
  • Мнения: 66
и аз имам такъв проблем, ама моето бебе е само на 3 дни и съм в 4удо!!! не знам какво да правя, първите няколко пъти се опитваше да су4е, но тъй като нямах много коластра (от упойката) му дадох шише с формула (беше прегладняло горкото), и сега съвсем не ми иска гърдите. ве4е не мога да преценя дали имам нещо или нямам и как да го нау4а да су4е.  някакви идеи????

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не се отказвай,Аничка - бебенцето ти е много мъничко и тепърва се учи да суче - с много търпение и насърчение ще го научиш Grinning
Първото и основно,което трябва да спазваш,е да слагаш бебето правилно на гърдата - ето тук можеш да прочетеш как става това - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870. Нещата,които можеш да опиташ, за да насърчиш бебето да суче,са следните - да изцедиш малко с помпа,преди да сложиш бебето на гърдата,за да може млякото да потече и бебе да не дърпа напразно - така като усети вкуса,само ще започне да суче.Хубаво е да предлагаш,когато бебето още е сънено - по инстинкт малките бебета засукват правилно.Ако не се получава,може да цедиш директно в устичката му (за целта трябва да се научиш да цедиш на ръка).Предлагай много често,не оставяй големи интервали между храненията - прегладнялото бебе може ужасно да се ядосва и да пищи,да върти неориентирано главичка и да не пожелае изобщо гърдата - тогава е разумно да го нахраниш, но по възможност не с шишето (все пак ще го учиш да суче,а сукането на гърда и от шише се различават страшно много),а с капкомер,спринцовка или чашка и след като е позаситило глада си,тогава да предложиш отново гърдата.
Може да пробваш и друго,за да учите правилното сучене - даваш му да суче показалеца си(с ниско изрязан нокът - и може да го топиш в изцедено мляко),като нокътя е надолу към езичето,а възглавничката на пръста е към небцето - бебето трябва да го засмуква някъде до средата на втората фаланга.Като посуче малко по този начин,може да накапеш мляко по зърното на гърдата и полека изтегляйки пръста си да сложиш бебето на гърда.
Важно е също така да имате постоянен физически контакт кожа до кожа - това стимулира желанието за сукане на бебето.Ако имаш възможност,направо си лягайте за ден-два в леглото с бебе,и двамата разсъблечени до максимум и се занимавайте само с кърмене - хем и ти ще си почиваш така.
Ще се справиш - и да пишеш как върви Grinning

# 21
  • София
  • Мнения: 4 381
Аничка, и ние с момата се учихме да се кърмим след връщането ни от болницата. Момата седеше само с отворена уста и чакаше млякото само да се излива в гърлото й. Така беше свикнала от големите дупки на бибероните в болницата. 1-2 дни се цедях директно в устата й. Постепено тя се научи от къде идва млякото и се престраши и да засуче. После внимавах асамо дали правилно суче, за да е ефективно и да може да наддава. Следвай съветите на Хедра и се зареди с търпение. Щом имаш желание да се научите да се кърмите на гърда, значи ще успеете. Ако имаш други въпроси - насреща сме.

# 22
Zdraveyte momicheta,

i az imam sushtia problem s durpaneto - veche poveche ot 10-25 dni. Imam 2 dechica - bliznacy, na 2  meseca i 10 dni - Iva i Martin. Problema obache e samo s devoikata. az gi kurmia ednovremenno, kato vseki put smeniam gurdite. Do sega sa samo na kurma. mladega hapva bez da se durpa i za 2 -ria mesec beshe naddal 900gr. a devoikata zapochna s tezy izpulnenia predi 10-15 dni, kato naima razlika koga v denonoshtieto iade i ot koia gurda. tia naddava po-bavno - i purvia i vtoria mesec po okolo 750gr. (rodiha se samo s 50gr. razlika - Martin 2850 a Iva 2800).
pediaturkata estetsveno sled edno kontrolno kurmene v kraia na 1 mesec mi kaza na devoikata da davam sled obiad dobavka, zashtoto beshe izsukala samo 50 ml. no az ne sum i davala. mnogo me pritesniava tova i povedenie, zashtoto vchera dage pishtia neistovo. Suche po ne-poveche ot 10 minuty (chessto po-malko) i posle se pochva edno .... drupnee dva puti i se zavurta na druhata strana, mrunka, pishti i pak nalapva lakomo i taka... mucha ia oshte 5-6 minuty no zapochva da me boli. V momenta v koito zapochva da se durpa ia origvam i posle pak....

