ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 30]

  • 61 211
  • 738
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 840



и още нещо...
За аквариума доколкото се ориентирам по картата на метрото може да се хване от Лалели-Universitet линия М2 до спирка Yenikapi и от там да се прехвърлим на линия В за Floriya -аквариума или няма как и трябва да се върнем с трамвая до Sirekeci и да хванем железницата по линия В...

Ако не се бъркам, или поне ние като бяхме нямаше метро от Лалели-Universitet до Yenikapi, или ако е имало не се движеше Thinking Нека по-запознатите кажат, да не те объркам нещо.


Сега като се замисля, доста неща ми се губят, останала е обаче любовта от пръв поглед към Истанбул и нямам търпение да дойде 12 април Simple Smile

# 196
  • Plovdiv
  • Мнения: 112
Карта за аутобаните в Турция можете да си вземете и веднага след като влезете  в страната! Веднага след като ви сканират кода на турската граница и влезете отдясно до джамията в работно време има едно микробусче(мисля,но не съм сигурна жълто на цвят) от което също можете да си закупите картата!

# 197
  • Мнения: 471

Ако не се бъркам, или поне ние като бяхме нямаше метро от Лалели-Universitet до Yenikapi, или ако е имало не се движеше Thinking Нека по-запознатите кажат, да не те объркам нещо.


Метростанция Vezneciler (Şehzadebaşı) вече е отворена, с което е осъществена интеграцията на T1 с M2. Вече не е нужно да се ходи до Yenikapi за метрото M2 от Laleli.

# 198
  • Мнения: 840

Ако не се бъркам, или поне ние като бяхме нямаше метро от Лалели-Universitet до Yenikapi, или ако е имало не се движеше Thinking Нека по-запознатите кажат, да не те объркам нещо.


Метростанция Vezneciler (Şehzadebaşı) вече е отворена, с което е осъществена интеграцията на T1 с M2. Вече не е нужно да се ходи до Yenikapi за метрото M2 от Laleli.
 
Много благодаря, това не го знаех и бях планувала едни обиколни схеми, за прикачване на М2 ooooh! Мерси, че коригира невежеството ми Crazy

# 199
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
Таня, pupi80,

и аз благодаря за разясненията за картата.
Както разбирам, ако пътуваме само до Истанбул, просто ще си останат едни пари в тази карта и, евентуално, ако пак ползваме същата кола след време, ще можем да си ги доизхарчим, нали?

И един друг въпрос имам - по-добре ли е от България да обменим пари или в Турция? И каква валута можем най-изгодно да обменяме там?

# 200
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
1. Да.
2. По-добре в България. И евро, и долари се обменят еднакво добре.

# 201
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ally_t, преди 2-3 страници отново се коментираше, че не е завършен ремонтът на железницата до Флоря. Това личи и на картата на транспорта, поместена в изключително полезния първи пост на темата. Затова по-сигурно е да отидете дотам с автобуси BN1 и BN2, които имат спирка под Лалели, на бул. Кенеди. При всички случаи, и това също казахме тия дни, разстоянието от сп. Лалели до сп. Йеникапъ (ако там искате да правите връзка с друг вид транспорт) е кратко и е безсмислено да ползвате метрото. Минава се пеша за няколко минути, в зависимост от разположението на хотела ви.

amarinova, ако, както си написала, последното ви пътуване до Истанбул е било 2012 година, тогава нямаше изобщо сп. Йеникапъ на метрото. Линиите бяха две - от Аксарай до летище Ататюрк и от Шишхане до Хачиосман. Тогава откриха и част от Кадъкьой - Кайнарджа.

Tari Tasartir, повечето от нас обменят пари тук - в лири. Там можете да обменяте всичко - и лева, и долари, и евро. Категорично, обаче, курсът спрямо лева тук е по-изгоден. Там може да се намери добър, но не навсякъде. Ние ползваме едно бюро на бул. Орду, точно зад трамвайната спирка срещу Капалъ чарши - при курс от 0.89 тук, там беше 0.93, но на много места беше 1:1 (това, естествено, преди време).

# 202
  • Plovdiv
  • Мнения: 112


И един друг въпрос имам - по-добре ли е от България да обменим пари или в Турция? И каква валута можем най-изгодно да обменяме там?
[/quote]  Миналата година в чейнж в Кушадасъ курса евро=лира беше по изгоден отколкото в БГ! Миналата седмица при покупка в Одрин с дебитна карта купих нещо за 90 лири и на леьващия ден ми прихванаха около 57лв!

# 203
  • Мнения: 5 138
Аз да питам, след като съм резервирала и платила всичко онлайн на Къраджата , трябва ли нещо някъде да се обаждам или директно в деня на пътуване на мястото от където минава автобуса.

# 204
  • Plovdiv
  • Мнения: 112
Г-Нервакова и аз съм резервирала онлайн и преди малко им звъннах,защото утре пътуваме! Те ми казаха часа на отпътуване и че сме в автобус 2от общо 11 които тръгват утре!

# 205
  • Варна
  • Мнения: 4 221
     pupi80, плащането с карта няма общо с курсовете на обменните бюра на място. Написала съм какъв е нашия опит по отношение на обмяната на пари. Няма случай курсът лев:лира да е по-изгоден в Истанбул, отколкото тук. Все пак официалната валута тук е лев. Ако взимаш от тук евро, а там го сменяш за лири, това вече са по-сложни сметки, които са твърде хипотетични, предвид неясния курс, който ще заварите при отиването ви там и за мен подобно въртене на валути е безсмислено. Не води до печалба. Да се пазарува в евро не е по-изгодно... но вие си решавате.

     Нервакова, добре е да звъннеш в офиса на Караджъ, за всеки случай. Приятно пътуване и прекрасни емоции на теб и спътниците ти!

# 206
  • София
  • Мнения: 13 209
От вчера Голяма градска община стартира предлагането на безплатен WI-FI интернет на главните обществени места. Чрез SMS ще се получава код за достъп до услугата. Пълен списък на местата може да намерите тук:

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=21849#.UzvcZNK8Czk


В близките часове на сайта на Общината се очаква публикуването на програмата за 9-тия фестивал на лалето.

Добре завърнал се! Wink

Това със СМС-ите го знаем от преди. Става само с турски номера. През 2010 така беше в моловете. Само гледахме турците как използват интернет и им завиждахме. А много ни трябваше.

Бях забравила, че НGS картата може да се купи и на границата. Обаче предупреждавам, че колкото е по-близо до България, толкова повече се правят на ударени. Почти съм сигурна, че ще ви продадат карта за 50 лири. 45-те пак са си ваши, но може да останат и неупотребени. В нашата KGS останаха пари. Пред Истанбул зареждат всякакви хора, а не само българи. Затова може да се купи за 35 лири. Казвам го от опит. Нашите карти (KGS през 2010 и HGS през 2013) са купувани от границата и от пункта при Одрин. Бяхме приготвили точни пари, но ни казаха, че нямат карти от 35, а само от 50. Посъветвахме познати да си я купят от Истанбул и са им дали от 35.

# 207
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 469
 Crazy Пожелавам на всички пътуващи утре
много приятни изживявания в Истанбул и
Недъждовен уикенд!

Емиргян за мен си е хубав
през всички сезони,е може
би е по_ пусто през късна есен
и зимата,но аз си го свързвам с
мои си спомени и усещания,с
мои си вълнения.Така е и със Са
ръйер,това е моя си Истанбул,и то
само е малка част от този огромен
район.Мястото,което си обичам носи
шума на морските вълни,дъха на прясно
уловен паламуд,сладостта на захарния сироп
потичащ от малка баклавичка,пръхкавият вкус
на прясноизпечени бадемови сладки,гугукането
на ято гълъби на малкия площад на кея,палавос
тта на шарена игрива котка,Саръйер е и една кра
сива къща на една забранена любов.....
Но преди да стане моето място аз съм видяла вели
чието на Ая София,била съм на Хиподрума и в
Синята джамия,запалила съм свещ в Свети Стефан,
усетила съм духа на епохите в Археологическия музей,
плакала съм на Пиер Лоти......
Пътуващи за първи път,не отивай
те на места, чути от поредния сериал
а вижте този магичен град с историята
и културата му!

Бялк Wink

# 208
  • Варна
  • Мнения: 4 221
...
Но преди да стане моето място аз съм видяла вели
чието на Ая София,била съм на Хиподрума и в
Синята джамия,запалила съм свещ в Свети Стефан,
усетила съм духа на епохите в Археологическия музей,
плакала съм на Пиер Лоти......
Пътуващи за първи път,не отивай
те на места, чути от поредния сериал
а вижте този магичен град с историята
и културата му!

+.1... не, +100

# 209
  • Мнения: 264
Ние ще пътуваме на 12. Планувала съм Топ капъ(за втори път),  Долмабахче, Миниатюрк, Емигрян и останалото е моткане и разходки Crazy

Да попитам, тези които са пътували с автомобил, как се заплаща таксата на магистралата, там където има едни бариерки. Предният път, определено не се справихме и нищо не платихме(ако изобщо трябва да се заплаща) и голямо чудене падна, как се вдигна бариерата за да минем newsm78
Ние пътувахме миналата година, май месец с кола. Купихме картата на първите бариери. Бариерите бяха вдигнати, спряхме отстрани и пресякохме пеша от другата страна на платната. Там има една ниска постройка и от там купихме картата. Дадоха ми само стикера за стъклото и разписка. Мисля, че платихме 35-40 лири. Всички коли спираха и купуваха от там.
Минахме бариерите, може да е чекирало нещо, но не помня.
На бариерите на влизане в Истанбул мисля, че е невъзможно да се спира, а и не видях място за закупуване. Движението беше убийствено. Шест ленти и плътно с коли. Има аварийна лента отсрани са за линейки и полиция.
Тези бариери също бяха вдигнати. За стикерите на HSG бяха трите ленти до аварийната лента. Другите три ленти, до мантинелата, бяха за другите карти.
Навръщане, последните бариери бяха пустати и там трябва да маналим и да ни чекира. Там показа колко сме минали и колко ще ни чекира. Мисля, че ни останаха около 5 лири в стикера. Които едва ли ще ползване, защото повече с кола няма да ходя там.
И един съвет - ако може влизайте в града доста рано сутринта, защото задръстването беше нечовешко.
Дано съм била полезна.

Общи условия

Активация на акаунт