Каква вода да ползвам?

  • 1 573
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Аз преварявам чешмяна,но може и изворната на Девин,обаче вариш само 2-3 минути.

# 16
  • Мнения: 532
Здравей и от мен. Във всички книги пише, че на бебето трябва да се дава "чиста вода", но какво се има предвид под това.

1. Чешмяна вода - определено водата в БГ е много варовита, да не говорим, че ако се направи анализ от ХЕИ могат да открият какви ли не щуротии, като започнем от повишена хлор "уж да се убият бактериите по каналите", примеси /вкл. и големи такива - виждат се с невъоръжено око" вероятно ръжда или нещо подобно, да не говорим, че в различните части на БГ и минерализацията на чешмяната вода е различна - зависи си и от язовира, в който се събира. Но както и да е - чешмяната вода успешно се пречиства от по-вредни замърсители като хлор, ръжда и други примеси чрез кани Брита. Те имат филтър с активен въглен, злато /не много ха-ха, да не настане "златна треска"/ и т.н. в упътването към каната е написано перфектно всичко - ВАЖНО! първите две води се изхвърлят - пише го в упътването - повишено съдържание на разни неща от филтъра - след това един филтър може да се използва около месец, мисля. Моята кана е с цифров дисплей, който показва кога е дошло време за смяна на филтъра. Каните са с цена между 40-70 лв. ориентировъчно, а един филтър е към 10 лв. В Метро ако вземеш кутийка с три, цената на един идва около 7лв. Аз кана Брита я ползвах изключително за преваряване на шишета, защото иначе побеляваха, позеленяваха, пожълтяваха  #2gunfire каквото се сетиш, а първата ми тенджера още се плаша като я погледна. После купихме брита и всичко стана ОК. Новата тенджера чиста и шишенцата също. Може да се дава и за пиене на бебета според мен - преваряването за пиене да става в тенджера емайлирана без надраскани и счупени места, където се вижда желязото, или алпака, или стъклена /йенско стъкло/. Може и в термокана, но аз веднага прехвърлях в изварено голямо стъклено шише, от което сипвах в бебешките, малко ме е страх да оставям горещи води в пластмасови термокани пък било те и тествани за невредимост на пластмасата. Изварената вода е такава за 24 часа, нали знаеш, на другия ден пак изваряваш прясна.

2. трапезни води - такива са всички бутилирани с минерализация под 100 мг на литър. На етикета на всяка пише. За инфо - Предела е с минерализация 84 мг/л /току-що дзякнах етикета, че бях забравила/, а Девин изворна е с 86 мг/л или нещо такова, т.е. стават. За сравнение Горна баня и Девин минерални води са някъде между 166-188 мг/л, т.е. над 100. За възрастни стават за всекидневна употреба, защото в сравнение с Хисаря например са ниско минерализирани, но за бебета само трапезни. Високата концентрация на минерали може да увреди бъбречетата им. За мой ужас видях по магазините някаква вода Thorr нещо си и рекламни банери има, че става за кърмачета и е с идеална разтворимост за бебешки   млека и храни - ужас минерализация над 400 мг/л - купих си, за да я опитам аз - имаше вкус на блато, заради високата минерализация - къде са контролните органи и как това нещо е пуснато на пазара незнам. Така че ВНИМАВАЙТЕ! Бутилираните води по принцип са чисти от бактерии, но за всеки случай поне до 6 месец изварявайте. Въпреки, че моя приятелка от 3-4 месец бумка на малкото непреварена Предела и девойката беше ОК.

Извод: чиста чешмяна през Брита или трапезна - това е чистата вода годна за бебета и преварена мин. 10 минути.  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 505
Blagodaria na vsi4ki za iz4erpatelnite otgovori. Mislia 4e e razumno da mina na izvorna voda, no i vas 6te posuvetvam -zadulgitelno ia prevariavaite po3-4 min. Az sum biolog i minalata godina pravihme opiti s razli4ni vodi otnosno sudurganieto im i se okaza 4e v edna ot tiah ima dosta pove4e  bakterii ot dopustimoto.No sled prevariavane tezi vidove bakterii ,koito izolirahme -umirat, taka 4e niama stra6no.

Blagodaria otnovo za suvetite! Heart Eyes

# 18
  • Мнения: 1 934
Аз също давам Девин с розовия етикет ,но я преварявам все пак бебчо е още на 4 месеца.

# 19
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз давам Предела, от както сина ми стана на 1м. Ниско минерализирана, трапезна вода, подходяща за бебета. Преварявах, прецеждах, но пак оставаше варовик, не можех повече да продължавам така, та дори аз самата не пиех чешмяна вода, пък на бебо ли да давам. Поразпитах др. мами какво правят и те ми казаха за тази вода. В началото я преварявах, но после спрях дори и да я преварявам.

# 20
АЗ ПОЛЗВАМ ПРЕДЕЛА И ДЕВИН С РОЗОВИЯ ЕТИКЕТ smile3504

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Бебчето ти е още малко, ако го кърмиш не му давай допълнително вода....
Ако е на адапте- ясно

имай предвид обаче, че във водата Thorn spring има нитрати...аз не бих я давала на бебе, въпреки че уж била подходяща

# 22
  • София
  • Мнения: 6 260
Изворна "Девин" - тази с розовия етикет. На една нейна реклама в бебешко списание пишеше, че МЗ препоръчва водата за кърмачета да се преварява. Аз лично е преварявам 2 мин., а спрях да давам чешмяна, защото при нас често се пукат тръби и водата от чешмата е доста кална. 
Що се отнася до предаването по телевизията, то проблемът не беше във водата "девин" за кърмачета, а единствено във етикета и рекламата й. С мъжа ми сравнихме "Девин", "Трънска баня" и "Хипп". Последните две се водят с ниска минерализация (нормата е 500 ед.), а те са с обща минерализяция малко над 400. В тях (ТБ и Х) има доста варовик (по принцип той доколкото знам не е проблем) и ако се преваряват стават не бели парцали.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 787
Давам Трънска Банкя и Девин с розовия етиет.Редувам с преварена вода,но тя винаги има кафеникав оттенък,незвисимо колко пъти я пускам през Бритата.Така,че предпочитам изворните води

# 24
  • Мнения: 208
Аз давам преварена чешмяна вода. Аз също чух за изворната вода на Девин с розовия етикет, ако това те претиснява преварявай я за няколко минути, но менерална вода не давай, защото тя е по- високо минерализирана!

# 25
  • Мнения: 43
Аз давам изворна или трапезна, но независимо дали е с розов етикет или не - преварявам. Скоро имаше някакво предаване точно за тази вода с розовия етикет и не ми стан амного ясно дали става з абебета или - не, просто всичке си прехвърляха топката   #2gunfire и реших, че май е най-добре да се преварява.

# 26
  • Мнения: 832
Има една вода Thorn Spring, която също става за бебета, даже и от съвсем малки. По принцир винаги съм давал преварена чешмяна, но щом на тези води пише че стават за бебета, значи стават. Едва ли някои би рискувал здравето на бебетата.

Общи условия

Активация на акаунт