Трябва ли лаборантките, които взимат кръв, да са с ръкавици?

  • 5 190
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 556
Прави ми впечатление, че лаборантките, които взимат кръв, винаги и навсякъде си работят с голи ръце. Вчера взимаха на бебето, стискаха й пръстчето сума ти време, за да излезе необходимото количество, кръв тече....ами тя лаборантката така ако е стискала и предходния пациент  #Crazy И взех, че се притесних от този факт. Яд ме е, че не се сетих да взема някой чифт ръкавици. Притеснителен ли е този факт или така си е масовата практика?

# 1
  • Мнения: 2 732
и аз не съм виждала да си слагат ръкавици

# 2
  • Мнения: 7 640
да, трябва, ама рисковете са основно за тях, повечето са карали хепатитБ Sad Просто не могат да работят с ръкявици- не ги учат така, а има голяма разлика

# 3
  • Мнения: 660
Не се шашкайте толкова, рисковете наистина са главно за тях, а го има и момента, че като се изцапат с кръв, отиват да се измият преди следващия пациент, а ако са с ръкавици може да не се сетят да ги сменят Rolling Eyes

# 4
  • София
  • Мнения: 39 761
Аз ли единствена съм попаднала на лаборанти с ръкавици? Simple Smile
Не, че много скоро взимаха кръв на Дияна, но лаборантката си беше с ръкавици.

# 5
  • Мнения: 411
Задължително е да са с ръкавици!Това си е манипулация и рисковете съвсем не са само за тях,просто в болниците например има практика да зачисляват чифтове ръкавици,които съответните госпожи си отнасят в къщи Rolling Eyesда ги правят незнайно какво newsm78

# 6
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Мисля, че дори е престъпно, ако не са с ръкавици. На Денислав като му вземаха кръв за изследвания бяха с ръкавици и двата пъти. Но аз не бих се поколебала да им направя забележка, ако нямат.

# 7
  • Мнения: 215
ох, естествено, че трябва да са с ръкавици, но и аз не съм забелязала да слагат. #Cussing out


когато на сина ми му слагаха абукат в ръчичката в инфекциозна болница, лекарката не само не носеше ръкавици, ами цялата манипулационна беше в кръв. мен ме изгониха и оставиха само таткото вътре, че да не припадна. не стига, че детето беше много зле, ами аз направо се стресирах от това да не ни "лепнат" и нещо по-сериозно.
когато последния ден подписах документите за изписване от болницата се подписах колко чифта ръкавици са сменили, какво са ни хранили ooooh!...направо съм потресена.(между другото имаше съвсем свободен достъп на мъжа ми до нас в болницата. все пак това е инфекциозна болница и там лежаха деца с какви ли не зарази Shocked а се оказа, че няма проблем всеки да влиза и излиза)

мисля, че и зъболекарите трябва да са с ръкавици.

според мен рискът е и за пациента. първо това, че 30% от лаборантите и мед. сестрите са карали хепатит В не значи, че всичките са се излекували. огромна част от тях са си носители и до сега, а и тези вирусчета издържат повече от половин година на стайна температура..представятели си да са останали по някои от инструментите (не по иглите, които са нови)...

# 8
  • Варна
  • Мнения: 439
В лабораторията до нас не само 4е не слагат ръкавици, но като отидох да ми вземат кръв ми допряха до пръстта една стъклена тръби4ка с гумено марку4е на нея и лаборантката всмукваше през марку4ето , за да се напълни стъкълцето с кръв. Сигурна съм, 4е не хвърлят стъклените тръби4ки, а само ги по4истват и ми се дорева 4ак ама не съм скандалжийка, за което много съжалявам. Детето водя на другия край на града на 4астна лаборатория, където са с ръкавици.

# 9
  • Мнения: 2 309
И на мен досега не ми се е случвало да ми вземат кръв с ръкавици освен в Цибалаб.

Във връзка с болничните сестри - аз като бях в белодробната/хем в интензивното, дето трябва да е по-строго/ само една сестра ползваше ръкавици и то от тези, които слагат в боите за коса / ако се сещате/, с които тя нямаше никаква чувствителност на пръстите и падаше едно бодене....другото, което ме отвращава в сестри и лаборантки е дългия маникюр, с който едвам държат иглата.

# 10
  • Мнения: 2 556
Явно трябва като ходим за такива манипулации да си носим ръкавици. Няма да го мисля повече, надявам се да няма последствия взимането завчера, но занапред - винаги с ръкавици и това е. А и при нас лаборантката беше с много дълъг маникюр - личи си, че никога не ползва ръкавици жената #Crazy

# 11
  • София
  • Мнения: 39 761
Бих казала лоша болнична политика.
На Дияна са й взимали кръв в обикновено ДКЦ, лаборантката с ръкавици (медицински).
Предполагам, че може да се подаде жалба, не, че ще има някаква ответна реакция.

# 12
  • Мнения: 625
   На мен днес ми вземаха кръв,с ръкавици..........незнайно коя употреба?! #Crazy

# 13
  • София
  • Мнения: 11 116
Аз ли единствена съм попаднала на лаборанти с ръкавици? Simple Smile
Не, че много скоро взимаха кръв на Дияна, но лаборантката си беше с ръкавици.

Не си...  Wink

А иначе съм ставала неволен слушател на разговор на лаборантка и мед. сестра в МА. Сестрата питаше лаборантката защо е с 1 ръкавица, лаборантката отговори че това и е последния чифт и ако се скъса едната ще си сложи другата ръкавица ... Останах  Shocked !

# 14
  • София
  • Мнения: 11 116
   На мен днес ми вземаха кръв,с ръкавици..........незнайно коя употреба?! #Crazy

По какво разбра че е н-та употреба ?  newsm78

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Аз работя като лаборантка 15 години.Ако не слагаме ръкавици ни глобяват.Работя в "Св.Екатерина".Раздават ни ръкавици всякакви размери.,така,че и оправдяние нямаме.Simple Smile

# 16
Абсолютно задължително е,но риска е изцяло за тях.Както се знае, всеки човек по всяко време има миниатюрни,незабележими ранички по ръцете,които са потенциална входна врата за различни кръвни заболявания.В повачето случаи не носят ръкавици,защото просто нямат достатъчно в отделението,лабораторията и т.н(зная го от личен опит).Нищо ново за нашата държава.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
По принцип след всяка манипулация се мият ръцете.Ръкавиците наистина са за лична защита.

# 18
  • Мнения: 3 161
Защо пък да са само за лична защита? Ами ако пациентът също има миниатюрни ранички? И на нас скоро ни взимаха кръв без ръкавици и като попитах (ама се усетих след като вече беше взела) - точно това каза, то си е за мен.

# 19
  • София
  • Мнения: 558
Защо пък да са само за лична защита? Ами ако пациентът също има миниатюрни ранички? И на нас скоро ни взимаха кръв без ръкавици и като попитах (ама се усетих след като вече беше взела) - точно това каза, то си е за мен.
Разбира се! Защото кръвта попаднала по ръкавицата също е в досег с теб - тя предпазва само ръката на лаборанта! Няма значение за теб дали кръвта е по кожата на персонала или по ръкавицата му... Така мисля, че трабва да стане ясно... Rolling Eyes

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Естествено, че е задължителна употребата на ръкавици.
Много съм обикаляла по лаборатории- винаги съм попадала на съвестни лаборантки. Виж, в болницата не е чак така, но там е друга работа.

# 21
  • Мнения: 7 640
Защо пък да са само за лична защита? Ами ако пациентът също има миниатюрни ранички? И на нас скоро ни взимаха кръв без ръкавици и като попитах (ама се усетих след като вече беше взела) - точно това каза, то си е за мен.
Разбира се! Защото кръвта попаднала по ръкавицата също е в досег с теб - тя предпазва само ръката на лаборанта! Няма значение за теб дали кръвта е по кожата на персонала или по ръкавицата му... Така мисля, че трабва да стане ясно... Rolling Eyes
е, идеята е да се сменят ръкавиците за всеки, или да се мият ръцете- това пази  пациента.

# 22
  • Мнения: 1 393
Масова практика е Thinking

# 23
  • Мнения: 8 505
В последните няколко години не ми се е случвало да ми правят някаква манипулация без ръкавици.На дъщеря ми също.

# 24
  • Мнения: 5 289
За големия ми ужас наблюдавах как бременна лаборантка взима кръв без ръкавици  #Crazy !

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Хей аз работих бременна през цялото време.Дори седмица след началото на 45 дни преди раждане.И кръв взимах(с ръкавици) разбира се.То да пази господ има една приказка.Правех си тестове за хепатит на всеки 3 месеца.

# 26
  • Мнения: 402
Задължително трябва да са с ръкавици има толкова много болести, друг е въпросът, че не го правят.

# 27
  • Мнения: 5 370
И себе си, и Стани водя само и единствено в ЦИБАЛАБ. Те работят с касата и единственото, което правя, е да си взема направление.
Освен това го правят много фино и безболезнено-Станито като беше на 6 месеца-не разбрахме кога го боцнаха изобщо. Hug

# 28
  • Мнения: 7 640
те децата докъм 1 год. изобщо не плачат като им вземат кръв.
Невероятно, но факт Peace

# 29
  • Мнения: 5 370
те децата докъм 1 год. изобщо не плачат като им вземат кръв.
Невероятно, но факт Peace
А аз бях вземала баба му, за да го държи, понеже се страхувах.
Сори за офф-а.

# 30
  • Мнения: 1 014
Тъкмо си мислех да пусна такава тема...
Възмущавам се от практиката в лабораториите да не се ползват ръкавици. Не мога да разбера лаборантките с това изявление, че си е за тяхна сметка. Те са рисков контингент, бодат всякакви пациенти със всякакви заболявания и ако те самите са се прежалили, то аз не съм прежалила нито себе си, нито детето си. Затова, когато отидохме за профилактичните изследвания на бебо, просто казах "моля, бихте ли си сложили ръкавици" и й подадох предварително купени от мен ръкавици, но лаборантката каза, че те си имат. Сложи нов чифт. Ясно, имат ръкавици, но защо тогава не ги ползват? Свидетел съм на изказване на лаборантка в родилния дом, че от пациент се е заразила с хепатит - мръднал човека и иглата се забила в нейната ръка. Имам приятелка, която е боледувала от хепатит Б, как се е заразила и тя не знае, но според мен е много вероятно да е станало при взимане на кръв за изследване. Затова съм решила да не правя компромиси.
За да не изпадам в душевни терзания, дали е с нови ръкавици или не, съм решила винаги да нося в себе си ръкавици и ако не съм видяла лаборантката да си слага нов чифт, й предлагам моя.

# 31
  • Мнения: 7 640
Имам приятелка, която е боледувала от хепатит Б, как се е заразила и тя не знае, но според мен е много вероятно да е станало при взимане на кръв за изследване. Затова съм решила да не правя компромиси.

не е вероятно, освен, ако са използвали мръсна игла Naughty. Ако са я кръвопрелевали- друг въпрос, а тя мислила ли е, че най-често ХепБ се предава по полов път ?

# 32
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Трябва, разбира се, досега на сина ми кръв от лабораториите винаги са му вземали с ръкавици.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Имам приятелка, която е боледувала от хепатит Б, как се е заразила и тя не знае, но според мен е много вероятно да е станало при взимане на кръв за изследване. Затова съм решила да не правя компромиси.

не е вероятно, освен, ако са използвали мръсна игла Naughty. Ако са я кръвопрелевали- друг въпрос, а тя мислила ли е, че най-често ХепБ се предава по полов път ?




точно така!!!

# 34
  • Мнения: 131
Задължително трябва да са с ръкавици, според мен, обаче досега не съм имала такъв случай.

# 35
  • Мнения: 2 556
Нека някой, който разбира ми каже дали е било опасно взимането на кръв от бебето сега: Като я боцна жената, стиска й пръстчето около 2 минути доста настойчиво, за да излезе необходимото количество кръв (събират я в нещо като малка епруветка, тя поне си е стерила предполагам). Мисля, че не я е докосвала точно, където бебка имаше кръв, а отстрани на пръстчето я стискаше. 

Ужасно ме е яд, че не взех ръкавици, занапред винаги ще си носим!!

# 36
  • Мнения: 5 370
Нека някой, който разбира ми каже дали е било опасно взимането на кръв от бебето сега: Като я боцна жената, стиска й пръстчето около 2 минути доста настойчиво, за да излезе необходимото количество кръв (събират я в нещо като малка епруветка, тя поне си е стерила предполагам). Мисля, че не я е докосвала точно, където бебка имаше кръв, а отстрани на пръстчето я стискаше. 

Ужасно ме е яд, че не взех ръкавици, занапред винаги ще си носим!!
Както го описваш-не е имало допир на КРЪВ С КРЪВ или открита рана с друга. А иначе винаги се стиска встрани. Опасното е при контакт на лигавица с кръв или рана с кръв.

# 37
  • Мнения: 7 640
и аз да кажа- тес, няма нищо страшно, нали не му е плюнчила пръстчето Wink.
Споко Hug

# 38
  • Мнения: 2 759
да, трябва, ама рисковете са основно за тях, повечето са карали хепатитБ Sad Просто не могат да работят с ръкявици- не ги учат така, а има голяма разлика
   Polar-ски, да не се показвам невежа, но хепатит Б не се лекува поне доколкото аз знам.. По тази причина не се "кара"..
   Аз лично винаги си казвам, че съм с хепатит и винаги бъркат в една кутиика с ръкавици за еднократна употреба... Зъболекарите ми също  Twisted Evil

... а тя мислила ли е, че най-често ХепБ се предава по полов път ?
   И да добавя за честото предаване по полов път: миналата година откриха, че съм болна от 6-7 години, но мъжът, с когото съм последните 4 от тях не е болен.. Няма да споменавам, че не сме взимали никакви предпазни мерки.. На мен ми обясниха, че много малко случаи има на доказано заболяване по такъвпът...

Последна редакция: нд, 19 мар 2006, 01:20 от MechoPuh

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Относно хепатит Б:Мечо Пух, ти имаш положителен автстралийски антиген вселдствие на пракаран хепатит Б някога.Това ,че не си го предала по полов път на мъжа си е добре,но доколкото си спомням за да стане заразяване трябва хепатита да е в остра фаза или мъжът ти да има открита раничка някъде.
Изобще,ако ставаше толкова лесно заразяването,досега да сме болни всички.Simple Smile)Навремето имах един лектор по клинична лаборатория,който ни обясни,че самата кожа има защитна функция и за да стане заразяване,трябва да има нарушаване на целостта на кожата.

# 40
  • Мнения: 1 014
Както и да е. Не съм много наясно дали е точно хепатит Б или А, но никой не може да ме убеди ,че е нормално и нерисковано да не се ползват ръкавици. То затова има такива изисквания. Със сигурност малко повече предпазливост никога не е излишна.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Ръкавиците са задължителни.както ви казах нас дори ни глобяват ако не работим с ръкавици:-)

# 42
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Трябва, да! Аз лично обаче не помня като взимаха кръв на Алекс дали слагаха. Thinking

# 43
  • Мнения: 7 640
Мечо, много трудно и рядко след упорито специфично лечение, може да се стигне до сероконверсия- т.е. изликуване на ХепБ. Под карали имах предвид, че са в латентна фаза в момента, а не  в активна, иначе си права. Grinning
Късметлии сте с мъжа ти принципно, за предаването по полов път на каквото и да е лекарите са обикновено уклончиви- много семейства се развалят така  Wink- я басйни, я зъболекари, я други начини се предлагат. В действителност вирусът на ХепБ е много по-вирулентен и устойчив от този на ХИВ.
Ако не бебеправите в момонта, може би е добре да се предпазвате, ама вие си знаете най-добре Hug

# 44
  • Мнения: 2 759
Мечо, много трудно и рядко след упорито специфично лечение, може да се стигне до сероконверсия- т.е. изликуване на ХепБ. Под карали имах предвид, че са в латентна фаза в момента, а не  в активна, иначе си права. Grinning
Късметлии сте с мъжа ти принципно, за предаването по полов път на каквото и да е лекарите са обикновено уклончиви- много семейства се развалят така  Wink- я басйни, я зъболекари, я други начини се предлагат. В действителност вирусът на ХепБ е много по-вирулентен и устойчив от този на ХИВ.
Ако не бебеправите в момонта, може би е добре да се предпазвате, ама вие си знаете най-добре Hug
   Това е което и аз знам и този път съм напълно съгласна с теб   bouquet  Иначе аз съм си в активна, поради което половинката е вече ваксиниран.. Предполагам, че така отговарям и на esprit :
   
Относно хепатит Б:Мечо Пух, ти имаш положителен автстралийски антиген вселдствие на пракаран хепатит Б някога.Това ,че не си го предала по полов път на мъжа си е добре,но доколкото си спомням за да стане заразяване трябва хепатита да е в остра фаза или мъжът ти да има открита раничка някъде.

# 45
Едвали има медицински работник, който да не си мие ръцете след всеки пациент, имам приятелки медицински сестри, които ръцете им са напукани редовно от честото миене на ръце и използването на дезинфиктанти. А за ръкавиците съм чувала от тях, че не им се осигуряват достатъчно и ако им се дават ръкавици наистина освен за боядисване на коса незнам за какво стават, много по - големи са от ръцете им и това затруднява вземането на кръв особено при проблемните вени. Моята приятелка медицинса сестра ми е казвала, че ако им се дават достатъчно ръкавици едва ли ще има някоя нейна колежка да работи без ръкавици, да рискува здравето си и то за тези пари.

# 46
  • Мнения: 3 537
Никога не са ни взимали кръв с ръкавици,само с голи ръце.А би трябвало според мен!

# 47
  • Мнения: 1 114
Днес взеха кръв на бебо и лаборантката нямаше ръкавици. Попитах я дали не използват и тя отговори, че за деца не използвали ?!?
На мен като ми вземаха също не са си слагали. Възмутена съм. Освен това винаги са груби. Утре ще ходя до лекарката на детето и ще попитам  как да подам оплакване. Те напълно го заслужават.

# 48
  • Мнения: 1 059
И аз не съм виждала да си слагат ръкавици ама трябва

# 49
  • Мнения: 177
да разбира се, че трябва да са с ръкавици Hug

Общи условия

Активация на акаунт