С желание за лято е ГРЪЦКОТО ни ято (31-ва тема)

  • 78 076
  • 739
  •   1
Отговори
# 270
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 563
Благодаря Nelinka20, *Zoi*, Hawaiian Islands   bouquet

# 271
  • Мнения: 12
Здравейте, мами!
Виждам поразписали сте се. Голямо местене при вас, чак на мен да ми се прииска да се преместя. Само, дето ние сме на друга тема у дома - първи ден в детската градина. Голямо вълнение вчера, голямо щастие и много нови неща за нас. Днес за първи път детето остана в градината и ще е до 12 от Понеделник до 4. Малко е по-различно от БГ градините. Тук не готвят в училище, нямат перално и ние трябва да носим спалното бельо, също и легла нямат, а само малки дюшечета. Интересно ми е ,ако има мама, която е с дечица на градина да сподели какво носи в детската градина и най-вече каква храна. Вчера като ни запознаваха родителите с моят гръцки малко ми беше сложно да разбера всичо, но главното го схванах. Странно е, че казаха, че не искат храна, която е за в хладилник, не искат супи -  ми то остават едни сандвичи и суха храна. Вие как се справяте?

# 272
  • Мнения: 5 776
Аз нося основно тостове, сандвичи, макарони, всякаква скара със салатка, често готвено, но си имаме хладилник и микровълнова. В чантата има шише с вода, малка хавлийка за хранене и храната. В градината държим спалното бельо и чифт дрешки за смяна. Първият ден ни дават и списък с неща, които да занесем, примерно пакет мокри кърпички, фулмастри, пакет хартия А4, папки, ей такива неща.

# 273
  • Мнения: 367
Аз точно поради тези причини не си записах детето в държавна детска градина! Само като чух, че ходят вътре с обувки, а не с пантофи и...  Shocked ...за останалите неща да не говорим! Имам чувството, че в Гърция детската градина е по-скоро занималня! Оставяш си детето някъде за да си свършиш определена работа!!! И това ядене на суха храна направо ме побърква! Отделно всеки да си носи кой каквото му е сготвил.. бр-бррр
Ние до сега ходехме в българска детска градина. Две жени се оправят със всичко - и лелка и учителка и готвачка! Но децата не искаха да си тръгват от там! Отделно се занимаваха с всеки индивидуално според възрастта. Но с-мата за хранене и спане е като в България!
Наскоро открих, че до нас има частна детска градина, гръцка и цената е много добра. Сега проучвам условията, защото от брошурата изглеждат перфектни - целодневна, не до 14:30; с обучение за 1-ви клас; физкултурен салон; басейн за плуване; куклен театър; екскурзии  newsm78 ....чак да не повярваш!

# 274
  • Мнения: 5 776
Между другото нашата детска градина беше до 14ч, има си готвачка и ядат готвено. Преди години се плащаше нещо към 50 € на месец, но вече общината ги поема.
Това, което писах предният път, всъщност беше за нипиото. В нашето градче, въпроса с чстна детска градина изобщо не стои  Crazy

# 275
  • загубено
  • Мнения: 6 502
50Е за дет градина си е мечтаааааааааа  Laughing

Мария,как сте? Hug

# 276
  • Мнения: 5 776
Супер, благодаря  Hug
Децата си обожават училищата. Тя малката беше пронипио миналата година на същото място, та е гърмян заек. Баткото повече го мислих, но след първия му учебен ден излезе с думите 'мамоооо, беше супер, искам пак' та не го мисля вече  Laughing
Днес за награда ги водих на плаж на Елафонисо, че и на корабче много обичат да се возят. Но то и времето беше перфектно  Heart Eyes

# 277
  • загубено
  • Мнения: 6 502
Браво на дечицата.Щом им харесва у/щето е супер.
Дано все така я карат за напред.

# 278
  • Мнения: 5 776
Благодаря  Hug
Вие как сте? Успяхте ли да се приберете лятото? То май щяхме да се организираме да се видим, обаче аз бях много зле със задачките и организацията  Blush
Живот и здраве, през ваканциите като сме в Пирея може да организираме нещо  Wink

# 279
  • Мнения: 12
Здравейте, мами!
Мария, благодаря за отговора! Виж за скара не съм се сетила, но май това е най-лесният вариянт за храната. Ще видим и какво готвено може да се носи, че да не е течно, но и да не е само суха храна, че не е здравословно. И в нашата детска си имат отделна кухня, хладилник, микровълнова и даже печка мисля, че имат, но защо да не нося храна, която е за хладилник не го разбрах. Rolling Eyes
Джули, при нас в детската са с пантофи, но както и ти така и аз мисля, че тук май ще е по-скоро като занималня. Сега определено оценявам българската детска градина. За частна детска градина не мога и да си го помисля. Тук държваната е 120Е за деца, които не са приети и искат да си платят, а за частните нямам представа каква сума ще посикат. Така или иначе не можем да си го позволим. Само притятелят ми работи и пари няма. Иначе сина ми има голяма нужда да ходи в гръцка детска за да може да научи езика. Пред блока с децата му е много трудно да завърже приятелство и да играят пълноценно, защото те говорят или на руски или на гръцки, а той знае само няколко думи. За тази една година дето сме тук милото така и не си намери приятелче. Понякога се случва да играе с различни деца, но когато се опитват да говорят с него, не получават отговор на всичко и се отказват. Дори, аз да съм там някак не се получават нещата с превода, защото и моят гръцки е много зле. Мъжът ми не говори у дома на гръцки по-лесно му е само на български и така детето учи по-скоро от детските по телевизията. Та гръцката детска е необходимост за нас. Дано и го подготвят за училище.
Първият ден, който остана до 12ч. уж мина добре и вчера в Събота искаше да ходи пак. Притеснява ме обаче езиковата бариера, защото разбрах, че се сдърпал с едно момче - явно не са се разбрали и детето ми казва, че момчето го бутнало, че било "какос". Дано по-бързо проговори гръцки за да няма подобни проблеми.

# 280
  • Мнения: 5 776
Не се притеснявай, децата много бързо попиват езика. И моите не знаеха. В детската градина не напреднаха особено, но в двете години предучилищна за големия и една за малката показаха страхотен напредък  Peace

# 281
  • Мнения: 4 292
Здравейте момичета!
Хавайче, радвам се, че сте добре. Много добре, че ще сменяш обстановка, няма да ти доскучава. Аз нямам търпение, честно казано да с изнасяме, че вече едва издържам в това тъпо село,в което живеем.
 Иначе за детските градини, аз съм за гръцката, каквото и да правят там ще е по-добре от посткомунистическия бг модел, за който слушам постоянно. Това си говорим с Мм, ходим къде ходим, стане ли 3-3,5 спираме се вече за детската градина. Ако искат боси да ги пускат, вярвам че ще е по-добре от Бг. Laughing
 Moromy, пожелавам ти малкият скоро да се адаптира и съм убедена, че ще стане. Ти учиш ли гръцки? Аз мисля като се преместим веднага да търся уроци.

# 282
  • Мнения: 367
moromy, при нас има частна детска градина, направо под носа ми. Онази за която писах в предишния пост - цената е 170 Е. Преди време е била към 250 Е, но заради кризата...
Zoi, не съм съгласна, че детските градини в България са "пост комунистически"! Това, че детето се храни по 4 пъти на ден, като храната е разнообразна и задължително с плод! Това, че има режим, и занимания от които е научила невероятно много! Това, че се учи на общуване и социализация с другите - не съм съгласна, че в това отношение една гръцка детска градина може да я превъзхожда! Нещо повече, понеже за гърците всички деца са в категория "остави го то е дете"! За това нямат никакво възпитание и култура дори когато станат възрастни! Детската градина е  една добра основа за възпитанието на детето. Аз записах дъщеря ми когато беше на 2 г. и 5 м. в България! на детска градина, и до момента е на 4 и ходеше там! Въпреки, че когато сме си били в Гърция е посещавала там детска градина. И от сега ще го мисля къде и как. Вероятно ще я запиша в частна гръцка детска градина, но по съвсем други съображения!
Относно езика, говори и двата без проблем, без да сме я насилвали да учи нито един от двата. Аз винаги съм говорила с нея на български, а баща й на гръцки! И за това, moromy, не се притеснявай - детето само ще се справи със ситуацията. Само не му натяквай, че не знае! Вярвай, че това ще стане от само себе си!

# 283
  • Мнения: 4 292
July_morning, не съм и очаквала да се съгласиш с мен. Имам си мнение, не ангажирам никого, но наблюденията ми идват от моята племенница, от познати с деца в градина в три града, живях 1 година до детска градина, а и като се разхождам попадам на групички навън. Това, което чувам и виждам никак не ми харесва и не го искам за моето дете. Няма да изпадам в подробности, да не товаря темата, но най-малкото пък искам да ми го хранят, като последно чух за ясла закуска кроасан от пакет и сок в кутийка, мерси. Общуване и развитие има във всяка градина мисля, дори и в Африка да е.
 Аз съм нямала " късмета" да познавам некултурни гърци, може да са всякакви, но поне по елементарна култура са много по-напред от нас.

# 284
  • Мнения: 12
Майчета, привет отново!
Нека не спорим коя детска градина е по-добра. Сигурна съм, че и българската и в гръцката все нещо хубаво има. Нищо не може да е съвършено или точно така, както на нас ни се иска, но важно е на децата да им е хубаво, весело, забавно с много игра да учат уроците си и най-вече да излязат от там с желание и готови за училище. На всякъде по света има културни и некултурни хора. Вярвайте ми и в европейските държави, от които толкова много се възхищавахме българите, си имат от простак нагоре, нооооо така е няма само бяло и черно. И ако човек не може да си избира роднините, то поне може да си избира приятелите и хората, с които се обгражда и общува. Така, че не се притеснявайте за нашите деца все ще се намерят добри примери.  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт