нощно потене

  • 40 529
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 656
Здравейте!
От 2-3 месеца доста често ми се случва вечер да се събудя мокра, става долу-горе по едно и също време, не всяка вечер. Преди година и половина родих, не кърмя. На 29 г съм. Слаба съм по принцип, определено ми е по-ревливо последно време.
Пуснах ПКК и хормони на щитовидната жлеза- всичко е в норма.
Тепърва ще обикалям лекарите, но ще се радвам и тук на мнения от запознати къде да търся проблема.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 656
повдигам темата, с надежда някой да се включи
направих и ДКК- отново всичко в норма
възможно ли е проблема да се дължи на стрес?

# 2
  • Мнения: 32
А антителата ТАТ И МАТ изследваха ли ти ги?  Имам същия проблем, с Хашимото съм, въпреки че хормоните са ми в норма.

# 3
  • Мнения: 444
И аз съм на 29, слаба, преди две години и половина родих Simple Smile Потя се до степен гърба ми да скърца и пижамата ми да е мокра. При мен започна докато бях бременна и продължава и до днес. Придружено е с безсъние, будя се около 3 и после до 6 не мога да заспя. Пускала съм хормони, ТАТ, МАТ- в норма са. Може и да е от стрес покрай детето и т.н., защото лично аз до сега не съм разбрала от какво е. Пробвала съм всякакви билкови илачи за безсъние даже и по половин лексотан клъввах по едно време но няма голяма разлика. Ако намериш някакво решение и някой по-кадърен лекар от тези на които попаднах аз, ще се радвам да споделиш Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 656
засега реших малко да успокоя темпото и параноите по различни болести, тоест съм на варианта, че е от нерви и се опитвам да туширам този фактор. Намалих температурата в стаята, завивам се с тънко одеало, чак ми е студено....
вече 5 нощи не съм се будила, сутринта усещам, че е имало някакво изпотяване, но не онова обилното събуждащо, все едно ще се удавиш.
Моля се да се свършва.
Ами ако с идването на цикъла спира, това означава ли че е хормонално и там трябва да търся проблема?

# 5
  • Мнения: 181
Здравейте, и аз съм със същия проблем, от около 2-3 седмици и съм се вкарала в едни филми. Аз обаче съм с Хашимото, току-що писах в другата тема за да попитам дали не е от жлезата, предстоят изследвания. При мен обаче това се получи след прием на 3 различни антибиотика и много дълго лечение на остър бронхит. Не ми е за първи път да боледувам от това, даже гърлото ми е слабо място, но както сега... Така че, знам ли... Някъде в безсънните нощи прочетох, че нощното потене може да е резултат и от дългия прием на АБ. Ама защо не отшумява вече?

# 6
  • Мнения: 1 656
привет отново!
след две седмици пауза, отново се започна с това изпотяване- седмица преди цикъла
разбрах , че баща ми от години е така, но така и не е отишъл на лекар да се прегледа- явно ще трябва да задълбоча изследванията

# 7
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Здравейте,

сполетя ме същият проблем - нощно изпотяване и дневни топли вълни седмица преди цикъл и първите дни от него. Понякога и ден-два преди овулация. Засега имам точен цикъл.
Всичко започна през ноември миналата година. На 30 години съм, родих преди година и половина почти. Заедно с потенето ми изби и ужасно акне, а кожата ми беше чиста и гладка кат бебешко дупе. Последния месец потенето спря, но сега като че ли пак се връща. Имам и ендометриоза, но тъй като хормоните ми засега са наред, си позволих да коментирам. Била съм на инжекции Лукрин депо, но преди година, а това си е бая време.

Правих изследване на полови хормони преди 2 месеца, всичко беше ОК.
Това, което лекарите ми обясниха и четох тук-таме е, че при всяка жена основните два хормона - естроген и прогестерон - играят много в хода на месечния цикъл. Няколко дни преди началото на менструация и първите й дни естрогенът бележи най-големия си спад, оттам следва някакъв сигнал към мозъка да се охлади тялото и затова става потенето; ако спадът е твърде голям, разбира се.
Моят естроген беше доста нисък на 3-ти ден от цикъла, но въпреки това в норми; след това се вдига на адекватно ниво обаче, за да се осъществи овулация. При овулация също - ако в началото е бил доста нисък, точно няколко дни преди овулация бележи пика си. Същото е и с прогестерона. Той пък има пик 7 дни след доказана овулация.
Аз мислех, че моят прогестерон не е достатъчно висок 7 дни след овулация и оттам става някакъв дисбаланс между него и естрогена, но се оказа, че в месеца, в който го изследвах си беше ОК, пък се потях пак.
Играта на тези два хормона е отговорна и за омазняването на кожата.

И както казват лекарите, ако цикълът е точен, не би трябвало да има кой знае какъв хормонален дисбаланс.
Но нощното потене преди цикъл със сигруност е от естрогена и прогестерона донякъде; главно от естрогена. Забележете при Вас дали е преди цикъл винаги, или преди овулация!

Моят съвет е да пуснете репродуктивни хормони, за да видите как седят там нещата. За мен този проблем не идва от щитовидната, но все пак не съм лекар.

Поздрави и по-малко потене Simple Smile
PS: Наистина е много гадно и пречи на съня.

# 8
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
За протокола: аз също съм доста слаба, но това не ми пречи да се потя като тираджия преди цикъл. Последния триместър на бременността също имах нощно изпотяване и дневни топло вълни, но 2 седмици след раждането, секнаха.

# 9
  • Мнения: 1 656
благодаря за подробната информация!
аз по скоро търсих проблема във еднократно вдигане на температура по точно определно време
иначе последния месец беше поносимо, следват и при мен женските хормони да се видят
мислих да търся инфо за връзката изпотяване- паразити, но никъде нищо не откривам

# 10
  • Мнения: 444
Сега като се заговори за хормони на мен преди да родя естрогена ми беше колкото на мъж и по-нисък от на жена в менопауза, това на 3ти ден от цикъла. След като родих в един потен месец ходих пак да ги изследвам и си беше в норма... Знам ли и аз...Прогестерон не съм изследвала изобщо.

# 11
  • Мнения: 1 656
Пропуснах да кажа , че и аз се опъпчих последно време ужасно
другото , което е , че самия ми цикъл е доста слаб- продължава си 7 дни, но едвам едвам, като изключим втория ден и с ежедневна мога да изкарам

# 12
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
          Бях чела, че при високи или ниски нива на естроген, не помня вече, се променя именно силата и количеството на менструалното течение, както и дължината му. Моят цикъл също стана подобен, зацапване, но по-дълго, но не знам дали е от хормони, или от ендометриоза при мене. По скоро от ендометриозата.
          Не знам, но аз обвинявам тоя естроген за това потене. Според мен не е от паразити. От хормони е. Още повече, че и дива77 казва, че се е опъпила напоследък.

          Brainbug, в началото на цикъла естрогенът трябва да е нисък, даже е по-добре така, да е към долна граница. Ако е висок, значи или има задържан фоликул от минал цикъл, или пък ендометриоза, или нещо друго. Нивата му се увеличават заедно с разстежа на доминантия фоликул, но Вие сигурно знаете това.
А това, че 1 път е бил под долна граница нищо не значи; може другия месец да е ОК и т.н..
 Даже тук из форума бях чела за момиче, на което естрогенът му е бил под долна граница на 3-ти ден от цикъла, това значело че най-вероятно няма да има овулация тоя месец, а пък то забременяло именно тоя месец; естрогенът му се е вдигнал и е имало овулация. И лекарите не отчитат ниския естроген в началото на цикъла като голям проблем, разбира се, ако е еднократно явление, а не постоянно състояние.

            Аз заради тая ендометриоза очаквах някаква космическа цифра за естрогена на 3-ти ден от цикъла, но се оказа, че нещата са ОК, поне засега. Милсех, че се потя от перманентно висок естроген, както по време на бременността, но явно ми се качва твърде много за овулация и после пък пада и тая голяма вариация причинява потенето. Или пък някакъв дисбаланс естроген-прогестерон, защото забелязах нещо друго, което забравих да споделя:
 В месеците, в които най-много се потях, (ама наистина много, ставала съм по 3,4 пъти на нощ поне да се сменям; и през деня топли вълни и трябваше да сменям и денем дрехи, вкл. и бельото си Grinning - Вие поне нямате денем топли вълни) овулацията ми беше доста късна.
При 29,30-дневен цикъл, овулацията ми беше на 18, 19 ден, което автоматично прави по-къса лутеална фаза.
Лутеалната фаза е тази от овулация до първия ден на цикъла и е хубаво да е средно 14 дни. Колкото е по-дълга, толкова са по-добри, високи нивата на прогестерона.
Като е по-къса значи има по-нисък прогестерон, и оттам пък естрогенът взима превес, дори и да не е висок, става висок спрямо по-ниския прогестерон, балансът меджу двата хормона се нарушава. Достатъчно дълга лутеална фаза способства и за успешна имплантация при планиране на бременност. Дават средна дължина 14 дни, и граници 12-16 дни за лутеална фаза, като казват, че не трябва да пада под 10 дни, но най-добре да е минимум 12 дни. Моята в месеците, в които се потях най-много, е била 10,11 дни.
Четох много в нета, и попаднах на инфо, че в други страни жени, които искат да забременят, но имат къса лутеална фаза, преди да започнат прием на прогестеронови преварати, пробват с витамин Б6, за да я удължат. Започнах да пия неуробекс, просто такова имах в нас, нали е комплекс от витамини Б, пих го 7,8 дни след овулация, и лутелната ми фаза се оправи и стана същия месец 15 дни. Не знам дали е от неуробекса или просто се е оправила, може и просто да се е оправила, но тоя месец като стана 15 дни, имах само 1 нощ изпотяване и по-малко топли вълни през деня.
После на другия месец, когато изследвах всики полови хормони и прогестерона, лутеалната ми фаза беше 14 дни, и прогестеронът ми беше на добро ниво. Тоя месец пак се потях де, но далеч по-малко, пак само 1 нощ.
И последния месец отново ми беше 14 дни и изобщо не се потих!
Сега пак овулацията ми май ще е късна и може би пак ще ме сполети потенето.

Сигурна съм, че при мен има връзка между естроген, прогестерон, лутеална фаза и потене. Аз имам и ендометриоза (при нея има висок естроген и в началото на цикъла, ако има огнища и кисти) и така не сме много равноправни с Вас, но из нета четох за много жени, напълно здрави, които така се потят точно от естрогените.

Една приятелка пък има страхотно болезнени гърди преди цикъл и лекарят й е казал, че трябва да увеличи нивата на прогестерона, за да тушира малко тая болка. Последния месец й беше изписал прогестеронов гел за гърдите да маже, и цикълът й закъсня с 3,4 дни, тоест удължи й се лутеалната фаза. Това беше малко off-topic де.

Това е засега от мен. Ако се сетя още нещо, ще пиша. Simple Smile


# 13
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Btw, eто част от две от статиите, които намерих в нета по повод на това потене преди менструация:

"...понякога дори при жени, които не са в менопауза, може да се появят нощни изпотявания, ако нивата на естрогена се покачват и спадат много рязко.
...Няколко дни след овулация, по-ниски от нормалните нива на прогестерон нарушават баланса между нивата на естрогена и прогестерона, което от своя страна води до известни хормонални колебания. Именно тези колебания са виновни за нощните изпотявания и топлите вълни през деня преди началото на цикъла..."

Същото го пише и за овулация; аз имах щастието един път и преди овулация да се препотя стабилно.Grinning

"...нощните изпотявания и горещите вълни могат да бъдат признак за предстояща овулация. Менопаузата и овулацията са съпътствани от променящи се нива на два женски полови хормона - естроген и прогестерон. Смята се, че заради техните колебания се появават нощните изпотявания и горещите вълни..."

И това, което ме разби:
"...Жени, при които има нощно изпотяване и/или горещи вълни по едно и също време всеки месец, могат да използват тези симптоми като признаци на предстояща овулация и по-лесно да определят 3-те най-оптимални дни за забременяване..."

Един вид - радвайте се, че се потите. GrinningVery Happy:D

# 14
  • Мнения: 1 656
Преди  три години имах мисед, тогава последно пусках тези хормони и бяха ок, причината за загубата не беше открита, най вероятно някаква инфекция. Но е възможно още тогава да са започнали тези нерзположения.

# 15
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
diva77, наистина сигурно е възможно още оттогава да е станало нещо. Какво казват лекарите по въпроса?

# 16
  • Мнения: 1 656
нищо естествено... още не съм била при гинеколого или ендокринолога... но личния ми изписа успокоителни  Crazy
просто се наемам и сама трябва да си направя изследванията, благодаря , че ме насочихте поне накъде да вървя   bouquet

# 17
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Радвам се, че съм била в помощ.
За жалост те така казват лекарите. Все вдигат рамена и човек сам трябва да следи сигналите на тялото си и да се оправя, назначавайки си изследвания.
Като бях бременна и се потях много, още повече от сега, гинеколожката от ЖК ми каза, че съм в депресия и да пия антидепресанти, даже ми изписа някви. Представете си - на бременна жена! Но не - хормоните нямаха нищо общо за нея! Grinning

При мен пък обратно - само личната лекарка винаги ме напътства - именно тя ми каза за естрогена. Тя и през бременността каза, че е от него главно. И аз естествено сама си пуснах изследвания.
Предписа ми хомеопатия, actae racemosa 15 CH, каза ми да го пия от 5-ти ден след края на цикъла, в нета гледам пишеше друго. Както и да е, аз така го пих, но в тоя месец, в който пих и неуробекс и, в който ЛФ ми стана 15 дни, и се потих само 1 нощ. Та не знам вече от кое и дали е действала хомеопатията. По скоро може би не. Но изпих цяло флаконче.
Това било някакво лекарство, което се давало под вид на билка или хомеопатия на жени в менопауза за справяне с топлите вълни и нощното потене. На английски е Black cohosh, ако не се лъжа. Може да го проверите. Ако се потите само преди цикъл, може да го пробвате. 5 зрънца пиех вечер преди лягане.

Ако се сетя друго, ще се отчета. Ще видя и аз тоя месец как ще съм откъм потене.

# 18
  • Мнения: 444
дива77   Laughing Laughing Laughing И на мен личната ми изписа успокоителни. Много с ядосах! Викам бе жена, не съм депресирана, не съм неспокойна,  искам да си пусна хормонални изследвания. Не, вика, пий една седмица успокоителни и приспивателни и ела да ми кажеш как си  #Cussing out Е много ясно, че като се надрусам хубавичко цяла седмица сигурно ще спя като заклана и даже няма да разбера, че се потя...Много са смотани- сакън да не ти дадат направление, а аз после как ще ги спирам тия успокоителни си е мой проблем нали така... Големи са разбирачи. Като си мислят, че е на нервна почва защо не ме пратят на психолог ами бързат да ми предпишат хапчета...

# 19
  • Мнения: 453
Лимфните възли как са? ПКК правили ли сте, със СУЕ и CRP?

# 20
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аз лично си пуснах пълна кръвна в месеца, в който пусках и хормоналните, със СУЕ, без CRP.
Но си я пуснах не толкова заради потенето, ами защото след раждането не бях пускала и вече беше крайно време, а и да не ме бодат по 100 пъти.
 Като гледам и другите са пускали пълна кръвна и е била ОК.
Ако беше от лимфни възли, мисля, че потенето щеше да е ежедневно, а не около датите на менструацията.
Плюс това brainbug, която се поти от повече от година, досега отдавна да не се е почувствала добре, ако беше от лимфни... Но не пречи да се провери всичко де. Simple Smile

# 21
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Побутвам темата, за да съобщя, че при мен наистина излезе това причината за потенето. Вече черно на бяло е доказано.
Много висок естроген след овулация, след това пада в първите дни на менструцията (мислех, че е нисък, но лекарят каза, че е ОК), оттам потенето и акнето. Интересно, че цикълът ми още е напълно точен.
Вчера бях на лекар и той потвърди. Дори имам много дебела маточна лигавица преди цикъл и съмнение за полип, от високия естроген след овулация.
В такива случаи се прави или кюретаж, или се пие прогестерон, за да се балансира с естрогена.

Вие изследвахте ли хормоните?


# 22
  • Мнения: 93
Здравейте!
От 2-3 месеца доста често ми се случва вечер да се събудя мокра, става долу-горе по едно и също време, не всяка вечер. Преди година и половина родих, не кърмя. На 29 г съм. Слаба съм по принцип, определено ми е по-ревливо последно време.
Пуснах ПКК и хормони на щитовидната жлеза- всичко е в норма.
Тепърва ще обикалям лекарите, но ще се радвам и тук на мнения от запознати къде да търся проблема.
Благодаря!

Според мен можеш да имаш някакви сърдечно-съдови проблеми... Cry

# 23
  • Мнения: 444
Ако бяха сърдечно-съдови проблеми нямаше да има цикличност. Аз от една седмица пак съм потла и ме мори ужасно безсъние, ходя като зомби-робот насам натам и ми е супер гадно. Хормони и да пускам и да не пускам не мисля , че мога да направя нещо за тях освен да ги регулирам изкуствено, което ще ми докара още 10000 бели на главата. Така че ще си търпя. Някой междувременно да е намерил лек за безсънието?Не издържам вече Sad

# 24
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Пробвай с бира! За друго не се сещам; една биричка преди лягане. При мен действа.
Но пък като се събудиш потен през нощта и ставаш да се сменяш и ти се накъсва сънят - не знам какво би помогнало Sad...

# 25
  • Мнения: 93
Ако бяха сърдечно-съдови проблеми нямаше да има цикличност. Аз от една седмица пак съм потла и ме мори ужасно безсъние, ходя като зомби-робот насам натам и ми е супер гадно. Хормони и да пускам и да не пускам не мисля , че мога да направя нещо за тях освен да ги регулирам изкуствено, което ще ми докара още 10000 бели на главата. Така че ще си търпя. Някой междувременно да е намерил лек за безсънието?Не издържам вече Sad

Може би пък твоите проблеми са свързани с нервната система... Боледуваш ли от депреся? Cry

# 26
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Ами то като се събудиш потен и мокър е толкова кофти, че дори и да си най-големият гьон ще се панираш малко или много. Е, след това наистина може от нерви да не можеш да заспиш.
Но според мен самото потене не произлиза от депресия, а точно от хормони, заради цикличността, както е казала и Brainbug. Още повече, че и при мен се доказа от изследвания и от лекари. Не казвам, че и при другите е точно като при мен, но и при тях има цикличност, което е доста показателно, че не може да е от нерви.
И по скоро потенето докарва нерви и безсъние и веднъж почне ли се тоя омагьосан кръг, после трудно се излиза.

Brainbug, донякъде си права, че не искаш да пиеш нищо. Аз обмислях да си купя противозачатъчни, за акнето също. Но после като се замислих, сигурно ще объркам още повече нещата.

# 27
  • Мнения: 1 656
и аз точно това щях да питам.... то хубаво , че се откри причината, ама къде е решението?
трябва да потърся някакви билкови или хомеопатични начини
хипотетично говоря, аз дори още не съм пускала хормони

# 28
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Ами и лекарите не предлагат много решения и ни отпращат с лека ръка като гледам.
 За хормоните говоря, не за безсънието.
Запънала съм се да си реша обаче проблема. Сега от тоя естроген може да имам и полип и да трябва остъргване, така че не е толкова безобидно.
По принцип трябва на всяка цена да пуснете и прогестерон 7 дни след доказна овулация, а не само пакета хормони на 3-ти ден от цикъла.
И има решение, поне 1, което ми е известно - приема се синтетичен прогестерон (ако потенето е от варирането на естрогена или от недостатъчен прогестерон, или от висок естроген - спрямо прогестерон). Прогестеронът май е единственият хормон, който и да отиде над горна граница не е изобщо проблем. Но естествено трябва да се говори и с лекар, не може ей така да се пие спорадично нещо; аз ще питам за синтетичния прогестерон другия път.
А за безсънието - предполагам валериан, нещо леко билково или хомеопатино успокоително. Тук може би GP-тата ще се изкажат.

Забравих да ви кажа, че имам познато момиче, което така получава нощни изпотявания по 4,5 нощи преди цикъл от 7,8 години! Тя е на 30. Няма разрешение на проблема. Не звучи много обнадежаващо. Grinning Сега роди и сега чака първия цикъл, да види дали ще се поти отново.

Аз не съм изследвала естроген след овулация и преди цикъл. То май почти никой не го изследва тогава. Само на 3-ти ден съм пускала и тогава е на долна граница, нормален според доктора. Но вчера бях на преглед по друг повод, няколко дни преди цикъл, и на ехографа се видя много дебела маточна лигавица. Не знам точна дебелина, не знам и колко върви в различните фази; знам че не е хубаво да е тънка, по-добре да е адекватно дебела. Но моята, останах с впечатление, е по-дебела отколкото трябва, и се съмняват за полип за туй. Лекарят каза, че ставала такава от много естроген след ову. Пълна простотия... и после като падне естрогенът за цикъла и хоп - потене. Засега удържам фронта що-годе, не е както в миналите месеци, но имам още 3 дни до цикъл - та да видим дали пак няма да се развие с пълна сила.

Последна редакция: пт, 27 мар 2015, 23:12 от afrikancho

# 29
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Много интересна тема сте повдигнали. Преди около 2г. и при мен започна сериозно потене, което освен всичко друго се проявяваше и денем от време на време и не само, ами и отделях някаква брутална миризма. Тъй като имам Хашимото ходих на няколко ендокринолога, гледаха ми и половите хормони, и тези на щитовидната. Половите всички потвърдиха, че са ми ок, както и тези на щитовидната. Направи ми обаче впечатление, че в този период ТСХто от нормално между 1-1,3 стойност, която държах, започна постепенно да се повишава. Предписаха ми и Метформин в един момент покрай инсулиновата резистентност. Не знам на каква база, но по едно време потенето понамаля и най-вече миризмата изчезна. Продължавам обаче нощем да се изпотявам, но в по-слаба степен. Миналата година гинеколожката ми откри полип, който месец след като го констатира го остраних в Майчин дом. След това правихме и ин витро опит, покрай който три месеца преди опита и в месеца с опита, пак ми изследваха хормоните. С изключително редовен цикъл съм била винаги, единствено ми направи впечатление, че в последно време леко се скъси. Ако преди беше около 28-29-30 дни, сега стана около 26-27-28. Явно както писахте тук ми се е скъсила лутеалната фаза. Сега съм бременна като забременяването стана месецът след този, в който правихме опит ин витро. При мен се констатира и намален брой фоликули. Та мисълта ми е, че покрай стимулациите, след като нямахме трансфер, на следващия месец забременях от един път, но помня, че толкова болезнена овулация, която чак ме накара да се превия на две, не съм имала никога. То така и бях сигурна, че тогава е моментът. Ще следя темата и най-вече ми е интересно дали нещо ще се регулира след раждането.

# 30
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Diva, честито за бебенцето.
И при мен потенето беше и денем, и нощем, но само преди цикъл. Не разбрах при Diva дали е било постоянно, или само преди цикъл.
А цикълът може да се е скъсил не само от лутеалната фаза, може и от фоликулярната.
Какво значи намален брой фоликули - нещо като начало на изчерпан яйчников резерв ли? Защото може от това да се е скъсил цикълът също.
И аз имах последния месец ужасна овулация, да не би пък да има общо с хормоните и потенето. Като цяло след раждането започнах да я усещам, но се чудех дали е от раждането, или от ендометриозата. А то може да се окаже, че е от хормони.
Когато върнахте ТСХ под 2 пак се потяхте нали?
 

# 31
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
При мен потенето започна още като стигна 1,7 и после рекорда беше 2,5. Сега се потя от бременността. Иначе да, намален брой фоликули = намален яйчников резерв. Може и да не е било от лутеалната, защото сега като се замисля и като четох, моята винаги е 14 дни. Дори и след намаляване на цикъла. Сега последното ТСХ ми е много добре 1,48 и съм много хепи Simple Smile В тази връзка, относно изследване на ТСХ, не го правете в Цибалаб. Резултатите там са много грешни. Декември си бях в БГ и си пуснах там и ми даде 2,67. Отивайки при ендокринолога същата вечер след като сутринта правих изследването, ме прати за контролно засичане в Пролабор на следващия ден, където ТСХ отчете 1,91. За справка, ноември тук в Хелзинки беше 2,1. Така че внимавайте с коя лаборатория изследвате.

# 32
  • Мнения: 93
Ами и лекарите не предлагат много решения и ни отпращат с лека ръка като гледам.
 За хормоните говоря, не за безсънието.
Запънала съм се да си реша обаче проблема. Сега от тоя естроген може да имам и полип и да трябва остъргване, така че не е толкова безобидно.
По принцип трябва на всяка цена да пуснете и прогестерон 7 дни след доказна овулация, а не само пакета хормони на 3-ти ден от цикъла.
И има решение, поне 1, което ми е известно - приема се синтетичен прогестерон (ако потенето е от варирането на естрогена или от недостатъчен прогестерон, или от висок естроген - спрямо прогестерон). Прогестеронът май е единственият хормон, който и да отиде над горна граница не е изобщо проблем. Но естествено трябва да се говори и с лекар, не може ей така да се пие спорадично нещо; аз ще питам за синтетичния прогестерон другия път.
А за безсънието - предполагам валериан, нещо леко билково или хомеопатино успокоително. Тук може би GP-тата ще се изкажат.

Забравих да ви кажа, че имам познато момиче, което така получава нощни изпотявания по 4,5 нощи преди цикъл от 7,8 години! Тя е на 30. Няма разрешение на проблема. Не звучи много обнадежаващо. Grinning Сега роди и сега чака първия цикъл, да види дали ще се поти отново.

Аз не съм изследвала естроген след овулация и преди цикъл. То май почти никой не го изследва тогава. Само на 3-ти ден съм пускала и тогава е на долна граница, нормален според доктора. Но вчера бях на преглед по друг повод, няколко дни преди цикъл, и на ехографа се видя много дебела маточна лигавица. Не знам точна дебелина, не знам и колко върви в различните фази; знам че не е хубаво да е тънка, по-добре да е адекватно дебела. Но моята, останах с впечатление, е по-дебела отколкото трябва, и се съмняват за полип за туй. Лекарят каза, че ставала такава от много естроген след ову. Пълна простотия... и после като падне естрогенът за цикъла и хоп - потене. Засега удържам фронта що-годе, не е както в миналите месеци, но имам още 3 дни до цикъл - та да видим дали пак няма да се развие с пълна сила.

Извинявай, че итам, но на колко години си???? Embarassed

# 33
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
На 30

# 34
  • Мнения: 1 656
да отбележа , че преди раждането винаги ми закъсняваше цикъл, доста дълги цикли имах, докато сега вече ми идва ден-два преди предната дата
другото е , че последния цикъл, една седмица след като ми свърши продължавах да имам зацапване.... и тая нощ пак потене  Sad
пък иначе за миризмата: бях се видяла в чудо, сега си намерих деокристал , който неутрализира и съм доволна.
да попитам- някой успял ли е да си измери температурата преди потенето?

# 35
  • 70% Варна, 30% Шумен
  • Мнения: 84
Този проблем с нощното потене и аз го имах, след раждането и то известно време, като бонус имах и изтръпване на крайниците, и безсъние. Споделих проблема с личната, според нея дължеше на скорошното раждане, хормони... иначе, оперирана съм от щитовидната жлеза, а ТСХ-то ми е била винаги в норма. Него период бях сколла към ПМС, същите симптомии + ужасно ставах нервна(непоносима, самата аз си го усещах), дори помолих гинеколожката да ми изпише някакви лекарства, известно време пих едни хомеопатични капсули.
Вече малката е на 2г. и аз съм на работа и всичко си е Ок Simple Smile Предполагам, че е период и ще мине (поне при мене беше така)
 търпение и успех на всички Simple Smile

# 36
  • Мнения: 1 656
може ли да споделиш каква беше хомеопатията?
аз съм по -склонна към хомеопатия и билколечение, отколкото хормонални добавки

# 37
  • 70% Варна, 30% Шумен
  • Мнения: 84
Не си спомням точно как се казваха, имам спомен, че в съдържанието на опаковката пишеше Аврамово дърво, като се прибера ще ги проверя.Гинеколожката ми, понеже е и хомеопат, тя ми ги изписа, изпих ги някъде 4-5 месеца, наистина имаше ефкт. Желателно е да се консултираш със специалист.

# 38
  • Мнения: 444
При мен се оказа че имам една малка функционална кистичка и затова ми закъсня с една седмица и вероятно от там хормоналната неразбория и неспането и потенето. Simple Smile

# 39
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аз тази нощ пак се потих, не се беше случвало от 2 месеца поне. Няма спирка. Не беше свръх силно, но пак си беше изпотяване. И най-странното е, че ми дойде вчера и изобщо не се потих преди цикъла и сега се започна.
Къде се потите? Характерното за хормоналното изпотяване е, че е основно по врата отзад, чак до основата на косата, отстрани по рамената и отпред по врата и между гърдите най-много. Останалите части на тялото може да са сухи през нощта, но там задължително ще е потно.
При вас така ли е?

# 40
  • Мнения: 444
Гръб и гърди най-вече е  при мен, но при мен има и зверско безсъние. Може и ти да си задържала някоя функционална кистичка. Моята е много малка, но явно пак ми прави проблем. При мен се получава от спорта, защото като тренирам имам дефицит на енергия и организма ми не може да изработи достатъчно хормони, защото съм и слаба- това  ми обясни гинеколога.

# 41
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Това за спорта, дефицита на енергия и хормоните и аз го бях чела в статията на една жена, която се поти така с години след раждането си и спортува в същото време. И имаше наистина връзка, но не помня каква.
Аз нямам кисти, но имах дебела лигавица на матката преди да ми дойде, което значи много естроген или полип (пак от много естроген), ще се разбере сега.

И аз страдам от безсъние, направо си обърнах режима, крада си сън през деня, ужасно е просто.
Но моето е от нерви, от мисли - дали ще се изпотя, дали няма, дали пак трябва да ставам да се сменям, какво ми е и т.н. И въпреки че от над 2 месеца не се бях потила, не мога още да си оправя режима.

# 42
  • Мнения: 1 656
между гърдите, корема и гърба, краката много, като са вдигнати се стичат капките
но се научих да обличам памучни пижами да попиват, като съм гола е ужас.

# 43
  • Мнения: 1 656
незнаех за тази връзка
от половин година практикувам йога, от месец смених на фитнес

# 44
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
И аз съм много слаба - 179 см. и 57 кила, хахаха, но не съм някой рахит, по скоро съм много стегната, нямам почти мазнини и ми се очертават мускулите навсякъде почти от слабост.
 И на мен ми казаха, че слабостта не помага; нещо точно че слабите жени, които нямат много мазнини, може да имат дефицит на някои хормони и т.н., ама не го разбрах много.
Във всички случаи е по-добре да има някоя друга мазнинка, заради тея пусти хормони.

# 45
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Diva77, при мен денем беше така - по корема яко, ама яко, чак остават петна по тениските, също по гърба и между краката - точно ми се стичат капки.
Нощем е само около рамената, врата, а между гърдите е ужас. Също и в основата на косата, понякога се суша посред нощите със сешоар чак, защото много ми мокри и е некомфортно, при все че спя с вързана на кок коса. И аз спя с памучни нощници или пижами, че иначе е съвсем зле.

Между другото, то всеки се поти преди цикъл повече, а и миризмата е по-кофти. Изобщо не съм се наблюдавала така щателно преди, но определено имам спомен, че преди цикъл повечко се потях през деня.
 Според мен е нормално по-обилно изпотяване педи цикъл, но в определени граници.
Такова чудо каквото беше при мен преди 2,3 месеца далеч не е нормално. Да видим сега дали няма да започне отново, както е тръгнало.

# 46
  • Мнения: 93
Извинявай, че питам, но първо сие помислих, че твоя проблем може да е свързан с менопауза...Но след като знам, че си на трийсет разбира се че трябва да търсим причината някъде другаде... Weary

# 47
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
То и аз мислех, че съм в предменопауза от ендометриозата. И заради това най-вече започнах изследвания. Но като изследвах хормоните, се разбра, че не съм. Пък и по време на бременността се потях даже в пъти повече, така че надали е менопауза.

# 48
  • Мнения: 444
afrikancho при мен пък точно обратното- лигавицата беше много тънка на 38ми ден, той даже ми каза, че не вижда скоро изобщо да ми дойде, защото ми била 8 мм, а трябвало да е поне 13, за да има цикъл. То пък взе че ми дойде точно след прегледа. Колкото до безсънието и аз в началото бях така- сама си го правех- като се събудя в 3 и започвах "ама сега ще  заспя ли, кога ще заспя, защо не заспивам, пак не мога да спя" и т.н. Сега вече се оставям на безсънието- просто се събуждам и не мисля за нищо. По-добре е. Будя се по 6-7 пъти ама заспивам по-бързо, а не да будувам от 3 до 7 примерно.

# 49
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Ами аз не знам моята лигавица колко беше, но лекарят каза че много. Не го питах. Утре ще ходя да ме гледат за полип, а и след 10-ина дни ми предстои лапароскопия, та дано след нея да се оправя откъм потене, макар че гинекологът ми каза, че потенето е от дисбаланс, а не от ендометриозата. И в същото време като пусках хормони си бяха ОК и той потвърди.

Днес пак се потя, явно се започва наново чудото. Бая неприятно е. Интересно е, че при теб е тънка, при мен дебела и все се потим. Странно е.
Аз си обяснявам, че при мен понеже тоя месец е дебела, следователно много е вдигнат естрогенът след овуто (то така ми каза и лекарят - дебела лигавица = висок естроген) и заради това се потя, от много висок естрогенът ми пада на много нисък с идването на цикъла. И цикълът ми е по-силен от предните месеци, в които нямах потене.

Но пък при теб е обратното - тънка лигавица и пак потене. Леле, много е объркано, не знам вече. Grinning
 Може да се потиш от нисък естроген.
А и да, мен ми казаха, че прекалено слабите жени имали дефицит на естроген понякога, защото имали по-малко мазнини.
Но пък аз сега съм в пълно противоречие с това твърдение - много съм слаба и имам дебела лигавица. Grinning Явно нищо не е ясно.


А с безсънието съм обратното - не се будя, но до 3,4, дори 5 не мога да заспя и сега почнах да гледам комедии, поне да се разсейвам. Както ти казваш - оставям се на безсънието вече. Но всичко се почна с това потене, в началото един вид ме беше страх да заспя, само и само да не се събудя след 1 час, плувнала в пот...

# 50
  • Мнения: 1 656
въртим, сучем и накрая пак личните лекари с успокоителните ще се окажат прави  Laughing

# 51
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Хахахаха, има нещо вярно.
  Joy

# 52
  • Мнения: 444
Айде да ми е честита първата вечер от две седмици насам без потене и с що годе нормален сън  Grinning Значи една седмица неспане и потене заради ПМС, после една седмица закъснение=още ПМС , сега една седмица почивка и се започва с овулацията и неспането покрай нея, последвано от новия ПМС  Laughing Медено Sick

# 53
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Braingbug, аз бях точно така:
потене една седмица преди цикъл, после почти целия цикъл така, след това 2,3 нощи без потене, след това 1 път само, слава Богу, 2,3 дни преди овулация пак потене, следват 3,4 нощи без потене след овулация, след това пак се започва потенето, защото наближава следващият цикъл. Подивявах...
Имах само 1 седмица (макс. 10 дни) и то накъсана през целия лунарен месец без потене, в която спях спокойно.
Последния път имах само 1 нощ потене, което е песен, а миналите месеци нямах изобщо.

Защо не пробваш това, което бях писала по-горе в темата: Actae racemosa 15CH; съмнително ми е, че на мен ми е помогнало точно то, ама не пречи да се опита.
След неговия прием спрях да се потя, но мисля, че е просто съвпадение, защото в същото време ми се нормализира лутеалната фаза (тази, която е прогестероно-зависима) и потенето се редуцира само до 1 нощ преди цикъл.
Но за успокоение може да го приемаш. Аз го пиех за собствена утеха, май.

# 54
  • Мнения: 444
Ами защо да не пробвам наистина... По каква схема го приемаше ти? Въпреки че с тия цигарки и регулярно подпийване в събота не знам дали ще ми подейства хомеопатия като цяло...  Mr. Green

# 55
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
И аз пуша и сега се мъча да ги спирам, че след 5 дни имам операция с пълна упойка и все припалвам от нерви. Не мисля, че цигарите противодействат на хомеопатията, ама какво друго може да ти каже един пушач, хахаах.

Пиех по 5 зърна всяка вечер 5 дни след края на цикъла, при мен това беше от 12, 13 ден от самото началото на цикъла. Но забравих да питам личната кога да ги спирам и ги пих без прекъсване, започвайки 5 дни след края на цикъла, докато не ми свърши флаконът. Иначе схемата за пиене е друга, то май си пише в нета каква, но аз пих по тая, която ми каза личната.

# 56
  • Мнения: 1 656
някой със симптом трептене на мускулите или едно такова като мравучкане, мърдане вътре- по краката конкретно?  Rolling Eyes

# 57
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Трептене на мускулите ми се появява бая често в различни части на тялото от време оно. Никога не съм обръщала особено внимание и не съм го регистрирала като проблем. Предполагам, че много хора са така.
Мравучкане не си спомням да съм имала, но 2,3 нощи по време на потенето се будех с изтръпнал крак, не знам дали е бил един и същ всеки път, не помня. То май си е точно мравучкане това, което ми се случи. Предполагам на всеки се е случвало като си спи върху ръката и после да не я чувства. Същото беше станало с крака/краката ми, а не знам да съм ги затискала. Ениуей, позачудих се малко, но си казах, че няма да се тревожа.
Според мен е било просто съвпадение това изтръпване и потенето.
diva77,  не се тревожи толкова много. На мен последните 2,3 дни видимо ми треперят нерви по корема, така все едно съм бременна в 5-ти месец и бебето рита отвътре. Не мисля, че имаш повод за притеснение с трептенето поне.
Мравучкането често ли се случва?

# 58
  • Мнения: 1 656
незнам съвпадение ли е, но мисля че и двете неща започнаха от преди 4 месеца
да засилва се, но не е както го описваш ти
моето усещане е че нещо по-голямо от мравка лази вътре и определено се засилва  и това ме влудява. Казвам си , че няма да обръщам внимание, че си внушавам и хайде пак като го усетя изтръпвам. Незнам дали е за невролог това, личния е на мнение че е от слабо оросяване, тъй като краката са ми постоянно студени

# 59
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
И на мен първото, което ми хрумна е слабо оросяване. Не знам какво може да се направи по въпроса на нашата крехка възраст. Не сме грохнали, та да ни дават лекарства за оросяване.
И моите крака са все студени, даже по времето когато така изтръпваха нощем, един път под душа забелязах, че палците са ми лилаво-розови. Друг път не го бях виждала това явление. После се наблюдавах седмица-две и все така си променяха цвета, ако седя 5 мин. права, в статично положение. После се оправиха и спрях да ги гледам. Сега не знам как са. И аз помислих тогава, че има нещо общо с потенето. Може наистина да има.


Последните 2 нощи пак се потя и сменям, хем цикълът ми свършва. Явно няма спасение  #Cussing out

# 60
  • Мнения: 93
И на мен първото, което ми хрумна е слабо оросяване. Не знам какво може да се направи по въпроса на нашата крехка възраст. Не сме грохнали, та да ни дават лекарства за оросяване.
И моите крака са все студени, даже по времето когато така изтръпваха нощем, един път под душа забелязах, че палците са ми лилаво-розови. Друг път не го бях виждала това явление. После се наблюдавах седмица-две и все така си променяха цвета, ако седя 5 мин. права, в статично положение. После се оправиха и спрях да ги гледам. Сега не знам как са. И аз помислих тогава, че има нещо общо с потенето. Може наистина да има.


Последните 2 нощи пак се потя и сменям, хем цикълът ми свършва. Явно няма спасение  #Cussing out
Много ми е мъчно за теб Sad

# 61
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аз пък вече се чудя да се смея ли, да плача ли... GrinningVery Happy:D:D

# 62
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Дива77, направих експеримента с меренето на температурата преди нощ с потене, нали беше питала.
Беше си нормална, под 37. Вече не знам в момента преди самото изпотяване колко става, ама остава и да ставам нощем и температура да меря, хахах.

Като пия бира преди сън се потя повече като че ли, ама по-малко ми пука. Grinning

Последна редакция: чт, 09 апр 2015, 01:32 от afrikancho

# 63
  • Мнения: 93
Аз пък вече се чудя да се смея ли, да плача ли... GrinningVery Happy:D:D

ох, по добре първото Heart Eyes

# 64
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Впрочем дива77, мерила съм си температурата по време на дневно потене. Завишена е - поне 37,2.
Ти успя ли да я измериш?
Аз като не се потях няколко месеца и акнето постепенно се махна, кожата ми стана ОК, почти както си беше преди това, но сега очаквам ново попълнение пъпки с новата вълна потене. GrinningVery Happy:D
Което пак доказва, че всичко е от тъпите хормони...

# 65
  • Мнения: 606
Идвам и аз във вашия клуб  Confused Родихпреди година и от седмица се събуждам вир вода. Не просто мокра, а капки се стичат... ОСвен гърдите, врата, косата и лицето ми е мокро. Цикълът също е странен. Оскъден, почти го няма, а беше ок досега. Всичко това придружено последните дни с болка в корема, доста упорита. Ще трябва дапусна изследвания. С щитовидната не съм имала проблем.  Rolling Eyes

# 66
  • Мнения: 444
И аз след около седмица почивка пак се метнах  Laughing За сега по-слабо, но има разкош пак  Laughing  Явно си е от хормоните ама няма да ги пипам за сега. Ще пробвам малко с хомеопатийка.

# 67
  • Мнения: 1 656
какви са ви матраците, завивките и температурата в стаите?

# 68
  • Мнения: 444
Матрак Нани, нов е , че сме новодомци ама нанито е утопия  Laughing Спя на студено винаги, дори и зимата проветрявам преди да си легна, Завивката е олекотена Simple Smile Ама с каквато и завивка да спя все тая Simple Smile Имам и мемори пяна ама и като я е нямало пак така съм била така че...   Rolling Eyes

# 69
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
И аз спя с лека пижама, лека завивка, с нов матрак...
Като се потях най-много, спах на 3 различни легла, ама не заради потенето, ами правихме нещо като малък ремонт и се наложи да се местя 3,4 дни от стая в стая - и на трите легла се потих като коч.
Не мисля, че матраците и завивките са ни виновни.  Confused

# 70
  • Мнения: 444
 Laughing Laughing Ей сега отивам да си взема 5-6 флакона и да се полея цялата, после може да получа топлинен удар ама карай  Whistling

# 71
  • Мнения: 93
хаха, из аз май ще го направя! Joy

# 72
  • Мнения: 1 656
Как сте момичета, как е потенето? При мен все така, но поне го хванах че е само зимата, завивките допринасят, и определено се засилва около цикъла. Май пак ще се мятам на изследвания, само да реша откъде да започна

# 73
  • Мнения: 444
Аааааа потим се потим сеееее  Laughing На поразия... Аз мислех, че е от кистите ама този месец като никога нямам никакви кисти и пак се потя яката... Веене знам какво да мисля честно казано. Иначе че около цикъла става по-зле и аз съм забелязала Simple Smile

# 74
  • Мнения: 1 656
и аз незнам, затова и гледам да не го мисля.... само се моля да не се удавя някоя вечер в съня си  Laughing

# 75
  • Мнения: 27
Здравейте и от мен.Родих октомври месец 2016 г и от тогава до сега се потя.В началото беше всяка вечер по 3 пъти цялата.От два месеца малко понамаля горе долу 2 дни в седмицата.Засилва се 4 дни преди цикъл.Това е мъка .Моята лекарка ми каза да изчакам 3 ,4 месеца и ако нещата не се нормализират ще започна изследвания на хормони.Преди раждането не ми се беше случвало.Даже през лятото когато бях бременна съм се будила от студ но никога не съм се потила,а сега цяла нощ дефилета от пижами и смяна на чаршафи.На мъжът ми му омръзна да го будя за да сменявам всичко.😢😢😢

# 76
  • Мнения: 1 656
След раждане може и две години да минат докато се нормализират хормоните, незнам дали има смисъл от изследване. Кво да ти кажа, знам че е кофти , но поне си знаеш че е от раждането и си чакаш, докато аз като се събудя будувам още час в страшни мисли кое не е наред... аз родих преди близо 4 години и още продължава.

# 77
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Здравейте отново, момичета!
Аз открих на какво се е дължало моето изпотяване малко преди цикъл и по време на него само. На щитовидната жлеза. Имала съм Хашимото. Сега не се потя вече. И моите хормони са били винаги в норма, и още дори са. Но едно е да са в норма, друго е да са оптимални.  Peace

# 78
  • Мнения: 93
Здравейте отново, момичета!
Аз открих на какво се е дължало моето изпотяване малко преди цикъл и по време на него само. На щитовидната жлеза. Имала съм Хашимото. Сега не се потя вече. И моите хормони са били винаги в норма, и още дори са. Но едно е да са в норма, друго е да са оптимални.  Peace
разбирам , че си започнала да приемаш хормони???

# 79
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Да.
А потенето и буденето нощем са от ЩЖ. Видях, че напред са писали момичета, че и се будят нощем. Свързани са двете неща с ЩЖ.

# 80
  • Мнения: 444
При мен не е от щитовидната-изследвала съм хормоните и са в норма Simple Smile

# 81
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
И моите са в норма. Все още. Дори без да пия нищо. То не е важно да са просто в норма. Има си оптимален прозорец за всеки един хормон. Но лекарите не знаят това и като видят хормони просто в референтните граници, казват, че щитовидната е ок. Мен ме мотаха почти цели 2 години така, че нищо ми няма на щитовидната. Накрая сама се усетих.
Ако искаш, си намери изследванията, ако ги пазиш, и виж колко е ТСХ, а и другите 2 хормона. Да не говорим, че има 3 хормона, които се тълкуват заедно, а лекарите пускат само един ТСХ и толкоз. И го гледат да е просто в референтни граници. (То и моят последно беше под 2, без да пия нищо.)
А то не е важно само това. Една моя позната сега с подобно потене от години, както и будене нощем и изследван само ТСХ години наред (винаги в норма) излезе с проблем с ЩЖ точно. Пусна и трите хормона и излязоха, че не са оптимални. Както се случи и при мен. Но това лекарите не го знаят и оставят хората с години с някакви си симптоми, само защото хормоните им попадат в референтните граници.
Гледа се и отношение между хормоните. При здраво функциониащи ЩЖ то е запазено и не се мени. Но затова се изследват всички хормони винаги. А не само ТСХ както се прави навсякъде.
И наистина такова потене се дължи почти в 100% от случаите на щитовидната. Както и буденето нощем и безсънието. Почти съм сигурна, че и твоите хормони може би не са оптимални, нищо че казваш, че са в норма. Иначе няма откъде да дойде такова потене и симптоми като будене нощем, и изобщо всякакви симптоми. Няма просто от кои други хормони толкова да дойде.

Последна редакция: нд, 03 сеп 2017, 13:46 от afrikancho

# 82
  • Мнения: 1 656
Може ли да напишеш точните хормони които изследва и оптималните им стойности

# 83
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Да, разбира се: ТСХ, ФТ4 и ФТ3. Антителата също, но при много хора няма антитела завишени, въпреки че функцията на жлезата не е добра.
Така: ТСХ на здрав човек трябва да е общо взето между 0.5-1.5, нищо че лабораториите дават граници от 0.3 - 4.2.
Ако ТСХ е от 0.5 - 1.5, шансът да има проблем с жлезата намалява, само че изобщо не значи, че няма такъв все пак. И затова е хубаво да е изслеват и ФТ4, и ФТ3. Примерно има хора и с ТСХ 1, но с проблем с жлезата.
Моят ТСХ последно беше 1.64, и пак имах проблем...
Ако ТСХ е над 1.5, вече става  много съмнително положението. И е редно да се разгледат и ФТ4 и ФТ3.
А ако е над 2, вече 100% има проблем с жлезата. Дори и ФТ4 и ФТ3 да не са пускани.
Да не говорим за стойности на ТСХ от 2.5 нагоре. Тогава директно, само на база ТСХ, може да се каже, че има хипофункция на жлезата. Тоест, че тя не работи добре.

Минавам на ФТ4 и ФТ3:
При здрав човек те имат запазено отношение помежду си. При различните референтни граници, давани в различните лаборатории, това отношение е различно число.
Тоест като разделиш ФТ4 на ФТ3 е получава различно число.
Мога да кажа за частното на ФТ4 и ФТ3, което се получава при моите реф. граници, при които з винаги се изследвам. Аз си пускам изследвания винаги при реф. граници за ФТ4 (12-22) и за ФТ3 (3.10 или 3.95 - 6.10).
При тия реф. граници здравият човек обикновено има отношение около 3.72 на ФТ4 и ФТ3.
Като оптималният ФТ4 е между 15 (+/-малко)-18 (+/- малко) (варира зиме и лете, и според дните от цикъла на жената), а оптималният ФТ3 е межу 4.1-5.1. При мъжете примерно ФТ3 е по-висок физиологично. При тях може и да е 5.20 примерно. Но няма да навлизам чак в такива подробности.
Като обаче може и ФТ4 и ФТ3 при изследване да попадат в тоя оптимален прозорец, но пак да има проблем с жлезата, ако отношението между тях е различно от 3.72.
Пример с моите последните изследвания, преди да почна на своя глава да пия хормон, защото вече не се издържаше: ТСХ 1.64, ФТ4 15.11, ФТ3 5.11. Ето - и ФТ4, и ФТ3 са ми в оптималния прозорец. Само че като разделиш ФТ4 на ФТ3 се получава 2.95. Число, доста по-ниско от 3.72. А и самият ми ТСХ не е оптимален. Нищо че е 1.60 и попада в норми. ТСХ, ако бях здрава, щеше да е около 1 при тия стойности на ФТ4, а ФТ3 щеше да е към 4.1. И ФТ4 щеше да е леко по-висок от 15.11. Това са летни изследвания. Лятото ТСХ и ФТ3 са по-ниски, както и ФТ4.


И точно от това ми беше потенето. Когато частното на ФТ4 и ФТ3 е по-малко от 3.72 (подчертавам - при тия реф. граници), това значи, че ФТ3 има превес. А именно той е хормонът, който предизвиква тия симптоми - потенето (ускорения пулс, безсънието, буденето нощем, невъзможност за заспиване след това, нервност и други).

Когато една жлеза не работи добре и когато ТСХ се покачи, той дърпа нагоре и ФТ3. И разваля отношението на ФТ4 и ФТ3, прави частното по-ниско число. И ето ти симптомите. Има превес на ФТ3.

А когато съм вече на терапия с хормон, идеалните ми стойности, които целя са някъде ФТ4 около 15.30, ФТ3 - 4.1 и ТСХ около 1.60 (ТСХ вече не е като на здрав човек, когато съм на терапия). Грубо казано. НО отношението трябва да е 3.72. Дори на 3.69, когато ФТ3 има лек превес, пак имам леки симптоми, и не съм оптимална.

За пример ще дам хормоните на моя приятелка съ здрава жлеза, правени лятото, когато ТСХ, ФТ4 и ФТ3 са по-ниски малко, както казах.
ТСХ 0.94
ФТ4 16.48 (12-22)
ФТ3 4.42  (3.10-6.10)

Идеален ТСХ, който дори само той да беше изследван е поне 50% сигурно, че проблем с жлезата няма. Макар че, нали писах по-нагоре, има хора и с ТСХ 1, и пак имат проблем с жлезата. Така че само изследване на ТСХ не е достатъчно. НО все пак при ТСХ под 1, шансът да има проблем с жлезата е в пъти по-малък, отколкото при ТСХ над 1.5...
И отношението на ФТ4 и ФТ3 е идеално. НИто ФТ4 има превес, нито ФТ3.
На същата тази жена, зимата ТСХ и отива до 1.40, и ФТ3 до 4.90, и ФТ4 отива нагоре, но отношението пак е запазено - между двата хормона.

Това е в общи линии.
Не е важно да са хормоните само в норми. Важно е ФТ3 да няма превес, защото ако той има превес, тогава причинява симптоми, като потене, особено около цикъл.
По принцип дори на здрава жена, със здрава жлеза, винаги около цикъл ТСХ се качва и дърпа ФТ3 нагоре. Затова оттук идват и ПМС симптомтие, като нервност, по-мазна кожа, акне. А при жени с неоптимална функция на ЩЖ, ТСХ преди цикъл се качва съвсем, и дърпа ФТ3 МНОГО нагоре. И точно затова аз се потях така диво само преди цикъл. И се и будех нощем. От тоя съвсем дръпнат нагоре ФТ3. Моят ФТ3 преди цикъл стигаше до 6!!!!!!!!!!!! А ТСХ до 3!!!. И после като ми дойде цикълът, ФТ3 падаше на 4.50 примерно (пак високо спрямо ФТ4), а ТСХ на 1.60-2 - пак в норми, но неоптимални стойности...

Също не ехубаво и само ФТ4 да има превес. Изобщо нарушено отношение между двата хормона - ФТ4 и ФТ3 - както и неоптимален ТСХ - говорят само и единствено за проблем с жлезата. Нищо че резултатите са в норми!

А пък аз писах по-обстойно за превес на ФТ3, защото само когато той има превес, може да даде изпотяване, особено изпотяване около цикъл.  А тук темата е за изпотяване.
И така.
Много дълго стана. Simple Smile
Надявам се да съм полезна.
Наистина ми отне цяла година да открия тия неща, и най-накрая да открия логично обяснение за симптомите си (и потенето в това число), и да се науча как да се дозирам правилно.
Лошото е, че загубих над 2 години, направила много изследвания на ЩЖ (за мой късмет и на трите хормона, че мога да сравнявам сега), от които всичките до едно бяха в "норми", ходеща от лекар на лекар с тия симптоми, и ми се казваше, че съм здрава, и хормоните са ми в норма...
И ако бях слушала лекарите, щях да загубя не 3 години, ами повече, защото те (или поне повечето от тях, аз вече спрях и да ходя на лекар по тоя повод) още не искат да ми изписват хормон. Mr. Green Mr. Green

# 84
  • Мнения: 1 656
Ако знаеш само по колко поводи съм си пускала хормони на щитовидната и всеки път всичко"разбира се" наред . Мисед, депресии, загуба на тегло, потене... може би ще мина по твоя път.
Между другото лятото ми е добре, незнам защо само зимата се получава това изпотяване.

# 85
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
А пазиш ли ги?
Да ти кажа, според мен именно в щж ти е проблемът. Няма от кои други хормони да идва изпотяване и то точно най-силно преди цикъл.
И последното ти изказване още повече го потвърждава. Лятото щж работи на по- слаби обороти. Фт3 (този, от който се потим, особено преди цикъл) е по-нисък лете. И ето ти лятно време по-малко потене.
И като цяло хора, имащи проблем с щж, но още незнаещи за това, лятото винаги са с по-леки симптоми, едно - заради фт3, и второ - като цяло лятото жлезата произвежда по-малко хормони  и тялото има нужда от по-малко фт4 тогава.
А пък жлеза, която не работи добре и не може да произведе достатъчно, зимата, когато нуждите от фт4 са по-големи,  съвсем се озорва. тогава съвсем не може да даде на тялото нужното ниво на фт4. И затова тогава се качват още повече фт3 и тсх зиме. Както и седмицата преди цикъла, когато най-много се потиш. Падне ли фт4, не може ли жлезата да произведе достатъчно от него, иии... тсх и фт3 се качват веднага. А пък фт3 и нарушеното отношение на фт4 и фт3 в полза на последния дават тия симптоми.
 Пък лятото нуждите са по-слаби и затова и симптомите са по-леки.
Ако искаш, сподели свои изследвания, които пазиш.

# 86
  • Мнения: X
Здравейте и от мен. На 25 години съм и от няколко години страдам от горещи вълни и много силно нощно изпотяване в областта на гърдите и зад врата. Не съм забелязала да има връзка с цикъла, почти всяка вечер ми се случва. През деня също имам внезапни топли вълни и изпотяване, но те са доста по-леки и краткотрайни. Имам много често сърцебиене и прескачане на сърцето. Изследвала съм 2 пъти хормони и абсолютно всичко е в нормата. Вчера правих изследвания на 5ти ден от цикъла и отново абсолютно всичко е в норма. Лекарите вдигат рамене и казват, че нямат решение на проблема и че явно не се дължи на хормоните, но аз не съм съгласна с това. Вече съм много отчаяна и не знам какво да правя... Ще съм много благодарна ако някой, който е имал подобен проблем ми препоръча лекар без значение от града, имам възможност да пътувам. Препрочитала съм темата десетки пъти и реших най-накрая да пиша и аз. Това са резултатите ми:

TSH 1.49
FT3  5.05
FT4  11.24

Уж всичко е в норма, но аз въобще не се чувствам добре. Реших и аз да сметна съотношението между FT3 и FT4 както afrikancho е писала и излиза 2,22 - но не знам дали е уместно спрямо другите резултати да се изчислява така и може ли в този случай да се говори за превес на FT3. Като цяло имам и доста други симптоми като мазна кожа, акне по лицето и гърба, косопад и т.н. Не виждам от какво друго може да е проблема освен от хормони, въпреки че са в границите. Тези топли вълни и изпотяване вечер много ме притесняват, най-вече ми нарушават съня и това продължава от няколко години.

# 87
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Grumpycat, аз бях точно така, звучи наистина като проблем от ЩЖ.
Обаче фт4 при какви референтни граници е? От колко до колко? Това е много важно. Защото това отношение, което съм писала, важи за граници от 12-22 за фт4.
Би ли дала и реф.граници. Ако е от 9-17 за фт4, тогава не бих казала, че имаш проблем с хормоните на ЩЖ.
Добре са си тогава. Няма превес на фт3, ако границите за фт4 са други, различни от 12-22.
Освен това, ако си правила изследването във втората част на цикъла, след овулация, това съвсем обяснява стойностите на тсх към 1.5 и фт3 към 5.10. В коя част на цикъла си пускала тия хормони, на кой ден от цикъла?

# 88
  • Мнения: X
На 5-ти ден от цикъла, не са дадени референтни граници в документа.... единствено резултати

# 89
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Важно е да се знаят, защото ако границите са 12-22, значи има проблем с ЩЖ.

# 90
  • Мнения: X
Едвам изкопчих реф. стойности от лабораторията.
Скрит текст:
FT3 5.05 (3.08-6.0)
FT4 11.24 (7.86-14.41)
Значи съотношението ми е нормално и няма превес. Въпреки това ми беше важно да знам, че проблемът ми не идва от там и ЩЖ е наред. При мен мисля, че всичко идва от прогестерона, който незнайно защо не ми е пуснат за изследване - разбрах го чак като си взех резултатите... а цял месец чаках 'правилните дни' за тези изследвания! Само не знам защо всички се опитват да ме убедят, че това не е хормонален проблем, след като оплакванията ми са толкова специфични...

# 91
  • Мнения: 1 656
Привет, при мен лятото добре мина, но знам си, започне ли да застудява и ще се върне това изпотяване.
Отдавна не съм изследвала щитовидната жлеза, може ли пак да повторите пълния списък за изследване, хормони и антитела?

# 92
  • София
  • Мнения: 808
TSH, FT4, FT3 и антителата ТАТ и МАТ. Hands V

Недостатъчност или дефицит на витамин D също е възможна причина за изпотяване.

Последна редакция: нд, 09 сеп 2018, 10:56 от veseto5775

# 93
  • Мнения: 1 656
Много благодаря, а мога ли да ги направя сама преди да посетя ендото? Трябва да е сутрин на гладно нали?

# 94
  • София
  • Мнения: 808
Да, сутрин на гладно. Ако отидете с готовите резултати при лекаря, се спестява време. Simple Smile

# 95
  • Мнения: 1 656
Ето ги резултатите, на пръв поглед като изключа вит Д всичко е наред, вероятно той е причината

# 96
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Да, само дефицит на Д имаш. Ами почвай Вигантол, всеки ден по няколко капки с някаква мазна храна.

# 97
  • Мнения: 1 656
Благодаря!
дано това е било причината за потенето и косопада

Общи условия

Активация на акаунт