Ново от 2012 г, майчинството се изчислява 24 месеца назад

  • 90 944
  • 777
  •   1
Отговори
# 750
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета,
За първи път съм бременна и незнам как стоят нещата с майчинството и осигуровките. може ли някой от вас да ми каже колко време трудов стаж трябва да има жена до раждането трябват ти 12 м осигурителен стаж през целия ти живот и да работиш в момента на издаване на 45 дневния болничен  за да получава 90 % от заплатата си майчинство 90 процента бруто се сравняват с нетото за 24 те месеца назад и се изплаща по-малката сума ? Също ми е интересно като си на частно а не по здравна касаима ли някакъв проблем с болнични и майчинство ? не

# 751
  • Бургас
  • Мнения: 436
Благодаря за отговора!Искам да попитам,а ако имаш прекъснати месеци без осигуряване през тези 24 м. назад,какво се случва.Ако едни месеци си осиг.на една сума,а на други друга по -висока и в същото време имаш месеци,в които не си осиг.,поради смяна на работа и т.н.Могат ли тези месеци по някакъв начин да се внесат осигуровките?

# 752
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Благодаря за отговора!Искам да попитам,а ако имаш прекъснати месеци без осигуряване през тези 24 м. назад,какво се случва.Ако едни месеци си осиг.на една сума,а на други друга по -висока и в същото време имаш месеци,в които не си осиг.,поради смяна на работа и т.н.Могат ли тези месеци по някакъв начин да се внесат осигуровките?

За месеците, когато си била безработна се взема в изчислението МРЗ за периода.Няма как да те назначат и да се внесат осигуровки със задна дата.В кик инфо има калкулатор може да си сметнеш приблизително какво ще получаваш, така без суми и периоди с по-високо/ниско няма как да гадаем...

# 753
  • Мнения: 43
Здравейте на всички, надявам се да ми помогнете и посъветвате най добре какво са направя в моя случай.Бременна съм в края на 9 г.с. На 14 ноември ще съм на ФМ и БХС и ако всичко е наред сме решили да кажем на всички родители и приятели, тогава мисля и да уведомя моя работодател с мед. удостоверение, да нямам проблеми че хич не се обичаме, а раазбрах че като му го връча не бих имала и той е длъжен да го занесе в счетоводството и го заверят, макар че си мислех аз да го занеса и пред свършен факт да му кажа, но това ще видим като наближи. въпроса ми е следният - мисля си да изкарам на работа до нова година и при първа възможност в началото на януари да си пусна болничен, няма да имам проблеми ще ми даде лекарката, до колкото разбрах те пускат 30 дни но тя може да ми го удължава всеки път с още 30 и така докато родя за да не се връщам на работа - аз специално искам поне януари, февруари и март да съм си в нас заради студа, вирусите, пътувам с гр. транспорт много и пане 1.15 минути и да съм си в нас, а може би април да се върна. Мога ли да направя така както искам или е по добре ако изляза януари да не се връщам въобще на работа и докрая да изкарам на болничен - но не знам как стои въпроса с плащането през този период - аз сега вземам чисто 800лв - малко са и разбирате че ми е важно дори и в болничен пак да си ги вземам - същата ли ще е сумата или по малко - и с колко по малко евентуално ако знаете? И подочух че за да нямам намаления после и в майчинството първата година да мога пак да си вземам 800 лв на месец е по добре като изляза в болничен на не го прекъсвам до раждането? Ако може някой по да ми изясни нещата ще се радвам защото ми е объркано а иском да се подготвя в моя полза.
Другото което чух, че в момента в който май изляза в болничен не мога да тегля кредит от банка, навсякъде ни водят неплатежоспособни - моя приятелка която сега е в 4 месец и вече в болнични навсякъде и отказват кредит банките, а я осигуряват на по високо 1900лв. Та тя ме предупреди да тегля по рано, защото сме с ниски финанси и въпреки всичко мислехме едни 8000лв да тегля за ремонт, операзията и първи необходими неща на бебчо. Та какво да правя и в двата случая?

И последно - колко ще ми е майчинството като родя, работя във фирмата от февруари 2011 - осигуряват ме на 1070лв, термина ми се пада на 02.06.2014. Не мога да се оправя със този калкулатор, ще се радвам някой който е по запознат да ми го изчисли и обясни, и за да имам по добро майчинство през първата година май е по добре да не излизам в болничен през зимата така ли - а ако изляза с колко ще ми се намали и за цялата първа година ли ми се намаля майчинството?

Последна редакция: пт, 01 ное 2013, 12:21 от karapeeva83

# 754
Здравейте момичета,
За първи път съм бременна и незнам как стоят нещата с майчинството и осигуровките. може ли някой от вас да ми каже колко време трудов стаж трябва да има жена до раждането трябват ти 12 м осигурителен стаж през целия ти живот и да работиш в момента на издаване на 45 дневния болничен  за да получава 90 % от заплатата си майчинство 90 процента бруто се сравняват с нетото за 24 те месеца назад и се изплаща по-малката сума ? Също ми е интересно като си на частно а не по здравна касаима ли някакъв проблем с болнични и майчинство ? не
АМИ АКО НЯМА ПЪЛНИ 24 МЕС А 18МЕС,КАК СЕ ИЗЧИСЛЯВА(АКО ВОБЩЕ СЕ ИЗЧИСЛЯВА
)

# 755
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
АМИ АКО НЯМА ПЪЛНИ 24 МЕС А 18МЕС,КАК СЕ ИЗЧИСЛЯВА(АКО ВОБЩЕ СЕ ИЗЧИСЛЯВА

В базата месеците,които не си на работа,ти ги взимат на МРЗ на периода

# 756
  • Мнения: 6
Здравейте, имам един въпрос...
непрекъснат болничен за бременност се полагат 180 дни
отделно 45 дни преди термина
искам да ви попитам знаете ли дали в тези 180 дни непрекъснат болничен се включват всички други болнични издадени преди това от джи пи то?

# 757
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
искам да ви попитам знаете ли дали в тези 180 дни непрекъснат болничен се включват всички други болнични издадени преди това от джи пи то? не,не влизат.броят ти 180 дни без прекъсване

# 758
  • Sofia
  • Мнения: 270
Здравейте, бих искала да попитам знае ли някой дали приеха майчинството за 2014  да се изчислява на база 18 месеца назад или за сега е само предложение? Благодаря предварително!

# 759
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 516
Здравейте, бих искала да попитам знае ли някой дали приеха майчинството за 2014  да се изчислява на база 18 месеца назад или за сега е само предложение? Благодаря предварително!
Това ще стане окончателно ясно, к НС приеме бюджета на второ четене. Предложението е на СНБМ. Дано изпълнят поне това обещание.

# 760
Здравейте, скоро се върнах от Англия, където имам 4 години трудов стаж там. Последната работна дата ми беше на 13.10.2013г. След като си дойдох се записах на борсата, където сега съм безработна 6 месеца. Борсата ми изтича на 25.04.2014г. В момента съм бременна в 12г.с.  а тогава ще съм в 32 г.с.
Въпросите са ми следните:
1. Трябва ли да се запиша някъде на работа след като ми изтече борсата, за да мога да взимам 2 години майчинство?
2. Какво ще ми бъде обезщетението за майчинство, след като съм работила в Англия? Тъй като сега обезщетението на борсата ми е голямо.
В Англия се осигурявах на максималното за България.
Бихте ли ми дали съвет какво е най-добре да направя, за да имам 2 години майчинство и то със добро обезщетение.
Благодаря Ви!

# 761
  • Мнения: 14
Здравейте,
имам нужда от малко информация, ще се радвам да ми я дадете.
Работих в Англия от 7 години на сезонна работа, като последните 2 години съм на постоянна работа. Последният ми работен ден беше на 13.10.2013г, след което се върнах в България и се записах на борсата, където ще получавам обезщетение до 25.04.2014г. Сега съм бременна в 12 г.с, а след изтичане на борсата ще съм в 32 г.с.
1. Бихте ли ми казали необходимо ли е да се запиша на трудов договор след борсата, за да получавам 2 години майчинство в България?
2. Колко ще ми бъде обезщетението за майчинство след като съм работила в Англия и имам стаж от там 4 години?
Сега на борсата ми изплащат високо обезщетение, защото в Англия се осигурявах на максималното за България.
Бихте ли ме посъветвали какво е най-добре да направя, за да имам 2 години майчинство с добро обезщетение?
Благодаря Ви!

# 762
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
имам нужда от малко информация, ще се радвам да ми я дадете.
Работих в Англия от 7 години на сезонна работа, като последните 2 години съм на постоянна работа. Последният ми работен ден беше на 13.10.2013г, след което се върнах в България и се записах на борсата, където ще получавам обезщетение до 25.04.2014г. Сега съм бременна в 12 г.с, а след изтичане на борсата ще съм в 32 г.с.
1. Бихте ли ми казали необходимо ли е да се запиша на трудов договор след борсата, за да получавам 2 години майчинство в България? да
2. Колко ще ми бъде обезщетението за майчинство след като съм работила в Англия и имам стаж от там 4 години? не мога да кажа.ползвай калкулатора,за да си изчислиш http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
Сега на борсата ми изплащат високо обезщетение, защото в Англия се осигурявах на максималното за България.
Бихте ли ме посъветвали какво е най-добре да направя, за да имам 2 години майчинство с добро обезщетение? Месеците на борсата ще ти ги взимат на МРЗ,което ще ти свали обезщетението.трябва да питаш в НОИ месеците в Англия на какъв осигурителен доход ще ти ги взимат.Ако са на реалния доход,прекрати борсата,започни работа във фирма,отработваш един ден и излизаш в майчинство докрая.Така ще си запазиш високите осигуровки от Англия


Питането на Мария Предой е също твое,нали?

# 763
# 764
  • Мнения: 14
Сега за обезщетение на борсата се изчислява на 60 % от 2200 (максималното за България), т.е би трябвало да взимам 1320 лв. (още не са ми го изчислили с точност) и си мислех, че щом се взимат 24 месеца назад за обезщетение за майчинство и се вземат и тези от борсата би трябвало да взимам добро обезщетение за майчинство.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт