Любими храни на 4-6 годишните

  • 2 046
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 7 242
Дойде ред и аз да се оплача. Не яде Confused Почти никак. Прави разни физиономии и обявява, че не обичала това, че онова било гадно... Никога не е била от ящните и винаги буквално гащите й са падали, ама сега вече е прекаленно. На принципа съм, че рядко има разболяло се дете от недохранване, но пък от преяждане има много. Не насилвам, не моля... Яденето е удоволствие, а за хубавите неща не се моли. Да, ама не - почнах да се притеснявам. Количествата дето ги яде са като за мравка. Не иска и сладко - нещо дето не е било до сега. От няколко дни е на саностол - нищо. Започнах да се чудя с какво да я "изкуша". Оказа се, че има малко нещо, които казва, че обича, но не винаги яде - леща, риба, мляко, броколи, филия с масло и чубрица и безспорния фаворит - нескуик.. Казвайте сега какво обичат наборите да се пробвам Wink. Обаче само полезни  неща, моля Grinning

# 1
  • Мнения: 1 809
 И моят син напоследак започна да се цупи на много неща SadИска да яде само слата от зеле,филия с фастъчено масло,и Нескуик...естествено..Изведнъж се оказа,че не обичал пиле,риба,домати,сирене....Не знам какво яде в градината,въпреки че той твърди че всичко си изяждал newsm78в къщи рови из чинията,хапва съвсем малко и това е... SadИначе задължително търси нещо сладко за десерт,неща като вафли,тортички...Отказва да яде и плодове...изобщо ...трудна работа.И аз се чудя вече какво да му приготвям,за да се храни по-пълноценно newsm78

# 2
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Какво обича - нескуик, мразя го и редовно 'забравям' да купя. Сандвич запечен с кашкавал го замества в закуската. От нормалната храна слава Богу яде супи - 'топчена' и пилешка, таратор. Яде риба, пилешко месо, свински пържоли, боб, леща, картофи. Пие много чай и студено прясно мляко, сирене и кисело мляко не кусва. Обича всички плодове и единствено краставицата от зеленчуците. От сладките неща яде сладолед и шоколад, торти-сладкиши-бисквити-вафли и т.н. не.
На 4г7м е, 112см 18 кг. Количествата които изяжда са като при вас, често се случва вечерята и да е само прясно мляко. В градината има малко неща които не яде за разлика от у дома, все не съм сготвила нещото както било там. Crossing Arms
Обаче докато е здрава и си ходи редовно в тоалетната няма да се притеснявам. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 7 821
При Вики безспорния фаворит са спагетите  Wink, но много обича и пица, сандвичи, гювечета, омлети, кренвирши под всякаква форма  Crazy , кюфтета, мусака, боб ... за това се сещам сега  Wink.

# 4
  • Мнения: 7 474
Любимо ни е супа от кус кус с мляко и сирене, пица, сандвич с кашкавал, кренвирши,картофена пюре, супи всякакви със сирене....... Проблем ни е напоследък, че не иска да дъвче месото ooooh!

# 5
  • Мнения: 533
 В градината има малко неща които не яде за разлика от у дома, все не съм сготвила нещото както било там. Crossing Arms
Обаче докато е здрава и си ходи редовно в тоалетната няма да се притеснявам. Simple Smile
Цитат

И при моята дъщеря положението е същото. Често в къщи за вечеря и правя хамбургер и слагам краставица, домат, зеле и така ги яде, иначе на салата "не ги обичала"  newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 3 421
 Любими силно казано, но предпочита безмесни неща.
 Ако един път яде нещо с удоволствие, друг път не иска да го опита.

 Сега фаворит - Нескуик - за закуска, обяд, вечеря(и аз започнах да го "забравям" при пазаруване).
 Пици(без меса), спагети(пак без месо), леща(ако е сготвена като в детската -т.е. рядка), боб, сандвичи(Макдоналдс), кюфтета(но само ако ги е правила майка ми)и разбира се чипсове и шоколад(а него въобще не трябва да го яде).

 Супи и кисело мляко не яде.
 Както се вижда яде повече "боклуци", но предпочитам да хапне нещо такова от колкото нищо.
 Напоследък най-много ме  ядосва това, че не иска да опита никакво месо и дори риба отказва(а преди си хапваше с удоволствие).
 Но дори това което яде е в минимални количества - и после започва да я "боли" корема да й "става лошо" ит.н. само и само да не яде.
 

# 7
  • София
  • Мнения: 2 434
Пържени картофки, супа топчета, пържолка на скара, грейпфрут, преди обичаше и мандарини, но ги яде 1 месец нон стоп и май им се насити, сега не ги иска, банан, краставица, домат, намазана филия с шарена сол. Но най-вече заплахата, че ще му спра детското, ако не си изяде яденето. Mr. Green

# 8
  • София
  • Мнения: 7 242
Мерси за идеите Grinning сега започвам да си правя "седмично меню"
Да, забравих кремвиршити - и ние ги ядем доброволно. А това "боли ме коремчето" и "лошо ми е" ми е също познато...
Ще взема да се пробвам с фастъчено масло, но ще го размеся с мед. не се бях сещала. Заинтригува ме и супата от кус-кус мляко и сирене. Как става точно? Сварява се в малко вода кус-куса, добавя се мляко и натрошено силене или....
Ситех се, че като по-малка обичаше и каша пиле, но с този птичи грип няма да се пробвам точно сега. Супи и каши от коприва и спанак също хапва понякога.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Лекси, аз фъстъченото масло в БГ бих го прескочила (не съм срещала такова, в което да няма добавено хидрогенирано масло). Но пък сусамовият тахан е добра алтернатива (много богат на калций и полезни мазнини и т.н), а разбъркан с мед е чудесен.
А как сте с плодовете? Ако не обича да яде плодовете отделно, плодовите шейкове могат да й се харесат (комбинациите с банан и по-свеж плод са убийствени).

# 10
  • Мнения: 7 474
Супата от кус кус:
Сварявам кус-кус във вода, изцеждам, сипвам мляко(като за мляко с ориз- на око),малко сол и щипка захар -да кипне. Добавям малко масло, ако имам. Преди ядене го стоплям и настъргвам сирене( може и направо в тенджерата, но като поистене, за да не се пресече млякото).  Правиха го в детската кухня и е много вкусно и лесно.

# 11
  • Мнения: 535
И аз имам същия проблем с дъщеря ми,постоянно неодобрява храната,която и давам.Като бебе нямахме никакви проблеми с яденето.Явно в тази възраст децата се променят и проявяват капризи към всичко.Ядосваме факта,че отказва да яде сготвено,но отвори ли хладилника се хвърля на всичко от сорта на филета,салами,а да не говорим за чипсове,солети и шоколад.Накрая се принудих да крия подобни искушения от нея с надеждата,че ще започне да се храни нормално,но-Уви!  

# 12
  • Мнения: 2 556
Синът ми май е някакво изключение, защото яде всичко. В интерес на истината обаче у нас никога няма кренвирши, чипсове, колбаси, майонеза, снаксове. Никой не ги яде и никой не ги купува, няма как да яде и той съответно. Общо взето от джънк фуда е фен само на готовите спагети Choice - с варене по 3 мин. Случвало ми се е да откаже вечерята и да иска да му ги правя тях  Crazy Много обича леща, пилешко месо, гъбена супа, броколи, обикновени и картофени кюфтета. Обича много и всякакви плодове (за разлика от мен). Яде банани, киви, ябълки или портокали всеки ден, което много ме радва. Даже ако забравя да му предложа, сам пита.

Много обича кисело мляко с бисквити и мед, а също и фиде или кус-кус с прясно мляко.

Нескуик не близва, откакто баща му му обясни, че не е здравословен  Mr. Green По същата причина не яде и шоколад (това вече ме изумява, ама...факт) Единствено го яде в шоколадовите яйца и мечета, но там знаете, че е по 10 гр. сигурно... Да уточня, че шоколад и сладкиши у нас винаги има заради мен  Embarassed, но той изобщо не ги иска.  #Crazy

Последна редакция: ср, 15 фев 2006, 13:06 от Tess

# 13
  • Мнения: 487
В къщи имаме същия проблем.  Дори когато попитам какво все пак обича, вече ми се казва, че няма такова нещо.
Какво правя аз..ами примирих се, че огладнява винаги малко след като съм дигнала масата и гледам в момента в който каже, че е гладен да имам нещо под ръка.
всякъкъв вид манжди не се ядат. Супи също /с изключение на тази с кус куса и то не винаги/.
Обикновенно с какво го съблазнявам...за нас правя големи кюфтета, но за него задължително много дребни, ще рече мини кюфтенца с краставичка и домати, красиво подредени наоколо, пържолки ..по същия начин, хапки - хляб+саламче + кашкавал на хапки и забучени с клечка за зъби, грахамови хлебчета /колкото по-малки, толкова по-добре/ срязани напречно и плънка по желание на юнака, спагети, като за целта запретваме ръкави и го оставям да си воюва с тях на воля, банички /малки естествено/, милинки /също възможно най-дребни/..предполагам вече си наясно, че при нас всичко е в по-малки размери от обичайните, не е готвено на манджа и задължително добре оформено в чинията #2gunfire..не ме питайте как издържам.
И ако и това не помогне..винаги имаме Нескуик и мляко Grinning

# 14
  • Мнения: 137
Мойто 4годишно безотказно яде само кисело млеко, ненамазана филия хляб, листа зелена салата, моркови. За всичко друго имаме големи спорове и полемики. Аз много държа на супите и тъпо и упорито продължавам да ги готвя всеки ден и да го карам да ми ги яде Simple Smile Щом ги пропуснем за ден два и му се запича стомаха. Зеленчуци, освен изброените, не яде. От плодовете само червени ябълки.
Може да се каже че яде супа топчета, супа от спанак с ориз, зеленчукова супа / слагам всичко броколи, брюкселско зеле, моркови, лук, праз, зелен боб, каквто има/ като се свари я пасирам да не си личи какво има вътре, щотото иначе започва да мрънка 'това го махни, това не го искам и от супата изяжда водата', като пасирам слагам фиде и масло и готово Simple Smile като пита какво има вътре "картофи".
Иначе хапва кюфтета, кебапчета, пържоли, кремвирши, риба, печено пиле, пържени/печени картофи, маслини, но зависи от настроението, понякога се тъпче, понякога не ги иска.

Най-големия ми проблем е че не иска да яде сам супите, ако искам да я изяде, трябва да го храня.  #2gunfire

# 15
На първо място е филия с масло и чубрица ,пица и кус-кус само дето тя е от децата на които НЕ им липсва апетит така че се ограничаваме с филиите много сериозно

# 16
  • Мнения: 6 323
Мони е на 4 г. и има доста любими неща, които яде с удоволствие всеки път - като се започне със стандартните спагети, пица, кюфтенца, пържени картофи и се стигне до съвсем необичайните неща, за които направо примира - пресни чесънчета (може да изяде две връзки), репички (Татти ги почиства, само ги посолява и Мони ги яде като бонбони), спаначена супа.
"Млякото с топчета" е също фаворит, както и всякакви видове салати - домати, краставици, зеле, моркови. От плодовете хапва ябълки от време на време, но мандарините и портокалите са му страст.

В интерес на истината обаче и двете ми хлапета не са злояди и са научени да ядат почти всичко. Пиша "научени", защото Мони като малък не ядеше почти нищо, беше си харесал 1-2 вида пюрета и нищо друго не признаваше. Ади мина през злояден период около 2 годишна възраст.

Разбира се, има неща, които не харесват и въобще не ги насилвам да ги ядат. Например Ади не може да понася дроб (независимо какъв и под каква форма), чак й се гади от него и ако например има дроб-сърма за ядене, на нея и предлагам някаква алтернатива.
Мони пък недолюбва кисело мляко, независимо дали е чисто или с плод, бисквити или със сладко.
Също така не обича супи "с ремонти" както казва той.  Mr. Green

ремонти=поправки=поДправки
Докато разбера какво иска да ми каже с това, че не обича супи с ремонти - в чудо се видях  ooooh! Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 39 771
Дияна яде всичко, но... бавно.
Смеехме се преди с мама, че трябва да го оставим на една маса с нейната кака Simple Smile

Дияна ако може, т.е. ако позволя само на пържени картофи, пюре, грах и моркови ще кара. И супа топчета.

Снощи ходихме на кръчма и тя засия като и предложих спагети. Яде, яде, ровка в чинията и накрая приватизира картофите ни по сицилиански Simple Smile И понеже винаги я подканяме да побърза с безкрайното си ядене, тя си тъпче бузите като хамстерче Simple Smile Снощи даже ревна, картофите в бузите й се оказаха множко Simple Smile

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не мога да се ангажирам с изброяването само на полезни храни. Моят син е злояд и започна да "прояжда" горе-долу нормално чак преди около няма и година. Сега е на пет и половина. Не съм го натискала, сам си решава колко и какво да яде. При нас винаги има възможност за избор и това помага малко или много. В смисъл, че винаги предлагам поне две възможности и той може да си каже какво предпочита.

Обича пържени картофки, картофено пюре, кюфтета, руло Стефани, спагети, фасул (!), филии с пастет, лютеница, масло и чубрица, варени яйца, руска салата, млечна салата, таратор, супи яде много. Любимата му е една крем супа, която правя с кротончета. Забавата с кротоните е велика, затова така си падат по тази супа. Колкото до самата крем супа - там импровизирам, в зависимост от това с какво разполагам в момента. Обича и всякакви тестени варива - тортелини, юфка, кус-кус, буквички. И Нескуик. Много си пада и по мляко с бисквити и мляко с ориз. Разни кремчета много яде също - най-обикновен баварски крем или кремчето на Данон и плодовите им млека. Мисля, че е това.

Сладко не обича особено, като изключим кремовете. Торти, пасти, вафли, шоколади не обича. Кроасани не яде изобщо. Обича санксове и чипсове, но аз почти никога не купувам, да не кажа никога.

# 19
  • Мнения: 35 968
моята мома е на етапи, но със сигурност шоколад не отказва; като цяло си яде и нямам оплаквания, но фаворити са сладоледа и пицата на парче, която се хапва на крак /в същата пицария не е склонна да седнем и да ни сервират/
старая се да не насилвам, но някой път го правя

# 20
  • Мнения: 510
Дъщеря ми е на 6 и в момента това са нейните ТОП 10 храни:
І. МЯСТО - Кестени(варени,печени)
ІІ. МЯСТО- Картофи(варени,печени,пюре)
ІІІ. МЯСТО- Мляко с много какао С него успявам да преборя желанието и за вафли(каквито не ям и се стремя да не купувам),но не и това за ШОКОЛАД(гледам да купувам най-много 3 пъти седмично,защото и шоколадът от масовите марки-Milka-например-не е това,което беше)

На 4-то - Пържоли - свински,без тлъстини,без гарнитура/ Риба-филе-обожава
На 5-то- Спагети И макарони от онези буквичките,за да си пише в чинията Wink
На 6-то- Препечени филийки с масло
На 7-мо- Китайско зеле/марули
На 8-мо - Домати със сиренеНа 9-то- Целувки (ах,дядо й,дето я научи за тях Confused)
На 10-то -Печени чушки Но,в никакъв случаймариновани,мрази ги...

Ей,забравих,ама bubanka ме подсети,през лятото в ТОП 10 е сладоледът,сега ние си хапваме,а тя не проявява интерес newsm78

Най-интересното е,че сама си създава някакъв режим на разделно хранене: сутрин-препечени филии с масло,след 2 часа-портоколи,на обяд-пържола/риба(не желае хляб),за следобедна закуска-домат със сирене(и пак не желае хляб), за вечеря спагети
 newsm22 eat Wink

# 21
  • Мнения: 1 399
Любимите храни не са полезни - спагети, пържени картофи, шоколад, сладолед, нескуик Mr. Green
Моето дете сега не е злоядо, но имаше и такъв период.
Понеже изяденото количество не беше голямо, гледах поне да е по-калорично Embarassed
Примерно половинката филия, която изяждаше не я мажех само с лютеница, а слагах отдолу и масло. Или омесвам лютеницата със сирене.
Филия намазана със смес от масло, жълтък и настърган белтък. Отгоре украсена с някой резен домат, морков, краставица.
Филия с мед и масло.
Ябълка и морков - настъргани, със захар. Захарта не е от полезните храни, ама иначе беше абсурд да изяде цяла ябълка ooooh!
Краставица и морков хрупаше и цели.
Също и пипер пълен със сирене. Туй, защото разказвах как сме ги яли като деца на плажа или докато сме играли пред блока. А истината всъщност е, че аз не кусвах подобно нещо Mr. Green, но си спомням как майка ми ме гонеше с такива чушки ooooh!
С подобни разкази, за това какво мама е яла като дете Outta Joint, съм имала попадения ...понакога Crazy
Плодови шейкове - прясното мляко с банан, останалите плодове с кисело мляко. Вътре съм слагала и мед или пшеничен зародиш.
Супата - само във вид на крем-супа, за да я пие от чаша.
Месо - никога не е отказвала пържоли, печено пиле, кюфтета - просто сухо месо, не готвено
Омлет, като слагам в сместта гъби, магданоз
Бъркани яйца с лук и сирене
Това се сещам в момента newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 418
И ние не сме по здравословните храни. Напоследък и на супи се мръщи. А в детската всичко си яде. Любими храни са пица, кебапчета,кюфтета -пържени и със сос, мусака, картофи варени или на пюре, но пържени не му харесва. Месо обаче рядко напоследък- мързи го да дъвче явно. Плодове-всякакви. Зеленчуци-домати и краставици,моркови, но други неможеш го накара да хапне. Без сирене доскоро не минаваше, но напоследък го пренебрегва малко. Кисело мляко -да ,но прясно само с какао. Лошото е, че мед изобщо не иска. Слагам в чая без да знае. А сладките неща са безпорен хит у нас - само шоколада напоследък е пренебрегван.

# 23
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Дени яде всичко, но абсолютен фаворит са дроб-сарма, мусака и спанак с ориз. Ако редувам само тях, сигурно ще е много доволна.
От супите - телешко варено и пилешка.
Филийки - тахан халва и масло/размесени/ и лютеница с настъргано сирене.
За закуска - мляко с обикновени бисквити/всяка събота и неделя/, но обеща, че вече ще яде и друго.
И няма плод,който да не обича или зеленчук, който да откаже суров. Даже сега хрупа пера от пресен лук.
От изброеното да не си помислите нещо - 117см, 17.5кг. Нищо не и се лепи.
Малката също яде всичко, но няма така ясно изразени предпочитания. Освен това, че обожава киви.
До сега не ми се е случвало в ОДЗто да кажат, че някоя от тях не се е хранила добре

# 24
  • Мнения: 2 332
Ох, как се успокоих, че не само нашето дете от известно време е много капризно... Та значи какво обича:
1. спагети
2. кус-кус (но не винаги)
3. леща (приятна изненада)
4. пица
5. печено пиле
6. мекици
7. мляко с какао
8. корнфлейкс, ако може без мляко
9. сандвич с кашкавал на тостер
Добре, че обича плодове - това е, което много ме радва. Иначе не ме радва, че каквото и да сготвя (с изключение на горните) само ровичка с лъжицата/вилицата в яденето. Чак се чудя в градината какво ли яде...
Лафа "боли ме коремчето" се пробва и при нас... засега без особен успех Wink.

Общи условия

Активация на акаунт