Консултации с д-р Делиганева, специалист детска неврология и детски болести

  • 25 612
  • 67
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 544
В тази тема може да задавате Вашите въпроси към д-р Ралица Делиганева от Болница "Здравето"

Д-р Ралица Делиганева завършва медицина със специалност "Детски болести" (2002 г.) и "Детска неврология" (2012 г.).
От 2014 година е завеждащ детско отделение в Болница "Здравето".
Извършва електроенцефалография на деца.
Член е на Български лекарски съюз и Дружество по детска неврология, психиатрия и психология на развитието.
Участва в национални конференции по детска неврология, психиатрия и психология на развитието.



Правила на темата

Тази тема е от типа “Виртуален кабинет”, не е предназначена за създаване на дискусии, а е консултативна тема от вида "Въпрос от потребител – Отговор от специалист".
За да бъде максимално полезна и добре организирана и да бъде улеснен специалистът, който ще отговаря на Вашите въпроси, както и с оглед получаване на по-бърз и точен отговор, молим да спазвате следните правила:

- въпросите следва да бъдат зададени максимално ясно и с възможно най-подробно описание на проблема

- въпросите следва да съответстват на областта на компетентност на д-р Делиганева

- не отговаряйте на въпроси, зададени от други потребители - темата не е дискусионна



Информацията, предоставяна в тази тема, не може да замени посещението при лекар, поставянето на конкретна професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Процесът на разпознаване и диагностициране на заболявания, състояния или симптоми е комплексен и не може да бъде изчерпан посредством неприсъствена комуникация между лекар и пациент. В тази връзка предоставяните мнения и консултации в тази тема отразяват единствено предположения на специалиста, базирани на обема информация, предоставена им от потребителите, и те не следва да се възприемат като поставяне на диагноза и назначаване на лечение.

Отговор на Вашите въпроси може да очаквате в рамките на 3 до 5 работни дни.
Темата не е предназначена за диагностициране и реакция на спешни състояния.
В случай че имате притеснения относно спешно здравословно състояние на детето Ви, моля потърсете съдействие от личния лекар или на телефон 112.

При желание всеки потребител е свободен да се допита и до останалите родители по даден проблем и/или да предизвика дискусия, публикувайки отделна тема в тази група - въпреки че въпросът му би повторил вече зададения тук, това няма да се счита за нарушение на Правилата за ползването на сайта.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 15:40 от Mamma

# 1
  • Мнения: 651
Здравейте, имам момче на 6 м и половина. Роден е с тегло 3360 гр, 50 см, 35 см обиколка на глава. Още на консултацията на 1 м видяхме много бърз растеж - 54 см, 4100 гр, обиколка глава 39 см. На 3 м беше 6400 гр, 63 см, обиколката я нямам записана. На 5 мес 7900 гр. 69 см, обиколка глава 44 см, обиколка гърди 42 см. На 6 мес - 8500 гр, 69,5 см , 47 см обиколка на глава, 45,5 см обиколка на гърди.
Много ме притесниха показателите на 5 и 6 мес - обиколката на главата. Говорих с педиатърката и тя смята,ч е всичко е наред - главата расте пропорционално с гърдите и с двете обиколки сме малко над нормата. Фонтанелата ни била леко хлътнала, главата изглежда добре. Детето й изглежда че расте съразмерно.
Според вас има ли място за притеснение?

# 2
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Здравейте, имам дъщеричка на 3 години и 10 месеца със симптоматична/генетична епилепсия, детето е с кортикална дисплазия окципито-темпорално с непотвърдена на ЕЕГ патогенност затова съм ги записала с наклонена черта, защото към момента не уточнена точната етиология на пристъпите. В момента е на 2 медикамента Конвулекс и Репитенд, преди 10 дни имахме сериозно зачестяване на пристъпите най-вероятно заради променливото време, от около 4-5 дена детето се стабилизира и на ден прави не повече от десетина малки пристъпа. Това което ми направи впечатление е че през последните два три дни, пристъпите се проявяват основно когато пие сокче от сламка.
Възможно ли е според вас пиенето на сок от сламка да провокира проявата на пристъпите?

# 3
  • София
  • Мнения: 727
Здравейте,
имам дъщеря на 3г.3м., която преживя два фебрилни гърча - първият беше усложнен с 2 епизода в рамките на 24 ч когато детето беше на 1г5м, а вторият - прост, съвсем скоро - на 3г. 2м.
И двата бяха в началото на вирусна инфекция, в последствие лекувана с антибиотици.
Въпросът ми е Вие по принцип препоръчвате ли таблетки диазепам в дните с повишаване на температурата и това доколко предпазва от гърч?
Другото, което бих искала да попитам е има ли значение какъв точно е гърча? При нея двата пъти беше много различно - първият път с конвулсии и характерни звуци, вторият път - изпадане в неадекватно състояние, втренчване и липса на говор около 30-40 минути след това. И двата гърча завършиха с повръщане. На какво се дължи разликата в двете състояния и кой от двата варианта е "по-страшния" ако мога така да се изразя?
Предварително Ви благодаря за отделеното време, лек ден Ви пожелавам.

# 4
  • Мнения: 110
Здравейте,
моята дъщеря е на 10 месеца. Роди се преждевременно в 34 г.с., с тегло 2260гр. и 45см.
В момента е 9кг. и ръст 72см, Проблемът които ме безпокой започна когато детето започна да седи стабилно. При всяко обличане на горната дрешка за излизане навън, започна да стиска с ръце якето си и да свива крачета. После се успокояваше. Тогава не обърках достатъчно внимание, но сега от близо месец, проблемът се задълбочи. Както играе започва да стиска играчка и да се клати напред назад. Напряга се и ми е необходимо много усилия да отклоня вниманието й. Прави го и в стола за хранене и в количката, когато сме навън. Даже чужди хора ме питат защо стиска така коланите и се клати. Личният ни лекар, каза че е поведенческо отклонение и предписа Киндинорм.
Детето е обгрижвано, играем заедно, пеем песнички. Занимава ме се по цял ден с нея.
Не е лишена от обич и внимание.
Според вас на какво се дължи това състояние? Защо стиска дрехите си и се клати?
Всички изследвания са в норма. Развива се добре и без други видими проблеми.

# 5
  • Мнения: 438
Здравейте,
Синът ми е на 3,5 г. Винаги е бил по-импулсивен и е от децата, които постоянно падат, невнимателен е, спъва се често. Проходи много рано, тръгна без колебания и падаше постоянно. Нетърпелив е, избухва бързо. Няма проблеми с концентрацията и може да се съсредоточи върху нещо, игра, пъзел и друго. Но тази му припряност ме притеснява, той не ходи нормално, а постоянно подтичва, спъва се в нас, удря ни без да иска, настъпва ни. Опитвам се да не му се карам и да не се вторачвам в паданията и блъсканията му постоянно, но искам да му помогна да стане по-внимателен. Предполагам, че е въпрос на нервна система и неговата е по-лесно възбудима, но се колебая дали трябва да се обърна към специалист или е просто период на израстване. Друга притеснителна черта, е че понякога просто се превъзбужда от радост, от емоции, и побеснява тотално. Също, ако можете да дадете съвет, какви да са ми реакциите при неговите постоянни падания, спъвания и тн.

# 6
  • Мнения: 38
Здравейте, имам момче на 6 м и половина. Роден е с тегло 3360 гр, 50 см, 35 см обиколка на глава. Още на консултацията на 1 м видяхме много бърз растеж - 54 см, 4100 гр, обиколка глава 39 см. На 3 м беше 6400 гр, 63 см, обиколката я нямам записана. На 5 мес 7900 гр. 69 см, обиколка глава 44 см, обиколка гърди 42 см. На 6 мес - 8500 гр, 69,5 см , 47 см обиколка на глава, 45,5 см обиколка на гърди.
Много ме притесниха показателите на 5 и 6 мес - обиколката на главата. Говорих с педиатърката и тя смята,ч е всичко е наред - главата расте пропорционално с гърдите и с двете обиколки сме малко над нормата. Фонтанелата ни била леко хлътнала, главата изглежда добре. Детето й изглежда че расте съразмерно.
Според вас има ли място за притеснение?
При вашето дете има пропорционален темп на нарастване на обиколката на главата, гърдите, който спрямо указателите на тегло и ръст е нормално. Ако все пак имате притеснения, се консултирайте със специалист.

# 7
  • Мнения: 38
Здравейте, имам дъщеричка на 3 години и 10 месеца със симптоматична/генетична епилепсия, детето е с кортикална дисплазия окципито-темпорално с непотвърдена на ЕЕГ патогенност затова съм ги записала с наклонена черта, защото към момента не уточнена точната етиология на пристъпите. В момента е на 2 медикамента Конвулекс и Репитенд, преди 10 дни имахме сериозно зачестяване на пристъпите най-вероятно заради променливото време, от около 4-5 дена детето се стабилизира и на ден прави не повече от десетина малки пристъпа. Това което ми направи впечатление е че през последните два три дни, пристъпите се проявяват основно когато пие сокче от сламка.
Възможно ли е според вас пиенето на сок от сламка да провокира проявата на пристъпите?
Възможно е при по-дълбоко поемане на въздух при пиенето със сламка да се провокират абсанси (малки пристъпи).

# 8
  • Мнения: 38
Здравейте,
имам дъщеря на 3г.3м., която преживя два фебрилни гърча - първият беше усложнен с 2 епизода в рамките на 24 ч когато детето беше на 1г5м, а вторият - прост, съвсем скоро - на 3г. 2м.
И двата бяха в началото на вирусна инфекция, в последствие лекувана с антибиотици.
Въпросът ми е Вие по принцип препоръчвате ли таблетки диазепам в дните с повишаване на температурата и това доколко предпазва от гърч?
Другото, което бих искала да попитам е има ли значение какъв точно е гърча? При нея двата пъти беше много различно - първият път с конвулсии и характерни звуци, вторият път - изпадане в неадекватно състояние, втренчване и липса на говор около 30-40 минути след това. И двата гърча завършиха с повръщане. На какво се дължи разликата в двете състояния и кой от двата варианта е "по-страшния" ако мога така да се изразя?
Предварително Ви благодаря за отделеното време, лек ден Ви пожелавам.

При наличие на усложнен фебрилен гърч е препоръчително консултация с детски невролог и преценка за по-разширени изследвания (ЕЕГ), след което да се прецени по-нататъшното поведение и профилактика на тези състояния.

# 9
  • Мнения: 38
Здравейте,
моята дъщеря е на 10 месеца. Роди се преждевременно в 34 г.с., с тегло 2260гр. и 45см.
В момента е 9кг. и ръст 72см, Проблемът които ме безпокой започна когато детето започна да седи стабилно. При всяко обличане на горната дрешка за излизане навън, започна да стиска с ръце якето си и да свива крачета. После се успокояваше. Тогава не обърках достатъчно внимание, но сега от близо месец, проблемът се задълбочи. Както играе започва да стиска играчка и да се клати напред назад. Напряга се и ми е необходимо много усилия да отклоня вниманието й. Прави го и в стола за хранене и в количката, когато сме навън. Даже чужди хора ме питат защо стиска така коланите и се клати. Личният ни лекар, каза че е поведенческо отклонение и предписа Киндинорм.
Детето е обгрижвано, играем заедно, пеем песнички. Занимава ме се по цял ден с нея.
Не е лишена от обич и внимание.
Според вас на какво се дължи това състояние? Защо стиска дрехите си и се клати?
Всички изследвания са в норма. Развива се добре и без други видими проблеми.
Препоръчвам да направите видеозапис на тези епизоди, за да може най-добре да се прецени вида на проблема. Уместна е консултация с детски невролог.

# 10
  • Мнения: 38
Здравейте,
Синът ми е на 3,5 г. Винаги е бил по-импулсивен и е от децата, които постоянно падат, невнимателен е, спъва се често. Проходи много рано, тръгна без колебания и падаше постоянно. Нетърпелив е, избухва бързо. Няма проблеми с концентрацията и може да се съсредоточи върху нещо, игра, пъзел и друго. Но тази му припряност ме притеснява, той не ходи нормално, а постоянно подтичва, спъва се в нас, удря ни без да иска, настъпва ни. Опитвам се да не му се карам и да не се вторачвам в паданията и блъсканията му постоянно, но искам да му помогна да стане по-внимателен. Предполагам, че е въпрос на нервна система и неговата е по-лесно възбудима, но се колебая дали трябва да се обърна към специалист или е просто период на израстване. Друга притеснителна черта, е че понякога просто се превъзбужда от радост, от емоции, и побеснява тотално. Също, ако можете да дадете съвет, какви да са ми реакциите при неговите постоянни падания, спъвания и тн.
Препоръчителна е консултация с детски невролог и психолог, за да се прецени най-точно проблема на детето.

# 11
  • Мнения: 438
Здравейте,
Синът ми е на 3,5 г. Винаги е бил по-импулсивен и е от децата, които постоянно падат, невнимателен е, спъва се често. Проходи много рано, тръгна без колебания и падаше постоянно. Нетърпелив е, избухва бързо. Няма проблеми с концентрацията и може да се съсредоточи върху нещо, игра, пъзел и друго. Но тази му припряност ме притеснява, той не ходи нормално, а постоянно подтичва, спъва се в нас, удря ни без да иска, настъпва ни. Опитвам се да не му се карам и да не се вторачвам в паданията и блъсканията му постоянно, но искам да му помогна да стане по-внимателен. Предполагам, че е въпрос на нервна система и неговата е по-лесно възбудима, но се колебая дали трябва да се обърна към специалист или е просто период на израстване. Друга притеснителна черта, е че понякога просто се превъзбужда от радост, от емоции, и побеснява тотално. Също, ако можете да дадете съвет, какви да са ми реакциите при неговите постоянни падания, спъвания и тн.
Препоръчителна е консултация с детски невролог и психолог, за да се прецени най-точно проблема на детето.

Здравейте д-р Делиганева,
Как да разбирам отговора ви? Като "да, притеснителни са нещата, които споделяте, нужна е спешна консултация" или "не мога да отговоря компетентно, защото информацията е малко или е нужно да ви видя". Все пак ние майките губим време да пишем тук не за да видим просто изречението посетете специалист, а за да можем да получим някакви насоки относно проблемите. Иначе ако е само рекламна темата ви и насочва към вашия център е малко евтин ПР. Какъв е смисълът да споделяме тук проблеми, ако само ще ме насочвате към преглед. Това отблъсква хората, ако нямате възможно да напишете поне 5 изречения като обща насока, то защо правите тази тема.

# 12
  • София
  • Мнения: 727
Здравейте,
имам дъщеря на 3г.3м., която преживя два фебрилни гърча - първият беше усложнен с 2 епизода в рамките на 24 ч когато детето беше на 1г5м, а вторият - прост, съвсем скоро - на 3г. 2м.
И двата бяха в началото на вирусна инфекция, в последствие лекувана с антибиотици.
Въпросът ми е Вие по принцип препоръчвате ли таблетки диазепам в дните с повишаване на температурата и това доколко предпазва от гърч?
Другото, което бих искала да попитам е има ли значение какъв точно е гърча? При нея двата пъти беше много различно - първият път с конвулсии и характерни звуци, вторият път - изпадане в неадекватно състояние, втренчване и липса на говор около 30-40 минути след това. И двата гърча завършиха с повръщане. На какво се дължи разликата в двете състояния и кой от двата варианта е "по-страшния" ако мога така да се изразя?
Предварително Ви благодаря за отделеното време, лек ден Ви пожелавам.

Здравейте отново,
на детето са правени ЕЕГ приблизително 1 м след всеки от гърчовете - без отклонения.
Моля, бихте ли отговорили на въпросите ми?
Благодаря Вил

# 13
  • Мнения: 814
Здравейте,синът ни е на две годинки и казва само мама,тати,кола,каки,не и деди,иначе разбира всичко много е умен и паметлив,контактно дете е.Ходихме на психолог и логопед и ни казват,че детето е добре и няма място за притеснение,просто е от децата които по-късно проговарят.Според Вас това нормално ли е и към какъв специалист да се обърнем.

# 14
  • Мнения: 97
Здравейте,

От около 2 седмици дъщеря ни ( 1година и 1месец), внезпно се хваща с две ръчички за главата (на слепоочията) или ги слага върху очите си, след което се разплаква. Това трае десетина секунди, след което продължава с игрите, все едно нищо не е станало.  Последните дни това се повтаря може би 10-15 пъти на ден.Случва се по всяко време на деня, сънят и е спокоен, не се буди по-често от преди нощем. Няма повръщане или сънливост. Много е нервна през деня, но това мога да го отдам и на зъбите, които растат в момента. Освен невролог, дали трябва да я заведем при специалист уши-нос-гърло? Какво може да причинява този дискомфорт в детето?
Ходихме на невролог и в други ден ще пътуваме до Плевен за ЕЕГ. Консултацията със специалист е неизбежна, но дотогава пиша тук, защото всеки ден в чакане е твърде дълъг.

# 15
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Делиганева,
Как да разбирам отговора ви? Като "да, притеснителни са нещата, които споделяте, нужна е спешна консултация" или "не мога да отговоря компетентно, защото информацията е малко или е нужно да ви видя". Все пак ние майките губим време да пишем тук не за да видим просто изречението посетете специалист, а за да можем да получим някакви насоки относно проблемите. Иначе ако е само рекламна темата ви и насочва към вашия център е малко евтин ПР. Какъв е смисълът да споделяме тук проблеми, ако само ще ме насочвате към преглед. Това отблъсква хората, ако нямате възможно да напишете поне 5 изречения като обща насока, то защо правите тази тема.
Здравейте, Госпожо
Възможно е тази импулсивност да е причина за по-припряно вървене, невнимаване и често спъване,това се случва при деца по-темпераментни с по-бурни емоции (положителни и отрицателни). В никакъв случай вашата реакция не трябва да бъде негативна спокойно трябва да обясните на детето да е по-внимателно когато върви.

# 16
  • Мнения: 38
Здравейте,
имам дъщеря на 3г.3м., която преживя два фебрилни гърча - първият беше усложнен с 2 епизода в рамките на 24 ч когато детето беше на 1г5м, а вторият - прост, съвсем скоро - на 3г. 2м.
И двата бяха в началото на вирусна инфекция, в последствие лекувана с антибиотици.
Въпросът ми е Вие по принцип препоръчвате ли таблетки диазепам в дните с повишаване на температурата и това доколко предпазва от гърч?
Другото, което бих искала да попитам е има ли значение какъв точно е гърча? При нея двата пъти беше много различно - първият път с конвулсии и характерни звуци, вторият път - изпадане в неадекватно състояние, втренчване и липса на говор около 30-40 минути след това. И двата гърча завършиха с повръщане. На какво се дължи разликата в двете състояния и кой от двата варианта е "по-страшния" ако мога така да се изразя?
Предварително Ви благодаря за отделеното време, лек ден Ви пожелавам.
Здравейте отново,
на детето са правени ЕЕГ приблизително 1 м след всеки от гърчовете - без отклонения.
Моля, бихте ли отговорили на въпросите ми?
Благодаря Вил
Здравейте, Госпожо
Правилно е приемането на диазепам по време на инфекция с температура, когато детето има усложнен фебрилен гърч преди това. Смисълът на този прием е предпазване на мозъка от свръх възбудимост, която се получава от рязкото повишаване на температурата. Възможна е различна клинична изява на клиничните гърчове като и в двата случая състоянието е достатъчно сериозно, важно е в такъв момент да запазите спокойствие и самообладание, да се постави диазепам ректално 0,3мг на килограм и да се повика по спешност лекар за преглед.

# 17
  • Мнения: 38
Здравейте,синът ни е на две годинки и казва само мама,тати,кола,каки,не и деди,иначе разбира всичко много е умен и паметлив,контактно дете е.Ходихме на психолог и логопед и ни казват,че детето е добре и няма място за притеснение,просто е от децата които по-късно проговарят.Според Вас това нормално ли е и към какъв специалист да се обърнем.
Здравейте, Госпожо
Това което сте направили - посещението на специалистите психолог и логопед е уместно, отхвърлени са съмненията за проблем - затова не трябва да се тревожите. Както и те са Ви казали има индивидуални особености в развитието на речта като експресивна реч  (изразяване и говорене) и при някои деца се развива малко по-късно и се проточва във времето.
Повод за притеснения за синът Ви има едва след третата - четвъртата година.

# 18
  • Мнения: 38
Здравейте,
От около 2 седмици дъщеря ни ( 1година и 1месец), внезпно се хваща с две ръчички за главата (на слепоочията) или ги слага върху очите си, след което се разплаква. Това трае десетина секунди, след което продължава с игрите, все едно нищо не е станало.  Последните дни това се повтаря може би 10-15 пъти на ден.Случва се по всяко време на деня, сънят и е спокоен, не се буди по-често от преди нощем. Няма повръщане или сънливост. Много е нервна през деня, но това мога да го отдам и на зъбите, които растат в момента. Освен невролог, дали трябва да я заведем при специалист уши-нос-гърло? Какво може да причинява този дискомфорт в детето?
Ходихме на невролог и в други ден ще пътуваме до Плевен за ЕЕГ. Консултацията със специалист е неизбежна, но дотогава пиша тук, защото всеки ден в чакане е твърде дълъг.
Здравейте, Госпожо
Хубаво е да запишете това, което прави детето на видеоклип (на телефона) и когато отидете на специалист да можете да покажете, какво точно прави детето и той да може да се ориентира.
Причините може да са няколко, зависи дали преди това детето е боледувало - хреми, възпаление на ушите, главоболие или други оплаквания и след това е започнало хващането с две ръчички за главата и плача.
Кoгато посетите специалиста и направите ЕЕГ и ако той Ви насочи, посете и УНГ.

# 19
  • Мнения: 26
Здравейте,

Имам притеснения за синът ми, на 5г. Стана много нервен напоследък. Под нервен имам предвид не нормалните детски изблици, а направо като се ядоса и започва да стиска зъби, да изпада в истерия, дори събира много слюнка в устата. Започва да се ядосва ей така от нищото, ако не може да направи нещо или ако не му се даде нещо на момента.  Това го забелязвам откакто е ваканция близо 3 седмици. Когато играем на нещо, дори и да е щастлив, постоянно си гризе ноктите. Не знам каква е причината за състоянието му, защото е много добре гледано дете. Не му липсват нито внимание, нито ласки и любов. Не живее в изнервяща обстановка вкъщи, ако му се скарам за нещо, винаги обяснявам защо. Като му мине, винаги го питам - защо се е ядосал? Той ми отговаря, че не знае и нещо го кара отвътре. Опитвам се да разбера какво го мъчи, но той все отговаря с "не знам." Много се притеснявам, защото виждам, че детето ми има проблем, но не знам какъв. Само да добавя, че е роден в 8-ми месец, но наистина не съм имала досега проблеми с него.

Моля Ви за мнение! На какво може да се дължи това държание? Ще отмине ли, или трябва да посетим специалист?

Благодаря предварително!

# 20
  • Мнения: 265
Здравейте! Пише ви една изключително разтревожена майка и в същото време крайно разочарована. Полежахме 10 дни с бебето ми,което е на 3месеца и половина в болница за Провеждане на изследвания. Не оспорвам компетентността на докторите там,но недоумявам раздразнителността им относно моите въпроси. Отговори-не получих или не че да разбера за какво става въпрос.По-скоро се обясняваше на студентите с медицинска терминология,която естествено няма как да разбера. Ще Ви бъда безкрайно благодарна,ако ми обясните на простичък език какво значи и какво би било отражението върху състоянието на бебо резултатите от епикризата.
ЕЕГ- нормална основна активност за сън с набелязани сънни вретена.Еднократно в лява хемосфера се регистрира остра вълна синхронно.
ТФЕ-нормална ИФ,трети и четвърти вентрикул.Леко разширени контури на лв с исхемични очертания. ХИЕ-1-2 степен. Наличие на киста в хориоидния плексус вляво.
Пожелах доброволно да вляза за изследване по повод постоянния плач на бебчо. Питах дали наличието на киста би могла да му причинява болка ,при което ми се изсмяха. Моля за вашето мнение и предварително благодаря
П.П. Всички останали изследвания-кръв,урина,посевки и вродени инфекции бе в норма.

# 21
  • Мнения: 38
Здравейте,

Имам притеснения за синът ми, на 5г. Стана много нервен напоследък. Под нервен имам предвид не нормалните детски изблици, а направо като се ядоса и започва да стиска зъби, да изпада в истерия, дори събира много слюнка в устата. Започва да се ядосва ей така от нищото, ако не може да направи нещо или ако не му се даде нещо на момента.  Това го забелязвам откакто е ваканция близо 3 седмици. Когато играем на нещо, дори и да е щастлив, постоянно си гризе ноктите. Не знам каква е причината за състоянието му, защото е много добре гледано дете. Не му липсват нито внимание, нито ласки и любов. Не живее в изнервяща обстановка вкъщи, ако му се скарам за нещо, винаги обяснявам защо. Като му мине, винаги го питам - защо се е ядосал? Той ми отговаря, че не знае и нещо го кара отвътре. Опитвам се да разбера какво го мъчи, но той все отговаря с "не знам." Много се притеснявам, защото виждам, че детето ми има проблем, но не знам какъв. Само да добавя, че е роден в 8-ми месец, но наистина не съм имала досега проблеми с него.

Моля Ви за мнение! На какво може да се дължи това държание? Ще отмине ли, или трябва да посетим специалист?

Благодаря предварително!

Вероятно това е временно състояние на преходна импулсивност,която е свързана с промяна на дневния режим на детето. Ако продължи повече от месец-месец и половина, е желателно да се потърси детски психолог. Продължавайте да се отнасяте към детето си спокойно с много внимание и разбиране!

# 22
  • Мнения: 38
Здравейте! Пише ви една изключително разтревожена майка и в същото време крайно разочарована. Полежахме 10 дни с бебето ми,което е на 3месеца и половина в болница за Провеждане на изследвания. Не оспорвам компетентността на докторите там,но недоумявам раздразнителността им относно моите въпроси. Отговори-не получих или не че да разбера за какво става въпрос.По-скоро се обясняваше на студентите с медицинска терминология,която естествено няма как да разбера. Ще Ви бъда безкрайно благодарна,ако ми обясните на простичък език какво значи и какво би било отражението върху състоянието на бебо резултатите от епикризата.
ЕЕГ- нормална основна активност за сън с набелязани сънни вретена.Еднократно в лява хемосфера се регистрира остра вълна синхронно.
ТФЕ-нормална ИФ,трети и четвърти вентрикул.Леко разширени контури на лв с исхемични очертания. ХИЕ-1-2 степен. Наличие на киста в хориоидния плексус вляво.
Пожелах доброволно да вляза за изследване по повод постоянния плач на бебчо. Питах дали наличието на киста би могла да му причинява болка ,при което ми се изсмяха. Моля за вашето мнение и предварително благодаря
П.П. Всички останали изследвания-кръв,урина,посевки и вродени инфекции бе в норма.
Описаните промени в мозъка на детето съответстват на недостиг на кислород към мозъка по време на раждането. Резултатът е зона на исхемия ( недостатъчен приток на кръв и кислород ) на мозъчната тъкан , около страничните вентрикули , поява на кисти . Необходимо е проследяване чрез ( ТФЕГ ) след навършване на 6 месеца на детето.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 063
Здравейте,

синът ми е на почти 11 години. Преди 10 дни получи комоцио. От Пирогов ни казаха, че лечението се провежда в болнична среда, но едва ли могат да ни осигурят спокойствието, от което детето се нуждае и се прибрахме вкъщи. 10 дни се опитваме да спазваме постелния режим, като след 5-6 ден вече трудно се одържа положението. Педиатъра каза, че в началото на септември ще ни насочи към контролен прегледи изследвания. Забраниха ни морето, без тв, таблет, телефон, буйни момчешки игри и т.н.

Обръщам се към Вас с няколко въпроса:
1. Ориентирахме се към почивка на планина. В хотела естествено има басейн-закрит. Може ли детето да плува или не е препоръчително? Трябва ли да се спазва ограничение?

2. Кога може да въведем гледане на тв, четене на книги и други занимания от такова естество?

3. Кога може да започне да излиза, поне в по-ранните и по-късните часове, като разбира се има наблюдение и надзор?

4. Трябва ли контролния преглед да се извърши по-рано, не крие ли някакъв риск "информационното ни затъмнение" толкова дълго време?

Благодаря предварително за вниманието!



# 24
  • Мнения: 38
Здравейте,

синът ми е на почти 11 години. Преди 10 дни получи комоцио. От Пирогов ни казаха, че лечението се провежда в болнична среда, но едва ли могат да ни осигурят спокойствието, от което детето се нуждае и се прибрахме вкъщи. 10 дни се опитваме да спазваме постелния режим, като след 5-6 ден вече трудно се одържа положението. Педиатъра каза, че в началото на септември ще ни насочи към контролен прегледи изследвания. Забраниха ни морето, без тв, таблет, телефон, буйни момчешки игри и т.н.

Обръщам се към Вас с няколко въпроса:
1. Ориентирахме се към почивка на планина. В хотела естествено има басейн-закрит. Може ли детето да плува или не е препоръчително? Трябва ли да се спазва ограничение?

2. Кога може да въведем гледане на тв, четене на книги и други занимания от такова естество?

3. Кога може да започне да излиза, поне в по-ранните и по-късните часове, като разбира се има наблюдение и надзор?

4. Трябва ли контролния преглед да се извърши по-рано, не крие ли някакъв риск "информационното ни затъмнение" толкова дълго време?

Благодаря предварително за вниманието!



Здравейте,
Желателно е да се ограничи ползването на басейна.
Телевизия и подобни занимания,може да се въвеждат 3 седмици след инцидента.
Разходки може да има разбира се и сега,но в по-ранните и по-късните часове на деня.
Не е необходим контролен преглед,ако няма оплаквания ( силно главоболие,повръщане,двойно виждане,световъртеж )

# 25
  • София
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Делиганева,
Синът ми е на 8 години. Преди около два месеца, при леко заболяване каза, че му се вие свят. Болестта бързо премина, но той продължава до ден днешен да казва, че му се вие свят постоянно, през целият ден, не много силно. Преди повече от месец го заведох на детски невролог, който го прегледа и каза, че няма нищо притеснително, може да е от разтежа, седенето на компютър, от това, че той е малко по-емоционален, евентуално от ниско кръвно поради горещините. Направи му и ЕЕГ, което според нея не показва отклонения. Предписа му витамини, фрешове, имуностимулатори. Обаче той продължава да се оплаква от същото при запазено общо състояние. Храни се нормално, играе. Затова искам да ви питам да направя ли още консултации, или да смятам, че всичко е наред и с времето ще премине. Дали това, че вече два месеца, въпреки неговите оплаквания няма никакви други проблеми би трябвало да ме успокои.

# 26
  • Мнения: 741
Здравейте д-р Делиганева,
Синът ми е на 1г.4мес.,правихме му кръвни изследванията,стойностите на някои показатели ме притесниха.
Ето ги и тях,отбелязвам в червено отклоненията,за да ви улесня :
WBC  11.60  4/11
LYM   7.39    1/4
MID   0.98    0.2/1.1  
GRA   3.22    2/7.7
LY      63.8    20/45
MI      8.5      1/10
GR      27.8   45/70

RBC   4.07     3.9/6.5
HGB  128       120/175
HCT   28.08   36/54
MCV   69         82/98
MCH   31.4     27/33
MCHC   454    320/360
RDWC  13.9    

PLT   337      140/400
PCT   0.31      0.01/0.04
MPV 9.2           7/11
PDWC  34.2     30/56
Иначе си е едричък 85см. и тежи 14кг..Обича да си поспива по 12ч. вечер с едно будене за мляко и 2-3ч.следобяд. Въпреки това е енергичен,дори тези дни проходи.
Моля за вашето мнение,имам ли повод да се тревожа? Благадаря предварително за отделеното време.

Последна редакция: сб, 22 авг 2015, 00:22 от Pancake_86

# 27
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Делиганева,
Синът ми е на 8 години. Преди около два месеца, при леко заболяване каза, че му се вие свят. Болестта бързо премина, но той продължава до ден днешен да казва, че му се вие свят постоянно, през целият ден, не много силно. Преди повече от месец го заведох на детски невролог, който го прегледа и каза, че няма нищо притеснително, може да е от разтежа, седенето на компютър, от това, че той е малко по-емоционален, евентуално от ниско кръвно поради горещините. Направи му и ЕЕГ, което според нея не показва отклонения. Предписа му витамини, фрешове, имуностимулатори. Обаче той продължава да се оплаква от същото при запазено общо състояние. Храни се нормално, играе. Затова искам да ви питам да направя ли още консултации, или да смятам, че всичко е наред и с времето ще премине. Дали това, че вече два месеца, въпреки неговите оплаквания няма никакви други проблеми би трябвало да ме успокои.

Здравейте,по-добре е да се направи консултация с отоневролог,прави се специално изследване,за да може да се прецени типа на световъртежа - от централен или периферен тип.След това да се потърси мнението на детски невролог.Може да се наложи и образно изследване на мозъка (скенер или ядрено-магнитен резонанс ) .

# 28
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Делиганева,
Синът ми е на 1г.4мес.,правихме му кръвни изследванията,стойностите на някои показатели ме притесниха.
Ето ги и тях,отбелязвам в червено отклоненията,за да ви улесня :
WBC  11.60  4/11
LYM   7.39    1/4
MID   0.98    0.2/1.1  
GRA   3.22    2/7.7
LY      63.8    20/45
MI      8.5      1/10
GR      27.8   45/70

RBC   4.07     3.9/6.5
HGB  128       120/175
HCT   28.08   36/54
MCV   69         82/98
MCH   31.4     27/33
MCHC   454    320/360
RDWC  13.9    

PLT   337      140/400
PCT   0.31      0.01/0.04
MPV 9.2           7/11
PDWC  34.2     30/56
Иначе си е едричък 85см. и тежи 14кг..Обича да си поспива по 12ч. вечер с едно будене за мляко и 2-3ч.следобяд. Въпреки това е енергичен,дори тези дни проходи.
Моля за вашето мнение,имам ли повод да се тревожа? Благадаря предварително за отделеното време.

Здравейте,изследванията на детето Ви не показват отклонения.Няма повод за притеснение.Вероятно правите сравнение с референтните стойности,които са съобразени с възрастни пациенти.При децата,особено до 4г. възраст тези показатели са малко по-различни от тези на възрастните.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 908
Здравейте!

Имам дъщеря на 5 г.със ДЦП-дипареза,недоносена,родена в седми месец,близнак,това което ме притеснява е,че във всички профилактични изсл.,които сме пускали до момента винаги Лимфоците % са в диапазон 60-70,а също така и АСАТ все е около 40.Според личната ни лекарка няма проблем,щом всички останали показатели от кръвната картина са добри и детето видимо е много жизнено и енергично,храни се много добре,рядко боледува и то нещо леко и преминава бързо.Според Вас има ли повод за притеснение за тези стойности,необходимо ли е да направим консултация/преглед,ако да бихте ли ме насочили,къде да я заведа?Възможно ли е тези стойности,коуто подържа на Лимфоцитите% и АСАТ да имат връзка със ДЦП,което има или няма отношение едното с другото?

Благодаря предварително!

# 30
  • Мнения: 38
Здравейте!

Имам дъщеря на 5 г.със ДЦП-дипареза,недоносена,родена в седми месец,близнак,това което ме притеснява е,че във всички профилактични изсл.,които сме пускали до момента винаги Лимфоците % са в диапазон 60-70,а също така и АСАТ все е около 40.Според личната ни лекарка няма проблем,щом всички останали показатели от кръвната картина са добри и детето видимо е много жизнено и енергично,храни се много добре,рядко боледува и то нещо леко и преминава бързо.Според Вас има ли повод за притеснение за тези стойности,необходимо ли е да направим консултация/преглед,ако да бихте ли ме насочили,къде да я заведа?Възможно ли е тези стойности,коуто подържа на Лимфоцитите% и АСАТ да имат връзка със ДЦП,което има или няма отношение едното с другото?

Няма повод за притеснение при тези стойности.По принцип референтните граници на Лимфоцитите са такива ( до 70% ) до около 5 годишна възраст.Освен това тук става дума за автоматично апаратно броене,а не за микроскопско изследване.АСАТ е чернодробен ензим,а цитираната от Вас стойност също не буди притеснение.Няма никаква пряка връзка между посочените от Вас лабораторни показатели и неврологичното заболяване на Вашето дете.
Благодаря предварително!

# 31
  • Варна
  • Мнения: 28
здравейте д-р Делиганева,

когато дъщеря ми беще на 2 мес забелязах разлика в дебелината на крачетата - зоната на прасеца.
Водихме я на 2 детски ортопеди във Варна, които казаха че няма никакъв проблем и това ще се оправи с времето т.е когато започне да ходи. Сега тя е на 1г и 3м и разликата в дебелината на прасеца е 1 см, тя вече ходи но не е много стабилна, не забелязвам да замята крачето или да изпитва болка при ходене, няма плоскостъпие. Искам само да споделя, че около 2 седмици преди да забележа разликата малката имаше запек и и правех упражнения тип каране на колело. Възможно ли е да съм засегнала някой нерв и от това да се  е получила разликата? Какво ще ме посъветвате веднага да я заведа на детски невролог или да изчакам да проходи по-активно и тогава, ако не се оправи?

# 32
  • Мнения: 38
здравейте д-р Делиганева,

когато дъщеря ми беще на 2 мес забелязах разлика в дебелината на крачетата - зоната на прасеца.
Водихме я на 2 детски ортопеди във Варна, които казаха че няма никакъв проблем и това ще се оправи с времето т.е когато започне да ходи. Сега тя е на 1г и 3м и разликата в дебелината на прасеца е 1 см, тя вече ходи но не е много стабилна, не забелязвам да замята крачето или да изпитва болка при ходене, няма плоскостъпие. Искам само да споделя, че около 2 седмици преди да забележа разликата малката имаше запек и и правех упражнения тип каране на колело. Възможно ли е да съм засегнала някой нерв и от това да се  е получила разликата? Какво ще ме посъветвате веднага да я заведа на детски невролог или да изчакам да проходи по-активно и тогава, ако не се оправи?

Здравейте,уместно е в планов порядък да се направи консултация с детски кардиолог в предвид доплерово изследване на периферните кръвоносни съдове.

# 33
  • Мнения: 55
Здравейте,
Имам дъщеричка на 4 месеца и половина. Родена е нормално, напълно доносено бебе с тегло 3.150 и ръст 51 см. На втория ден в родилното неонатоложката откри, че бебчето ми е със спукана ключица(дясната). В епикризата дори пише "счупена ключица". Малката никога не е имала някакво затруднение в движението на ръчичката, единственото нещо, което показваше за проблем беше малко топче на самата ключица, което  изчезна може би около третия месец. С него обаче не изчезнаха проблемите. Малката беше на по-малко от месец, когато забелязах, че си държи главичката някак странно. Споделих с педиатърката, но не ме взе на сериозно. На два месеца направихме консултация с ортопед, който също не обърна внимание на проблема. Колкото по-стабилно започваше да си държи главичката бебето, толкова по-забележим ставаше проблма. Главичката я държи наведена към лявото рамо, а отклонена(гледа) на дясно. Водихме я на физиотерапевт, който отхвърли тортиколис, но назначи рехабилитация по метода войта. Рехабилитацията започна няколко сесмици след посещението на физиотерапевта и за тези няколко сесмици само с насоките, които получихме успяхме да изправим почти напълно главичката. Все още предпочита позицията, в която я държеше до скоро, но вече успява да я държи по правилния начин. По време на войтата малката плаче толкова неутешимо, че чак се задавя, не може да диша и полилавява. Отказах да продължаваме с този метод. Сега правим само бобат. Въпросът ми е дсли съм постъпила правилно?
Другото, което ме притеснява е, че освен позицията на главата има и лека лицева асиметрия. Лявата бузка е по-малка, лявото око е по-притворено ( правихме консултация с двама очни лекари, които заключиха, че има слаба дисфункция на горен ляв клепач), от скоро забелязвам и лека асиметрия в устичката, когато се смее или гука (от ляво не я отваря толкова широко като в дясно). Не знам дали всичко това има нещо общо с травмата на ключицата, но вероятно има общо с факта, че се е родила с лявата ръчичка подпряна на лявата бузка, т.е. излязла е едновременно с главичката и ръчичката. Въпросът ми е какво мога да правя, за да оеднаквя двете половини на лицето(знам, че няма човек с еднакви такива, но при бебка е доста значителна разликата) и всъщност има ли начин това да се коригира. Също така това само козметичен дефект ли би трябвало да бъде или е възможно да даде отражение и върху по-нататъчното развитие на детето?
Извинявам се за дългия пост, но ми се искаше да бъда максимално подробна и точна в обясненията си.

С уважение,
Анелия

# 34
  • Мнения: 38
Здравейте,Анелия ! Благодаря за изчерпателната инфрмация,която давате за Вашето детенце,от която мога по-пълно да се ориентирам за проблемите на детето.Най-вероятно раждането е протекло по-травматично,особено ако детето се е родило по-едро или е имало пелвео-фетална диспропорция (тесен таз)и описаните проблеми с ключицата (фрактура? ),изкривяването на главата (травматичен torti collis ),лицевата асиметрия и нееднакво широките очни цепки (периферно засягане на лицевия нерв? ) са в резултат на това.Правилно сте постъпили като сте провели рехабилитация.За установяване на засегнатия лицев нерв трябва да се направи обстоен преглед от детски невролог , евентуално да се осъщести ЕМГ - изследване,което да проследи функцията на нерва и мускулите,които той контролира.Има възможност за консервативно лечение и физиотерапия (йонофореза с Нивалин ) , които се назначават след прегледа и изследването при консултация с физиотерапевт.

# 35
  • Мнения: 4
Здравейте пиша ви понеже съм много притеснена. Бебо се роди на 12.10 доносено бебе 3500 и 51 см. Роди се със секцио защото имаше увита пъпна връв. Още в болницата докато спеше забелязах, че потреперва с ръчички докато спи казах на докторите но те не обърнаха внимание. От скоро забелязах, че заедно с ръчичките му потреперва и брадичката. Видях, че и докато го люлея в кошарата да заспи, като се онася някой път си затваря клепачите върти леко очите настрани или нагоре заедно с лекото потреперване. Това с очите го прави само когато заспива. А потрепването на ръчичките го отдавам на коликите. Може ли да става въпрос за гърч, педиатърката каза че не е но знам ли колкото повече чета в инетернет толкова повече се стряскам. Иначе е активно бебе даже вчера докато лежеше на мен по корем си наддигна и главичката а докато спи се преобръща сам от едната на другата страна. Въпроса ми е какво трябва да правя някакви по специални изследвания трябат ли отделно, че той е на две седмици. Но просто тези потрепервания особено докато спи ме стряскат и незнам какво да очаквам.

Последна редакция: чт, 29 окт 2015, 18:46 от little_one15

# 36
  • Мнения: 16
Здравейте. Предстои ваксинация на моето дете. То е на два месеца и педиатърката предложи два варианта. Единия - в един и същи ден да постави пентаксим и симфлорикс и така 3 поредни месеца. За мен обаче две ваксини в един ден ми се струват много. Вторият вариянт е три приема на пентаксим и след 7 мия месец два приема на симфлорикс. Въпросът ми е кой вариант е по щадящ за детето? Ако се поставят двете на веднъж ако даде реакция как ще се разбере към коя е реагирал

# 37
  • Мнения: 7
Здравейте ! Искам да попитам възможно ли е за 1 месец обиколката на главата да се увеличи с 7 см а след това да намалее с 5 см. Бебо е на 6 месеца и от раждането до 5 месец обиколката се увеличаваше с 1-2 см

Последна редакция: нд, 01 ное 2015, 21:51 от dimcheto

# 38
  • Мнения: 38
Здравейте пиша ви понеже съм много притеснена. Бебо се роди на 12.10 доносено бебе 3500 и 51 см. Роди се със секцио защото имаше увита пъпна връв. Още в болницата докато спеше забелязах, че потреперва с ръчички докато спи казах на докторите но те не обърнаха внимание. От скоро забелязах, че заедно с ръчичките му потреперва и брадичката. Видях, че и докато го люлея в кошарата да заспи, като се онася някой път си затваря клепачите върти леко очите настрани или нагоре заедно с лекото потреперване. Това с очите го прави само когато заспива. А потрепването на ръчичките го отдавам на коликите. Може ли да става въпрос за гърч, педиатърката каза че не е но знам ли колкото повече чета в инетернет толкова повече се стряскам. Иначе е активно бебе даже вчера докато лежеше на мен по корем си наддигна и главичката а докато спи се преобръща сам от едната на другата страна. Въпроса ми е какво трябва да правя някакви по специални изследвания трябат ли отделно, че той е на две седмици. Но просто тези потрепервания особено докато спи ме стряскат и незнам какво да очаквам.


Здравейте! Описаните потрепвания са в разултат на все още незрялата нервна система.Наричат се "Клонуси" и спонтанно отмминават с времето.Въртенето на очите е част от REM - фазата на съня - физиологично състояние.Намате повод за притеснения.

# 39
  • Мнения: 38
Здравейте. Предстои ваксинация на моето дете. То е на два месеца и педиатърката предложи два варианта. Единия - в един и същи ден да постави пентаксим и симфлорикс и така 3 поредни месеца. За мен обаче две ваксини в един ден ми се струват много. Вторият вариянт е три приема на пентаксим и след 7 мия месец два приема на симфлорикс. Въпросът ми е кой вариант е по щадящ за детето? Ако се поставят двете на веднъж ако даде реакция как ще се разбере към коя е реагирал

Здравейте! По- дорбият вариант е последователното поставяне на ваксините.

# 40
  • Мнения: 38
Здравейте ! Искам да попитам възможно ли е за 1 месец обиколката на главата да се увеличи с 7 см а след това да намалее с 5 см. Бебо е на 6 месеца и от раждането до 5 месец обиколката се увеличаваше с 1-2 см

Здравейте! Такива драстични разлики в темпа на увеличаване на обиколката не са възможни,особено намаляване на диаметъра с 5см.Вероятно не е измерена правилно.Притеснително е,ако за 1 месец нарастването е с 7см.

# 41
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Делиганева,
Пиша ви , защото съм много притеснена.Бебо е роден на 10.06.2015г на термин , нормално раждане 3250гр 49см.Още е само на кърма, първия месец наддаде 1500гр. ,а следващите- средно по 600 гр на месец.Будно и усмихнато момченце.Давам му по 1 капка вит.Д от 20тия ден.Преди 4 дни докато сучеше и се унасяше , започна да трепери както главата така и ръцете(ръцете бяха вдигнати нагоре и свити в лактите)- некоординирано около 6 секунди, после спря и заплака.След 5 мин същото нещо се повтори, но траеше по-дълго около 12сек.( броях и исках да направя клип, но спря).Преди 2 дни пак се случи и вчера също, отново докато сучеше и се беше отпуснал.Забелязах,че се случва докато е бил и на лявата и на дясната страна.Бяхме в спешното и кръвните изследвания са добри.Не е болен, няма температура.По време на тресенето нямаше пяна, нито посиня.
1.Тези треперения сигнал ли са за сериозно заболяване?
2.Каква може да бъде причината за тези треперения( гърчове)?
3.Според Вас има ли необходимост от изследвания и какви да бъдат те?
4.Понякога го приспиваме на монотонни звуци.Дали това може да е причина?

# 42
  • Мнения: 1
Здравейте, имам момче родено естествено бремонноста беше без усложнения раждането по календар. Правена е амиоцентеза нивата на Едуард и Даун са в норми. Преглед в 12 и 20 на фатална морфология всичко нормално. Абгар 9-10 в момента е на 5 месеца и 19 дни. Към момента е на карма и редовно му даваме водичка. Бебето се развива перфектно според личната лекарка. Има направени БЦЖ и По две Пентаксим и Синфлорикс. На 9.11 му направихме кръвни изследвания с проба от пръстчето. Резултатите перфектни нива. Проблема е че от 8.11 до днес вкл. в състояние на умора и видимо полузаспало докато майка му го кърми получава треперене на крайниците. / до тук седем пъти /Заведох детето при местен невролог. Констатира перфектно здраве даже изпреварващо възрастта развитие на моторно двигателните функции. Каза като за начало да спрем с Пентаксима / в същия ден бяхме и при личната лекарка и тя отказа да направи ваксината/. Невролога каза да изчакаме да стане на 8 месеца за ЕЕГ. Та в момента с майка му не знаем какво да правим. Моля за съвет!  Благодаря !

# 43
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Делиганева,
Пиша ви , защото съм много притеснена.Бебо е роден на 10.06.2015г на термин , нормално раждане 3250гр 49см.Още е само на кърма, първия месец наддаде 1500гр. ,а следващите- средно по 600 гр на месец.Будно и усмихнато момченце.Давам му по 1 капка вит.Д от 20тия ден.Преди 4 дни докато сучеше и се унасяше , започна да трепери както главата така и ръцете(ръцете бяха вдигнати нагоре и свити в лактите)- некоординирано около 6 секунди, после спря и заплака.След 5 мин същото нещо се повтори, но траеше по-дълго около 12сек.( броях и исках да направя клип, но спря).Преди 2 дни пак се случи и вчера също, отново докато сучеше и се беше отпуснал.Забелязах,че се случва докато е бил и на лявата и на дясната страна.Бяхме в спешното и кръвните изследвания са добри.Не е болен, няма температура.По време на тресенето нямаше пяна, нито посиня.
1.Тези треперения сигнал ли са за сериозно заболяване?
2.Каква може да бъде причината за тези треперения( гърчове)?
3.Според Вас има ли необходимост от изследвания и какви да бъдат те?
4.Понякога го приспиваме на монотонни звуци.Дали това може да е причина?


Здравейте,това може да се обикновенни потрепвания,като "клонуси",резултат от незряла нервна система,но най-добре е да се направи консултация с детски невролог и ЕЕГ.

# 44
  • Мнения: 38
Здравейте, имам момче родено естествено бремонноста беше без усложнения раждането по календар. Правена е амиоцентеза нивата на Едуард и Даун са в норми. Преглед в 12 и 20 на фатална морфология всичко нормално. Абгар 9-10 в момента е на 5 месеца и 19 дни. Към момента е на карма и редовно му даваме водичка. Бебето се развива перфектно според личната лекарка. Има направени БЦЖ и По две Пентаксим и Синфлорикс. На 9.11 му направихме кръвни изследвания с проба от пръстчето. Резултатите перфектни нива. Проблема е че от 8.11 до днес вкл. в състояние на умора и видимо полузаспало докато майка му го кърми получава треперене на крайниците. / до тук седем пъти /Заведох детето при местен невролог. Констатира перфектно здраве даже изпреварващо възрастта развитие на моторно двигателните функции. Каза като за начало да спрем с Пентаксима / в същия ден бяхме и при личната лекарка и тя отказа да направи ваксината/. Невролога каза да изчакаме да стане на 8 месеца за ЕЕГ. Та в момента с майка му не знаем какво да правим. Моля за съвет!  Благодаря !

Здравейте,мисля че става дума за неволни потрепвания на крайниците.Но не смятам,че има причина с ЕЕГ-то да се изчаква.Направете го,може и преди 8 месеца.

# 45
  • Мнения: 37
Здравейте , имам внук на 6 години , когато беше на 2 години му се появиха тикове . Дъщеря ми е обиколила на всякъде , на детето му е правен ядрено магнитен резонанс , който не показва нищо което не е нормално , еег - също нормално . Внука ми е много импулсивен , нетърпелив , непрестанно хленчи , избухлив . Оплаква се от главоболие . Нещо също много важно тиковете му се сменят непрестанно . Моля кажете какво да правим . Благодаря Ви предварително .

Последна редакция: пт, 04 дек 2015, 19:40 от maj64

# 46
  • Мнения: 265
Здравейте, д-р  Делиганева! По- напред в темата Ви бях писала относно синът ми, на който след изследване с ТФЕ беше установено наличието на 2 кисти и увеличени вентрикули. След консултации с невролог на 6 месеца заключението бе, че няма увеличение на вентрикулите, но кистите са все още там. За съжаление фонтанелата беше почти затворена, а към днешна дата вече е и няма как да продължим с този вид проследяване. Невролога каза, че се развива добре моторно,посещаваме и физиотерапия,но препоръча да го наблюдавам и ако нещо ме притеснява-да правим ЯМР. В последния месец забелязвам, че  е станал много нервен-постоянно се върти, не иска легнал,седнал прав-никак. След три дни ще навърши 9 месеца, преди време правеше опити да стъпва като го държах за ръчички, а сега изобщо. Спи крайно неспокойно, не реагира на говора ми, сякаш изобщо не ме чува. В началото, когато му се установи проблема ми казаха, че след ХИЕ 1-2 степен, както беше при него резултата е хиперактивност. Но на въпроса ми дали ще изратне това състояние никой не се наема да даде прогноза. Каакво бихте ме посъветвали? Да  търся ли отново консултация с невролог? 

# 47
  • Мнения: 38
Здравейте , имам внук на 6 години , когато беше на 2 години му се появиха тикове . Дъщеря ми е обиколила на всякъде , на детето му е правен ядрено магнитен резонанс , който не показва нищо което не е нормално , еег - също нормално . Внука ми е много импулсивен , нетърпелив , непрестанно хленчи , избухлив . Оплаква се от главоболие . Нещо също много важно тиковете му се сменят непрестанно . Моля кажете какво да правим . Благодаря Ви предварително .

Здравейте,най-добре е да се направи нова консултация с детски невролог,предписване на лечение и психотерапия.

# 48
  • Мнения: 38
Здравейте, д-р  Делиганева! По- напред в темата Ви бях писала относно синът ми, на който след изследване с ТФЕ беше установено наличието на 2 кисти и увеличени вентрикули. След консултации с невролог на 6 месеца заключението бе, че няма увеличение на вентрикулите, но кистите са все още там. За съжаление фонтанелата беше почти затворена, а към днешна дата вече е и няма как да продължим с този вид проследяване. Невролога каза, че се развива добре моторно,посещаваме и физиотерапия,но препоръча да го наблюдавам и ако нещо ме притеснява-да правим ЯМР. В последния месец забелязвам, че  е станал много нервен-постоянно се върти, не иска легнал,седнал прав-никак. След три дни ще навърши 9 месеца, преди време правеше опити да стъпва като го държах за ръчички, а сега изобщо. Спи крайно неспокойно, не реагира на говора ми, сякаш изобщо не ме чува. В началото, когато му се установи проблема ми казаха, че след ХИЕ 1-2 степен, както беше при него резултата е хиперактивност. Но на въпроса ми дали ще изратне това състояние никой не се наема да даде прогноза. Каакво бихте ме посъветвали? Да  търся ли отново консултация с невролог? 


Здравейте,възможно е тази нервност и неспокойствие да са от друг произход (например никнене на зъби). За по сигурно доказване на мозъчните клетки трябва да се направи КТ на мозъка (по-добре към 1 год. възраст) и след това нова преценка на невролог, относно развитието на детето.

# 49
  • Мнения: 16
Здравейте д-р Делиганева , дъщеря ми е на 10 г. след раждането имаше проблеми с черният дроб, след навършване на 2 г . изследванията и влязоха  в норма . Днес пуснах профилактично нови , но в лабораторията нямат референтни стойности за деца . Може ли да ми помогнете с такива?

Алкална фосфатаза - 208 - р.с. жена 42-141

Билирубин - общ- 8,41        р.с. жена до 21

Билирубин - директен - 1,21 р.с. до 8,5

Гама GT - 6,70 -  р.с. жена до 39

АсАТ  - 37,74 --   р.с. жена до 31

АлАТ - 25,92  -    р.с жена до  32

Предварително благодаря за отделеното време!

# 50
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Делиганева , дъщеря ми е на 10 г. след раждането имаше проблеми с черният дроб, след навършване на 2 г . изследванията и влязоха  в норма . Днес пуснах профилактично нови , но в лабораторията нямат референтни стойности за деца . Може ли да ми помогнете с такива?

Алкална фосфатаза - 208 - р.с. жена 42-141

Билирубин - общ- 8,41        р.с. жена до 21

Билирубин - директен - 1,21 р.с. до 8,5

Гама GT - 6,70 -  р.с. жена до 39

АсАТ  - 37,74 --   р.с. жена до 31

АлАТ - 25,92  -    р.с жена до  32

Предварително благодаря за отделеното време!



Здравейте,изследванията на Вашето дете са нормални.

# 51
  • Мнения: 16
Благодаря Ви ! Стойностите на АсАТ - 37,74 ме притесниха .

# 52
  • Мнения: 1
Здравейте Д-р Делиганева,имаме бебе на 1 месец родено 4.200 54 см. нормално раждане ,преди два дена установихме подутина на вратлето отидохме на лекар хирург и той постави диагноза тортиколис и предписа лечение с хилазе .Това ли е единствения вариант за лечение няма ли други медикаменти,тези ампули хилазе ги няма тук.Благодаря ви предварително.

# 53
  • Мнения: 38
Здравейте Д-р Делиганева,имаме бебе на 1 месец родено 4.200 54 см. нормално раждане ,преди два дена установихме подутина на вратлето отидохме на лекар хирург и той постави диагноза тортиколис и предписа лечение с хилазе .Това ли е единствения вариант за лечение няма ли други медикаменти,тези ампули хилазе ги няма тук.Благодаря ви предварително.

Здравейте!За да е сигурно,че детето има хематом ( кръвоизлив ) в шийните мускули трябва да се направи ехографско изследване,което да потвърди диагнозата.Ако кръвоизливът не е голям може първо да се започне с физиотерапия и едва тогава да се прибегне към лечение с хилазе.

# 54
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Делиганева, имам момченце на 11месеца.Роден е секцио без усложнения-4290кг, 53см.Расте нормално за възрастта си.При профилактичните изследвания на кръв и урина докторката ни каза,че има показатели за скрита анемия,което трябва да се проследи.Още от малък плаче много.Имаше силни колики,но и след като преминаха е много ревлив и много крещи.От известно време е и нервен,може да е неусъзнато,но и като се радва и като се ядосва удря,по което му попадне.Преди около 3-4месеца забелязяхме,че дясната му зеница е по разширена(не винаги,но често).Ходихме при очен лекар,но всичко е наред с очичките.Има ли място за притеснение и трябва ли да потърся мнение на детски невролог.
Предварително благодаря.

# 55
  • Мнения: 36
Здравейте Д-р Делиганева, имам  дете  на 1г и 5 м.Върви,но не се изправя сама от седнало положение.Стимулираме я като поставяме предмети на високо,но не проявява интерес или като се опитаме да й покажем и помогнем започва да реве.Не се научи да пълзи,а се влачи по корем и не може да се изправи на 4 крачета.Като се опитам да й повдигна дупето отново започва да плаче.Ще съм Ви много благодарна за отговор. Sad

# 56
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Здравейте д-р Делиганева,

Това е амбулаторно ЕЕГ от декември месец на дъщеря ми, която е на четири и половина със симптоматична епилепсия. Тъй като по оправдателни причини немога да се свържа с лекуващият я невролог искам да ви попитам вас. Има ли атипични абсанси в ЕЕГ-то, защото ако има да издирвам друг лекар за да се вземат мерки. Клинично детето все още има пристъпи, като част от тях са с примигвания и отклонение на поглед нагоре.

Това са наличните странички от ЕЕГ-то:

http://media.snimka.bg/s1/5154/036551445-big.jpg
http://media.snimka.bg/s1/5154/036551447-big.jpg
http://media.snimka.bg/s1/5154/036551446-big.jpg

Благодаря предварително.

# 57
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
За пълна яснота ще добавя и две клипчета на пристъпите които прави в момента.
Тези от инхалацията (второто клипче) ги засичаме и без нея, но са много ло-леки и кратки. Първият силен клъстър започва след 2:30 мин.

https://youtu.be/lbVcV84bsdo

https://youtu.be/NISYqEi1pFo

# 58
  • Мнения: 741
Здравейте докторе,
Въпреки,че виждам,че отдавна няма активност в темата,ще ви разкажа за нашият проблем с надежда да ми отговорите.
Детето ми е на 2г.  с междукамерен дефект на сърцето затварящ се.Боледува от грип съпроводен с висока Т,червено гърло и леки хрипове,които двама лекари твърдят,че не са от дробовете. Днес бяхме при УНГ специалист,които каза,че детето има дисбактериоза и изписа 3 инжекции урбазон и фунгостатин 3 пъти по 1 ч.л..
Детето няма Т,играе си и е жизнен.Единствено има лека диария,която смятам е от сироп за кашлица,тъй като след преостановяване на приема,оплакванията отшумяха.Не желае да се храни с храни различни от каша и пюре,не спи добре и е изнервен,хриповете се появяват след като се е изморил или е ял нещо.
Моля ви кажете вашето мнение,да слагаме ли тези инжекции или да потърсим друго мнение.

# 59
  • Мнения: 20
Здравейте! Синът ми след месец ще навърши 4 г. Роден е след тежка патологична бременност в 34 г.с. с майчино-фетална инфекция, пневмония със стрептококи от гр. Б. През декември тази зима забелязахме често примигване с очичките. Заведохме го на очен, нямаше отк.онения. След това на невролог, казаха, че ще отшуми, при по-силни пристъпи да даваме атаракс. Не сме го купували, съсредоточихме се в по-спокойна среда. Нещата съвпаднаха с появата на дъщеричката ни през септември по-рано същата година. С течение на времето с мъжа ме станахме по-изнервени и като че ли изисквахме повече от необходимото от сина ни. Смятам, че ние сме причината за отключването на този проблем. Недоспиването покрай дъщеря ни, постоянния плач и ревността, която личеше от сина ни сякаш преобърна всичко и от спокойни и усмихнати родители ние се превърнахме в крещящи, изискващи и обвиняващи. Дадохме си време, в което да успокоим и пренаредим ежедневието си (до месец май). Междувременно преустановихме гледането на телевизия, излизаме по-често. Вече с мъжа ми сме спокойни и също като едно време възпитаваме с разговори и похвали. През май посетихме хомеопат, тъй като тиковете на очичките продължаваха. Започнахме прием както следва: Argentum nitricum 9 CH 2 х5 гр.; Ignatia amara 15 CH на обяд; редувайки вечер Lycopodium clavatum 9 CH и Lachesis mutus 9 CH. Лечението трае вече 10 дни, но резултат никакъв, напротив, тиковете се увеличават, най-вече във втората половина на деня, като вече примигването с очи е съпроводено със задържане на очичките за ¡миг затворени и леко завъртане на главата встрани. Моля за съвет, второ мнение или друг вид помощ, която би могла да ни е от полза!

# 60
  • Мнения: 3
Здравейте,
моята дъщеря е на 10 месеца. Роди се преждевременно в 34 г.с., с тегло 2260гр. и 45см.
В момента е 9кг. и ръст 72см, Проблемът които ме безпокой започна когато детето започна да седи стабилно. При всяко обличане на горната дрешка за излизане навън, започна да стиска с ръце якето си и да свива крачета. После се успокояваше. Тогава не обърках достатъчно внимание, но сега от близо месец, проблемът се задълбочи. Както играе започва да стиска играчка и да се клати напред назад. Напряга се и ми е необходимо много усилия да отклоня вниманието й. Прави го и в стола за хранене и в количката, когато сме навън. Даже чужди хора ме питат защо стиска така коланите и се клати. Личният ни лекар, каза че е поведенческо отклонение и предписа Киндинорм.
Детето е обгрижвано, играем заедно, пеем песнички. Занимава ме се по цял ден с нея.
Не е лишена от обич и внимание.
Според вас на какво се дължи това състояние? Защо стиска дрехите си и се клати?
Всички изследвания са в норма. Развива се добре и без други видими проблеми.
Препоръчвам да направите видеозапис на тези епизоди, за да може най-добре да се прецени вида на проблема. Уместна е консултация с детски невролог.


Здравейте, д-р Делиганева!
Цитирам този въпрос и вашия отговор понеже смятам,че и нашият проблем е от същото естество,но вие ще прецените.
Имам момченце на 2г и 1 месец роден е секцио,наложи се поради падащи тонове и намалели околоплодни води,кърмила съм го около месец и след това беше на адаптирано мляко и понеже след всяко хранене повръщаше беше на антирефлуксно мляко Аптамил от което обаче се запичаше(отбелязвам подробностите защото не съм сигурна дали няма връзка с възникването на проблема ни). По принцип е роден 2700 кг и 50 см,но много бързо наддаде и се развиваше много добре и бързо,докато не започна първо системен запек и и второ някакъв нов навик ,който се състои от пристискане на половите му органи чрез краката,напъва се зачервяване,изпотяване пъшкане и стиска ръчичките или одеалце в ръката.Това се превърна в постоянен навик,когато му станеше скучно (по наше мнение)веднага започваше да го прави,а с времето вече стана при всеки удобен момент!Това се започна мисля,че около 7 или 8 месец и откакто създаде този навик спря да прави всякакви опити за изправяне,говорене,пълзене и всякакви подобни,защото вече се занимаваше само с това. Ходихме по различни педиатри,но общо взето никой нищо ни не ни каза.Всички бяха на мнение,че ще отшуми и нямало повод за притеснение.Една педиатърка само реши,че това  което прави е детско онаниране,но общо взето и тя каза ще отшуми, но и до ден днешен така и не отшумя!
Опитвали сме всякакви методи за да спрем това понякога имаше полза за месец два спираше и после отново започва пак.
Сега вече е на ясла беше спрял да го прави вкъщи,но там пак започна да го прави и това му пречи на съня ,не може да заспи или ако заспи то е за няколко мин. и пак се събужда и продължава да го прави.Ако му държим или само пипнем краката започва много да се изнервя.
По принцип е много емоционален и страшно нервен повече от нормалното и изпада често в истерии.Според мен и семейството ми той се развиваше много бързо и добре,докато не започна да прави "това нещо " от там нататък по-късно пропълзя,проходи,проговори и в момента говори само основни думички "мама,тате ,дядо,баба,чичо,ела " и такива по-лесни.Доста е отпуснат и невнимателен и често пада или се удря и единият му тестис не е слязъл все още долу в торбичката,но за това ходихме на уролог и ни казаха да изчакаме до пролетта ако не слезе-операция,но най-вероятно до тогава щял да си слезе сам.Чела съм ,че онанирането при толкова малки деца им помага
за отпускане на напрежението,но не знам.Кажете ми какво да правим за да се справим с това?Сега сме решили да го водим на детски невролог във Варна имам и видео запис,за да покажа.
Ако може и препоръчайте специалист!
Благодаря предварително!

Последна редакция: чт, 06 окт 2016, 08:57 от monchencet0

# 61
  • Мнения: 1
Здравейте! Бебенцето ни е недоносено, родено в 31г.с.. В момента е на шест месеца реална , четири месеца коригирана възраст. Това което ни притеснява е , че от около седмица при хранене ( от шише) или пъхане на юмручето в уста си забива погледа ниско долу и се получава като прибелване на очите. Посетихме очен лекар , който извърши пълен преглед и не установи проблем с зрението. От какво би могло да се получава според Вас?

# 62
  • Мнения: 1
Здравейте,
Майка съм на близо четиримесечно бебе.Това, което ме притеснява е че при спане настрани детето си извива главичката по назад. На детската консултация този месец педиатъра при прегледа постави детето по корем вдига си главичката, стъпва на крачета, хваща играчки с две ръце, но при гушкане на детето от педиатърката и се сторило, че детето прави назад дъга. Има ли място за притеснение.

# 63
  • Мнения: 7
Здравейте имам син на 1-3 месеца и като спи през ноща ръцете му все бъркат под дрехите или дюшечето и пищи ужасно на сън какво да правим?

# 64
  • Мнения: 40
Здравейте. Дъщеря ми е на 7г. Преди 8 месеца започна с оплаквания, сутрешно гадене. Повръщала е сутрин на гладен корем за тези 8 месеца, само 4 пъти. Понякога я боли коремчето. Февруари лежахме в детската гастроентерология "д-р Иван Митев" София. Направиха и всички изследвания и гастроскопия. Всички изследвания са в норма, от гастроскопията всичко е наред само се откри лек рефлукс. Като цяло гаденето продължава, то е само сутрин и продължава около 2-3 ч. Първо пихме ранитидин след това нексиум, на диета, която все още спазваме(без цитруси, пържено, шоколад, боб, зеле, без подправки, без олио).При последния профилактичен преглед, ми казаха, че за тях детето е добре и да направя консултация с невролог. Нашите оплаквания са гадене сутрин, още с отваряне на очите, болки в корема( понякога), газове. Искам да попитам, дали при така описните оплаквания, проблема неврологичен ли е?

# 65
  • Pleven, Bulgaria
  • Мнения: 23
          здравейте,синът ми е на 2години и 8 месеца..това е еег-то му.Искам да чуя и Вашето мнение .Благодаря предварително!!!

# 66
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
ЕЕГ-то не е добре потърсете задължително допълнително мнение но не от тази тема тук няма отговори повече от година.
УСПЕХ! 👍

# 67
  • Мнения: 325
Бебето ми е на 8 м,и още не седи стабилно,изпращат ни на детски невролог в София Токуда,дайте препоръки защото не познавам никой,и въобще не зная къде да ходя.

Общи условия

Активация на акаунт