Може ли детето да пътува само със самолет?

  • 16 833
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте ! Детето ми ще си ходи за България. Ние живеем във Германия, та мисълта ми беше дали само ще може да пътува със самолет ? Ще му направят ли на немското летище проблем както и на българското.  Thinking Ако и вашите деца са пътували сами със самолет споделете как минава самия процес на летището за да стигне детето до самолета и какви документи са нужни за да де направят проблем на немското и българското летище ?

Последна редакция: чт, 12 ное 2015, 09:08 от Редактор*

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Май зависи от компанията, която осъществява полета. Преди десетина години мои познати деца летяха редовно Испания- България и обратно сами, като най- малкото беше 5-6 годишно. Но нещо май в определен момент спря тази практика, не съм запозната и ми е интересно. Дано някой сподели от първа ръка опит!

# 2
  • Мнения: 2 450
В сайта на луфтханза пише, че от 5 до 11 може с тяхната услуга за наглеждане, а 12 до 17 и без даже:

https://www.lufthansa.com/bg/en/Unaccompanied-minors

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
със сигурност може, моята 9 год. племенничка това лято пътува сама от Ню Йорк до София и обратно с Луфтханза, хем имаше прикачване някъде в Германия

# 4
  • Мнения: 817
със сигурност може, моята 9 год. племенничка това лято пътува сама от Ню Йорк до София и обратно с Луфтханза, хем имаше прикачване някъде в Германия
Според мен са платили на стюардеса да я обгрижват ,качат в самолета,прекачат после . Peace

# 5
  • Мнения: 13
Бащата е питал туристическата агенция дали може детето да пътува само ако има 15 години и има  ! Единствения страх който имам аз дори са две страховете дали детето ще може да се оправи само на летището и дали ще му направят проблем на немското летище особенно граничния контрол.

# 6
  • Мнения: 2 450
Бащата е питал туристическата агенция дали може детето да пътува само ако има 15 години и има  ! Единствения страх който имам аз дори са две страховете дали детето ще може да се оправи само на летището и дали ще му направят проблем на немското летище особенно граничния контрол.

Добре де, в луфтханза предлагат услугата някой да го наглежда, сигурно и другите компании имат таква, защо просто не я използвате щом ви е притеснено.

# 7
  • Мнения: 13
Wizz Air не предлагат такива услуги и за такива услуги трябва предварително да се срещаме със стюардесата за да се направи пълномощно . А и да се плати дори на стюардесата към 100 евро. За това че наглежда детето. Няма ли някой който да знае какви документи се изискват и как децата са им се справили на летището

# 8
  • Мнения: 2 450
Доколкото виждам, за 15 годишни, никакви не се изискват, само лична карта/паспорт и билети, както би било и за възрастен.
 Те щом от англия до турция стигат летейки разни 16 годишни да бягат в сирия , а то си е излизане от ЕУ, значи нищо не се изисква кой знае какво.

# 9
  • Мнения: 13
Сина ми няма лична карта понеже не успя да си направи във БГ ! По друг начин няма ли

# 10
  • Мнения: 91
А паспорт има ли ? Може да платите на летището за придружител (стюардеса), не е 100 евро, по-малко е

# 11
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Иска се нотариално заверена декларация от родителите ,че детето може да пътува само. Това е. На 15г. е достатъчно голямо,спокойно. Да пътува с паспорта.  Peace
Ето повече информация директно от гранична полиция в първия линк,който ти излиза

# 12
  • Мнения: 2 285
За влизане в България никаква декларация не се изисква. Такава е нужна само за излизане от страната.
Моите деца са пътували многократно сами от съвсем малки, сега и децата на мои близки така летят презокеански полети. Децата се предават на стюардеса с надлежно попълнени документи на първото летище и са придружавани от наземни стюардеси през цялото време, чак до предаването им на друг близък в крайната точка на пътуването. Никога не сме плащали допълнителни суми за тази услуга, пътуванията са били безпроблемни, но и никога не сме ползвали нискобюджетни авиокомпании.

# 13
  • Мнения: 697
Никога не сме плащали допълнителни суми за тази услуга, пътуванията са били безпроблемни, но и никога не сме ползвали нискобюджетни авиокомпании.

Това щях да напиша, че с нискобюджетните не е добра идея да го пускаш сам.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 058
Въобще няма проблем да лети само дете на 15 г. То е достатъчно голямо на тази възраст. Моето дете точно толкова беше голям, когато пътуваше сам. Искаха само да го посреща възрастен на летището, в което каца. Трябва му нотариално заверено пълномощно, че може да пътува само, ако от София ще лети отново без придружител.
Няма никаква нужда от стюардеса, не е бебе все пак.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Добре де, дори и 100 евро да се платят на стюардесата, не е ли по-добре да се дадат и да сте спокойни, отколкото да си ги спестите?

# 16
  • Мнения: 364
Още при закупуването на билета се предупреждава, че детето ще пътува само, извадете си необходимите документи, ще му назначат придружител и няма проблем.

# 17
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
При закупуване на билет следва да се предупреди, че детето пътува само. Иска се препотвърждение от авиокомпанията, че го позволява. В самата резервация се внасят данните на изпращащото лице /паспорт, телефон и т.н./, както и на посрещащото лице. Изпращача придружава детето до гейта.
Авиокомпанията може винаги да откаже такъв пътник, няма общовалидно правило.

# 18
  • Мнения: 13
Значи детето няма да има проблеми на немското летище а на Българското така ли ? И баща му е ходил да пита във нотариус където се правят тия пълномощни. Каза ли са му че не е задължително и двамата родители да там . Той като е там ще направят пълномощно ! Знам че не правят проблеми немските летища особенно за чужденците но Българите правят проблеми!

# 19
  • Мнения: 13
Добре де, дори и 100 евро да се платят на стюардесата, не е ли по-добре да се дадат и да сте спокойни, отколкото да си ги спестите?
Цялата работа е че не ми се занимава да търся стюардесата да се виждаме предварително и да ходим до Мюнхен да правим пълномощно на стюардесата ! Плаща се там а й нямам толкова средства. Детето не е глупаво стига да му се обясни може да се оправи на летището ! Факта е дали може да пътува и може. Както казах бащата е питал туристическата агенция и може да пътува само . Само да не му направят проблем на Немското или Българското летище понеже няма лична карта но може да си използва паспорта! 

# 20
  • Мнения: 9 361

Авиокомпанията може винаги да откаже такъв пътник, няма общовалидно правило.
Паспортът е нормален задграничен документ. важи навсякъде по света.
Авиокомпанията обикновено се презастрахова предварително в правилата си, където пише приемат или не приемат деца-пътници без придружител и до колко години.
Граничните власти в Германия обаче могат да  попитат детето дали учи в Германия и ако се пътува през учебните занятия без основателна причина, да го спрат на границата.
Ако си купиш билет за нормална авиокомпания, не нискотарифна, няма нужда от пълномощно за стюардесата, те там си имат протокол и цена за тази услуга.

# 21
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
При чекиране и преминаване на граница се изисква валиден документ за самоличност - без значение е дали е паспорт или лична карта.
Другите изисквания не виждам защо ги търсите тук за обяснение - директно говорете с авиокомпанията. Явно е ясно, с коя ще се пътува.

# 22
  • Мнения: 2 450
Нищо му няма с паспорт и на 15 вече не се води minor така че си пътува като възрастен в общи линии, никой никъде няма да го спира и да го пита, дайте му една декларация за всеки случай ако някой много се втели и толкова.

# 23
  • Мнения: 13
Нищо му няма с паспорт и на 15 вече не се води minor така че си пътува като възрастен в общи линии, никой никъде няма да го спира и да го пита, дайте му една декларация за всеки случай ако някой много се втели и толкова.
Интересно е дали ще направят проблем на немското летище. На българското е ясно и декларация няма как да му дам

# 24
  • Мнения: 13
При чекиране и преминаване на граница се изисква валиден документ за самоличност - без значение е дали е паспорт или лична карта.
Другите изисквания не виждам защо ги търсите тук за обяснение - директно говорете с авиокомпанията. Явно е ясно, с коя ще се пътува.
Wizz Air е авиокомпанията

# 25
  • Мнения: 2 450
Нищо му няма с паспорт и на 15 вече не се води minor така че си пътува като възрастен в общи линии, никой никъде няма да го спира и да го пита, дайте му една декларация за всеки случай ако някой много се втели и толкова.
Интересно е дали ще направят проблем на немското летище. На българското е ясно и декларация няма как да му дам

Е как не може? Отивате при същия тоя нотариус дето щял да прави пълномощно, написвате на един лист хартия : Аз Пенка намсикоя и мъжа ми Иван едикойси сме съгласни детето да лети само и декларираме че баба му Йорданка ще го вземе от летището, подписвате се и той го подпечатва. И воала-декларация, ако някой много му я заиска.

# 26
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Уиз еър не допускат деца без придружител, когато те са под 14 години. В случая 15 години - това не е дете за авиокомпанията, а нормален пътник. Нито някой ще го взима, нито някой ще го води за ръчичка....

Това което дамата пита е за граничните процедури. Това е пътуване в ЕС, не виждам, какво друго може да се иска освен валиден документ за самоличност. 15 години не е дете.

