"Обичам" Топлофикация 2

  • 183 381
  • 2 156
  •   1
Отговори
# 1 605
  • Мнения: 99
Парното спря, източиха инсталацията.
Явно някой спрян радиатор се е пукнал от студа.
Ще се вади духалката, че и двамата с ММ сме на антибиотик.


Лелее, как на духалка само. Взимайте радиатор на ток , докато е тоз Сибир навън. Те за един ден сигурно ще сколасат да отстранят аварията , ама пак не си е работа.

# 1 606
  • София
  • Мнения: 16 111
До обяд го оправиха. Справи се духалката, стените не бяха изстинали още.
Сега е горещо, не се пипа.

# 1 607
  • Мнения: 99
Браво, че са били бързи. При нас, заради децата бих луднал да отоплявам.

# 1 608
  • Мнения: 4 240
             Откакто започнаха студовете у дома всички радиатори са на 5, обаче на 6-ти вечерта в спалнята температурата падна на 18 градуса. Без подпомагане от климатика у дома е студено, въпреки отворените на максимум вентили.
             По-назад в темата някой се интересуваше на каква температура отговарят степените - това е от фейсбук страницата на Техем. Десет градуса ме делят от заветните приблизителни 28 на пета степен .....   
https://www.facebook.com/TechemBulgaria/photos/a.150427765063278 … ype=3&theater

# 1 609
  • Мнения: 46 565
В София ли си?
На 5 можеш ли да си държиш ръката без да ти пари?

Скрит текст:
Ние пускахме вечер за по 2-3 часа преди лягане предните 3 дни, днес беше 19 градуса, което за мъжа ми даже е много, та си махна допълнителното одеяло Joy
В дневната следобед ставаше студено и пускахме към 15 ч. до 22-23.
На 2 степен. Нагоре е много топло.

# 1 610
  • София
  • Мнения: 11 732
             Откакто започнаха студовете у дома всички радиатори са на 5, обаче на 6-ти вечерта в спалнята температурата падна на 18 градуса. Без подпомагане от климатика у дома е студено, въпреки отворените на максимум вентили.
             По-назад в темата някой се интересуваше на каква температура отговарят степените - това е от фейсбук страницата на Техем. Десет градуса ме делят от заветните приблизителни 28 на пета степен .....   
................................
Да! Всичко работи на 5-ца и градусите се крепят на 20 С. До тези 28 и мен ме делят...... 8 само, пак съм по-малко от теб.  Simple Smile

В София ли си?
На 5 можеш ли да си държиш ръката без да ти пари?
...........................
Да припарва, но съвсем спокойно може и още.
 Вие, твоето семейство има много различно отношение към температурата....моля те...Не знам дали отскоро или  в последните години живееш на парно, но аз много добре си спомням , бях дете, когато ни прокараха парното и какви температури бяха. Тогава наистина не можеше да се доближи до радиатор и ако го пипнеш и за кратко време най-спокойно можеше и да се изгориш, както стана със съседското дете.
Така че....

# 1 611
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Марчева, вие май като мен бяхте на висок етаж + малка сграда, т.е. повечето стени външни, нали?
Горе на фара дойдат ли многото минуси, забрави за стопляне при сегашните мощности на парното.
Иначе аз също имам много ясен спомен, дори не като дете, а от ранните 90 - как в един ресторант (пристройка на гърба на трафопост) седим на маса, разположена поне на метър от радиатора, самият той облечен в дървена декоративна решетка и в един момент чак ми припáри на гърба.
Тогава живеехме в къща без централно отопление, но имах приятелки в блокове с парно и умирах от жега като съм в тях на гости. Силно се надявах да е така и в новата ни сграда, но уви, явно 2 неща ще ме преследват докрай в тоя живот - покривни течове и мръзнене в комбинация с високи сметки Simple Smile
Освен ако не ударя някой джакпот и не ги реша генерално Wink

# 1 612
  • Мнения: 46 565
Не знам дали отскоро или  в последните години живееш на парно, но аз много добре си спомням , бях дете, когато ни прокараха парното и какви температури бяха. Тогава наистина не можеше да се доближи до радиатор и ако го пипнеш и за кратко време най-спокойно можеше и да се изгориш, както стана със съседското дете.
Така че....
От 20 г. съм на парно. Помня преди топломерите, че нощем мъжът ми ставаше да отваря, спяхме само по чаршаф все едно е лято. Голямо разхищение.
Наистина беше много горещо, на един студентски купон едно момиче се беше напило и заспало до парното, събуди се с изгорена ръка...

Но сега и вкъщи, в и в офиса пак е толкова горещо, ако се пусне на 5. На 2 и 3 също пари, не можеш да си държиш ръката докато достига Т. Но когато имаше проблем с абонатното в предния ни апартамент и на 5 си го гушех спокойно. Ако е така да подадат сигнал, затова попитах. .

# 1 613
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Аз подавах многократно, идваха и нищо не се промени съществено.
Едно-единствено нещо оправиха, не помня вече кога и как - преди на всички апартаменти от моята страна на сградата (които сме по-далече от абонатната) ни се налагаше да източваме поне по 5 минути вода докато потече топлата, сега това поне е добре.
Има един щранг обаче (за повечето апартаменти кухненски, но при мен на него е вързан и един от радиаторите в спалнята), на който едната тръба пак е чисто студена. Решила съм като последно усилие да извикам авариен екип по някое време като минат екстремните температури, извадих също ОВ екзекутива да ми е под ръка и ако им е необходимо да гледат.
Ако и това не помогне, като мине отоплителния сезон продължавам наред - ремонтна фирма да продуха или каквото там се прави по щранговете в случай, че има запушване; после Бруната (абонатната ни била тяхно произведение, да дойдат да си я инспектират и да оправят каквото трябва; това ще си го и платим, наша се води, не е собственост на Топлофикация). И след всичко ако продължава да има проблеми, вече не знам...

# 1 614
  • София
  • Мнения: 1 743
На този щранг в мазето да не е затворен някой кран.

# 1 615
  • Мнения: 4 240
            В София съм. В периода 6-8 януари си стоях залепена до радиаторите без да ме пари. Сега в момента не мога да си задържа ръката дълго отгоре. 
            Обичайно /преди големите студове/ в спалнята вентила беше на 2, максимум 2,5. ММ също предпочита да спи на по-хладно.  В хола, който е с южно изложение, през деня се е случвало да изключваме парното.
             Не мога да си обясня следното нещо конкретно в хола. На южната стена под прозорците имаме два еднакви радиатора. Ако мислено разделите помещението на две - всеки от радиаторите си топли своята еднаква половинка. Обаче ако ги настроя на 3, единия е абсолютно студен, а другия е топъл! На 5 и двата си работят, но да са чак толкова топли, че да не мога да си държа ръката на тях никога не е било /до днес, явно са повишили Т заради големите студове/ Обезвъздушени са всички радиатори.  newsm78  Ще взема да опитам сега в големия студ отново да ги настроя на 3, за да видя какво ще се случи.  И ще пиша. Simple Smile
             Как мога да разбера на кого е собственост абонатната ни?
             С каква температура /по правило/ трябва да тече водата от чешмата? А каква трябва да е входящата в абонатната за подгряване на вода? В началото на м. декември звънях до Топлофикация по повод нуждата от дълго източване - оказа се, че циркулационната помпа е затлачена с кал и не работи. Оправиха я. След около две седмици отново звъняхме за същия проблем. Дошъл е друг техник, който освен че пак я е поправял, бил повишил температурата от 47 градуса на не знам колко /съседът не беше обърнал внимание/. От голямо значение е каква е температурата на водата - първо източваш /и разхищаваш/ докато дойде топла вода, а след това като не ти се налага да я разхлаждаш със студената - и ето ти по-голямо потребление на Хладка водица. Пък накрая горещи сметки.

# 1 616
  • Мнения: 41 368
            Откакто започнаха студовете у дома всички радиатори са на 5, обаче на 6-ти вечерта в спалнята температурата падна на 18 градуса. Без подпомагане от климатика у дома е студено, въпреки отворените на максимум вентили.
             По-назад в темата някой се интересуваше на каква температура отговарят степените - това е от фейсбук страницата на Техем. Десет градуса ме делят от заветните приблизителни 28 на пета степен .....  
https://www.facebook.com/TechemBulgaria/photos/a.150427765063278 … ype=3&theater

Заблуда е, че увеличавайки степента на вентила ще вдигнете и температурата, ако радиаторът няма мощност. Радиаторът не е като електрическа печка - слагаш на едно - грее един реотан, слагаш на две - греят два реотана, слагаш на три - греят три реотана. При парното винаги работят всички ребра и регулирането е само надолу, т.е. регулиране чрез намаляване под 100 % и вентилът сработва (затваря) само ако температурата в стаята се вдигне над еди колко си. Ако радиаторът няма мощност да достигне температурата за изключване на трета степен то от там нататък дали ще е на 3 или на 5 е все тая - все ще си работи на 100%. На теб ти е студено, защото комплексът от фактори (изолация, брой ребра, температура на входящата вода, съседи, изложение и т.н.) не позволява достигане на висока температура при екстремно ниски външни температури и това не може да се промени с регулатора. За да ти е топло трябва или да си добавиш ребра или постъпващата вода в радиатора да е по-гореща и чак тогава с вентила можеш да регулираш надолу.

Последна редакция: пт, 13 яну 2017, 09:40 от Черна станция

# 1 617
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 255
Абсолютно точно!  Peace

# 1 618
  • Мнения: 48 023
Ние па нямаме проблеми с парното, ама си сменихме топлинния счетоводител тази седмица
За пръв път чувам такова нещо посред сезона, дано да е за добро, а не да стане по-голяма каша и да ни натряскат по-големи сметки, че досега беше много добре

# 1 619
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
На този щранг в мазето да не е затворен някой кран.
Едната тръба си е топла (недостатъчно според мен), което ме навежда на мисълта за запушване някъде.
Колкото до собствеността - може би в Топлофикация трябва да се попита; за нашата знам, защото сградата ни е относително нова.

Общи условия

Активация на акаунт