Базедова болест - тема 3

  • 57 068
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Здравейте  Hug

Май само тук не съм писала все още за следния проблем:

По време на бременността ми поставиха диагноза Хашимото заради стойност на ТСХ 6,68. За 1 месец с Л-тироксин се регулираха нещата и хормонът влезе в нормалните стойности за съответния триместър. След раждането пиех съвсем ниска доза Л-тироксин и всичко беше наред горе-долу до скоро. Преди месец пусках контролно изследване на ТСХ. Резултатът беше 0.255 при референтни граници 0.27-5.50. Пиех  50+25+50+25 и т.н. Л-тироксин. Намалиха ми дозата само на 25 всеки ден, но ми забраниха да го спирам, което трябваше да направя според мен. В събота пусках нова контрола и резултатът е плашещ за мен: 0.009 при референтни 0.27-5.50.
Въпросът ми е проблем ли е този резултат при кърмене и ако се наложи лечение с тиреостатици?
Говорила съм с лекар - уж няма проблеми и има лекарства, съвместими с кърменето, но исках да попитам и тук и ще ми бъде полезно ако някоя мама с подобни проблеми сподели опит /може и на лични да не спамим темата/.
В момента не пия никакви лекарства. Предполагам, че хиперфункцията при мен е медикаментозна и би трябвало като спра Л-тироксина да се регулират нещата.

# 676
  • Мнения: 636
Здравейте, след 3 месеца лечение FT4 е малко под нормата,но и ТСХ е 0.001, някой знае ли какво може да значи това.

# 677
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Здравейте, след 3 месеца лечение FT4 е малко под нормата,но и ТСХ е 0.001, някой знае ли какво може да значи това.
Доколкото зная , при Базедова болест ТСХ трудно се повлиява и се покачва по-бавно, за разлика както е при мене- Хашитоксикоза- ТСХ варира много бързо.
Може би ще ти намалят лекарството, което пиеш, за да влезе ФТ4 отново в норма.

# 678
  • Мнения: 11 779
Вероятно трябва да ти включат тироксин заради ФТ4. Много от болните са на смесена терапия.

# 679
  • Мнения: 636
Благодаря ви момичета. Интересното е, че на предишната контрола преди 20 дни и ТСХ беше почти в норми. Ще видим какво ще каже лекарката като се върнем,че сега сме на море. Grinning

# 680
  • UK
  • Мнения: 5 999
Здравейте  Hug

Май само тук не съм писала все още за следния проблем:

По време на бременността ми поставиха диагноза Хашимото заради стойност на ТСХ 6,68. За 1 месец с Л-тироксин се регулираха нещата и хормонът влезе в нормалните стойности за съответния триместър. След раждането пиех съвсем ниска доза Л-тироксин и всичко беше наред горе-долу до скоро. Преди месец пусках контролно изследване на ТСХ. Резултатът беше 0.255 при референтни граници 0.27-5.50. Пиех  50+25+50+25 и т.н. Л-тироксин. Намалиха ми дозата само на 25 всеки ден, но ми забраниха да го спирам, което трябваше да направя според мен. В събота пусках нова контрола и резултатът е плашещ за мен: 0.009 при референтни 0.27-5.50.
Въпросът ми е проблем ли е този резултат при кърмене и ако се наложи лечение с тиреостатици?
Говорила съм с лекар - уж няма проблеми и има лекарства, съвместими с кърменето, но исках да попитам и тук и ще ми бъде полезно ако някоя мама с подобни проблеми сподели опит /може и на лични да не спамим темата/.
В момента не пия никакви лекарства. Предполагам, че хиперфункцията при мен е медикаментозна и би трябвало като спра Л-тироксина да се регулират нещата.




Мон
 има лекарства и дози на същите съвместими с кърменето Peace Консултирай се просто с ендокринолога си Hug

# 681
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Аз се консултирах, нали не мислиш, че така стоя  Simple Smile, но лекарите тук ми мънкат, че може да пия Пропицил, но по-добре да не го пия и т.н /аз и не им вярвам особено, с доста основания/. Засега спрях всичко и чакам да ми мине  Mr. Green /по съвет и на лекарката ми тук/.
Иначе имало и друг вариант - имало Guidlines на Американската тиреоидна асоциация за лечение при кърмещи майки, но се надявам да ми се размине.

# 682
  • UK
  • Мнения: 5 999
Аз се консултирах, нали не мислиш, че така стоя  Simple Smile, но лекарите тук ми мънкат, че може да пия Пропицил, но по-добре да не го пия и т.н /аз и не им вярвам особено, с доста основания/. Засега спрях всичко и чакам да ми мине  Mr. Green /по съвет и на лекарката ми тук/.
Иначе имало и друг вариант - имало Guidlines на Американската тиреоидна асоциация за лечение при кърмещи майки, но се надявам да ми се размине.

Аз съм на Тирозол по половин таблетка и док Райков ми каза, че не  е проблем, ако реша да кърмя Crazy Но то и има още време де  Praynig

Ти в БГ ли си? Не съм следила  Crazy

# 683
  • Мнения: 636
Момичета, малко помощ отново ако може. От както се лекувам, постепенно получих проблем със стомаха и сега, вече трети ден не съм ходила до тоалетна. То ясно, че се забавя метаболизма ама чак пък толкова, имали ли сте такъв проблем и как се справяте. Хич не ми се иска да пия разхлабващи, че към тях се привиквало, до сега не съм имала никога такива проблеми и се чувствам издута като балон.

# 684
  • Мнения: 11 779
Момичета, малко помощ отново ако може. От както се лекувам, постепенно получих проблем със стомаха и сега, вече трети ден не съм ходила до тоалетна. То ясно, че се забавя метаболизма ама чак пък толкова, имали ли сте такъв проблем и как се справяте. Хич не ми се иска да пия разхлабващи, че към тях се привиквало, до сега не съм имала никога такива проблеми и се чувствам издута като балон.
Скрит текст:
Забелязах, че при мен с покачването на ТСХ следва запек. Откакто съм болна се справям с ябълков пектин на прах - български ( в синя опаковка, без добавена захар). Пектинът се приема сутрин на гладно, около 30 мин преди хранене. 1 ч.л. се разтваря в чаша студена вода ( около 150 мл)( важно е да не е топла или гореща, защото се развалят свойствата на пектина) Разбърква се и се оставя леко да се желира и после се хапва. Малко трудно се разтваря, но дори и да остане на малки бучки не е проблем.
Така, дори и да прескоча ден в тоалетната, ако съм взимала пектин то запекът не е болезнен. Омекотяват се изхожданията и нямам проблем.
Може да се приема до 3-пъти дневно. При по-тежък запек съм пила сутрин и вечер, но по-често пия само сутрин.
Слабителни не съм пила. Справям се от 2 години с пектин - ако се наложи.

# 685
  • София
  • Мнения: 59
Здравейте  Embarassed
Откриха ми базедова болест. Все още не съм изчела много за самата болест. Тепърва ще Ви чета и ще пиша.
Може ли някой да ми отговори дали ми се полага за тази болест отпуск по болест (нямам повече платена отпуска за тази година) и ако ми се полага колко дни (вероятно първо няколко дни, после хоспитализация и още няколко дни- минимум и максимум колко)?
Предварително благодаря за отговора.

# 686
  • Мнения: 11 779
Първоначално месец се полага. Доколкото помня, понеже докторът след поставяне на диагнозата и на база симптоми и изследвания ме попита работя ли, че да ми дадат болничен.
После отново според хормонални изследвания и на база симптоми комисия преценява за още дни болничен, като май максимумът беше 3 месеца, или 6!  newsm78 Забравих вече. За всеки месец поотделно се взимаше болничен.
Някъде назад в темите бяхме пускали инфо за болничен, за Телк, ама като не слагаме тия неща на първа страница и сега трудно бих намерила.

Някой ден ще трябва да преровим 3-те теми и да извадим полезното инфо за първа страница, вместо описаните сега разни симптоми и ала бала истории.

# 687
  • UK
  • Мнения: 5 999
МОН
какво стана Thinking консултира ли се с ендокринолог за кърменето?
Сподели инфо да знаем и др лекари, какво мислят по въпроса   bouquet








Здравейте  Embarassed
Откриха ми базедова болест. Все още не съм изчела много за самата болест. Тепърва ще Ви чета и ще пиша.
Може ли някой да ми отговори дали ми се полага за тази болест отпуск по болест (нямам повече платена отпуска за тази година) и ако ми се полага колко дни (вероятно първо няколко дни, после хоспитализация и още няколко дни- минимум и максимум колко)?
Предварително благодаря за отговора.

Тя болестта, не  е някаква специална Rolling Eyes за да се полага и отпуск за нея newsm78 Не съм чувала, аз лично  Crazy





[/color]

# 688
  • Мнения: 20 238
Мисля, че беше до 3 месеца първоначално болничен. На мен ми дадоха 1 месец, но и не съм се натискала за повече. Но ако те хоспитализират, не зная, докторите ще ти кажат какво е положението.

# 689
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
В процес на консултиране съм  Simple Smile
Чакам другия понеделник и тогава ще имам някаква по-голяма яснота какво трябва да правя.
Засега само съм спряла Л-тироксина, но тиреостатик не съм почвала, т.е. в момента нищо не пия. Сигурно в края на септември ще пусна и нови изследвания да видим как вървят нещата. И тогава, ако трябва, ще почна - Пропицил или Тирозол не знам все още, освен в цената, май друга съществена разлика няма...
Иначе ми казаха, че спокойно мога да пия 3т Тирозол на ден и да кърмя - 2т през нощта след кърмене и преди най-дългия сън на детето и 1т сутрин пак след кърмене. И пауза от поне 2-3 часа до следващото кърмене.
Друг е въпросът, че кърмя на поискване предимно и не ми е много ясно как ще се спазват точни паузи и т.н. Дъщеря ми понякога спи по цяла нощ, друг път яде по 3 пъти на нощ... но ще видим. Ще измисля нещо.

Общи условия

Активация на акаунт