Рисунките на децата!

  • 11 211
  • 67
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 262
Ирина, списъка на твоето 8-годишно момченце направо ме разби! Имам доста неща да ти кажа, затова ще продължа и друг път.

Сега, на пръв прочит какво ми идва наум.
Не е необходимо да питам, за да знам, че рисунките, които показваш, са гледани отнякъде. За 8 годишно дете са направени много добре, а и списъка говори за интерес към рисуването. Спомням си, че аз на ткава възраст и на по-голяма също много се впечатлявах и прерисувах какво ли не. Въпросът е - не съм сигурна, че това е най-доброто като обучение. Дали не трябва да бъде насочван да развива "собствената" си рисунка, на базата на впечатления от гледани неща по натура? Тоест, сигурна съм, че ако прерисуването е правило и е единственото, това не е добро. Въпреки че говори за много зрял интерес към рисуването. Въобще, при него има опасност да се развият проблеми, които са характерни за по-късна възраст обикновено, малко със страх ти го казвам, защото детето има свободна ръка и възможности.

Казвам това, защото е важно не само залитането по разнообразните материали, а и какво правим с тях. Интересно ми е да видя повече рисунки на твоя Павел, наистина.

Сега, ще проверя за триножник, къде какво се предлага. Но той се използва когато се рисува на платно обикновено, значи и платна трябва да му купите. Е, може и с темперни бои и лист, за по-големи формати и по-гъсто нанесени бои. Обикновено акварела се прави върху равна плоскост, защото се разтича. Чудя се зя маслените бои. Дали не му е рано? Да знаеш принципно, че маслото, с каквото и да го разтваряш, терпентин или разните му там уж по-безопасни разтворители, има опасност да направи алергия, имате и по-малко дете... тези миризми в къщи, в стая за живот, при деца не са препоръчителни. Вярно, казва се, при деца до 7-8 год. е по-опасно от алергии, но... Просто го казвам да си имаш едно наум. Може би, ако не е много често, нищо няма да му стане. Алергия се развива и при стари художници, работили много години с маслени бои, точно от тези натрупани години.

За мен на този етап са най-подходящи темперни бои и пастели, съчетанието им също. Триножник и платна можеш да вземеш с акрилни бои, но дали те са по-безопасни, въпросът е открит все още, но поне се разтварят с вода. Но пък са по-трудни като нанасяне, или много плътно се нанасят, или на леки велатури, което създава впечатление за едно разлигавване на боята, което може да е дразнещо за постигането на желания ефект от малкия художник, затова ти казвам - темперни бои на този етап.

Пастели - мисля, че бях писала по-напред в темата, ще проверя. Мисля, че са най-подходящи за възрастта, също и акварелни бои, наред с темперните.

На сп. на метрото Сердика, централната сп., се слиза и на сляпата ул. към бул. Мария Луиза, ул. Трапезица, има едно маг. за худ. материали с най-хубавите пастели вътре, neocolor на Caran d'Ache, 12 бр. за 20 лв, има и на бройка - по 1.60 лв. Има и мн. хубави, по-евтини - 48 цв. за 13.20 лв, MUNGYO. Препоръчвам тях, а от по-скъпите някои подбрани цветове. Разликата е съществена - те са покривни, могат да рис. отгоре върху другите пастели, което позволява техника на издраскване и детайли по този начин - много е благодатно за дечицата. Има и акварелни пастели, които се размиват с вода, те също са много интересни, също и акварелни моливи.
Също бих препоръчала цветни моливи, от маг. Слънчоглед на ул. Иван Вазов - на Derwent, от серията Coloursoft - много са меки и с ярки цветове; продават се и на бройка. Не е за пренебрегване възможностите на цв. моливи, въпреки че ги няма в списъка.

Хлебна гума - милото! Мисля, че на този етап не му е необходима, но щом има мераци... Тя е за отнемане на тон на обикновените моливи при рисуване на етюд. А на 8 г. - етюд - това е затормозване според мен.

Акварелни бои мисля че също е добре, но за боите, и темперните, трябват и четки, те са различни темперните и акварелните... Май не става всичко наведнъж! Ако се отидете на маг. на ул. Трапезица с радост бих ви придружила, защото живея съвсем наблизо, ако искате да се уговорим ми пишете на лични. За акварела се чудя - имаше един руски меден, койте е мн. интензивен, но съм доволна от фирмата Гама, а те май не го предлагат вече; а С.Петербург са мн. скъпи, но пък има и на бройка... За темперните - аз си препоръчвам Talens  в бурканчетата, но и палитричка трябва някаква пластмасова примерно.

Иначе други магазини - на Шипка 6 има няколко, и на ул. Кракра два, но малкия е на същите собственици като маг. на Трапезица. В големия - Импресия май се казваше, има по-разл. видове бои за стъкло и керамика и текстил. Но според мен, да му накупите първо материалите за рисуване върху лист, да рисува много, защото рисуването на по-приложни неща е интересно, но когато знаеш какво искаш да направиш, а това си го изясняваш чрез рисунката. Ох, много са нещата при един такъв очевидно проявен интерес към рисуването, какъвто е с вашия Павел, пак ви казвам, ако искате, обадете ми се, с радост бих ви консултирала на место.

# 31
  • София
  • Мнения: 7 673
Sedada, просто си страхотна!  smile3501 Hug  bouquet
Убедена съм, че горният пост ще бъде много полезен и на други родители на деца, любители на рисуването.
За всичко останало, ще пише на ЛС, за да не спамя темата.

# 32
  • Мнения: 4 303
3-годишно дете от Разград – с отличие от национален конкурс  
25 November 2011  

3-годишната Зинабел Ниази от Разград е сред 18-те наградени деца в националния конкурс за рисунка, организиран от Народно читалище „Европа“ - Пловдив. Темата, по която малките таланти трябваше да творят, бе „България през моите очи - древна и красива“. Проявата традиционно бе посветна на Деня на народните будители, а за участие в нея са били изпратени общо 560 рисунки от цялата страна.

Зинабел е най-малката отличена в първа възрастова група, за красивата си работа в сряда тя получи няколко награди – книжка със стихове, диск с детски песнички и 20 лева. Те й бяха връчени на специално организирано тържество в ЦДГ „Незабравка“.

Зинабел е в подготвителната група по изобразителна изкуство в детското заведение. Занятията на малките таланти води Йорданка Стоянова от Детско арт студио „Дъга“.

Общо 13 рисунки на нейни възпитаници от групата са били изпратените за конкурса. Награда обаче има единствено Зинабел. Останалите отличени в националната проява са от по-големи градове на страната.

В началото на този месец всички наградени творби са били представени на изложба в Пловдив.

  
За съжаление рисунката я няма ,но художничката може да се види тук:http://www.ekip7.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=8675&Itemid=41



 

# 33
  • София
  • Мнения: 7 673
Браво на малката сладурана!
Още много награди да получава!  Heart Eyes

# 34
  • София
  • Мнения: 1 573
Чудесна и полезна тема. Дъщеря ми е много хвалена в детската градина, тя е на 5, че рисува добре. Ще й търся занимания в някакво студио да развива уменията си. Тъй като съм абсолютен невежа относно рисуване и материали, доста полезни неща прочетох. Прави сте, че когато човек стои до детето и му обяснява, има значение. Това върши баща й, и мисля , че заради това изведнъж рязко подобри рисуването.

Впечатлена съм от рисунките, които показвате.   bouquet

# 35
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 532
Ех ,браво на вашите художници

# 36
  • Мнения: 1 761
Много хубави рисунки!
Пожелавам на децата ви много здраве и желание да развиват талантите си!

# 37
  • Мнения: 784
Детската рисунка е феномен. И то точно тогава когато....."не се е научило" да рисува. То е въпрос на усет и на талант. Преди време в групата ми имаше едно момченце. Палав и много чувствителен. С първите рисунки, разбира се го похвалих. Майка му каза- е, това си е цапаница,няма какво да го хвалите, ние не сме по рисуването/пред него/. Защо. Кой е казал, че в рисуването има закон има стереотип. Та този сладур първо и не искаше да рисува. Показах му някои "вълшебства" и не му вменявах как да работи. За мен това дете рисуваше страхотно-с много цвят, с "неподозирани "техники/и с пръстите и направо с тубичката/. Отпусна се. Страхотен талант-модернист. И както беше "калпазанин".....като се ядосаше, вади си от гардеробчето блока и рисува. И когато човек погледне дълбоко рисунката /в която дървото е малко по-различно/ вижда неговата емоция. А и от психологическа гледна точка това е добро. Така че мили майчета продължавайте да поощрявате вашите таланти.

# 38
  • Мнения: 3 804
Рисунките са много хубави   bouquet

Моята дъщеря е на 6 години ,много обича да рисува още от по-малка,може би под влиянието на кака си,която рисува доста добре.Но,пък творбите и са  малко в стил Пикасо,когато рисува сама,иначе в уилище рисува как и е показала госпожата  Grinning
Има обаче нещо ,което ме притеснява,понеже аз съм скарана с рисуването,мога да нарисувам сносно само хлебарка ,но пък излиза все едно ,че е истинска Mr. Green,та любимото място на малката е детският кът в мола,където оцветява гипсови фигурки.Да,обаче като гледам всичките деца оцветяват  например косата в един цвят,дрехите в друг и т.н ,само моята оцветява,като великденско яйце ,няма една съставна част ,която да е с само в един или поне в 2 цвята,в къщи си имаме цяла колекция с такива фигурки.
Това нормално ли е за 6 годишно дете  newsm78

# 39
  • Тракийка в Софийското равно поле....
  • Мнения: 439
Прекрасна тема. Моята госпожица е мъничка, но вече обича да рисува (драска). Самата аз като дете обичах да рисувам много, но никога не развих това умение с добри материали и пр. Та сега рисувам торти  Mr. Green

Включвам се да ви следя, да се информирам, да черпя идеи и съвети, за да мога успешно да я насърча, когато е нужно!  Hug

Прекрасни постове прочетох, а за рисунките Heart Eyes

# 40
  • Мнения: 115
Поздравления за малките творци! Просто са невероятни! С удоволствие разглеждам рисунките и им се радвам. Толкова си мечтаех да си имам малък художник в къщи, но уви никакъв интерес нямат децата, даже не обичат да рисуват. За мен е пълно разочарование...но да са здрави.
Чудесна тема.Браво!

# 41
  • Мнения: 116
Поздравления за малките таланти!Показали сте невероятни рисунки.Личи си,че децата имат чувство за живопис.Според мен не трябва да ви притеснява това,че прерисуват от илюстрации-така само си тренират ръката.Прерисуването се препоръчва и на по-порастнали,но примерно фигури от анатомията.Аз до 5-6 клас си прерисувах и след това не съм имала проблем с усвояването на информацията,когато тръгнах на уроци.
Имате и подход към малките художници,което е много важно,за да не загубят интерес към рисуването.Ставала съм свидетел как желанието на родителите е по-голямо от това на детето да рисува и в един момент то се чувства заставено да го прави по задължение и просто спира,което е жалко.Имаше един учебник за детската рисунка-на каква възраст какво е характерно-ако някой се интересува,мога да го потърся и да погледна името и автора.

# 42
  • Мнения: 2 354
  Аз се интересувам Simple Smile Ако не те затруднява, разбира се.

# 43
  • София
  • Мнения: 3 249
Красоти Hug
Моят син не рисува кой знае колко добре, но ме изумяват някои детайли, който влага в рисунките си. Изложени рисунките на таблото - есен. Нарисували всички деца оголени дървета, падащи листа дъжд...Само на неговата рисунка едно черно петно. На въпроса - Какво е това? - ми от говори - Ами кал бе, мамо - нали е валяло Laughing

# 44
  • Мнения: 784
Всички тези неща за етапи в развитие на детската рисунка, диагностика , рисувателни тестове и т.н.т. се учат от педагозите и ги има най-вече в учебници. Книгата на Б.Минчев -Минчев, Б. (съставител и редактор). Ръководство за изследване на детето – І част. С., Веда Словена – Ж. Г. 2000.
е и интересна, но е доста обемна и скъпа. Друга по-мъничка е : "Рисунките в психологическото изследване на личността" от Е.Алексиева /2000г., изд. "Св.Кл.Охридски"/. В нея са описани и етапите. Но и в Гугъл има множество статии. Като напишеш "Етапи в развитие на детската рисунка" излизат статии.
Ако не сте специалисти, бих ви препоръчала да не се ровите в книгите и да се чудите "моето дете по-можещо ли е или изостава", а просто да се радвате на творчеството им, на интереса им и непрекъснато да ги насърчавате. Виждам, че имате доста талантливи дечица. Peace  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт