Наказвате ли за петица?

  • 30 765
  • 350
  •   1
Отговори
# 150
  • софия
  • Мнения: 2 543
Няма начин, ще трябва да минете през ужасния български в учебника - ще помагаш, ще обясняваш. Няма никакво значение кой е математик и кой не, защото става въпрос за общообразователна програма.
Да ,де .Ако отсега не се напъна ще трябва да плащам частни уроци. Simple Smile
Преди няколко дни се загледах в учебник по химия 9 клас. Нищо общо образователно не виждам в химичните уравнения, а си е направо профилирано. В ХТИ на курсове ли трябва да се запиша, за да й помагам ,ако запецне ?

# 151
  • София
  • Мнения: 62 595
не бой се, пак ще ги плащаш, но детето ще има основата, която ще му трябва за изпита в седми клас! Няма мърдане от уроци, особено в София и други големи градове, в които конкуренцията е голяма. Сега сигурно ще се изредят сто човека да обяснят как "познавам дете, което влезе без уроци" и "по мое време влязох без уроци", но на такива приказки може да вярва само човек, който не е минал през мелачката в София за 500 най-желани места на пол.

# 152
  • софия
  • Мнения: 2 543
Така е за съжаление!

# 153
  • Мнения: 11 979
"познавам дете, което влезе без уроци" и "по мое време влязох без уроци",

Не познавам нито едно дете, влязло без уроци/е, ако е влязло в техн. по дървообработване или както там се казва сега-може/

По мое време/наистина отдавнашно/ не познавам нито едно дете, влязло с уроци Смея да твърдя- при доста по-сериозна конкуренция.Но става въпрос за съвсем, съвсем различно преподаване от страна на учителите.Както и наистина желание да изпъкнат неговите ученици.

# 154
  • София
  • Мнения: 18 148
 Андариел, сто човека не знам дали ще се изредят да казват, че познават деца, влезли без уроци. Mr. Green Но аз, обратно на Светкавица, твърдя, че и по наше време  имаше хора, които ходеха на уроци. Да, бяха значително по-малко, но ги имаше. Peace  И не мисля, че тази разлика спрямо сега се дължи единствено на нивото на преподаване. Тогава от един клас  от 30 човека, максимум 7-8 се пробваха за езикови и МГ. Сега системата е такава, че  всеки минава през  седмокласните изпити и участва в кандидатстването/класирането. Това неминуемо води до презастраховане и при отличници,  в училищата на които преподаването си е на ниво. Иначе как да си обясни  човек ходнето на уроци на деца от СМГ по математика? Не е масово явление, но го има. Нима преподаването в гимназията по математика не струва? Съвсем не. Ами ходещите на уроци от ЧУ? Нали там класовете са малки, часовете са повече, учителите заради заплащането са по-мотивирани... Защо и от частни тогава има курсисти по школите? Всичко е презастраховка. Порочна, но необходима при тези условия, особено в големите градове. Детето ти е отличник, нивото в училище е добро. Но съседското или  приятелското дете ходи на уроци  и ти си правиш сметката, че твоето иначе умно и добре подготвено отроче може да бъде изпреварено за желанато училище от другото буквално със стотни заради  допълнителното ошлайфане навън. Защото наистина става дума  сред първите 400-500 деца като резултати за здрава борба за стотни. Не мога да се съглася, че при тези големи набори сега няма конкуренция за добрите училища или че е по-малка от някога. Напротив, доста по-ожесточена е борбата за прием в така наречените "елитни". По наше време нямаше начин  момиче с оценки  към 5,50  и по двата  предмета (даже  и по-малко) да не влезе примерно в 1 АЕГ или  в 91 НЕГ(зависи къде е се пробвало). Еха, сега и две оценки по 5,75 за влизане във втората не стигат... В СМГ се влизаше и с оценка под 5 по математика. Сега нещата са съвсем други...

Последна редакция: ср, 11 фев 2015, 07:58 от пенсионирана русалка

# 155
  • Мнения: 2 575
Съвсем случайно видях заглавието на темата.... и се шокирах лекичко Shocked

През ум не ми е минало да наказвам (изобщо, а какво остава за оценка) за 5-ца!
Имайки предвид, наистина безумния пети клас, с още по-безумния си учебен материал  Close

Като сте заговорили за БЕЛ - това се оказва абсолютен "препъни камък" за нас.
В целия клас ( малък е, но едва ли има значение) има САМО ЕДНА 6-ца за първия срок по БЕЛ, а масово, на контролни и класни, оценките са между 3 и 4  newsm78 Не знам защо е такава тенденцията, но определно учителите по този предмет откровено се заяждат и тормозят децата с нарочно трудни тестове.
Смея да твърдя, че винаги съм била перфектна по граматика в училище, а сега на моменти гледам умно и се замислям доста дълго, когато помагам за някое домашно .....  Grinning

# 156
  • София
  • Мнения: 44 271
Хахаха да, аз да се изредя да кажа как познавам дете влязло без уроци... но с двама родители учители.
Иначе и по мое време не познавам дете, което да не ходеше на уроци, за да влезе в хубава гимназия (вярно, че имаше квартални такива без профили, за които изпит не бе нужен).
И да, дори за онова по дървообработка има изпити...

# 157
  • Мнения: 14 654
Българският език не е никакъв проблем за математиците, точно напротив - математиците учат много лесно правила и правопис и схващат логиката на езика много по-бързо от останалите. Проблем е литаратурата и развиването на теми.
Познавам две братчета, които влязоха в желаните от тях училища без уроци, а именно 91 НЕГ и НПМГ. Едното влезе тази година, другото - преди 3 години. Но и двете учиха до седми клас в едно от училищата, към които се стичат всички четвъртокласници, т.е. умнички са си дечицата и само с подготовката в училище се справиха на матурите.

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
е, хубаво, аз говоря за не толкова умничките от СМГ, а за обикновеничките, които също търсят място под слънцето в 500-те места. Който иска да рискува и да си чеше самолюбието с това, че детето му е умничко и може без уроци. аз не само не рискувах, но и бях напълно убедена, което го показа и това, което казаха децата, че без уроци не става. Просто не става!
Както и да е, не е темата за уроците, а за наказването за петица. Но ако родител си мисли, че наказвайки за петица ще мотивира детето да е отличник, жестоко се лъже, а един ден бумерангът ще го застигне по най-грозен начин.

# 159
  • софия
  • Мнения: 2 543

Както и да е, не е темата за уроците, а за наказването за петица. Но ако родител си мисли, че наказвайки за петица ще мотивира детето да е отличник, жестоко се лъже, а един ден бумерангът ще го застигне по най-грозен начин.
  bouquet

# 160
  • София
  • Мнения: 580
Не, не бих наказала. Любимата приказка на учителя ми беше, 5 е една перфектна оценка, ако има 6 значи има нещо съмнително  Mr. Green
Спомням си като бях дете, имахме две отличнички в класа. Едната беше пълна отличничка и за първи път получи 5 по изобразително изкуство. И досега помня как плачеше...Това ми се стори тогава,  хем бях дете, много странно - защо плаче за 5...
Родителите й я наказваха, защото от нея трябвало да излезе лекар, а те трябвало да имат само пълни шестици.

Много ми беше жал за нея.
Не бих го причинила на децата си.

# 161
  • София
  • Мнения: 62 595
Този учител да си гледа работата!

# 162
  • Мнения: 14 654
Този учител да си гледа работата!

Мхм, не знам с петици как се влиза в хубава гимназия след 7-ми клас. Най-много в някое училище с разширено изучаване на езици.

# 163
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно, че не се влиза. А учители като този са комплексари.

# 164
  • Мнения: 4
Наказанията само ще откажат детето да учи. Аз се опитвам да ги накарам да приемат училището не като затвор и място за мъчения, а като източник на знания. Опитвам се да ги накарам сами да се мотивират да учат и да го правят за удоволствие, а не по задължение.

Общи условия

Активация на акаунт