sega kato prochetoh postingite i malko se uspokoih. ot niakolko dni sum v dilema dali da i davam po malko adaptirano mliako, no za sega vsee otlagam. shte mi mkagete li kolko dulgo produlgava tozy period. oh... danoo da svurshva veche che....
a i tia strada ot koliki dosta po-seriozno. davam espumizan v 15, 18 i 21 h. predi hranene no... niama goliam efekt. Cry

blagodaria

 

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Поздравления за чудесното справяне с нелеката задача да кърмиш близнаци Grinning Да са ти живи и здрави дечицата и с радост да се кърмите и гледате Grinning
Ще се справиш с проблема и няма да продължи още дълго,при нас трая 3-4 седмици - така че има надежда Grinning
Преди обаче да може да се каже нещо по-конкретно,може ли няколко въпроса - как сменяш гърдите на дечковците - на всяко кърмене или единия ден единия на дясната,другия ден другия - или пък си им отредила на всеки по една и не ги редуваш?
Опитвала ли си да храниш девойката малко по-често,примерно преди Мартин да се събуди,да нахраниш нея? А мислиш ли,че той би се разсърдил,ако им смениш гърдите,когато тя започне да се дърпа?
Как е Ива с памперсите - мокри ли ги нормално(5-6 обилно мокри памперса за 24ч) и ака ли си нормално?Наддаването й изобщо не е малко,а е страхотно - така че няма от какво да се притесняваш Grinning

# 24
Herda, blagodaria za otgovora i kuraga:-))

kurmia gi kato pri ednoto kurmene Martin e ot liavo a Iva otdiasno, pri sledvashtoto - obratno. taka sum sigurna che i dvamata imat vuzmognost da poluchavat 'ednakvo kolichestvo" - imam podozreniata che ednata mi gurda producira poveche. probvala sum kogato Iva se razpishty da i predloga drugata - sushtata rabota. niama razlika! za tova i predpologeniata mi biaha che poluchava koliki ili puk che se "izmoriava".

za pampersite - ima problem s akaneto - na 4-5 dni. vednug ia chakah 6 i deistvah s termometura. martin besh epo-redoven - na 3 dni. ot 2 sedmici veche aka vseki den. s gospogicata niama promiana. inache na vsiako preobuvane  (7 puty) sa pulni, niakoi put poveche, niakoi put po-malko.

oshte otnachalo gi kurmia na 3 chasa za da mogat da si suzdadat niakakav regim a i taka si spestiavamm mnogo vreme. inache ako biaha na razlichni regimi.... samo shtiah da kurmia i.. nishto poveche. niamam oplakvania ot regima za sega a i protesti ot tiahna strana niama! spokoini sa v povecheto sluchai

aako perioda e 3-4 sedmici se chuvstvam po-spokoina. az simisleh che 15-tina dni veche sa mnogo. Ohhh dano da minava perioda s kolikite che...

dnes cial den spi. haapva po 8-10 minuty i... zaspiva. dano i prez noshta da e taka Simple Smile

# 25
И вече ще пиша на кириилица. Извинявайте за предишните постинг-и! навик, с който трябва да се справя Blush

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това с акането не е проблем - бебетата само на кърма често са така и се води за нормално да ака и веднъж седмично,стига като се изака,консистенцията да е нормална течно-кашава,а не на твърди топчета.
Не изглежда да има някакъв проблем с Ивето - много бебета през втория месец започват да сучат много кратко и мамите се шашкат,че кърмата не стига или че бебето нищо не яде (има няколко такива теми на 2-3 страница) - но памперсите показват обратното WinkТова с дърпането и мрънкането е много изнервящо за мама,но обикновено не се отразява изобщо на наддаването на бебето. Макар че ти е по-удобно да са на режим и да ги кърмиш заедно,може да опиташ някой път да й дадеш да суче когато едва-едва се разбужда и още е сънена,без да си я преобличала - обикновено тогава бебетата сучат кротко и по-дълго,а през това време някой да ти подаде Мартин да го сложиш малко по-късно на гърдата.Не си писала дали ги кърмиш нощем - ако им даваш и тогава,или поне на нея,няма да имаш никакви притеснения,защото нощем се хранят нормално и си наваксват за дневното маймунясване.
Просто не ги сравнявай (сигурна съм,че това си го знаеш) - хем са момче и момиче,хем са съвсем отделни индивиди и винаги ще има разлика и в темперамента,и в начина им на развитие Grinning Скоро този период ще отмине - за да минете в периода на разсейване от най-малкия шум,на бъркане в очите един на друг,скубане и всички други красоти по време на кърмене Mr. Green Само радости ви чакат Grinning

# 27
И нощем се кърмим - между 2 и 3ч. Някой път едвам ставам Simple Smile)) нощем по-рядко го прави този номер, но затова пък яде за още по-кратко време. Аз все си мисля, че ако не и стигаше и си стоеше гладна, нямаше да се замисля много много и боли не боли, щеше да хапва! дано по-бързо минат тези колики!
забравих да кажа, че   ги гледам сама, като съпруга ми ми помага вечер и през уикеендите. Бабите са " на повикване", защото така ми е доста по-спокойно. те готвят и гледат децата, когато решим да излезем за няколко часа сами. иначе за сега се справям сама  Grinning Вероятно като проходят, живот и здраве, ще трябва да измислим друга система, но ... до тогава има време.

благодаря ти много. ще пиша за да кажа как са се развили нещата

поздрави

# 28
  • София
  • Мнения: 1 110
И аз имам същия проблем с единия юнак! Той се роди с 80 грама по-тежък от брат си, а сега разликата им е повече от килограм (не в негова полза, за съжаление).
Още от първите дни не искаше да суче. Тогава нямах нет и може би щях по друг начин да се справя с проблема под вашите инструкции, но... Преди всяко кърмене го слагах на гърдата, той не знаеше какво да прави и чакаше да потече само. После се цедях и му давах от шише. Но не престанах да го слагам на гърда и така се научи и се отучи от шишето.
Сега обаче пак той ми създава проблеми. Върти се, пуска зърното, оглежда се, все едно не е гладен... Изпотявам се след неговото хранене и съм готова за душ...  Пробвах на тъмно, сънен, с играчка вързана на врата ми, под мишница, ходейки, люшкайки.
Просто се оказа, че трябва да изчакам да мине периода. Нищо друго! Лошото е, че при него минава и след време пак се повтаря, но се борим успешно вече 4 месеца, така че - кураж и търпение мами!
Единственото, което ме притеснява е, че все пак не наддава с темповете на брат си. Последния месец наддаде 800 грама, а брат му 1 кг, а сега ще видим в петък как сме се справили този месец. Въпроса е, че ме притеснява дали не стои гладно това дете, когато започне да стачкува...  newsm78

# 29
  • Мнения: 66
хедра - благодаря ти много!  благодаря и на другите моми4ета за съветите.  не съм имала възможност да пиша по-рано, но след трудна и дълга седмица мисля 4е малко по малко успяваме да преодолеем проблема - ве4е су4е от време на време. 

на вси4ки моми4ета - не се отказвайте! аз продължавах да давам гърдата въпреки 4е се хранехме с бутилка. понякога работи, понякога не, но не се отказвам.  също помпата за изцеждане много ми помогна за да ми дойде млякото, защото в на4алото бяхме не само на бутилка, но и на адаптирано мляко.

другото което ми помогна (гърдите ми запо4ваха да се изпълват с мляко и се втвърдиха) е горещ душ или горещ компрес преди всяко кърмене, и студен компрес (зелеви листа) м/у храненетата.  това е най ве4е за проблемни гърди, но мисля 4е топлите гърди и мляко помогнаха за засукването...

все още се борим, но не се отказвам.... Laughing

Общи условия

Активация на акаунт