# 27
  • Мнения: 2 450
Скрит текст:
Уиз еър не допускат деца без придружител, когато те са под 14 години. В случая 15 години - това не е дете за авиокомпанията, а нормален пътник. Нито някой ще го взима, нито някой ще го води за ръчичка....

Това което дамата пита е за граничните процедури.
Това е пътуване в ЕС, не виждам, какво друго може да се иска освен валиден документ за самоличност. 15 години не е дете.

Съгласна съм, но може да се напише една декларация за всеки случай, ако някой се заяде ми беше мисълта.

# 28
  • Мнения: 13
Скрит текст:
Уиз еър не допускат деца без придружител, когато те са под 14 години. В случая 15 години - това не е дете за авиокомпанията, а нормален пътник. Нито някой ще го взима, нито някой ще го води за ръчичка....

Това което дамата пита е за граничните процедури.
Това е пътуване в ЕС, не виждам, какво друго може да се иска освен валиден документ за самоличност. 15 години не е дете.

Съгласна съм, че може да се напише една декларация за всеки случай, ако някой се заяде ми беше мисълта. Разбрах ви мисълта но няма как да му дам декларация на детето тъй като сме във Германия и няма как да му направя пълномощно пък и бащата не е тук а във България ! Просто ми е интересно дали ще направят проблем на детето на немското летище. И аз си мислих за декларация но няма как да стане да се направи. детето като си отиде тогава баща му ще направи декларация само заради летището във БГ защото там 100 процента съм сигурна че ще се заядат !  Simple Smile

Последна редакция: чт, 12 ное 2015, 18:01 от nivbay21

# 29
  • Мнения: 9 361
Ако детето пътува само от България към Германия и е български гражданин, се иска декларация подписана и от 2 родители, че са съгласни. Само от бащата не може. Прочети си пак закона и уебстраницата на МВР. Граничната полиция в БГ е към МВР. Ако се иска декларация за непълнолетен гражданин, то трябва да е подписана и от 2 родители. Казвам непълнолетен, защото от 14 г. не са вече малолетни. За малолетни със сигурност е декларация от 2 родители и то нотариално  заверена, аз съм правила такава. На границата се оставя копие, а оригинала си е за детето.

# 30
  • Мнения: 2 285
Ако детето пътува само от България към Германия и е български гражданин, се иска декларация подписана и от 2 родители, че са съгласни. Само от бащата не може. Прочети си пак закона и уебстраницата на МВР. Граничната полиция в БГ е към МВР. Ако се иска декларация за непълнолетен гражданин, то трябва да е подписана и от 2 родители. Казвам непълнолетен, защото от 14 г. не са вече малолетни. За малолетни със сигурност е декларация от 2 родители и то нотариално  заверена, аз съм правила такава. На границата се оставя копие, а оригинала си е за детето.
Декларацията е задължителна за всички деца до навършване на пълнолетие,  така че няма значение дали е малолетно или непълнолетно едно дете.

# 31
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Със сигурност ще му искат декларация от родителите при напускане на България. Пък като не можете да му дадете, не го чакайте да се върне. Говоря напълно сериозно- имам собствен опит. Не пуснаха дъщеря ми да лети, беше с баба си; липсваше копие на нотариално завереното пълномощно и просто не я пуснаха!

# 32
  • Мнения: 817
И мен веднъж не ме пуснаха с детето,но за радост бях с кола и реагирах светкавично.Аз имах декларация от мъжа ми,но правена в САЩ при нотариус там..Не знаех,че трябва да я заверя във Външно министерство и не ме пуснаха.Успяхме да я заверим същия ден,но какви гимнастики бяха,не искам да си спомням ooooh!

# 33
  • Мнения: 13
Ако детето пътува само от България към Германия и е български гражданин, се иска декларация подписана и от 2 родители, че са съгласни. Само от бащата не може. Прочети си пак закона и уебстраницата на МВР. Граничната полиция в БГ е към МВР. Ако се иска декларация за непълнолетен гражданин, то трябва да е подписана и от 2 родители. Казвам непълнолетен, защото от 14 г. не са вече малолетни. За малолетни със сигурност е декларация от 2 родители и то нотариално  заверена, аз съм правила такава. На границата се оставя копие, а оригинала си е за детето.
Във нотариуса се прави нали ? Бащата е питал хората са казали че не е нужно и двамата родители

# 34
  • Мнения: 817
Ако е български гражданин с български паспорт,не може да напусне България без декларация и от двамата родители Peace

# 35
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Е, нужно е! Не знам кои са хората в нотариуса, но декларация за напускане на Бг се прави от двамата родители.

# 36
  • Мнения: 13
Е, нужно е! Не знам кои са хората в нотариуса, но декларация за напускане на Бг се прави от двамата родители.
Не знам. Бащата е питал и са му казали че не е нужно и двамата родители да са там става и със единия ! Няма да лъже той или нотариуса Grinning

# 37
  • Мнения: 817
В България няма нотариус,който ще ти направи декларация от името на двамата родители,след като единият го няма.Логично.

# 38
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Е, нужно е! Не знам кои са хората в нотариуса, но декларация за напускане на Бг се прави от двамата родители.
Не знам. Бащата е питал и са му казали че не е нужно и двамата родители да са там става и със единия ! Няма да лъже той или нотариуса Grinning

Ваша работа. Не знам защо сондираш мнения тук тогава. Има хора, минали по този път, казват ти как стоят нещата, ти се доверявай на когото си искаш.

В България няма нотариус,който ще ти направи декларация от името на двамата родители,след като единият го няма.Логично.

Разбира се, че няма да направят такава декларация. Но това не е проблем на нотариуса. Граничните власти ще си изискат декларация от двамата родители, няма какво да се умува.

# 39
  • Мнения: 2 124
Това е телефонът на Гранична полиция - 02 9831865, може да си отнесеш питанията там.
 
Както многократно вече се каза, детето си пътува свободно от Германия към България, но за да напусне после отново България, му е нужна декларация И ОТ ДВАМАТА РОДИТЕЛИ, че са съгласни то да пътува непридружавано и да напуска границите на страната. Декларацията може да е обща , т.е. един документ,  със заверени пред нотариус подписи на двамата родители, или всеки родител изготвя декларация от свое име (в посочения в по-горен пост линк можеш да си свалиш образец на подобна декларация, да си я попълните и само пред нотариус да заверите подписите, така няма да заплащата за самото съставяне на документа).

Декларацията трябва да е на БЪЛГАРСКИ език, защото се представя пред българските власти, като копие се оставя при тях при граничната проверка.

Да ти изискват документи съгласно установените процедури и закони не е равнозначно да ти правят проблем. Защото тук на всяка втора дума за проблеми се говори.

Такава декларация ви е абсолютно необходима, защото без нея детето не може да напуска България без значение дали пътува само, придружено от баба си, или само с един от родителите.

# 40
  • Мнения: 9 361
Читав нотариус иска пред него да се положат подписите под декларацията. Проверява личните карти и на двамата подписващи. Но може ти да подпишеш декларация сама, че разрешаваш, тук в Германия пред Консулството ни, немски нотариус не важи, а мъжът ти сам да подпише декларация друга от свое име пред български нотариус. Тогава детето ще има поотделно декларация от всеки родител, че може да напусне БГ, а не една обща. И така става. Проверявайте ги тези неща, моля ви. Иска се съгласието и декларация от двамата родители, ако детето пътува само без нито един от тях. Ако пътува само с единия, тогава другия подписва декларация, че е съгласен детето да напусне страната без него с другия родител или сам.
Възможно е мъжът ти да не е разбрал правилно нотариуса или нотариуса да не е разбрал мъжа ти.
Тези неща ги пише на сайта и на МВР и на МВнР. Ти от чужбина даваш декларация с разрешение, валидирано от Консулство/Посолство, мъжът ти от България пред български нотариус.

# 41
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Сума ти страници с обяснения, опит и линкове,а то..  ooooh! И другото - езикът ти е под всякаква критика - "във нотариуса", "Факта е дали може да пътува и може" и куп други "странности" на изказа ти. На моменти не ти се разбира какво искаш да кажеш. Съжалявам, но не се стърпях.

# 42
  • Мнения: 13
Сума ти страници с обяснения, опит и линкове,а то..  ooooh! И другото - езикът ти е под всякаква критика - "във нотариуса", "Факта е дали може да пътува и може" и куп други "странности" на изказа ти. На моменти не ти се разбира какво искаш да кажеш. Съжалявам, но не се стърпях.
Просто съм притеснена. Пиша бързо пък, и се занимавам със малкия Simple Smile

# 43
  • Мнения: 9 361
nivbay21,
по принцип след като живеете в чужбина с децата, а бащата не е с вас или пък с вас, би трябвало отдавна да сте си направили декларации за съгласие при напускане на България от децата. То Това се прави задължително, за да са ти развързани ръцете. Ние също сме в чужбина с децата. Но още преди да заминем си направихме обща разрешителна декларация в България, защото всичко се случва. Дори, когато заедно всички пътуваме до България и заедно се връщаме си я  носим с нас, защото може някой да се наложи да тръгне по-рано, друг да остане  с децата - да си имаме документ.

# 44
  • Мнения: 13
nivbay21,
по принцип след като живеете в чужбина с децата, а бащата не е с вас или пък с вас, би трябвало отдавна да сте си направили декларации за съгласие при напускане на България от децата. То Това се прави задължително, за да са ти развързани ръцете. Ние също сме в чужбина с децата. Но още преди да заминем си направихме обща разрешителна декларация в България, защото всичко се случва. Дори, когато заедно всички пътуваме до България и заедно се връщаме си я  носим с нас, защото може някой да се наложи да тръгне по-рано, друг да остане  с децата - да си имаме документ.
Със Бащата не живеем заедно. Разведени сме, и аз имам пълномощно от него както и той от мен Simple Smile Не се знаеше че детето ще ходи за Коледните празници и сега ще си отива но явно няма да стане понеже се изисква декларация както и да съм там ! Simple Smile

# 45
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Ние също сме в чужбина с децата. Но още преди да заминем си направихме обща разрешителна декларация в България, защото всичко се случва.

И ние така. Беше едно от първите неща, които направихме, като решихме да емигрираме.

# 46
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Дъщеря ми пътува сама със самолет от 8 годишна.
За деца с българско гражданство за напускане на България е задължително нотариално заверена декларация, че детето пътува непридружавано За пътуване в други страни  и е достатъчен само испанския паспорт.В зависимост от авиокомпанията, се плаща определена сума до определена възраст( Варира през годините.Това лято беше 45 евро на посока).Декларацията може да се направи и в посолството.Тя задължително се подписва от двамата родители.Задължителна е и с деца с двойно гражданство ,  ако едното в българско.Исках да мина метър само с испанския паспорт,  но от гранична полиция България ми казаха, че няма да стане. Дори и да представи само испанския паспорт   по имената и датата на раждане, могат да проверят дали детето има българско гражданство.А по закон в държавите чиито гражданство имаш, трябва да се легитимираш  с  даденият ти.от тях документ за самоличност.В трети страни имаш право на избор.
Пътуването като всяко друго, с разликата, че се попълва формуляр, с личните данни на човека, който изпраща детето и който го посреща.Децата се водят от служител на компанията(не стюардеса) до самолета.Там заемат местата си и не получават специално отношение.След пристигане служител извежда децата до зоната за посрещане и срещу лични документи и подпис ги предава на посоченото във формуляра лице.
Не знам кой е измислил тази градска легенда, че трябва да се среща със стюардеси, или, че стюардеси съпровождат децата....

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 12:58 от sl

# 47
  • Мнения: 9 361
nivbay21,
не знам къде живееш в Германия и дали ти е удобно, но български Консулства има в Мюнхен и Франкфурт, май и в Бон, освен Посолството в Берлин. Ти можеш да дадеш на детето декларация за съгласие, подписана от теб  и заверена в Консулството ни в Германия, а бащата сам да подпише отделна декларация пред български нотариус. Тогава детето на излизане от България представя 2 декларации заедно с по 1 копие, копията остават при гранична полиция, декларациите при детето, а то лети обратно за Германия. Декларация, подписана и заверена от българско Консулство или Посолство се признава от гранична полиция, не може само с немски нотариус. Като имаш желание да пратиш детето по Коледа в БГ, направи и това усилие с декларацията и всичко ще е наред.

Извинявай, ама 2 пъти ти написах за Консулствата в предишни постове. Вземете да си прочетете закона и изискванията, преди да предприемате разни неща, все пак БГмама не е последна инстанция. Като си изкарала децата от БГ сама, не ти ли светва лампичка, че ако детето пътува само, само декларация от единия родител не е достатъчна, трябва и двамата да са съгласни.

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 13:13 от Deni-meni

# 48
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
nivbay21,
не знам къде живееш в Германия и дали ти е удобно, но български Консулства има в Мюнхен и Франкфурт, май и в Бон, освен Посолството в Берлин. Ти можеш да дадеш на детето декларация за съгласие, подписана от теб  и заверена в Консулството ни в Германия, а бащата сам да подпише отделна декларация пред български нотариус. Тогава детето на излизане от България представя 2 декларации заедно с по 1 копие, копията остават при гранична полиция, декларациите при детето, а то лети обратно за Германия. Декларация, подписана и заверена от българско Консулство или Посолство се признава от гранична полиция, не може само с немски нотариус. Като имаш желание да пратиш детето по Коледа в БГ, направи и това усилие с декларацията и всичко ще е наред.
Точно.
А ако искаш да я използваш за подлъгва период от време. Направих само с ЕГН,  защото ако е с номер на паспорт, при изтичане на валидността на документа(без значение дали на детето или на родителя) декларацията става невалидна.
Щом не ти се занимава с декларацията,  ако детето все пак пътува няма да може да напусне България, Ти решаваш.

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 13:17 от sl

# 49
  • Мнения: 2 285
Не знам кой е измислил тази градска легенда, че трябва да се среща със стюардеси, или, че стюардеси съпровождат децата....

Няма нищо общо с легендите. Децата ги отвеждат до самолета Ground Staff или по-известни на български като "наземни стюарди/стюардеси". Те пак са си служители на съответната авиокомпания и част от тях дори са бивши летящи стюарди/стюардеси.  Wink

# 50
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не знам кой е измислил тази градска легенда, че трябва да се среща със стюардеси, или, че стюардеси съпровождат децата....

Няма нищо общо с легендите. Децата ги отвеждат до самолета Ground Staff или по-известни на български като "наземни стюарди/стюардеси". Те пак са си служители на съответната авиокомпания и част от тях дори са бивши летящи стюарди/стюардеси.  Wink
От 7 години работя на летище.Децата се водят от служител на компанията.Не е задължително, това да бъдат azafata de tierra наземна стюардеса.Води ги служител, който е свободен в момента..Понякога е наземна стюардеса, но рядко.Обикновено са Agente,. Определя в последния момент,в зависимост от заетостта.,  кой точно за кой полет ще съпровожда, Ако групата е по голяма(има норматив колко непридружавани деца максимум могат да летят на самолет.) се съпровождат от няколко човека.
Искрено се смях за стоте евро, които се дават на стюардесата при срещата преди полета....

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 13:46 от sl

# 51
  • Мнения: 2 285
Да ... Аз пък съм бивш служител на авиокомпания ... Ground staff реално е наземен персонал, но така или иначе, това са униформени служители на авиокомпаниите. Те не пътуват с децата, а само ги съпровождат до местата им в самолета. Agente не знам кого наричате при вас ... но предполагам че и те са с униформи ...
За допълнителното заплащане вече писах назад - никога не сме плащали такива суми, така че пак не е задължително.

# 52
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
след като си работила в авиокомпания, знаеш, че Униформите(за тези, които  са задължителни) са разлучни и специфични за всяка позиция.Тези на командира на полета се отличават от  на пилотите и капилярите.. На стюардесата и наземната стюардеса също.Товарните багажа и agente също.

# 53
  • Мнения: 2 285
след като си работила в авиокомпания, знаеш, че Униформите(за тези, които  са задължителни) са разлучни и специфични за всяка позиция.Тези на командира на полета се отличават от  на пилотите и капилярите.. На стюардесата и наземната стюардеса също.Товарните багажа и agente също.

Разбира се, че аз го знам. Обикновените пътници - надали различават по униформите кой какъв е. За тях всички са най-общо стюарди/стюардеси. По-важното в случая е не как ги наричат, а това че изпращащият детето персонал само го води до мястото му в самолета, а не пътува с него. След кацането на самолета - по същата схема - наземен персонал изпраща детето до близките му.

# 54
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Да съм казала нещо друго.
когато всеки ден срещаш из летището групички с деца  тук им окачват на врата прозрачна торбичка, в която си носят паспортите, придружени от служители на определена авиокомпания, не в нужно да питал какво точно работят служителите, ориентираш се по униформата.
Когатоо виждаш наземна стюардеса да присъства веднъж на всеки   50 или 60 пъти., не е трудно да се предположи, че  не е тяхно задължение.

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 15:08 от sl

# 55
  • Мнения: 9 361
Теза информация за нормална авиокомпания или за нискотарифна е? Нискотарифните компании общо взето искат да плащаш за всичко - багаж, запазено определено място в самолета по твой избор и т.н. Детето ще лети с Уизеър, която е нискотарифна. Мисля, че там такава услуга не се предоставя или е срещу заплащане, затова от 15 г. ги пускат сами да се оправят. Смятат, че на тази възраст можеш и  сам.

# 56
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
По принцип нискотарифните не превозват не придружавани деца, може и да има изключения за отделни компании.За нормалните  в зависимост от регламента на всяка една заплащането за не придружавани деца, до определена възраст е задължително.Възрастта може да варира в зависимост от конкретната авиокомпания.Заплаща се на гише на летището.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 948
Ако детето е под 14 год., е невъзможно да лети без придружител с Wizz Air. Самата авиокомпания не предлага тази услуга.
Ако някой от пътуващите със същия полет се навие да играе придружител, е необходимо да попълни един формуляр на чекина, тъй като няма да са на една и съща резервация.
Забравете ги тези слухове за срещи със стюардеси и други такива простотии за по 100 евро. Вие просто нямате досег до екипажа за да правите каквито й да е договорки.
Така, че ако желаете детето ви да пътува само, изпълнете гореспоменатото условие за декларация и не му купувайте билет за нискотарифна авиокомпания.

# 58
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ако детето е под 14 год., е невъзможно да лети без придружител с Wizz Air. Самата авиокомпания не предлага тази услуга.
Ако някой от пътуващите със същия полет се навие да играе придружител, е необходимо да попълни един формуляр на чекина, тъй като няма да са на една и съща резервация.
Забравете ги тези слухове за срещи със стюардеси и други такива простотии за по 100 евро. Вие просто нямате досег до екипажа за да правите каквито й да е договорки.
Така, че ако желаете детето ви да пътува само, изпълнете гореспоменатото условие за декларация и не му купувайте билет за нискотарифна авиокомпания.

Точно Peace

# 59
  • Мнения: 9 361
Детето или момчето е на 15 г., затова може да лети с Уизеър само. Проблемът на авторката се оказа в крайна сметка прословутата декларация за съгласие от нея, която тя въпреки че живее сама с децата си в Германия, дори не се е сетила, че може да и потрябва.

# 60
  • Мнения: 356
Някой знае ли трябва ли нещо друго за дете освен акт за раждане при пътуване с баба им в границите на бг

# 61
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Някой знае ли трябва ли нещо друго за дете освен акт за раждане при пътуване с баба им в границите на бг
Документ за самоличност на детето.

# 62
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
В границите на Бг никога нищо не съм им носила, за акт за раждане пък да не говорим. Ако детето е под 14 години и няма задграничен паспорт, какъв е документът за самоличност на едно дете? За пътуване в страната не е необходимо нищо.

# 63
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Точно.
В България дъщеря ми е ходила къде ли не ( почивки екскурзии)с майка ми, сестра ми .
Никога нищо не са искали.Дори и за настаняване в хотел заедно с тях.
Племенниците я водеха по рок маратони за няколком дни с преспиване  в хотел и също  не е имало проблем.

За екскурзии извън България има декларация , че може да пътува непридружавана извън България.и също не е имало проблем за концерти в Сърбия, Екскурзии в Румъния, Турция и Гърция.
Обаче за настаняване в хотел при загубена "връзка" за полета за Мадрид  във Франкфурт се наложи да ни изпратят бланка от хотела с която разрешаваме да бъде настанена сама.
Беше на 14 години и се е акредитирала с паспорт.
.Попълнихме , пдписахме  и я върнахме по имейл.
Нямаше ороблем с настаняването.

Последна редакция: чт, 29 юли 2021, 10:21 от sl

# 64
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Темата е за пътуване със самолет. За полет, дори на територията на страната е нужен документ за самоличност. Бебе, дете, възрастен - няма значение

Иначе даже и не допускам, че някой може да пита за нещо различно...Явно греша.

# 65
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
По тази логика, с паспорт се пътува  само извън България, а лични карти  на български граждани се издават само след навършване 14 години.
Акта за раждане НЕ е документ за самоличност.
Та какъв ще е документа за самоличност на бебе или  дете примерно на  5 години?

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
Преди години съм пътувала със самолет в България с детето,  без да има паспорт или лична карта, не си спомням носехме ли акта за раждане

# 67
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Ама актът за раждане не е документ за самоличност! За какво ми е да го разнасям.

# 68
# 69
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Какво Да, Владимире? Така не се трупат публикации. Взми прочети малко правилата за писане във форума. Или поне не влизай на 5-та страница, отговаряйки директно на зададения в заглавието въпрос, ориентирай се в дискусията.

# 70
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Човекът специално се е регистрирал(6 мин преди да напише мнение) за да се "разпише" , но важното, че е дал точен и изчерпателен отговор  Simple Smile ,
Дай му време...

# 71
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
По тази логика, с паспорт се пътува  само извън България, а лични карти  на български граждани се издават само след навършване 14 години.
Акта за раждане НЕ е документ за самоличност.
Та какъв ще е документа за самоличност на бебе или  дете примерно на  5 години?
Документите за самоличност са 2: лична карта или паспорт.
На 2-5-10 години, за да се качи на самолета, пътника трябва да представи документ за самоличност и да се легитимира. На тази възраст има само паспорти. Поне в България, за други държави не съм се интересувала.

# 72
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ами добре, поинтересувайте се тогава.
 Проверете каква е функцията на паспорта и при какви обстоятелства се издава
Не е задължителен документ за самоличност.
Лична карта в България се издава при навършване на 14 и е задължителен документ за самоличност.


Цитирам
За полет в страната бебе може да пътува само с акт за раждане, но ако ще напуска пределите й, следва да има международен паспорт.

С акт за раждане на орактика може да пътува всяко дете на сходна възраст, защото той ме доказва самоличност.
С българския паспорт е горе долу същото.
Първия български паспорт  на дъщеря ни беше  издаден, когато тя беше на 3 месеца..
Валидност 5 години
След втората година проликата на детето със сбимката става бегла.
Примерно испанските паспорти за деца ненавършили 5  са с валидност 3 години..
Личните  карти  ДНИ се издават по преценка на родителя.Дъщеря ми има такава от 5 годишна.
И пак ще напиша през ваканциите в България никпй ме е искял документ за самоличност при пътуване в страната и настаняване  в хотели.
Била е оридружавана от баба си, леля си и братовчедите си.С никой от тях дори няма обща фамилия , никога не е имало проблем
Само за някакъв рокфест в Каварна трябваше, да разпиша в свободен текст, че.разрешаваме племенника ми да отговоря за нея.
Тук също не са ми искали документ за самоличност при настаняване в хотел, когато е била малка.
Бойното и кръщене беше на първия ъайм билдинг, на който шефа държеше да присъстваме със семействата си.
Тя беше на година, а хотела оетзязден.Записаха само нашите данни., въпреки, че дори бяха поставили кошара в нашата стая.
Последните 5 или 6 години , обаче винаги искат и нейната  испанската лична карта(ДНИ) когато се настаняваме в хотел , въпреки, че няма 18 навършени.

Последна редакция: пт, 30 юли 2021, 20:35 от sl

# 73
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Sl, никъде и по никакъв повод не съм писала, че паспортът е задължителен документ.
Твърдя, че за да се качите като пътник на самолет, трябва да имате документ за самоличност.
Моля да ми посочите източник на вашия цитат.

# 74
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Тогава влизате в противоречие.
Поинтересувайте се какво е паспорт , в какви случаи се издава и какво е предназначението му.
Цитата е от тук.
https://www.google.com/amp/s/www.manager.bg/lyubopitno/dete-v-sa … informaciya%3famp
Между другото вече писах, че за настаняване в
 хотел, когато е била под 14  години  в България никъде не са искали документ за самоличност, нито разрешение от родители, когато е била с близки.
Обаче за настаняване в хотел при пропусната връзка във Франкфурт, се наложи да попълним и върнем по имейл декларации , със съгласие за да бъде настанена в хотела(14 навършени)
Въпреки, че се е акредитирала с испански паспорт, а  по испанския закон  наличието на паспорт е  еквивалент за  декларация за съгласие за пътуване на родителите.
Детето ми пътува придружавано и от 13 годишно без  услугата придружител от компанията, включително и с прехвърляне
От две годишна дъщеря ми   всяко лято е България без нас .Обиколила страната и съседните на България без нас.
Така, че може да се каже че имам някаква бегла представа какви документи са и били необходими за да няма проблеми.

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 13:05 от sl

# 75
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Sl, наставническият и надменен тон е доста излишен.
Случайна статия в интернет не доказва нищо от написаното от вас. Да не говорим, че в нея се твърди, че бебета до 2 години пътуват с акт за раждане. За по-големи деца - няма такъв коментар.
За настаняване в хотел - естествено, че няма такова изискване. Никъде не твърдя и че има.

Паспортът и личната карта са документи за самоличност. За полет със самолет се изисква документ за самоличност. Всичко друго просто няма какво да го коментираме.
Преди да се издаде самолетен билет България Еър изисква да се въведат задължително следните данни за всеки пътник: дата на раждане, номер на документ за самоличност, дата на валидност на документа, координати за връзка с пътника: имейл или телефон. За да се чекира пътника се въвежда същата информация.
Всякакви случки на заобикаляне на правилата няма да ги коментирам.

# 76
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Случайно написна статия в Интернет.
Явно са се унформиеали по добре от Вас преди да я напишат.
Беше първата по въпроса, на която попаднах
И какво се изисква за едно 3 годишно дете за да пътува от Варна за София със самолет.?
Паспорт?
Каква е функцията на паспорта?За какво служи?

Според случайно написаното от  българския националнен превозвач...
Цитат
Детето ви трябва да носи със себе си валиден паспорт, като за вътрешните полети той може да бъде заменен с акт за раждане – оригинал или нотариално заверено копие;
Източник
https://www.air.bg/bg/uslugi/nepridrujeni-lica
Прочетете преди преповтаряте убедително невярна информация, защото накрая, някой може да я вземе за чиста монета.
Между другото аз лично бих предпочела  истината пък била тя казана по назидателен начин , отколкото лъжа облечена в загриженост.
Не е назидателност а досада от факта ,   че някой разпалено  спори за нещо, за което дори  не е наясно.
Налага ммение , без дори да провери фактите.


И да в хотел при настаняване  ,  поне при нас не само, че.искат документ за самоличност на детето, но и  винаги му  правят фотокопие.

Последна редакция: нд, 01 авг 2021, 13:16 от sl

Общи условия

Активация на акаунт