"Кое име ви харесва повече?" - защо хората питат тук как да си кръстят децата?

  • 40 595
  • 1 049
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 62 595
Знаете, че рядко пускам теми, ама този път не мога да се стърпя, а ако темата е тъпа, ще извинявате. Нарочно я пускам тук.

Случайно се озовах в две-три теми в Имена за кръщаване на деца. Изумявам, моля, обяснете ми, защо бременни потребителки питат някакви чужди хора как да си кръстят децата, изнасят някакви семейни конфликти на тема име на детето и питат тук за имената? Не мога да го разбера това, каква потребност ги тласка? Даването на име на собственото дете е нещо много лично и не разбирам защо трябва да се питат някакви непознати потребители в някакъв форум. И то не една и две теми.

# 1
  • Мнения: 25 651
Е, защо... Хем търсят идеи, хем и провеждат социологическо проучване как обществото ще възприеме имената на децата им. Като че ли тези деца точно във форума ще живеят...
Общо взето, съвременната мода е името хем да е интернационално, хем да е оригинално и да не прилича на никое друго, хем да не отлъчва детето от стадото, хем да не е на свекър и свекърва, ама и непременно да има някакви техни букви, че иначе няма да припишат апартамента...
А най-важната грижа на бъдещите родители е как щели да казват на детето на галено, като че ли не знаят, че по стар народен обичай у нас всеки се обръща с каквито му харесват галени имена към другите и изобщо не му пука какво мислят по въпроса родителите и самият носител на името.
"Бе, кво ми пука на мен, че майка ти и баща са те кръстили Флоренция, Цура си и точка по въпроса! В наше село на Цветелините и останалите фльорци им казват Цура, значи и ти си Цура. Пука ми на жилетката майка ти колко теми е пускала едно време у маммата и какви са били резултатите от анкетата. Или пък че ти искаш да ти казват Фло. Цура с Цура такава!
ПП Ако пък чак толкоз се тръшкаш, мога да ти викам и Пена, щото много приличаш на една Пена от съседното село. Ама досущ близначки сте, 'начи!"

# 2
  • Мнения: 4 270
Знаете, че рядко пускам теми, ама този път не мога да се стърпя, а ако темата е тъпа, ще извинявате. Нарочно я пускам тук.

Случайно се озовах в две-три теми в Имена за кръщаване на деца. Изумявам, моля, обяснете ми, защо бременни потребителки питат някакви чужди хора как да си кръстят децата, изнасят някакви семейни конфликти на тема име на детето и питат тук за имената? Не мога да го разбера това, каква потребност ги тласка? Даването на име на собственото дете е нещо много лично и не разбирам защо трябва да се питат някакви непознати потребители в някакъв форум. И то не една и две теми.

Предполагам, че питат по форумите, защото им куца нещо в комуникацията с половинката. Не мога да си представя, че вместо да обсъдя името с бащата на детето си, ще пускам анкети и ще има значение за мен мнението на хора, които нито ме знаят, нито ме познават. И конфликт да има, и някой да ми налага определени традиции, това е разговор за вкъщи.  

# 3
  • Мнения: 365
Името хич не е лично нещо - сам себе си човек не си се нарича специално по някакъв начин. Името е тази думичка, която другите хора свързват с конкретен човек и затова е съвсем нормално преди да избереш за детето си, да направиш проучване именно сред други -познати и непознати хора, дали името, което ти харесва на теб, предизвиква приятни асоциации и т.н.  В крайна сметка именно другите хора ще го наричат човека с това име, ще правят връзка на думата с човека и обратно. Едва ли обаче, някой е взел крайното си решение, на база единствено анкетка във форума. Естествено, че накрая ще си кръстиш бебето както на теб ти харесва - но пък питайки, може да получиш идея, която ти харесва, но не ти е хрумнала. Или пък имаш алтернативи, които ти харесват еднакво и се колебаеш - може да чуеш различни интерпретации, още идеи, значения, за които не си знаела и т.н.

# 4
  • Мнения: 8 901
Какво има за обясняване толкова? Просто търсят мнения на непознати хора. Ако проследиш няколко такива теми, вероятно ще видиш, че накрая родителите си избират това, което на тях им харесва и пренебрегват Grinning водещите форумни мнения. Та потребността е да прочетат как звучи едно име и в чуждите уши.
Едва сега ли забелязваш тези теми и целия подфорум? Хубавото е, че там много рядко се излиза от добрия тон.
Хората споделят тук толкова лични неща, мен често ми става неудобно като чета. А името на детето няма как да остане тайна.

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
В такъв случай просто търсят внимание, също като децата или в пубертета - коя рокля да облека - синята или зелената? - А, добре, ще облека жълтата, нея си я харесах повече още от самото начало!

# 6
  • Мнения: 4 841
Отдавам го на всеобщия отказ от взимане на каквито и да е решения и носене на отговорност за последствията им. Обществото съвсем успешно си отгле(ж)да индивиди, за които взимането на собствено решение е нещо много трудно, и то трябва да бъде подкрепено и валидирано поне от няколко източника - форум, телевизия и женско списание  Simple Smile Може и Гугъл и Уикипедия за разкош. Или Гугъл Вю  Mr. Green

Последна редакция: пн, 10 авг 2015, 13:36 от Tatti

# 7
  • Мнения: 11 363
В такъв случай просто търсят внимание, също като децата или в пубертета - коя рокля да облека - синята или зелената? - А, добре, ще облека жълтата, нея си я харесах повече още от самото начало!
Peace

-Търсят внимание;
- Мислят по-добре в писменна форма;
- Надяват се на някоя нова и страхотна идея

# 8
  • Мнения: 2 927
      Сигурно форумът е по-голям авторитет за тях, отколкото са близките и приятелите им.  Wink   
      Аз пък съм любопитна колко са онези, които записват децата си според преобладаващото форумско мнение.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
и аз понякога се чудя, но нямаме статистика по въпроса-

Отделно, лично аз съм леко суеверна и докато не се роди детето, изобщо не обсъждах никакви имена, само имаше леко смътно подхвърляне за датите на народни или религиозни празници около  термините, че има вероятност децата да си дойдат с имената.

# 10
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз не се интересувам дали някоя непозната си е кръстила детето, както съм я посъветвала в темата й Laughing, но са ми наистина непонятни хората, чиито деца си идват с имената на големи християнски празници, и то с хубави имена на светци, а те им пльокват поредното Алекс или Мартин. Наистина не ги разбирам.

# 11
  • Мнения: 760
Аз лично бих се допитала за името на детето ми до близки и познати .... но според мен хората тук които пускат такива теми просто искат да си направят нещо като "анкета"  за да видят как хората възприемат името което са избрализа детето си  особено ако е нещо по "особено"

# 12
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Имайки предвид, че все едни и същи хора се произнасят "за" и "против" името, не е кой знае колко представителна извадката за общественото възприемане на въпросното име. И все пак, хората обичат да обсъждат евентуалните имена за бъдещите си деца. Имам познати, които пуснаха лотария в широк семеен и приятелски кръг, доста интересно се получи - всички трябваше да изтеглят по едно билетче с име от голяма кутия Laughing. Накрая го кръстиха по съвсем различен начин, но се позабавляваха явно.

# 13
  • Мнения: 4 841
Много е интересен начинът, по който раждането на дете в семейството все повече се превръща в публично шоу с всевъзможни участници  Simple Smile 

# 14
  • Мнения: 6 993
Участвам в тези теми само и само да спася света от поредния Александър/Мартин/Виктория/Никол!  Mr. Green
Иначе нещата обикновено са обсъдени с половинките, спрели са се на няколко имена и се чудят как звучат в ушите на околните, не виждам нищо кой знае колко странно да попиташ. Аз приятелите си, честно казано, въобще не бих ги занимавала с бебешки вълнения.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт