Италия 147

  • 40 825
  • 746
  •   1
Отговори
# 720
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз не съм съгласна за лошото образование. не знам с какво сравняваме, ако с едновремешното наше - то и в България вече е минало.

децата на колко години са?
тук няма детски помощи, но има assegni familiari, плаща ги директно работодателят (разбира се, трябва да попълниш декларацията), във вашия случай са около 75 евро на месец (при малолетни деца), тук табелата:
http://www.lavoroediritti.com/2014/06/tabelle-assegni-familiari-anf-2014-2015/

мъж ти няма да има право на помощи (мисля, но не съм 100% сигурна), но ще ти се води a carico и ще имаш данъчни облекчения.
тук можеш да сметнеш каква ще ти е горе-долу нетната заплата: http://www.calcolostipendionetto.it/
направих една симулация и при 14 годишни заплати, с 2 деца над 3 години и неработещ мъж, е около 2000 евро. не знам какви са наемите в тази зона, но да речем, едно 600/700 евро. остават 1300. сега, за кой - много, за кой - малко, но определено ще се справяте с такива пари.

не знам в България какво ви е положението и макар и да споделям мнението на Лени откъм бюрокрация и оправия в Италия, смятам, че щом имате предложение за такова заплащане, сте специализирани в някаква област и ако ще и като временен опит, би ви бил полезен. ако пък и мъж ти намери нещо - става съвсем привлекателно. Италия не е лоша страна за хора с добри доходи. виж, подобен съвет не бих дала на някой, искащ да тръгва без осигурена работа и с потенциал за ниско-квалифицирана такава. но, както винаги, зависи какво слагат на кантар хората  Peace

# 721
  • Мнения: 6 323
една симулация и при 14 годишни заплати
Това обичаен стандарт ли е в Италия? Защо да дели на 14? В Швейцария стандартно годишният доход се дели на 13. newsm78

# 722
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Барбич, зависи от трудовия договор. categoria commercio, в която съм аз са 14 заплати. без значение е, ако са 13 стават 2230 (грубо)

# 723
  • Мнения: 765
Хубав конкретен отговор на Фейам. Аз да кажа обаче, че аз, субективно, дори и при добър доход не се връщам в Италия  Confused (ние сме в Германия за справка). Просто това, да емигрирам от България, за да отида в друга държава, която ще ми образува нерви по същия начин, не виждам смисъл.
Разбира се, като спирка е добре. Човек веднъж събере ли куфарите, после е по-лесно да се решиш пак на подобна стъпка в посока север.
ПП. В Германия има детски помощи почти като в България, социализъм някакъв (в смисъл, в Бг детските са доста щедри на фона на повечето европейски държави, което е остатък от комунизма; в Германия пък е много силно развит социалният сектор). За сравнение (с Италия), в Германия всяко дете до 18 годишна възраст, което живее в страната, получава 176 евро детски пари на месец (183 за второ дете, 190 за 3то+). Ако детето е студент, до края на следването.


абе изобщо не знам как хора се кръщават фотографи и професионалисти, евала на самочувствието им. Изобщо според вас какво е професионалист?!

А де. Аз по случайност имам доста познати, които се фотографизираха, правят изложби, някои дори продават свои работи... иии, според мен в голяма степен е въпрос на самочувствие кой ще се нарече професионалист и кой не. Харесващи се намират винаги, както за стила "малка сладка жабка целува напъпила роза", така и за черно-бели колажи с неразбираема-но-много-силна-идея-и-послание.
Впрочем, онзи ден ми хрумна нещо очевидно - хранителната фотография (или как се казваше) е във фотографията това, което е за 18 век натюрмортът.

Последна редакция: сб, 07 мар 2015, 14:28 от tralala81

# 724
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Barbabeau - много благодаря за бързия отговор и инфото!
Истината е, че Германия би била много по-лесна за нас, и двамата вече сме живяли там. Но Италия много повече ми харесва като страна и като атмосфера... В Германия не ни хареса начинът на живот и отношенията между хората, затова и се върнахме преди около 10 години..
Знам, че като стандарт е по-добра страна, но не мисля да се местя 10 пъти, т.е. не гледам на Италия като на трамплин...Затова и искам да чуя повече мнения..
На всичкото отгоре тук, в България, имаме съвсем не лоши доходи - просто ми писва от мръсотията, селянията, неуредиците. И ако пак ще попадам на неуредици - ще съжалявам много...

# 725
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
10 c`s   - на мен пък много ми харесва италианският, учила съм го в университета и когато пътувам в Италия и си го припомням, направо се размазвам.......... Simple Smile
И на дърти година едва ли бих седнала да уча друг език, а и ми стигат немски и английски...
а 40 000 в Италия са добра заплата, така ли да разбирам?


Последна редакция: сб, 07 мар 2015, 14:59 от alex_shu

# 726
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

ПП. В Германия има детски помощи почти като в България, социализъм някакъв (в смисъл, в Бг детските са доста щедри на фона на повечето европейски държави, което е остатък от комунизма; в Германия пък е много силно развит социалният сектор). За сравнение (с Италия), в Германия всяко дете до 18 годишна възраст, което живее в страната, получава 176 евро детски пари на месец (183 за второ дете, 190 за 3то+). Ако детето е студент, до края на следването.


други цифри, да  Confused
аз, с моя (мижав) доход, тази година нямам право на assegni familiari за голямата, понеже е пълнолетна и не е студентка. догодина ще е студентка (мисля  Mr. Green), но няма да мога и "а карико" да я сложа, защото ще е превишила дохода, под който се смята "а карико"  ooooh!
всичко е много весело  Mr. Green

(аз не бих живяла в България, при среден доход тук и там, предпочитам тук  Rolling Eyes)

# 727
  • Мнения: 5 710
аз не съм съгласна за лошото образование. не знам с какво сравняваме, ако с едновремешното наше - то и в България вече е минало.


Ох аз откакто слушах онова предаване на Радио Капитал всичко детско умря в мен.  Rolling Eyes Италия няма нито един у-т в първите 150 в света, Болоня се появява някъде там, но не защото е там реално, а защото след 150м. са подредени по азбучен ред. Да не сравняваме с България, въпреки че в един ранкинг общ, за нивото на системите на висше образование Италия е 30, България 31во място т.е много близки. Но според мен най-важното е, че Италия не се появява в първите топ 20 на образователните системи в света, което  аз наивно очаквам от едан държава в Г8, развита четвърта икономика, претенции безчет за национална уникалност и тн.

Естествено дявола никога не е толкова черен - аз лично познавам поне 10 души, които завършиха в топ 5 у-ти и са продукт изцяло на българската образователна система. Така че нямаме основание да мислим, че тук няма също такива предпоставки:-) Но общото ниво е по-скоро към дъното, отколкото към върха на разните му там таблички или въобще не се споменава ...

# 728
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
feiam  - хм, из немските форуми бях намерила инфо за детски надбавки в Италия, и то сериозни, над 300 евро бяха, но явно инфото не е било актуално... благодаря за по-актуалната информация! а това с 14-те заплати много не го разбрах, то няма значение на колко делиш, в крайна сметка ги получаваш, но 13 и 14 може би са около Коледа, или?
А децата ми са на 8 на 5, но за мене повече от ясно, че някой ден ще ги изритам в немски или англ.  университети, дори и да си остана в БГ....

tralala81  - това за детските в БГ не ще да ти е много прясна информация моите деца не взели през живота си стотинка от държавата. В БГ детски се полагат само под някакъв адски мизерен доход на член от семейството... Инак за Германия съм общо взето наясно, макар че съм била в Райнланд, а сега ако се местя би било в Баден Вюртемберг, мисля, че няма драстична разлика. И там има Lohnsteuerklassen  и сборът тр. да е 8, нали?

Последна редакция: сб, 07 мар 2015, 15:07 от alex_shu

# 729
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Лени, всички такива класификации са субективизми. не ги чета и изобщо не ме вълнуват.
предполагам, че в топ университетите има доста американски.
някой ден ще разбера как може среден американец, излязъл от тамошно средно, в което, при равно на ит.та 4-то личео въпросите на контролно по история са "как се казват елените на дядо коледа" (не се шегувам, приятелско дете в разменна програма в колеж в Чикаго), да не разказвам другите абсурди, че не са за вярване просто, да стане по-образовано, завършвайки топ рейтинг университет. това са пари и имидж, а не толкова подготовка. лично мнение, разбира се.

италианците, които имат възможност да си плащат, или да получат стипендия за топ университети се справят чудесно, което, за мен, е доказателство, че средното им не е толкова скапано.

от любопитство, би ли дала линк, в който Италия и България са на тези места по университети?  newsm78

# 730
  • Мнения: 6 323
Впрочем, онзи ден ми хрумна нещо очевидно - хранителната фотография (или как се казваше) е във фотографията това, което е за 18 век натюрмортът.
В кръга на майтапа - да Wink, обаче всъщност развитието на натюрморта от този период е алегорично. Изобразените предмети, цветя, храни се тълкуват като символи, композицията им е йерархична и изразяват житейски мърдости, политическа критика, социални конфликти или просто дебелашки шеги и клюки.
Ето тук е загатнато, но статията е непълна, не важи само за черепи.

# 731
  • Мнения: 765
10 c`s   - на мен пък много ми харесва италианският, учила съм го в университета и когато пътувам в Италия и си го припомням, направо се размазвам.......... Simple Smile

Ей това е проблемът  Mr. Green, едно е като турист, друго е да живееш там.
Фейам, имам предвид, че не бих оставила България - ако живея там, имам среден стандарт, приятели и роднини - за Италия, където тепърва се местя, докарвам същия среден стандарт, не познавам никого, а "държавата" (а държавата за мен са политиката+институциите+хората) е също толкова скапана. Само дето не е "моя", а е чужда и скапана. Ти живееш вече на практика цял живот в Италия, съвсем друго е да се преместиш с цялото си българско семейство на ново място и да се вкореняваш тепърва.

Лени, тези класации знаеш, че са доста условни, аз само по тях не бих си правила изводи за образованието. Американските университети, които заемат 140 от първите 150 места, са с масирани финансирания, частни, от такси, частично публични средства. Критерии в тези класации са показатели като публикации в реферирани списания, технически постижения, открития, патенти. В Европа по прицнип оразованието е по-народно ориентирано, т.е. цел е едно всеобщо добро ниво на образованието, и публичните средства се ориентират в тази посока (т.е. покриват цялата образователна система от детски градини до докторски програми), докато в САЩ парите се нацелват именно в секторите, които определят ранкирането. С една дума, трудно е да се сравнява "образованието" изобщо.
На база личен опит и сравнение на колеги с хуманитарно образование от различни държави мога само да кажа, че италианците все още бележат много високи нива, въпреки че и при тях, както и при българите, се заговори междувременно за нова вълна на емиграция на младите образовани хора - без перспективи в родината си.

# 732
  • Мнения: 6 323
Италия не е лоша страна за хора с добри доходи. виж, подобен съвет не бих дала на някой, искащ да тръгва без осигурена работа и с потенциал за ниско-квалифицирана такава.
(аз не бих живяла в България, при среден доход тук и там, предпочитам тук  Rolling Eyes)
Аз съм съгласна с Феиам за образованието, както и за тези неща по- горе. Peace

На всичкото отгоре тук, в България, имаме съвсем не лоши доходи - просто ми писва от мръсотията, селянията, неуредиците. И ако пак ще попадам на неуредици - ще съжалявам много...
Ми от мръсотия и турбо селяния ще се отървеш. От простотия - не съвсем, от неуредици - абе други ще са, ама ще си ги имаш. Laughing

# 733
  • Мнения: 765
tralala81  - това за детските в БГ не ще да ти е много прясна информация моите деца не взели през живота си стотинка от държавата. В БГ детски се полагат само под някакъв адски мизерен доход на член от семейството... Инак за Германия съм общо взето наясно, макар че съм била в Райнланд, а сега ако се местя би било в Баден Вюртемберг, мисля, че няма драстична разлика. И там има Lohnsteuerklassen  и сборът тр. да е 8, нали?

Е как, нали има 1. еднократна помощ при раждане на дете; 2. детски до навършване на 1 година; 3. детски, които са образувани на базата на заплатата. 2 и 3 не се сещам как се казват, но информацията ми е от преди 18 месеца Wink.
Това за сбора не го разбрах. Детските, за които говорех (Kindergeld), се дават на всяко дете, което живее в Германия.
Вие в каква сфера сте?

Барбич, не знаех за алегориите.  Rolling Eyes Отивам да си чета домашното.  Peace

По въпроса за университетите, с Фейам сме писали едновременно  Peace.

# 734
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam  - хм, из немските форуми бях намерила инфо за детски надбавки в Италия, и то сериозни, над 300 евро бяха, но явно инфото не е било актуално...


не че не е актуално, това е чисто невярно. от '89-та съм тук и никога не е имало подобно нещо.
има общини, които на местно ниво подмогат нуждаещи се семейства, но доходът трябва да е наистина нисък и пак не вярвам да се стига до подобни цифри  Rolling Eyes
после, ако някой е намерил пробиви в системата и иска да сподели, моля да го направи, ако ще и като анонимен потребител  Laughing

разбирам чудесно причините ти, ако евентуалното местене няма да понижи особено настоящия ти жизнен стандарт и има реална възможност и за мъж ти - не се замисляй. при това, както Барбич спомена, става дума за северна провинция с много добър стандарт  Peace

13-та и 14-та в моя сектор са юни и декември.

Общи условия

Активация на акаунт