Принципът на непоисканото добро

  • 8 585
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 962
За пореден път попадам на статия за Непоисканото добро. И за пореден път не съм съгласна и не мога да я разбера.

http://vidislava.com/2015/03/22/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8-% … 0%B1%D1%80%D0%BE/

Запознати ли сте с този принцип? Какво мислите по въпроса?

За мен е много важно да помагам на другите с каквото и когато мога. Обикновено на хора, които молят за помощ. Но се случва и на такива, които не са ме молили, но по всичките им външни признаци си личи, че имат нужда. Визирам бездомни хора, клошари.

Не мога да се съглася, че давайки нещо за ядене на умиращ от глад, всъщност му вредя...  Rolling Eyes newsm78

Последна редакция: ср, 25 мар 2015, 10:33 от Редактор*

# 1
  • Мнения: X
Сложно е. Да дам храна на умиращ от глад, да. Но иначе непоисканото добро поне за мен е нещо, което варира от досада до вреда. Решава някой, че нещо е добро за мен. Ама не пита искам или не, а ми го натрапва. А аз него искам, чудя се как да се отърва, а той продължава да ми го натрапва. Познавам точно такива хора, знаещи кое е добро за мен и скъсващи се да ми го натрапват. Безкрайно противно е да се чудя как да се отърва без да ги обидя.

# 2
  • Мнения: 8 962
thewishmaster , разбирам примера ти, но в случая мисля, че се имат предвид точно хора, на които по всичко им личи, че са в нужда - примерно бездомни, ровещи по кофите.

# 3
  • Мнения: 29 762
Не можах да изчета цялата статия. Всеки си решава, че може да пише и да размишлява, но не на всеки му се получава....
Доброто си е добро независимо дали е поискано или не. Дори, когато не е поискано, е по-ценно, защото си се сетил сам да го направиш без да те подсещат или да те молят за това.....

# 4
  • Мнения: X
Не знам, трудно ми е да преценя кое е добРо за тези хора. От една страна, човещината те подтиква да помогнеш като видиш гладуващ. От друга, те самите са ми трудни за разбиране. А и няма как да ги поставим под общ знаменател. Познавам един такъв човек. Много е странен. Компютърен инженер, хардуер. Ще кажеш, че професията му дава възможност за добър стандарт. Но той работеше само когато му кефне, ако му кефне и въпреки, че е много кадърен, изгуби работата си. Заради безкрайната му несериозност загуби и личните си клиенти. След като остана безработен, изгуби и жилището си. Последно живее в гараж на приятел и поработва само колкото да не умре от глад. Самата аз съм му предлагала работни ангажименти, защото зная, че е много добър в работата си, но той системно ги проваля. Явно моята представа за добро е различна от неговата. Той си кара като клошар и упорито се съпротивлява на опитите да бъде изваден от това положение. Разбира се, това е само пример и не може да се обобщава с лека ръка. Но ме хвърля в размисъл колко различни представи за добро имаме.

# 5
  • Мнения: 8 962
Natali_ , статията не е написана просто така. Това е важен езотеричен принцип.

На мен обаче винаги ми е било трудно да го проумея.
Тази статия, на която попаднах днес е доста изчерпателна. И все пак не ми помогна да го разбера...

Според този принцип, правейки непоискано добро вредим не само на тези, на които го правим, защото изменяме кармата им, но вредим и на себе си.  Rolling Eyes Ето това ме кара да се размисля. Човек като прави добро, го прави от милосърдие и това му носи някаква вътрешна удовлетвореност. Обаче, ако наистина му носи и вреда?  Thinking

# 6
  • Мнения: 29 762
Natali_ , статията не е написана просто така. Това е важен езотеричен принцип.

На мен обаче винаги ми е било трудно да го проумея.
Тази статия, на която попаднах днес е доста изчерпателна. И все пак не ми помогна да го разбера...

Според този принцип, правейки непоискано добро вредим не само на тези, на които го правим, защото изменяме кармата им, но вредим и на себе си.  Rolling Eyes Ето това ме кара да се размисля. Човек като прави добро, го прави от милосърдие и това му носи някаква вътрешна удовлетвореност. Обаче, ако наистина му носи и вреда?  Thinking

 Crazy  Хммм.....според мен някой, нежелаещ да прави добри неща, се оправдава пред самия себе си и затова е измислен този "важен езотеричен принцип"... Thinking

# 7
  • Мнения: 1 100
Според този принцип, правейки непоискано добро вредим не само на тези, на които го правим, защото изменяме кармата им, но вредим и на себе си.  Rolling Eyes
От много години споделям принципа за непоисканото добро.
Това, което ти е убягнало /не съм чела приложения линк/ е, че не става дума за еднократна помощ за нуждаещ се човек, касае се за системно подпомагане - то е което вреди и се наказва от съдбата.

Примерно в случая със семейството с 10 деца - благодетел 1 година е плащал наемът им - с това им е навредил много - отнел им е възможността да се научат на отговорност, намалил им е стимулите за работа, създал им е усещането, че все ще се намери кой да им помогне и т.н. В резултат, една година по-късно семейството отново е на изходна позиция и търси друг благодетел.
В случая, правилното добро, което няма да бъде наказано, щеше да е лекция за контрацепция, намиране на работа или друга еднократна, стимулираща помощ.

Има една много хубава мисъл в този дух - "На гладния не давай риба, а въдица." Това е истинско и мъдро добро дело.

# 8
  • Мнения: 29 762
Само че в случая с 10-те деца, те си искат помощ, даже смятат, че някой им е длъжен.

# 9
  • Мнения: 1 100
Само че в случая с 10-те деца, те си искат помощ, даже смятат, че някой им е длъжен.
На това са ги научили хората, които са им помагали досега, в това е вината им. Помагали са им по неправилен начин.

# 10
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
thewishmaster , разбирам примера ти, но в случая мисля, че се имат предвид точно хора, на които по всичко им личи, че са в нужда - примерно бездомни, ровещи по кофите.

Имат се предвид хора в нужда, но от нашата гледна точка. Клошарът може да го устройва такъв живот. Може да ти изглежда, че му тежи и е в голяма нужда, но за него съвсем да не е така. Възможно е и друго, сам той да не осъзнава, че такава съдба му е угодна и след някоя щедра намеса да му просветне и да съжалява за предишното си положение, да се завърне към него, а помогналия да остане разочарован.
Както има случаи на хора, които нарочно правят дребни престъпления, за да ги приберат на "топло". Решаваш да ги извадиш от там, защото смяташ, че затворът влия упадъчно, но те пак правят така, че да ги върнат там.

# 11
  • Мнения: 8 962
Yvonne V. , моите размисли са в същата насока. Все пак едно е да купиш баничка на някой гладен - с това едва ли ще измениш кармата му чак толкова много. Друго е да му носиш храна всеки ден.  newsm78

Доколкото ми го обясниха по-запознати хора от мен, не е добре да се месиш и да изменяш кармата - всеки е изпратен тук да усвои определени уроци.

Обаче още нещо и друг път съм срещала - нямало да ти бъде благодарен този, на когото си направил добро. Дори и да е казал "Благодаря", може би не го е мислил. /Това отново от статии, свързани с непоисканото добро/. Какво значение има дали е благодарен? Хората, които правят добро не чакат благодарност и не за това го правят.  Thinking

Объркано ми е.  newsm78

# 12
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882

Обаче още нещо и друг път съм срещала - нямало да ти бъде благодарен този, на когото си направил добро. Дори и да е казал "Благодаря", може би не го е мислил. /Това отново от статии, свързани с непоисканото добро/. Какво значение има дали е благодарен? Хората, които правят добро не чакат благодарност и не за това го правят.  Thinking

Объркано ми е.  newsm78

Щом не ти е благодарен, значи самият той не смята, че си извършила добро. Тук вече идва лекото объркване и разминаване. Хората, които правят добро го правят защото смятат, че това е правилното дори и отсреща да не го оценят и това ги удовлетворява или трябва да го правят, когато са сигурни, че това добро ще се възприеме като такова и от този, на когото му го прилагат? По-нагоре писах случай с клошар. Тук, като се замислим щом така му е добре, кои сме ние, че да решаваме съдбата му как да живее. По-друго става вече ако искаме да помогнем на наркоман, който сам не желае да се измъкне от дупката. Но тук вече се касае за сериозно болен човек.

# 13
  • Мнения: 2 761
Какво означава да помагаш ?Това да дадеш някому храна е милостиня,не е помощ.Ще го нахраниш временно,после пак няма да има какво да яде.Не се меся в кармата на другите-така са си избрали,така да си живеят-освен материална,това е и духовна нищета,което е по-лошото.
Ако трябват пари на сития-ще му дам,защото знам,че ще ми ги върне.Ако някой свири на улицата и ми изпълни душата и на него ще дам-щото има обмяна на енергията.
На просяци не ми прави удоволствие да давам,а и знам,че нямат нужда.
"За да получиш-трябва и да дадеш"-бг "езотерична" поговорка.

На наркомана също е забранено да се помага,освен в случаите,когато той се съгласи-т.е. може да му се помогне  да вземе друго решение за живота си,но не и насилствено да се лекува.

# 14
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз съм чувала от езотерици друго, което не мога да проумея - било грешно да се осиновяват деца, защото...не знаеш каква карма и какви тежести носи чуждия живот, не знаеш дали ти си човекът, който трябва да пресича пътя си с това дете и....не знам какво си. Има някаква логика, но и мен ме смущават и объркват тия твърдения.
За клошари и просяци - не мисля, че давайки им храна и пари им правиш безценно добро.

Общи условия

Активация на акаунт