Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 488
  • 136
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте. Аз изхвърлям боклукът си разделно, а Вие?
Интересува ме по скоро тези които НЕ събират разделно. Защо не го правите? Кажете какви са причините/проблемите. Защото от както събирам разделно боклука ми е много по-лесно и по-рядко се изхвърля. Пускам анкетата и се надявам да има голям интерес и коментари, защото се оказва че от целият Европейски Съюз ние сме предпоследни по рециклиране с 4 % рециклиране на отпадъците, само съседна Гърция е с по-нисък процент от нас. За сравнение Швеция рециклира 99% и заводите плачат за още, та внасят боклук от други държави за да си изпълнят КПД-то.

# 1
  • Мнения: 1 196
Не го събирам разделно, защото няма нужните контейнери за разделно събиране...

# 2
  • София
  • Мнения: 28 631
Не. Кофите ни за боклук не са за разделно събиране, а дори и да бяха още нямаме завод за боклука.

ПП Почти съм сигурна, че в Клюкарника имаше голяма тема по въпроса.

Да, ето я - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=779816.-1;topicrefid=20;all

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 16:01 от milenaka

# 3
  • Мнения: 1 196
За какъв завод говорим въобще.., дори на редките места където ги има контейнерите/и то само в големите градове/, разделно събрания боклук въобще няма да стигне до завода с изключение на стъклото. Причината за това са циганите, които минават и взимат наготово прилежно събраните картони и пластмаси, и метал... Да не говорим, че самите контейнери са малки, например за хартията събира само 3-4 средно-големи кашона, това е крайно недостатъчно, за стъклото е пригоден само за стъклени бутилки, не може да се хвърли по-голямо стъкло...за пластмасата и метала по същия начин... А самите контейнери са направени от пластмаса, и биват често палени и чупени....

# 4
  • Мнения: 34
Бях видял темата, преди да пусна моята. Основна разлика е че аз искам разделното събиране да стане практика в повечето домакинства, а не табу. Питам не защото се чудя дали да го правя. А защото го правя и има голям смисъл в това. Просто на този етап нямам възможност(финансова) да правя нещо друго освен писане по форуми.
Поздрави

# 5
  • Мнения: 34
За какъв завод говорим въобще.., дори на редките места където ги има контейнерите/и то само в големите градове/, разделно събрания боклук въобще няма да стигне до завода с изключение на стъклото. Причината за това са циганите, които минават и взимат наготово прилежно събраните картони и пластмаси, и метал... Да не говорим, че самите контейнери са малки, например за хартията събира само 3-4 средно-големи кашона, това е крайно недостатъчно, за стъклото е пригоден само за стъклени бутилки, не може да се хвърли по-голямо стъкло...за пластмасата и метала по същия начин... А самите контейнери са направени от пластмаса, и биват често палени и чупени....

Стигат, стигат. Ромите и бездомниците предават суровината(тя вече не е боклук, щом е годна за рециклиране) към пунктовете за вторични суровини. От там пунктовете ги предават към преработвателните станции. За стъклото са с малки отвори именно защото само бутилки трябва да се слагат вътре. Различна е технологията при производството на стъклото за бутилки и това за право стъкло(прозорци,огледала,чинии и други плоски стъкла). Да факт е , че посегателства над контейнерите има и това доста пречи на и без това трудната в нашата страна система за преработка на отпадъците.

# 6
  • Мнения: 34
Тук също искам да популяризирам метода на компостиране и чрез него да се намали още повече боклукът който отива на сметището.

# 7
  • Мнения: 3 031
В София само стъклото хвърлям отделно, други разделни контейнери нямаме на улицата. Така че не виждам смисъл да разделям хартията например.
В Германия хвърлям всичко разделно - стъкло, хартия, био и всичко останало.

# 8
  • Мнения: 21 455
Не. Кофите ни за боклук не са за разделно събиране, а дори и да бяха още нямаме завод за боклука.

ПП Почти съм сигурна, че в Клюкарника имаше голяма тема по въпроса.

Да, ето я - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=779816.-1;topicrefid=20;all
И преди нея е имало подобни теми.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=324550.240;topicrefid=20

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=482036.0;topicrefid=20

Изглежда не се радват на голям интерес.

# 9
  • Мнения: 8 952
Съвестно ми е, че не изхвърлям боклука разделно, но няма никакви условия за това при нас. Специалните кофи се задържаха по улиците твърде кратко, а към момента се срещат само на отделни места в града /Добрич/.

# 10
  • Мнения: 34
Да така е интерес няма. Доста трудна задачка си поставих. То това се и опитвам да направя, да събудя интереса. Защото това си зависи от нас, не от държавата или от съседа. Въпроса е че на този етап държавата не ни стимулира да го правим. Въпреки че има закон, който ни задължава да не изхвърляме отпадъци със знак за рециклиране в контейнера за общ боклук. Даже има и глоби в размер от 150 до 500лв, но контролен орган няма. За сега всичко е на принципа на ''добрата воля''

# 11
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Да, но не живея в България.

Лекарства с изтекъл срок или част от опаковки от такива, които не се използват, нося в контейнерите на аптеките.

Очила, които не ползвам, нося в оптиките, защото от там ги изпращат в страни от третия свят.

Стара и непотребна техника оставяме в специални /за тази цел/ пунктове.

Батериите изхвърляме в определените за това контейнери.

Използвано олио/зехтин - също.

Пластмасовите капачки - в пунктове за събиране на такива.

# 12
  • Мнения: 34
Съвестно ми е, че не изхвърлям боклука разделно, но няма никакви условия за това при нас. Специалните кофи се задържаха по улиците твърде кратко, а към момента се срещат само на отделни места в града /Добрич/.



Лошо, да искаш а да нямаш условията. По-принцип ги слагат и после ги махат когато в района няма интерес към тях, или се изхвърлят твърде много отпадъци не отговарящи на изискванията на съответната кофа/контейнер. При палежи и вандалски прояви също ги махат.

# 13
  • Мнения: 3 031
Глоби има, а контейнери няма. Интересно.

# 14
  • Мнения: 21 455
Ами вкъщи събираме и изхвърляме разделно вече седма или осма година. В началото ни беше доста трудно - най-близките контейнери за рециклируеми отпадъци бяха на около километър от дома ни, но пък близо до детската градина на детето.  Simple Smile
Вече такива почти навсякъде, но пък се появи друг проблем. Хората ги пълнят с какво ли не.

Общи условия

Активация на акаунт