Базедова болест - тема 2

  • 77 535
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2
А какво каза, твоят лекар по въпроса? Някакви изследвания назначиха ли ти?

# 706
  • Мнения: 11 738
Исках да ви питам-някоя от вас имала ли е хормонално смущение, което да повлияе месечния цикъл, и да са го свързали с Базеда? Не съм сигурна, но мисля, че има връзка и в събота ще питам Начев, но от два месеца насам месечният ми цикъл се промени (отново, защото и преди това имаше една рязка промяна, няколко месеца преди да ме диагностират, и тогава ми казаха, че е от щитовидната жлеза - просто цикъла ми стана малко по-оскъден...въпреки че не съм сигурна, че термина "оскъден" е правилният в моя случай, но както и да е...) - имам предвид, че се скъси интервала (миналия месец беше 21 дневен, този месец ще видя, но имам признаци, че отново ще е къс).
Отвсякъде се разцентрова, почна да избързва с по 8-10 дена понякога, от две месеца пък не спира по 2 седмици.... smile3506
Да, и при мен така.
Седмица преди диагнозата беше ми дошъл на 18-ти ден.  Shocked Веднага записах час за гинеколог и ендокринолог, макар да бях сигурна, че причината е в жлезата. Следях я на 6 месеца.
Гинекологът отхвърли проблем, но предписа Дуфастон за удължаване на цикъла.
Ендокринологът потвърди, че има щитовидно заболяване. Не беше съгласен да пия Дуфастона - щял да се оправи цикълът като влязат хормоните в норма. После ми каза - добре пий го, докато влязат в норма. Спирах го, после пак го почвах - лудница! Да ама, те хормоните ходеха нагоре - надолу, следователно и цикъла се побърка. Както казва  Lemy - ту къс, ту се удължаваше с някакви зацапвания по 8-9 дена и съм склонна към функционални кисти - типично било при хиперактивна жлеза, като се лутат хормоните и цикълът се разбърква. После цикълът много се скъси. От 7 дневен цикъл стана на 5, а сега на 3-4, зависи какви са ми стойностите на ТСХ. Забелязах, че когато ТСХ ми е над 3, цикълът е по-обилен и изкарвам 4-5 дена, а като ТСХ е около 1 - 1,5 - цикъла едва го избутвам на 3 дена и си е оскъден. Шантава работа.

При мен с рецидива много се скъси - миналата година държеше все още по 5 дена и си беше редовен и нормален.
Сега на другия ендо при който ходя му обясних и на него, не ми е казвал да не пия Дуфастон, но ми предписа и Сиофора за захарта, а аз се надявах четейки темата за Сиофора, че с него нещата ще влязат вече в норми, но...всичко си е от жлезата, май!

FOXXY , докторите си знаят работата. Помислих че на едно ТСХ са му предписали 8 таблетки пропицил, но щом са погледнали и другите хормони, значи всичко е ок. Дозата се определя на база колко пъти над нормата са увеличени ФТ4 и ФТ3. Два пъти, три пъти... така се определя и колко таблетки да се предпишат.
Това че са 8, да не те стряска.Много хора са започнали на 6-8 таблетки, да не кажа и повече.
Моята братовчедка при рецидивите и тя е с такива дози, ако се забавят нещата и не отиде на контрола, и се повишат много Т4 и Т3 нагоре.
Аз се следях на 6 месеца и хванах малко по-рано започналия процес, та започнах на 4 таблетки тирозол.
Мисля, че на мъжа ти са му сменили таблетките с пропицил, защото пропицил е пречистен и по-щадящ, и дори и на бременни се предписва, ако се е активирала хиперфункцията при бременност.
Първия месец се пият повече хапчета, после хормоните като почнат да спадат и таблетките се намаляват, и болният се следи на определени от доктора интервали. Пуска на определен период хормонални изследвания и му се контролира дозата лекарство.

Относно закъснението в диагностицирането - няма да се притеснявате. Започва мъжът ти лечение и дано да се оправят нещата и да влезе в ремисия. После всичко е в ръцете на Господ и на мъжа ти и начина на живот който води.
С това заболяване се живее. Лечението е медикаментозно до 2 години. Ако не се повлияе от терапията може да се оперира, но в крайна сметка изборът е на мъжа ти. Ако няма нещо притеснително, което да наложи операция, то може да си се лекува с лекарства.
Правят се вече операции в еднодневна хирургия с мини инванзивен метод (подобно на лапароскопските методи) и се поемат от касата. Маха се малка част от жлезата с цел да се овладее хиперфункцията.

И, не се извинявай за дългия пост. Не си чела моите. Laughing
Пиши и споделяй, а ние с каквото можем ще помогнем.

Иначе,  Lemy, добре съм, благодаря!  Hug
Пия си 1 таблетка тирозол и след Великден съм на контрола.
Не помня дали писах, но февруари бях на контрола - ТСХ на 1 и 1/2 тирозол беше скочил на 5 и нещо , а декември на 1 и 1/2 беше 3,32, и този път докторът вече реши да ми махне половинката. Предния път не посмя, че много ми се лута хормонът. Вече съм на 1 таблетка.
Захарта ми е в норми. Правих и кръвно-захарен профил, но си пия и Сиофора 2х500. Свалила съм 7 килограма откакто пия Сиофор.
Докторът искаше да ми спре бетаблокера, ама му казах, че не ми се спира, че понякога имам сърцебиене, макар и много рядко и ми каза, че не пречи да си пия 2 половинки. Ниска била дозата.
И така...
А ти как си? Какво ново при теб?

Последна редакция: ср, 13 мар 2013, 22:07 от Merelenda

# 707
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Merelenda  bouquet Hug

# 708
  • Мнения: 2
Хм...тази жлеза започва много да ме дразни вече  Laughing За каквото не съм се сетила - на това не е оказала влияние да й се невиди  Crazy
Ще видя какво ще ми каже Начев. После ще се консултирам и с гинеколожката. И всъщност ще си пусна няколко хормона да видя все пак какво е положението.
Merelenda а ти повишена захар ли си имала? Извинявай, аз четох и предната тема и тази, обаче съм забравила ако си споменавала и преди...И ако да-свързано ли е с болестта? И това лекарство, което пиеш сега - за захарта ли или за отслабване ( може да е тъп въпроса - пак извинявай  Hug )?

# 709
  • Мнения: 11 738
Хм...тази жлеза започва много да ме дразни вече  Laughing За каквото не съм се сетила - на това не е оказала влияние да й се невиди  Crazy
Ще видя какво ще ми каже Начев. После ще се консултирам и с гинеколожката. И всъщност ще си пусна няколко хормона да видя все пак какво е положението.
Merelenda а ти повишена захар ли си имала? Извинявай, аз четох и предната тема и тази, обаче съм забравила ако си споменавала и преди...И ако да-свързано ли е с болестта? И това лекарство, което пиеш сега - за захарта ли или за отслабване ( може да е тъп въпроса - пак извинявай  Hug )?
Hug Тъпи въпроси няма в тази тема.
Някои беше споделил мнение тук или в другата тема, как Начев отговорил на въпрос относно нарушен менструален цикъл и връзка с щитовидната жлезата. Помня отговорът, че нямало връзка.
При условие, че е упоменато на доста места как рефлектира жлезата върху цикъла. Статии и лекции в нета колкото иска човек. За аменорея, ановулаторни цикли, оскъден цикъл, продължителен цикъл и ала бала истории. Но знае ли човек, може в случая за дадения пациент, Начев да е сметнал, че няма връзка, предвид състоянието на пациента. Все пак при всеки е индивидуално. При едни може да има връзка в общата клинична картина, при други не - ако всичко друго е нормално с жлезата и не се намират причини за промените в цикъла.
Вярно, че не всеки болен има проблем с цикъла. Както не всеки има проблем с очите, както не всеки слабее при Базед - някои са с наднормено тегло и т.н.
Иначе виж какво ще ти изследва гинеколожката и какво ще ти каже. И Начев какво ще каже и той.

Повишената захар я открих тази година. Принципно я следях с хормоните. Все в норми, но веднъж ми показа по-висока захар - пак в норми, но гранична. Изчаках хормоните на щитовидната да влязат в норми, защото често се срещало при Базед леко повишена кръвна захар (до 6,5), без да има диабет. Обаче хормоните влязоха в норми, а захарта се повиши още при мен. Споделих с ендокринолога - пусна ми допълнителни изследвания и се установи, че имам нарушена гликемия на гладно. След въглехидратна храна ми се повишава захарта и не спада в часовете, в които трябва вече да е в норми.
Заради това ми е предписан Сиофор, за преддиабетно състояние. След като започнах да го пия свалих и килограми, макар да пия една от най-ниските дози.
Иначе, не знам доколко преддиабетното състояние в което съм е свързано с Базеда. Не съм се интересувала. Но все ендокринни проблеми, аман! Rolling Eyes

Не помня дали споделих в тази тема, но понеже с  Lemy се засякохме преди време и в темата за Сиофор, та затова така и описах набързо състоянието.  Simple Smile
Иначе, Сиофор пият и момичета със СПКЯ, и с проблем със захарта, и с Диабет, и дори само за нарушен метаболизъм и нужда от сваляне на килограми, но по докторско предписание.

Да пишеш след прегледа.  bouquet

FOXXY bouquet

Последна редакция: ср, 13 мар 2013, 23:14 от Merelenda

# 710
  • Мнения: 2
Ами и аз имам спомен, че съм чела за аменореи и ановулаторни цикли при нашето заболяване...ще се разровя пак да прочета. Ще пиша след консултацията.
Поздрави и безпроблемни дни на теб и другите момичета от темата  Hug

# 711
  • Мнения: 11 738
Ами и аз имам спомен, че съм чела за аменореи и ановулаторни цикли при нашето заболяване...ще се разровя пак да прочета. Ще пиша след консултацията.
Поздрави и безпроблемни дни на теб и другите момичета от темата  Hug
Да ти се връща!  bouquet

# 712
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
И аз в началото , когато ми откриха болестта , а и няколко месеца преди това имах проблеми с цикъла. Беше станал по-къс  на окло 21-22 дни, и по продължителен , около 10 дни. Имах чувството , че все съм в цикъл. Ужас.Гинекологът ми изписа дуфастон за 2 месеца по 10 дни и от тогава нямам проблеми.
Eli Stoqnova , прегледай си очите. Когато започна моята ТАО бяха същите симптоми като твоите-отоци на горните клепачи и неприятно чувство в очите. После много бързо се развиха другите симптоми. Peace

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 12:42 от Laura B

# 713
  • Мнения: 11 738
Пиете ли някакви добавки: витамини, минерали, билки, освен стандартните лекарства?

Какво ще кажете, всеки да спомене докторът при който ходи и е доволен, негови координати, за да ги сложим на първа страница на следващата тема?

# 714
  • София
  • Мнения: 250
Доволна съм от д-р Атанаска Еленкова
приема в ДКЦ Асцендент гр.София, ул. Бачо Киро 47, тел. за записвания 02/983 94 94; 02/983 15 68
Сряда 14.30 – 17.30
Не работи със здравна каса!
http://www.ascendent.cc/
На времето преди 9 г тя ми откри заболяването Simple Smile

# 715
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Мerelenda  имам още едно питане може ли от пропицила да има прекалено ниска телесна температура около 35гр?

# 716
  • Мнения: 11 738
Не съм чувала за такава реакция от лекарството.
Всъщност - може да се отчете ниска Т при предозиране, но той е едва в началото на лечението, нали? 2-3 дена от терапията?

А той нали е все още в болницата? Може би докторите ще кажат от какво може да е.

# 717
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Не съм чувала за такава реакция от лекарството.
Всъщност - може да се отчете ниска Т при предозиране, но той е едва в началото на лечението, нали? 2-3 дена от терапията?

А той нали е все още в болницата? Може би докторите ще кажат от какво може да е.

Да да в болница е ,но в момента си е в къщи за няколко часа иначе там сутринта му е била нормална,и аз му казах ако е така цял ден да се консултира , иначе му е втори ден от приема на пропицила.Благодаря ти отново  bouquet

# 718
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
С какъв апарат мерите температурата? Електронните понякога дават такава ниска температура.

За витамините- аз пиех омега 3, също така магнезий, калций и цинк. В момента съм ги спряла за малко, но мисля пак да започна.

# 719
  • Пловдив
  • Мнения: 86
С какъв апарат мерите температурата? Електронните понякога дават такава ниска температура.

да да с електронен  в момента ,че другият ни е в болницата ,но аз го пробвах и на мен моята е нормална

Общи условия

Активация на акаунт