иска да ходи,а ми се струва малка

  • 1 660
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 915
Рано е, според мен.
Нормално  е първо да се научи да стои право самичко, после да прави крачки покрай мебелите, после да почне да се пуска и да пристъпва само, и тогава да проходи.

Какъв е смисълът да се влачи за ръце от стая в стая, защото детето искало? Иска, защото му е интересно - ново занимание, нова гледна точка. Но дали е готова костната му система на това упражнение, щом само не може да се изправи и да се задържи?

Дъщеря ми искаше от 2,5 месеца да седи седнала. Естествено, позволихме й да седи на 5 месеца - за малко, и на 6 месеца - сама.

Не винаги желанията на децата означават, че са готови за някои упражнения. Ако двумесечно бебе се протегне към пържолата, не значи, че е готово за захранване, ако същото дете се надига в опити да седне, не означава да го сложим на стола, нито пък ако 7 месечно желае да го водят за ръце - че е готово да ходи. Означава, че децата  са любопитни и шавръкливи.  Simple Smile

Ако искате да се съобразявате с естествения ход на нещата - следвайте го, като оставите сами децата да се научат да сядат и да ходят. Специалистите неслучайно препоръчват "по-късно - по-добре".

Също е добре да прохождат без помощни средства - проходилки, каишки и т.н.

Примерите с проходили рано деца не трябва да окуражават някои родители. Не дай боже, в по-късен етап, да се окаже, че ранното сядане и прохождане ще създава проблеми. Не бързайте.

П.П.
Ето един цитат за евентуалните вреди при ранно прохождане:
Плоскостъпието - що е то?
Отклоненията от нормалната форма на ходилата могат да бъдат вродени или придобити по време на живота. Те се наричат плоскостъпие или дюстабан. Установено е, че истинското вродено плоскостъпие е сравнително рядко срещано. Преобладават случаите на деца, които са предразположени към развитие на плоско ходило след прохождането. Именно тези случаи се пропускат при периодичните прегледи през първите 2-3 години и се забелязват едва когато деформацията е напреднала и променя походката на детето.

Придобитото плоско ходило.
Тази деформация засяга между 34% - 44% от хората. Обикновено започва след прохождането и се развива с различна бързина. Причините за него са: фамилна ставна хилавост - прекалена подвижност на ставите поради повишена еластичност на връзките; ранно изправяне на децата - ходилата не са годни да поемат статичното натоварване от страна на тялото; ранно прохождане - към статичното се прибавя и динамично натоварване с непрекъснато увеличаваща се продължителност; наднормено тегло - увеличено е натоварването на единица площ; носене на неподходящи обувки - ходилото е лишено от поддържащата функция на обувката.

Взето от тук: http://www.standartnews.com/archive/2004/01/21/health/s3966_4.htm

Още:

Важен фактор за здрави и красиви крачета е и начинът на прохождането. Това става около годинката. Груба грешка е насилственото прохождане. Някои амбициозни майки по цял ден извиват гръб над малките си, за да проходят по-бързо. Детето прохожда самичко тогава, когато е узряло за това. В противен случай неукрепналите стави, кости и мускули се натоварват прекомерно. Освен на краката принудителното прохождане се отразява на походката и на цялото тяло. При постоянното придържане от страна на майката детето ходи с издаден корем и клатеща се походка, която запазва и след стабилното прохождане. С проходилката също не трябва да се прекалява. Ако детето се оставя часове в нея, то заема неправилни пози и може да се изкриви. До изкривяване на краката може да се стигне и ако малкото отблъсква проходилката само с външната част на стъпалото. Най-добрият начин за прохождане на детето е, като му осигурите достатъчно простор за движение.

От тук: http://magi.triada.bg/article.asp?topic=ZD&id=ZD274

Ортопедът ви какво ви посъветва на профилактичния преглед?

Последна редакция: сб, 04 фев 2006, 22:40 от Free Soul

# 31
  • Мнения: 2 534
Поли започна да ходи хваната за предмети или из леглото от ШЕСТ месечна .
Още тогава се изправяше от легнало в седнало положение .
Затова си докарахме до главата в петия месец (тогава започна да се надига) пъпна ХЕРНИЯ , която оперирахме след няколко месеца

# 32
  • Мнения: 2 672
щом иска сама значи е готова , моят син направи първите си самостоятелни 2 метра  Heart Eyes на 8.5 м.

# 33
  • Мнения: 46 511
Питай ортопед.

# 34
  • Мнения: 2 950

най-правилното решение на въпроса, според мен! Wink

# 35
  • Мнения: 1 410
Дъщеря ми е на вашата възраст и съм я оставила да се развива сама, без проходилка, бънжи и насилване за каквото и да било. Вече седи, лази, изправя се. Сега мъжът ми я води от време на време за малко и тя много се радва, но смятам, че щом още не се изправя детето не е готово за това. Почакай малко. Не го води въобще, за да не се ядосва като спреш. Ако иска подобна игра, веднага пробвай с интересна играчка или нещо друго.

# 36
  • Мнения: 5 103
Щом иска пускай я.

# 37
  • Мнения: 2 255
Всеки решава сам кое е най-добро за детето  Laughing
Аз лично смятам, че всяко дете си има свой собствен ритъм и усеща по-добре от нас за какво е готово  newsm78
И двамата ми сина първо проходиха, а после се научиха да пълзят  Wink, не съм ги насилвала никога - напротив бих се радвала на още малко мир и спокойствие, но ....  Joy на тях им се ходеше и затова още на по 7-8 месеца се озоваха в проходилка, а на 9-10 вече бяха с ходещи стабилни крачета  Laughing

# 38
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И моя беше на 7 месеца като започна да иска да върви, на 9 месеца проходи. Не са му криви крачетата, напротив. Всяко дете се развива по свой си начин. Вслушвай се в това което ти показва детето. Аз така гледам сина си, сам ми подсказва, кога е готов да върви, да яде твърда храна, да стои седнал и т.н.

# 39
  • Мнения: X
Всяко дете си е индивидуално и трябва да се съобразяваме с неговия темп на развитие ,а не с обобщени данни-и моя син започна да се напъва да ходи много рано и на 9 месеца проходи*без да е пълзял-направо тръгна-а на следващата седмица и тичаше*.На 6 месеца го сложих в проходилката,защото по-цял ден бяхме сами и трябваше и по нещичко да свършвам,а с него на ръце не ставаше...Сега няма никакви ортопедични или други проблеми-просто е по-палав

Общи условия

Активация на акаунт