НОРВЕГИЯ - 44 Предколедна

  • 51 394
  • 740
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1
Тереза, явно че има някакво разминаване между това, което пише в сайта на уди и това, което казват служителите. Аз като бях в полицията, не ме регистрираха, защото в договора ми за работа трябва да е упоменато, че имам гарантирани 10 часа седмично работа (както ти беше писала някъде по-напред, че е нужно все пак някаква постоянна заетост). А аз съм викар. Та на въпроса ми към служителката означава ли това, че след още три месеца трябва да напусна страната, тя ми отговори - "Вие работите". Отново я питах за тези 6 месеца, отговорът й отново беше - "Но нали работите".  Според нея това означава, че мога да стоя в Норвегия и без да се регистрирам в полицията, което ми звучи нереално. Но въпреки това ще се обадя за повече информация.

sbosh, не се учудвай, че незнаещи езика работят, а ти не. В моя курс имаше един поляк, който не говореше дори и английски, а норвежкия му беше на ниво "добър ден, как си?" и това в последните уроци от På vei, а работеше като шофьор на камион. Прави ми впечатление, че поляците имат много добра организация, относно работата.  Желая ти успех в намирането на работа.

А аз отивам в кухнята и се захващам да меся погачата, че тази година братята се събират заедно да празнуваме. Очертава се едно интернационално парти, защото жената на единия  е естонка. Обещала ми е кисело зеле, истинско, от нейната градина Simple Smile. А жената на другия е царица на тортите ммммммммммммм. А аз съм по погачите. Ще снимам и ще ви покажа.

Пожелавам на всички весело посрещане на новата година!  love001 Hug

# 316
  • Ориндж каунти
  • Мнения: 95
Сбош, помоли ги за писмен отговор. Прати им мейл със ситуацията и поискай конкретен отговор, че Тереса е много права, служителите в Уди, Нав, а и не само там, за чеп за зеле не стават. Колкото до работата, мисля че точно на теб, няколко човека ти обяснихме каква е реалността, сега май и ти си я осъзнал. Няма нищо лошо, аз също съм с висше, опит, английски на прилично ниво, но това не ми попречи да почна с нискоквалифицирана работа. Ние сме завоеватели(точно така гледат на нас) тук, което ни е сериозна спънка за започване на нормална работа. И понеже трябва да се живее, а ти като гледам си потрошил добра сума до момента, трябва и да се работи, т.е. приходи. Всякаква работа е добре дошла, щом ти осигурява издръжката и ти дава възможност да се подготвяш, търсейки развитие и реализация. Мартини може да ти обясни най-добре, тя успя въпреки всичко, което им се случи. Е, сигурно не точно тази работа и е мечтата, но сега има сигурност и може да търси развитие. Колкото до поляците, те са мафия тук, има ли поляк някъде, той съвсем скоро ще подлее вода на някой от друга националност и ще нагласи друг поляк на негово място. Пази се от тях. А като цяло, ако има някой да те препоръча, езика не е задължителен, но и работата ще е нискоквалифицирана.
П.С. Весели празници на всички

# 317
  • Мнения: 0
Скъпи приятели, желая Ви в Новогодишна нощ всичко да засияе с важност и игривост като пътеводна звезда и чувството, че Ви очакват много радостни дни и надежда за изпълнени мечти, да направи развитието на всеки един от Вас споделено богатство! Обичайте се, бъдете здрави и неуморно работете за Вашето щастие! През цялата година да са сладки всичките Ви дни и само кафето да горчи!
Със живот и здраве Бог да Ви дари, щастлива да Ви е съдбата, очите Ви да греят като слънчеви лъчи и с любов и обич да сте все богати! В навечерието на Новата 2013 година Ви поздравявам и от все сърце Ви желая Tada  bigdance2 santa2 bg здраве, много вълшебства и приказни мигове, много поводи за радост и смях, да живеете в сговор, съгласие, мир и любов и нека във семейното огнище винаги да има жар!
Животът е само едно развълнувано море. Очакваш малко цвете. Разцъфтява то с лъчите на утринната зора и увяхва с идването на вечерта. Амбицията е главозамайваща височина, а славата проблясък на светкавица; известността е суета, заслепяваща светлина, която най-ярко свети в лъча на нашата съдба!

# 318
  • Мнения: 2 786
Камчо, с договор за викар разрешително за престой не се получава. Познавам много случаи на чужденци получили отказ. Опитът ми показва да се доверявам първо на написаното в закона и съответните разпоредби, правилници и информация от сайта на министерството, а не толкова на това какво казват служителите. Аз като дойдох мнозина не знаеха, че България е в ЕС. Не можеш да стоиш в страната без да си регистриран повече от позволените 6 месеца за граждани на ЕС. Но тук идва номера с напускането на Шенген и влизането отново с нов билет - според мнозина така започват да текат нови 6 месеца, а по спомен по мое време (когато аз се занимавах с оправяне на документация) беше 6 месеца в рамките на една календарна година.
Обади се и питай пак, а най-добре човек да има писмен отговор и писмено доказателство (имейл например), както казва сорсерералс.
Опитай се да намериш още някаква работа с постоянен % поне 20 и в допълнение с викарския договор може и да се получи.  Thinking Защото ти хубаво ще стоиш тук, ама без тукашно ЕГН много неща ще са ти спънка - например личен лекар, банкова карта със снимка, и т.н.


Най-трудна е първата работа, защото това значи местен работодател да ти даде шанс. Другите след него ще се зарадват на опит от тукашния работен пазар и става по-лесно. Поне с мен така се получи.

Ние ще посрещаме гости след 2 часа и сега релаксирам преди лудницата да се развихри у нас.  Laughing В магазина беше пре-тъп-ка-но с народ, който (като мен) в последния момент купува хранителните продукти за новогодишната трапеза, ама така е.  Joy Ние ще сме на суши, маки и други разновидности, накупих бая морски дарове, риби и какво ли не, та дано стигне за всички.  Пиратки и дрги гърмящи неща няма - съседите гърмят предостатъчно всяка година. Laughing Даже преди малко започнаха първите еднократни гърмежи.

С пожелание за приятно изкарване и за успешна 2013-та!   bouquet

# 319
  • Мнения: 0
Честита  Нова Година!
Имам въпрос относно дипломи, преводи и легализации.
Необходимо ли е да се легализира дипломата за висше образование ако няма да работя по специалността.  Както и за средното образование - трябва ли да се превежда и легализира.
Също така трябва ли да се легализира свидетелството за брак и акт за раждане на дете.

# 320
  • Мнения: 2 786
Главанак, честита и на теб.

Личното ми мнение е, че ако ще пишеш в СиВи-то, че имаш висше образование, то трябва да можеш да покажеш дипломата. А няма смисъл да показваш нещо, написано на неразбираем за тях език. Същото се отнася и за средното образование - ако ще пишеш в СиВи, че имаш такова, то трябва и да е преведено. За легализация и апостили не знам - аз направих и това, но на мен ми трябваше да кандидатствам в тукашен университет. Ако е само за пред работодатели за интервю, вероятно става и само с легализиран превод (пък и щом няма да работиш по специалността ...).

За останалите документи не знам - не ми се е налагало да превеждам и легализирам такива за тук.

# 321
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Аз ли4но не съм легализирала диплома, ама тя моята е холандска и е на английски, не е било проблем досега. Имам приятелка, която подава молба за работа към комуната тук и само си прати дипломата за легализиран превод в Осло и пак й свърши работа- българска й е дипломата. Може да си я пратиш за легализация, а докато 4акаш, си ползвай преведена от легализиран превода4 такава  Peace

# 322
  • Мнения: 1

Пожелавам ви здрава и успешна нова година!
Почерпете се!



Тереза, благодаря ти за отговора.

# 323
  • Мнения: 2
Камчо, страхотна питка! Simple Smile
Честита Нова година и от мен! Много радост, вяра, любов и всичко да върви лесно! Simple Smile
Поздрави от дъждовен Ставангер Simple Smile

# 324
  • Мнения: 2 786
Хванах края на новинарската емисия по НРК1 и чувам, че всяка община ще има отговорността да следи за корпуция ... в самата община.  rotfImbo Помислих, че не съм чула добре, но когато мъжът ми въздъхна: "Като да сложиш вълк да пази стадо овце", разбрах, че съм чула съвсем добре.  ooooh!
Сега се ровя да разбера кой е идейния мислител, стигнал до това гениално решение за справяне с корупцията.  Joy

# 325
  • Мнения: 0
Ама и там ли има корупция?Не вярвам да е по-голяма от нашата!Ние сме си пословични с това!!! newsm12

# 326
  • Мнения: 2 786
Разбира се, че има. Но не се набива толкова на очи (вероятно защото не е в грандиозните български мащаби).

# 327
  • Мнения: 1 265
Хванах края на новинарската емисия по НРК1 и чувам, че всяка община ще има отговорността да следи за корпуция ... в самата община.  rotfImbo Помислих, че не съм чула добре, но когато мъжът ми въздъхна: "Като да сложиш вълк да пази стадо овце", разбрах, че съм чула съвсем добре.  ooooh!
Сега се ровя да разбера кой е идейния мислител, стигнал до това гениално решение за справяне с корупцията.  Joy

Тереса.... недей да търсиш идейния мислител!!!!!!! заимствано е от напредналия Български опит

# 328
  • Мнения: 329
Здравейте!
Предстои ми раждане лятото в Осло и тъй като трябва да си избера болници,реших да попитам и за вашето мнение.   bouquet За сега се спрях се на Akershus. Една от причините е,че е близо до вкъщи. Много ще се радвам,ако може да ми помогнете със съвет.

Предварително благодаря!!!

# 329
  • Мнения: 0
Здравете и за много години!Първо нека Ви пожелая от щастие и работа да не се отървете тази година Simple Smile. Аз се интересувам от  заселване на север в Норвегия,понеже тук в България стана нетърпимо!Няма работа,няма пари и много проблеми навсякъде.Та ще бъда благодарен ако ми кажете какво трябва да направя за да се заселя някъде там.По принцип мога да работя много работи,като се започне от шофиор с кат.C,елтехник,пътностроителни машини и съоражения,ВиК,ел по автомобили и вси4ко останало,мога да чистя и тоалетни както се казва.Съгласен съм на всякаква работа и мога да я върша.Защото от прочетеното до тук става ясно,че на юг се намира по-трудно работа.Ще съм благодарен на всякаква помощ и съвети.
         Поздрави:М.Чукарски

Общи условия

Активация на акаунт