Кисти в главата на неродено бебе

  • 54 852
  • 78
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 62
Здравейте! Видях, че има такава тема, но понеже е заключена не можах да пиша там и отворих нова. Прочетох старата и моля тези, които преди около 5 год. са писали в нея да споделят тук как са се развили събитията при тях - родиха ли се бебчетата им, имат ли някакви проблеми и т.н.

Аз имам син почти на 11 год. и сега бременея за 2-ри път. В 20-21 гест. седм. съм. Преди малко бях на консултация и след преглед на видеозон докторката ми каза, че в мозъка на бебчето има 2 кисти. Които можело и да изчезнат, но можело и да не изчезнат. Предполагам можете да си представите колко съм притеснена. Очаквам да пишат тези, които са имали същия проблем.

# 1
  • Мнения: 27 524
Тя пък докторката ти много тактична  Rolling Eyes Не бързай да се притесняваш, случва се доста често това и в 99 процента от случаите изчезват. Но това става някъде до 27-ма седмица (предполагам, че може и малко по-късно). Това не са кисти, а е все още нерезорбирана течност в мозъка, която с нарастването му се резорбира и те изчезват. Стискам палци всичко да е наред  Hug

# 2
  • Русе
  • Мнения: 62
Блонди, благодаря ти за бързия и успокояващ отговор. Дано да е така. Всъщност аз бях на консултация миналия вторник (05.06.2012). Още тогава кистите се видели, но докторката не била сигурна и не искала да ме притеснява напразно. Затова ме извикала и днес, ворник (12.06.2012). Днес, след като отново ги видя, нямаше как да не ми каже. Разбира се, аз още докато го чух, се разплаках. А тя ме успокояваше да не се притеснявам, че най-вероятно кистите ще изчезнат с времето. Но се налагало да съм под наблюдение (на всеки 2 седм.) и според това какво се случва ще реши какво да прави. На 26.06.2012 г. ме вика пак на преглед. Тези 2 седм. ще ми се сторят много дълги. Ще се моля до тогава всичко да изчезнае.

Още веднъж ти благодаря!  Hug

# 3
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
За такава кистичка и на мене ми бяха казали , но не помня в коя седмица и аз много се притесних, но най - интересното беше, че след като доки ми каза, на другия ден отидох при друг лекар и тои каза, че няма такова нещо. А след няколко седмици и на фетална морфология ми потвърди доц. Балев, че няма такова нещо!  Блонди ти е обяснила за тези кистички и аз знам същите неща така, че моя съвет е още едно мнение Naughty Peace
От сърце ти желая всичко да бъде наред с бебчето  Hug

# 4
  • Русе
  • Мнения: 62
mama NİNKA, благодаря ти за отговора и хубавото пожелание.  Hug

Имам доверие на моята гинеколожка, защото тя ме наблюдава и се грижи за мен от години (от 2000-2001 г.). Знам, че ако казва нещо - то не е напразно. А и знам, че от нея по-добра няма. Затова съм притеснена.  Sad Днес и без това ще ходя на училище "Родители" и там ще поискам мнението на докторката, акушерката и мед. сестра. Да видим те къде ще ме упътят.

Всъщност сега мен повече ме притеснява друго нещо - бебето промърда на 05.06.2012 г. и беше доста "живичко, игриво, та дори и агресивно". Но последно така рита в събота на обед (09.06.2012 г.) От тогава насам е много пасивно. Почти не мърда или ако мръдне много рядко и много слабо се усеща. На моменти си мисля дали не е умряло в мен?  #Crazy А после пък се успокоявам, че ако има такова нещо би трябвало да има някакви симптоми - температура, кървене или нещо друго, знам ли... А слава Богу нямам нищо такова. Определено мисля да взема още едно мнение.

# 5
  • Мнения: 27 524
SeloS, знам, че е трудно, но се опитай максимално да се успокоиш. Аз съм утре на ядрено-магнитен резонанс пак за преглед на мозъчето на бебето и преди това четох страхотии, представях си ги, докато щях да полудея. Сега се поуспокоих, каквото е писано - ще стане, независимо дали аз ще се побъркам от тревоги или не. Вероятността тези кистички при теб да изчезнат е повече от огромна.
Да, трябва да следите да не се увеличават и след около два месеца би трябвало да са изчезнали напълно. Но не се психясвай, отвличай си вниманието с нещо, ще минат дните рано или късно до следващия преглед и ще видиш, че всичко ще е наред  Hug Hug Hug

# 6
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
Блонди защо ще ходиш на ядрено магнитен резонанс заради кистички ли? Извиняваи за въпроса, но чувам за първи път и за това реших да те питам.
А по отношение движенията на бебчетата ден с ден не са еднакви. Моито един ден мърда много друг неще. Явно му се спинка на младежа Crazy
В началото съм чакала с часове да мръдне , но с напредване на бременността бебчетата се обаждат по честичко и ще си по спокоина.
 Ако е удобно бих попитала какво са казали на училището за родители за кистичките?
Вярвам че всички ние на финала ще имаме прекрасни бебчета   love001

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Привет!
Преди известно време писах на Блонди, сега ти пиша и на теб. На първата ФМ доктора видя
такава кистичка в главичката на малкия ми син. Аз подходих страшно безотговорно  Embarassed, зарових си главата в земята като щраус и въпреки, че и на мен доктора ми каза че трябва да се прследят повече не отидох на ФМ до края на бременоста. Ходих на об. преглед с видеозон, но там тя не се виждаше. След като се роди бебето , веднага след излизането от родилния дом отидох да му прегледат главичката на ехограф до като не се беше затворила фонтанелата. Кистичката я нямаше.
Скоро синът ми ще навърши 6 години и едно съвсем нормално и здраво дете.
Знам че кой каквото и да ти каже, до като не се роди бебенцето няма да се успокоиш. Покрай стреса, който преживях с тази бременност направо не мога да се зарадвам като видя бременна жена, за съжаление.
От цялото си сърце пожелавам на теб и на Блонди здрави децица!  Praynig Стискам ви палци и пишете! Hug

# 8
  • Русе
  • Мнения: 62
Здравейте момичета. Благодаря ви за отговорите.  Hug Като ви чета тук, някак си се успокоявам и обнадеждавам. Днес съм по-добре.

Блонди, и аз не съм чувала за такъв ядрено-магнитен резонанс. Моята гинеколожка не ме изпрати никъде - нито на 4D, нито на фетална морфология, защото тя ги гледала тези "важни" неща. Дано всичко излезе добре. Ще чакам да споделиш как е минало.

mama NINKA, от вчера движенията на бебита започнаха да се нормализират - рита начесто, но слабо (предполагам, защото е още малко, а и е девойка - казват, че те не били толкова активни, както мъжагите Laughing) Аз бях 4 дена в Румъния на една конференция и явно пътуването, притесненията, умората и жегата са и се отразили и на нея.  Crazy А колкото до това какво ми казаха вчера на училището, почти нищо бих казала. Първо акушерката отсъстваше. Второ-докторката, която гостуваше този път беше стоматолог. И дефакто говорих само с мед. сестра, собственик на училището. Общо взето и тя се стъписа и ми каза да и дам време да помисли и в понеделник (18.06) да се чуем. Но спомена, че ще се помъчи да ми уреди преглед при завеждащия доктор на АГ Комплекса, като заедно с него присъства и неонатолог. Да доживеем - да видим.

Анет, радвам се за твоето момче. Нека растат здрави и щастливи деца и много да ви радват. Дано и при нас нещата се развият така и на финала всички ние да гушкаме здрави бебчета.  Hug

Последна редакция: чт, 14 юни 2012, 10:11 от SeloS

# 9
  • Мнения: 27 524
Момичета, в БГ мисля, че подобен преглед (ЯМР) все още е доста скъп и трудно достъпен, но тук си е нещо рутинно и обикновено. И за най-малки съмнения или за застраховка, пращат без проблем. На ЯМР мозъчето на бебето се вижда идеално с всякакви подробности, нещо, което на ехограф е невъзможно.
Тук например всяка бременна, със съмнения, че е с по-тесен таз, се праща на ЯМР за точното му измерване, за да се прецени дали ще е вагинално или със секцио раждането.  Simple Smile

# 10
  • Русе
  • Мнения: 62
Предположих, че ще кажеш така. Имам братовчедка, която замина за Белгия и роди много по-рано от термина си. Беше определена за май, а роди в началото на март. Казаха, че бебето е било на 6 мес. От 7-мия е взело само 3 дена. Тежеше 750 гр. Но успяха да го спасят. Вече е на 3 месеца и щом са го изписали явно е минало задължителните 2.000 или 2.500 кг. Ако беше в България, едва ли щеше да оживее.  Shocked

# 11
  • Русе
  • Мнения: 62
Блонди, не каза как мина твоя ядрено-магнитен резонанс?  Crazy

# 12
  • Мнения: 27 524
Часът е бил на 4-ти, не на 14-ти  Crazy вероятно аз не съм разбрала добре  Tired Та сега се отлага за 22-ри.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 423
http://www.babyzone.com/pregnancy/prenatal-care/choroid-plexus-cyst_71106
предполагам сте чели и това. И моето бебе му бяха открити такива кисти в плексус хоридеос (дано така се пише), успокоихаме, че се махат след 28-мата седмица, а може и по-рано. Реших до тази седмица да изчакам и да отида на ФМ в 30-тата седмица. На ФМ в 30-тата седмица ги нямаше и много се моля всичко да е видяно правилно.
Моят съвет е да не се оставяш на някаква си лекарка в Русе да те дои на 2 седмици за нещо,което се маха към 30-тата седмица и тя и да го гледа и да не го гледа може пак да си е там, а да запишеш час за ФМ в София за второ мнение.
Блонди, стискам палци всичко да е наред и на ЯРМ да не видят нищо. Като цяло се надявам на всички нас тези т. нар кистички да се разкарат преди раждането и тези,които не следят бременността да виждат всичко правилно. Никой от гинеколозите при които ходих не ги отрази тези кисти много драматично и навсякъде ме успокоиха, че всичко ще е наред.

