Литературен спамо-чат - 4-та тема

  • 27 451
  • 726
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8
И аз тук! Мижка, благодаря за темата!
Момичета, бързо оздравяване!   Hug
Нара, ще ти хареса книгата, няма да съжаляваш и сама ще се увериш, че изобщо не е страшна.

# 16
  • Мнения: 4 569
Само се записвам.  Flutter

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз съм тук.
Искам да свикна с изгледа, защото искам да съм тук.
1984 ми потръгна, но пак не е това, което очаквах.

# 18
  • Мнения: 4 569
Лиляна, а ти какво очакваш?  Simple Smile

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, а ти какво очакваш?  Simple Smile
Вече забравих в коя тема писах, но от антиутопия очаквам нещо на нивото на "Денят на трифидите, "Пътят" на Маккарти или "Слепота" на Сарамаго.

# 20
  • Мнения: 4 569
Не разбирам отговора ти - не съм чела последните две посочени от теб. Повече действие ли?

# 21
  • Мнения: 3 632
Постапокалиптичен и антиутопичен са две различни неща...

# 22
  • Мнения: 738
Имайки предвид предложените за сравнение книги ще си позволя да предположа, че Оруел идва едновременно прекалено алегоричен и прекалено морално овехтял; но не трябва да се забравя, че 1984 е писана през 48 г., в един много по-различен от нашия свят - и като морал, и като разбирания, и като търсен от читателите ефект, който книгата е "насочена" да предизвиква. Комбинацията го прави все по-зашеметяващо остаряла и неадекватна на съвременността книга, и едновременно с това е толкова универсална и силна история, така ти влиза под кожата и те разтърсва, и...
Малко объркано звуча май; да кажем накратко, че осъвременена, в днешно време същата история би била много по-мрачна, зловеща, изпълнена с действие, агресивна; не толкова кротка, примиренческа, даже нежна и малко сивичка...
И понеже я четем днес и сега, и я сравняваме с други днешни, сегашни книги... оставя едно такова хем сладко-носталгично, хем много противоречиво впечатление...
За разлика от нея "Денят на трифидите", макар и почти връстник (1951 г.) е много по-малко алегорична и умозрителна книга, и старовремското в нея не се натрапва чак толкова, лесно може да се пренебрегне за сметка на действието, приключенията, вечните избори, пред които човекът се изправя и прочие неостаряващи неща.
За разлика от тях двете "Пътят" е достатъчно съвременна.
Сараманго не съм го чела (и съдейки по синопсисчетата, няма и да го чета), така че нямам идея какво представлява.
Но ако не съм права Rolling Eyes, поне се упражних в предполунощно словоблъвване Grinning

Еdit: The ant has... , "Трифидите" е антиутопия (поне така го определят), в определен смисъл и "Пътят" е антиутопия.... то, чисто от тази гледна точка погледнато, повечето постапокалиптични светове представляват антиутопии в чисто тълковния смисъл...

Последна редакция: пн, 27 яну 2014, 23:48 от Камиче

# 23
  • Мнения: 4 569
Камиче, такъв хубав пост написа,  Peace  че направо ми се иска да те замолА да пуснеш нова тема за Антиутопии/Постапокалиптични романи и да сложиш поста си за начален.
Ще ми е интересно да коментираме вижданията за бъдещето на Земята.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 13 531
Тук съм, малко ми е терсене този вид на форума...но пък свикнах с вас  Hug Аз продължавам с Библиотечна полиция на Кинг - харесва ми.

# 25
  • Мнения: 4 569
Тук съм, малко ми е терсене този вид на форума...
Аз досега направих две неща:
-пуснах да виждам подписите на другите потребители (на мен са ми интересни) - от Профил - Настройки на изгледа се маха отметката на Скрий подписите на другите потребители
- полето за четене/писане, което е вляво, го разтегнах на цялата страница - в бялата лента вдясно най-отгоре има три сини чертички, цъкнах върху тях.

# 26
  • Мнения: 945
Примъък Mr. Green

Синя слива, поздравления за курсовата работа!  bouquet
Да оздравявате бързо!
А и всички останали! Hug

И аз се лекувам в момента - чилийско червено, много добре ми действа Wine Glass

# 27
  • Мнения: 107
Да си дойда и аз при вас!!!

Цъкнах си старата визия и подписите и всичко ми е наред!!!  Hug

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не разбирам отговора ти - не съм чела последните две посочени от теб. Повече действие ли?
И малко повече действие липсва, и политиката ми идва твърде, а освен това, онези, които споменах пак са фантастика, но от онази, която е напълно възможно да се случи, а тук в 1984 някак не мога да си го представя, че е възможно.

...
Сараманго не съм го чела (и съдейки по синопсисчетата, няма и да го чета), така че нямам идея какво представлява.
...
"Слепота" на Срамаго малко наподобява на Трифидите, но е доста по брутална. Докато в Трифидите има две линии - слепотата и трифидите, тук е само слепотата.

# 29
  • Мнения: 484

 а тук в 1984 някак не мога да си го представя, че е възможно.

Интересно, че го казваш Simple Smile. Наскоро говорих с един приятел, американец, който тъкмо дочиташе "1984". Сподели, че книгата му е много близка, защото имал чувството, че в момента в САЩ живеят точно в обстановката на книгата. А вчера ми попадна статия, в която пишеше, че полицията в Калифорния предлага всички охранителни камери в частните домове да се свържат с полицейските участаци. По този начин полицията ще има достъп до тях и ще вижда какво се случва по къщите на хората. Моят приятел ми споделя и други неща от действителността при тях, които не са никак успокояващи.
Оо, сетих се и за друга статия, пак от нета - за ново поколение телевизори, които имат възможност за "обратна връзка", т.е. освен че ние гледаме на тях и те "гледат" нас. Май бяха модел на samsung  и са съвсем реални Simple Smile.
Помня моите чувства докато четох "1984", преди 2 години - еми мнго реална ми се стори. Особено за децата на задължителната детска градина от 3 годишна възраст, за пропагандата там. Намирам много допирни точки с образованието в наши дни - с изказването на зам. министърката на образованието преди 2-3 седмици, че "образованието е грижа на държавата" (по повод отнемането на наградата за първо място в състезание по информатика на дтете, кето се обучава вкъщи Simple Smile).

Общи условия

Активация на акаунт