# 14
  • Русе
  • Мнения: 62
Блонди, часа ли си пропусна?  Crazy Хайде, ще чакаме да чуем какво е станало на 22-ри.

Шмати, със сигурност си права, че в Русе лекари няма и София е най-добрия вариант. Но както казах по-горе, гинеколожката ми не е коя да е, за толкова години ми е спечелила доверието. А и тя изобщо не ме "дои". Като разбрах, че съм бременна предпочетох да си запиша час за частен прием веднага, вместо да чакам със седмици/ месеци. И първите три пъти за видеозона (частен прием) ми взе по 10 лв (а другите вземат по 40 лв). От тогава до сега, всеки път ме гледа на видеозон и не ми е взела и ст. Излишно последния път я питах дали ми трябва направление за нещо, а тя ми отговори "не ти трябва, ти си диспансеризирана" (какво ли значи  Crazy Rolling Eyes)
Но нали знаеш, попадне ли в такова състояние човек, каквото искат-това дава. Парите нямат значение. Стига само да изчезнат тези кисти и да родим живи и здрави бебчета. Но за всеки случй тази седмица ще направя още един консулт, още едно мнение да чуя.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 423
Направи консултация с още някой, ако имаш възможност с някой специалист по ФМ, в Русе не ги зная какви са, но във София и Варна има такива добри. На мен ми казаха, че най-късно до 28-мата седмица изчезват и затова не исках да ходя по-рано, за да не са още там и да се притесня още по-силно. Уж било нормално и всичко е наред, дано бъде така и за нашите бебета.

# 16
  • Русе
  • Мнения: 62
Да, да... Днес чакам отговор от училище "Родители" да видим какво са измислили, при кой ще ме пратят. И на мен докторката ми каза същите думи, че изчезвали по-късно, но все пак се притеснява човек. Дано да е така, да не сме в изключенията.  Hug

# 17
  • Варна
  • Мнения: 53
Здравей ,относно кистите искам да те попитам дали си правила биохимичния скриининг -какви са ти резултатите ? и за пола на детето(обикновено момиченцата са по предлазположени към образувнето на такива кисти )???

# 18
  • Русе
  • Мнения: 62
denisss, не съм правила скрининг (нито с първото, нито сега... дори незнам какво е Rolling Eyes) Колкото за пола- да, девойка е.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 53
SeloS ше ти напиша на ли4ния

# 20
  • Русе
  • Мнения: 62
Ок, пиши... но сега ми се налага да излизам навън. Като се върна ще погледна.  Stop

# 21
  • София
  • Мнения: 1 423
Не си говорете тайно , искам и аз да знам. Скренинг имаш предвид БХС, нали?

# 22
  • Варна
  • Мнения: 53
Написах лично съобщение защото неисках да бъда обвинена че плаша бремените,миналата година и на моятата бебка и откриха такива кисти в 20 седмица ,рових се в нета и се успокоих 4е е течност в мозъка която се резурбира до 28 седмица,и кистите наистина уж изчезнаха .Моята лекарка не е обърнала внимание на биохимичния ми скриининг,бях и на преглед при така прехваления доц.Балев той каза че всичко ще се оправи.....резултата е с празни ръце съм нямам бебка,бъдете много внимателни . Темата е много болезнена за мен и изобщо нямах намерение да пиша но ако някой ми беше казал всичко можеше да се прекрати още тогава .

# 23
  • Варна
  • Мнения: 53
да БХС имам впредвид

# 24
  • Русе
  • Мнения: 62
denisss, прочетох личното ти съобщение, както и това в темата. Съжалявам  Sad Какво представлява това БХС? Сама ли реши да си го направиш или някой доктор те насочи? Защото моята гинеколожка въпреки, че видя кистите не ме насочи към някой друг специалист или към някакво излседване. Незнам какво трябва да направя, но си мисля да видя какво е положението на следващия преглед (другия вторник-26.06.2012 г.) и товага да отида на Фетална морфология.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 53
това е биохимичен скиининг който се прави 13 седмица и си мисля че е задължителен поне и при двете ми бремености ми го направиха , който показва най 4естите вродени аномалии.Кистите са маркер за нали4ие но не винаги .

# 26
  • Русе
  • Мнения: 62
Дори не съм чувала. А 13-та седмица мина отдавна  Sad

# 27
  • Мнения: 27 524
БХС не е задължителен, поне не и в БГ. Освен това е общо взето средно-статистическо проучване и не показва нищо конкретно, освен евентуален завишен риск. Както майки с висок риск на БХС (например 1:10 нямат никакъв проблем с бебето), така и майки с нисък риск от 1: 300 000  раждат бебе с Даун например, така че самото БХС само по себе си не означава нищо.  Peace

И не се прави само в 13-та, има ранен, има и късен. Препрочъва се обикновено при майки от рискова група, като с бременности при предишни увреждания, възраст над 35г и т.н. В чужбина е рутинен и покрит от касата (както всяко нещо).

Селос, не бързай да се шашкаш, имаш много време да изчезнат. Много бебета имат в този период такива кисти. Много доктори, преди да мине 28-ма семдица, изобщо не казват тази информация на пациентките си, именно за да не стават такива паники  Hug

# 28
  • Варна
  • Мнения: 53
аз бях на 29год втора бременност и само да ви кажа че след тези 1:300000000000 да ре4ем има още редове които са само за инфо на лекуващия лекар и оттам се правят заключения ,но трябва да има лекар който да обърне внимание на тези малки важни цифрички .

# 29
  • Русе
  • Мнения: 62
Момичета, ИЗВИНЕТЕ МЕ ЗА ТЪПИЯ ВЪПРОС, НО... някой знае ли какво става, ако тези кисти не изчезнат? На мен като ми каза докторката за тях, не се стърпях и веднага се разревах. Съответно в него момент не ми дойде на акъла да я разпитам едно хубаво. Но от това, което чух и успях да асимилирам в него момент, останах с впечатление, че ако не изчезнат - трябва да се направи аборт по медицински показания. Подчертавам, че тя не ми го каза, просто в него момент така разбрах нейните думи. А после като се рових в нета, видях, че такъв аборт се прави до 20 седм., която аз вече минах. Тогава какво ми остава? Това значи ли, че ако не се махнат тези кистички ще се роди дете с увреждане?  #Crazy

# 30
  • София
  • Мнения: 1 423
Денис, много,много съжалявам за твоята загуба и добре пишеш, за да може да си обръщаме внимание и да следим всякакви детайли.
Когато има такива кисти, те са един от признаците за една от аномалийте дето търси БХС-то , синдром на Едуардс т. е аномалия, която не се съчетава с живота. НО освен тези кисти, се виждат и различни аномалий по плода, така че сами по себе си кистите не са плашещи и както вече изчетох и казахме на хиляда места, са нормален етап от развитието на мозъчето.
денис, знам, че е много мъчен момент за теб, но след като вече ни каза какво е станало може ли да ни кажеш и крайната диагноза за този лош изход, въобще какво ти казваха по време на ФМ и казваха ли ти нещо.
Тъй като в Бг не прилагат ЯРМ, както ще направят с Блонди, аз ходих на две различни места на Фетална морфология, да видят две очи, плюс проследяващия ме лекар. Надявам се да гледат добре!

# 31
  • Варна
  • Мнения: 53
диагнозата беще синдром на Едуардс ,и детенцето ми живя 34 дни ,не искам да разтройвам или плаша някоя бременна мама ,а да ви обърна внимание защотото аз и при доц Балев ходих и  са ме гледали около 5пъти на 4Д ,а живея в голям град където си мислех че все пак има специалисти . Така че не ги пренебрегвайте тези кисти на плексусите на мозъка на неродените си бебенца, защото може да са маркер за нещо много сериозно. Моля се за всяка една от вас дано всичко е наред.

# 32
  • Русе
  • Мнения: 62
Момичета, вчера бях на извънреден (контролен) преглед при гинеколожката ми. Гледа ме на видеозона и каза, че кистите са изчезнали. Не посмях да се зарадвам, но като се сетя колко ясно се виждаха предния път, а сега нямаше нищо подобно, си мисля, че наистина е така. Дано да е права.  newsm17 И все пак ми се иска да направя още един преглед, още едно мнение, но незнам в кои седмици точно се прави феталната морфология. Някой да има идея?  Rolling Eyes

А при вас как се развиват нещата?  baby_neutral

# 33
  • София
  • Мнения: 1 423
Направи фетална морфология 30-31 г.с. Супер, че са се махнали, при моето бебе все виждаха до към 25 г.с, дано всичко е наред.

# 34
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
Момичета аз родих на 21 и детето ми е здраво Hug

# 35
  • Русе
  • Мнения: 62
Шмати, ти сигурна ли си, че точно в тези седмици се прави ФМ? Аз бях чула за 28-ма.  Rolling Eyes

mama NINKA, честито ти бебче. Да Ви е живо, здраво и много да Ви радва. Какво бебче имаш?

# 36
  • София
  • Мнения: 1 423
Честито, сладко бебе!
На мен ми казаха, че кистите могат да останат там до към 28-ма седмица, ето защо да направя 30-32 г.с ФМ, за да бъда сигурна, чеса се махнали и не е прекалено рано да са още там и да се изплаша допълнитено.

# 37
  • Мнения: 27 524
Шмати, ти сигурна ли си, че точно в тези седмици се прави ФМ? Аз бях чула за 28-ма.  Rolling Eyes

Между 28-ма и 32-ра е най-подходящо, не точно и само в 28-ма  Peace

# 38
  • Русе
  • Мнения: 62
Да, Блонди, вчера се порових в Интернет и точно това пишеше, от 28 до 32 г. с. Ще почакам още няколко седмици.  ooooh! Макар, че ми се иска по-бързо да мине това време.  ooooh!

 Praynig Моля се наистина да са изчезнали.  Praynig

# 39
  • Мнения: 196
и на нас ни казаха , че има бебчо кистички , лекарката не ни уплаши хич , даже каза - ние лекарите мислим тези кисти за нормални - не помня дали при консултацията на следващия месец дали вече ги нямаше .. или на по следващия , но се махнаха ( слава Бога ) така че стига се шашка !! няма проблем - и не мисля че темата е отнесена е правилния под форум  Hug

# 40
  • Мнения: 264
Здравейте момичета!

Аз току що се връщам от ФМ в 20г.с. И нашето момченце е с двустранни кисти и хиперехогенни чревни бримки. За второто казват, че причината е в това, че имах кървене в началото на бременността, а за кистите ми казаха, че при наличието им препоръчват Амниоцентеза, защото може да са проява на генетично заболяване.
Ужасно съм уплашена, тъй като поради наличието на контракции на матката, амниоцинтезата е рискова и може да загубим бебето дори ако е здраво.

Моля за вашето мнение! Моля и denisss за същото!

# 41
  • Мнения: 401
Кой пък е този специалист по ФМ, според когото кистите са основание за амниоцентеза? По принцип, както е писано малко по-горе във форума, лекарите ги смятат за едва ли не нормално явление newsm78

# 42
  • Мнения: 27 524
Бубенце, съжалявам за тревогите  Hug И моето мнение е, че много често се срещат тези т.нар. кисти, които не са кисти, а е все още нерезорбирана течност в мозъка, която намалява и изчезва с нарастването му. И да, до 26-та - 28-ма седмица в 99 процента от случаите са изчезнали вече. Мисля, че е малко прибързано да те насочват за амниоцентеза. Иначе рисковете от нея са наистина незначителни и мисля, че няма от какво да се притесняваш. БХС правила ли си, на първата фетална всичко наред ли беше с нухалната гънка?
Мога да те посъветвам да потърсиш още едно мнение при добър специалист, например Марков или Мазнейкова, но проблемът е, че се чака доста за тях.  Thinking
Може да пишеш и на проф. Кременски (генетик), някъде отпред има линк за онлайн консултации, той винаги отговаря и ще ти даде съвет.

# 43
  • Мнения: 264
Благодаря ти Блонди!

Писах още вчера на проф. Кременски и ме посъветва да отида във Фемина за още едно мнение и аз успях още вчера да го направя. Бях при доц. Димитрова, но тя потвърди всичко казано, но ме успокои, че нищо няма да ми се случи от амниото и направо да отида във вторник да я направим.

БХС е ок според Кременски, а според Димитрова BCG e малко високо. По отношение на нослето няма проблем - има си.

Казват, че не кистите ги притесняват, защото очакват да изчезнат 26-28г.с., но това с чревните бримки. Ако беше само едното, нямаше да ни препоръчват амнио, но защото са двете - се препоръчва.

# 44
  • Мнения: 27 524
Да, прочетох в другата тема, че комбинацията между двете е по-притеснителна, но вероятно просто е съвпадение.
Добро решение си взела за амниоцентезата, процедурата се води вече рутинна и цитираните минимални рискове са по-скоро застраховка, отколкото нещо реално и страшно. Освен това в БГ доста добре се грижат след това за пациента - лежи се, дават ти магнезий, но-шпа, следят те. Тук лежиш два часа, нищо не дават и те изпровождат вкъщи. Аз се бях заредила с магнезий и но-шпа от БГ и лежах три дни вкъщи, че също се притеснявах.
Процедурата не е болезнена, по-скоро психически е неприятна, но минава и се забравя, а и докрая ще си изкараш една спокойна бременност. Стискам ти палци от сърце всичко да бъде наред, после да пишеш  Hug

# 45
  • Мнения: 264
Блонди, Много ти благодаря за подкрепата!

# 46
  • Русе
  • Мнения: 62
Здравейте, момичета. Как сте? Отдавна не сме си писали тук. Като гледам колко сте напред с материала, просто не намирам какво да кажа, за да успокоя bubence. Не са ми правили никакви изследвания освен обичайните - кръв, урина и видеозон. Нашите кистички се видяха на 5.06, а на 26.06 докторката каза, че вече ги няма. Но въпреки това не ми е спокойно.  ooooh! Затова съм решила, като му дойде времето да отида на ФМ (28-32 седм.) Дано всичко е добре  Praynig, защото бебка е много "живичка и игрива" и много и се радвам. Снощи и напипах крачето, дори пръстчетата и се брояха  Mr. Green Голяма игра падна, но щом тати реши да се присъедини, тя се скри и тати умря от ревност.  Grinning

Желая на всички безпроблемно раждане и най-вече здрави бебчета!  Hug

# 47
  • Мнения: 27 524
Задължително направи третата ФМ, тя е много важа, дори и преди това всичко да е било ок. Неслучайно в чужбина са задължителни  Peace

Снощи и напипах крачето, дори пръстчетата и се брояха  Mr. Green

Извинявай, но това е абсолютно невъзможно  Grinning

Всичко ще е наред  Hug

# 48
  • Русе
  • Мнения: 62
Да, живот и здраве ще я направя.  Peace

Колкото до другото... Едно време така се случи, че с колежката, с която сядах 5 год. в Университета, заедно забременяхме и след дипломирането ни заедно лежахме в патологична бременност, легло до легло.  Crazy Тя беше дребна и слабичка. И когато бебето шаваше, корема и играеше като желе. Ръчички, крачета, всичко много ясно се очертаваше. Искрено и завиждах.  Blush Та аз дори и корем нямах като хората.  #Crazy

Сега е съвсем различно. По-трудно е, но пък е по-хубаво. Да е живо и здраво, но нищо не ми спестява. Много от рано ми се наду стомаха. Ритка постоянно, без да спира. И така силно рита, че чак подскачам и изохквам... всеки се оглежда и чуди какво става  Joy Корема ми се тресе като желе. Ясно се очертава (а като казах, че го напипах - напипах крачето му отдолу - т.е. меката част - "възглавничката" и после пръстенцата). Върти се като гламаво, един път седалищно, хоп другия път - главично, после пак седалищно. Луда работа.  Joy  Mr. Green

Но аз много му се радвам и наслаждавам. Дай Боже на всички такава радост. Чак сега осъзнавам, колко са ощетени мамите, които остават с по едно детенце. Добре, че съм се престрашила, макар и след толкова години.  baby_neutral

# 49
  • Русе
  • Мнения: 62
Здравейте момичета-кокичета,

Отдавна никой не е писал тук. Как сте? От подписа на Блонди разбирам, че е родила девойка. Да расте жива и здрава, за да радва всички, които я обичат.

Останалите мами как я карате? Колкото до мен, аз изкарах една седмица СПА в АГ Комплекса  Laughing и сега почивам у нас. Времето лети, малко ми остава и ме хваща шупето  Embarassed Rolling Eyes

# 50
  • Русе
  • Мнения: 62
Мами, да се похваля и тук. На 24.10. 2012 г. (сряда) в 05.40 ч. родих девойка с мерки: 3.500 кг и 52 см. Слава Богу  Praynig бебита е здраво детенце. Дано и вашите да са такива!  Peace

# 51
  • Мнения: 264
Страхотна новина!

Да ви е жива и здрава малката принцеса!

Хайде дано и ние се похвалим, но без да бързаме Simple Smile

# 52
  • София
  • Мнения: 1 423
Ще се похвалиш скоро. И у нас Слава Богу юнакът е здрав и безпроблемен. При него кистите вече не се виждаха в 30-тата седмица на ехограф.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 53
Ей момичета много се радвам за вас  Hug Hug Hug

# 54
  • Русе
  • Мнения: 62
Благодаря bubence  Hug Ще чакаме и ти да се похвалиш с едно здраво бебче.  Peace

Шмати, радвам се за твоя юнак. Гушкай го заради мен.

denisss, благодаря и на теб!   bouquet

# 55
  • Мнения: 16
denisss здравейте и от мен вчера ходих на ФМ и ни казаха че има киста 4,9 мм в десния флексус на бебето ,не искам да те връщам назад към лошите преживявания ,но може ли на лични да споделиш освен кистите имало ли е нещо друго притеснително.ще се побъркам от притеснения Sad Sad

# 56
  • Мнения: 43
Здравейте, миналата седмица бях на фетална морфология в 17 седмица от бременността във Варна. Доктора каза че всичко е наред, не вижда никакви проблеми с развитието на бебето, вчера като ходих при моята гинеколожка ми каза че в мозъка на бебето има малки кистички  3–5 мм които не били опасни и че ще изчезнат да не се тревожа, доктора който ми прави Феталната морфология ги е  видял, но нищо не ми е казал, написал е в листа за наличието им и че са допустими за срока на бременността. Въпреки това аз много се притеснявам и място не мога да си намеря. Моля майки които са преживели това да споделят.

# 57
  • Мнения: 17
Кистите при мен изчезнаха 28  седмица. За всеки случай си направих и амниоцентеза, за да съм сигурна, че всичко е ок. Резултати бяха отлични, но стреса е много. Правих си я в Майчин дом, изключително съм доволна , не съм избирала екип. И там ми потвърдиха, че кистите изчезват. успокой се

# 58
  • София
  • Мнения: 550
В 20 г.с и на моето бебе откриха киста 6мм.Лекарката каза да не се притеснявам.В 90% от случаите изчезва до 30 г.с.Преди два дни ходих и видяхме че са изчезнали.Не се притеснявай,за да има проблем трябва и още два показателя да не са нормални.щом не са ти казали нищо, значи всичко ще е  ок.. Peace Излишно е да се тревожиш..

# 59
  • Русе
  • Мнения: 62
Здравейте, мами! Точно по това време преди 2 год. преживях същото като вас. Отворих темата с надеждата някой да сподели нещо. Така, че страховете Ви са ми познати. Добре помня тези дни... Знам, че е трудно, но по-добре се успокойте и постарайте да не мислите за това (аз що рев бях изревала...) Сигурна съм, че всичко ще се нареди... При мен се видяха в 22 г. с. и изчезнаха още в 24 г. с. Разбрах, че се получвало предимно при девойки и то от 20 г. с., като изчезвали най-късно до 28 г. с.

Слава Богу Praynig , днес съм щастлива майка на 20 месечна палавница (и на почти 13 годишен тинейджър  Mr. Green ).  Дано и при вас всичко бъде наред и гушкате здравите си бебета!  Hug

Последна редакция: сб, 28 юни 2014, 01:29 от SeloS

# 60
  • Мнения: 110
16 седмица и д-ра видя кистав мозъка на бебчето, така се притесних.Сега когато прочетох темата малко успокоение след 3 седмици ще ходя отново , дано да ги няма

# 61
  • Мнения: 2
zdraveite momicheta bremenna sam v 19-ta sedmica i me gledaha na ehograf kazaha mi 4e bebeto mi ima kista v glavata sled koeto az re6ih da potursq i speciqlist toi potvardi i mi kaza 4e trqbvalo  da mahna bebeto za6toto neznaeme kakvo e zasegnala kistata no 4etoh i va6te komentari kazvate 4e v mnogo slu4ai iz4ezvat mnogo vi molq da mi kajete ne6to po vuprosa ako znaete mn sam pritesnena

# 62
  • Мнения: 35
Нашите кисти се появиха в 16 и   19 седмица  бяха изчезнли , но на тяхно място се появиха увеличени мозъчни стомахчета. Като цяло ни обясниха, че това са "меки" маркери и ако всичко останало е наред вероятността за проблем е под 10%. Ние в крайна сметка решихме да рискуваме и задържахме бебето , на последните 2 ехографа дори и мозъчните стомахчета бяха влезли в нормите. Преди да вземем решението,  обаче първо правихме NIFT тест за хромозомни аномалии, ямр , говорих с Ралица Георгиева, която е национален консултант по неонатология, която пък ме помоли да отида на консултация с доктор Михова в клиника Надежда. За Ямр ви е мега рано, затова бих ти препоръчала среща с Михова и Марков+амнио, а ако имаш финансовата възможност нифт или пренатест( те са около 1000 лв). Имаш само 3-4 седмици преди да се решиш на аборт, но ако им обясниш проблема, предполагам, че ще те вместят в графиците си. Пожелавам ти здраво и хубаво бебе!

# 63
  • София
  • Мнения: 550
Каква е тази киста,че чакаш да махаш бебето?Колко мм е? има много случай на изчезнали кисти до 30г.с и родени здрави бебчета,пожелавам ти едно от тях да е твоето.. ама наистина дай малко инфо защо трябва да го махаш.Аз знам,че трябва още две неща са не са в ред за да се говори за проблем..

# 64
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
Боже човек добре че по време на моята бременност никои не написа, че ще маха бебе заради кисти, че не знам............. :!:cry:
Аз толкова се борих, да имам малкия, че ако някои ми беше казал да го махна щях да обърна цяла България и да съм 100% убедена, че нещо не е наред, че да направя аборт Ужас потресена съм Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry
Дръж ни в течение ако може с нещо ще помагаме и моето бебе беше с кистички.................
 Hug Peace Praynig

# 65
  • Мнения: 2 048
Много бебета имат кисти в пренаталния период -какви са тия глупости за махане на бебето.Намери си читав лекар . И моето имаше на първатата фетална морфология - 23 г.с ( но дори тогава преди 8 години ми казаха , че в повечето случаи изчезват ), даже на втора ф.м. не отидох.Лекарят ,който ми следеше бременността каза , че към 30 г.с не вижда нищо в главичката вече .Сега е 7 годишен "дрънкало" , чието мозъче "сече като бръснач" .

# 66
  • Мнения: 2
momi4eta bog napravi chudo s moeto detence re6ih da ne si maham bebeto i samo s silna vqra i molitvi bog mi pomogna otidoh pri doktor mazneiikova tq kaza che nqma nikakvi kisti bebcho e mn dobre momchence e i vsichko e nared mn sam shtastliva i iskam da vi dam savet imaite vqra v bog zashtoto toi e jiv i odgovarq na sichkite ni vuprosi   Hug

# 67
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
https://
momi4eta bog napravi chudo s moeto detence re6ih da ne si maham bebeto i samo s silna vqra i molitvi bog mi pomogna otidoh pri doktor mazneiikova tq kaza che nqma nikakvi kisti bebcho e mn dobre momchence e i vsichko e nared mn sam shtastliva i iskam da vi dam savet imaite vqra v bog zashtoto toi e jiv i odgovarq na sichkite ni vuprosi   Hug
знам мила и аз бях така с моето момченце Hug Praynig

# 68
  • Мнения: 289
Момичета, за съжаление и аз съм в такава ситуация, че нашето бебче в 16 г.с. ми казаха, че има две кистички една в дясно и една в ляво. В ляво беше по-малка и сега в 20 г.с. не я видяха , но другата си стой. Искам да ви попитам ако си спомняте колко бяха големи самите кистички, които вашите дечица са имали???? На БХС беше всичко наред, но сега един от всичките д-ри ми казва да правя амниоцинтеза от която обаче има голям риск от спонтанен аборт. И ме е страх. Сега като ви препрочетох се успокоих малко, че има доста време до 28-30 г.с.

# 69
  • Мнения: 35
Принципно амиоцентеза може да направите до 20 седмица. Нашите кисти изчезнаха още  в 19 седмица.  Бих ти предложила да се конкурираш с доктор Михова в Надежда или Сигиров В Малинов. На нас ни казаха, че това си е фаза на растежа,  но  само специалист  може да ти го потвърди

# 70
  • Мнения: 7
Здравейте мами,имам нужда от съвети,отговори и т.н.Ако някоя от вас или покрай вас се е сблъсквал с подобен проблем.А ето я и моята история за предната една седмица:в 23г.с бях на ФМ при др.Врагалева тя каза,че всичко на момиченцето ни е наред развива се според седмицата в която е,но едната химисфера на малкия мозък е леко асиметрична.Каза "ще се следим докрая на бременността и ще видим",този отговор не ме задоволи и си записах час при доц.В.Димитрова тя направо ми отряза глава,като ми каза да слизам да си подам документите за аборт,защото незнаела до какво ще доведе това..(аз отидох принея защото нали уж е светило) С таткото решихме  да се борим за момиченцето ни и отидохме при друг лекар и тои каза,че няма проблем според него,тогава мъжа ми и каза,че преди час са ни изпратили за аборт и дали наистина детето ни е добре,докторката извика друг доктор а именно др.В.Стратиева,която огледа всичко на бебето и да останови асиметрия,но никакви др дефекти.От там се почна амниоцентеза-отрицателна,преди това 2 биохимични-отрицателни,ЯМР+невролог-думите му бяха има асиметрия,но за мен тази бременност не трябва да се прекъсва тъй като всичко останало е наред и дясното полукълбо ще вземе функциите на лявото,най-вероятно детето ще се роди здраво.Наблюдаващия ми лекар в МД екатегоричен от самото начало,че детето е здраво,но всички останали ми казват,че това е прецедент в медицината и 100% отговор немогат да ми дадат.Направо незнам какво да правя...в напреднала бременност сам,няямам отговор категоричен и се побърквам..ходих при 12 лекаря досега и никой не се е изказал 100%....МОЛЯ ВИ аконякой се е сблъсквал с подобен проблем да ми каже   Cry Невролога изрази мнение и че може да е киста която не се вижда и е до кората на мозака затова така изглежда,но не бил сигурен... Cry

# 71
  • Мнения: 35
SunshineGirl90
Все едно описваш моята история , но при нас проблемът беше увеличени вентрикули. Накрая отидох при Ралица Георгиева, тя е национален консултант по трансфонтанелна ехография. Та тя беше единствената, която каза, че това се случва често и ако няма други проблеми шансът за здраво бебе е поне 97%. Тя ме успокои и родих здраво момиченце, което е с гранични стойности на вентрикулите, но според всички доктори, които е посетила нямало причини за притеснение. Та съветът ми е да се консултираш с неонатолог, т.к. гинеколозите нямат достатъчен опит с подобни случаи. Предполагам си правила ямр, където и ние - в сити клиник, те също имат по 2-3 случая на година , докато при неонатолозите са десетки.

# 72
  • Мнения: 7
 Hug Много ти благодаря за бързия отговор..някакви координати на тази доцентка и да разкажеш как мина консултацията ще може ли?Защото както написах бременността ми е напреднала и искам колкото се може по-бързо да разбера какво става..

# 73
  • Мнения: 35
Тя консултира в 1 детско дкц до зоологическата или в неонатологията на медицинска академия
Доц. Ралица Георгиева
педиатър, неонатолог
02 401 78 78
0887 550 322
ул. Чавдар Мутафов 25Б, до Зоопарка
Работно време: 08:30-20:30
събота и неделя: 10:00-18:00
Ако няма часове директно я причакай  в отделението, мисля че няма да ти откаже.
Аз и занесох всички изследвания + диска с ямр, тя ги прегледа, каза си мнението и ме прати на фетална при Михова в Надежда. Когато родих пак отидох да види малката на живо. И тя и Масларска в токуда потвърдиха, че страховете са били напразни, но трябва да се следим за всеки случай.Пожелавам ти успех и здраво бебе!

Последна редакция: сб, 20 дек 2014, 20:00 от MalenaTak

# 74
  • Мнения: 7
Много ти благодаря!!!

# 75
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
НЕ ЗНАМ, НО СЪРЦЕТО МИ ПОДСКАЗВА, ЧЕ ВСИЧКО ЩЕ Е НАРЕД.
АЗ ЦЯЛА БРЕМЕННОСТ ПРЕКАРАХ В СТРАХОВЕ КИСТИ ЛИ НЕ БЯХА КАКВО НЕ БЕШЕ Е РОДИ СЕ ЖИВ И ЗДРАВ Е! Praynig

# 76
  • Стара Загора
  • Мнения: 145
SunshineGirl90, надявам се страховете да се окажат накрая излишни Praynig

Да ви питам , ако кистите на плексуса/които изчезват/ не изчезнат до  30-32 седмица както се случва обикновенно какво????
КЪМ 19 седмица ми откриха в дясно 3 мм. аз не се  притесних защото бях чела по въпроса че изчезват, до тук добре.
Обаче вече съм 30 седмица все още си стои 3мм. не мърда ни напред ни назад.Никъде не можах да намеря инфо ако не изчезне какво се случва, доктора ми нищо конкретно не ми казва, каза ако искам да ме изпраща при Сигридов в София .
Ако имате инфо пишете , че незнам какво да предприема

# 77
  • Мнения: 1
Здравейте, бъдещи и настоящи майки. Реших специално да се регистрирам, за да споделя моята история и да вдъхна надежда на други жени, така както и други постовове вдъхнаха на мен.
На фетална морфология в 19 г.с. докторът откри киста с размери 3х3 мм в хороиден плексус на моето дете. Той каза, че почти винаги след известно време тези кисти изчезвали, но не даде други обяснения... Спомена само, че ще трябва да се видим пак, за да потвърдим, че кистата я няма. Иначе всички други органи на бебето бяха в норма.
Излязох от кабинета и започнах да плача, звучеше някак страшно и бях много притеснена. Вкъщи веднага започнах да търся информация в интернет и видях,че и други бъдещи майки са се сблъскали с този проблем и всичко е завършило благополучно. Това много ме успокои. Обещах си, че при добър резултат и при мен, задължително ще пиша.
И така след 19 дни, на повторния преглед днес кистата я няма, всичко с бебето изглежда съвсем нормално. Щастлива съм и пожелавам на всички бъдещи майки здрави бебета! Бъдете спокойни и вярвайте в  доброто Simple Smile
P.S. За тези, които искат да узнаят повече за този тип кисти в плода и кога наистина могат да са повод за притеснение, има доста статии на английски,които много ми помогнаха. Попаднах също и на този сайт, създаден специално за взаимна подкрепа между родители, чули някога тази стряскаща новина.
http://www.choroidplexuscyst.org/

# 78
  • Мнения: 33
Здравейте момичета!

В 25 г.с. съм. Днес бях на преглед при моята гинеколожка и тя видя нещо като киста, но не беше уверена, преди това ме караха да махам плода, било хидроцефалия това..., нямало почти мозък, днес ми казаха, а и аз видях, че е напълно развито едното полукълбо, в другото се виждаше черно петно на едно място. Вече не знам какво да си мисля, на 09.05 съм на ЯМР в Сити Клиник, бая пари ще ме одерат, но поне са специалисти. Исках по специално да питам Блонди, за тази нерезорбирана течност (извинявам се, ако изразът не е правилен), защото за пръв път сега чувам, че може да има такава течност, която всъщност може и да се махне, какви са шансовете и точно какво са ти казали на теб?

Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт