Име на момиченце - ново издание

  • 4 601
  • 91
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Ако се отнася до мен, аз съм последния човек, който може да бъде обвинен в патриотизъм и българщина. Peace
Смятам, че най-голямата ми трагедия в живота ми е, фактът, че съм се родила в най-абсурдната и отвратителна държава в Европа Simple SmileИзпитвам силна непоносимост както към всички български традиции, така и най-ужасното нещо за ушите ми са български хора, ръченици, обичаи, имена от сорта на Кубрат, Тервел, Батбаян Sick...Поклоник съм на евроатлантическите ценности, и както казах обожавам френски имена. Но никога и с никой не бих се съобразила, единствено със собствените си вкусове и личния си избор.

# 76
  • Мнения: 82
Страхотна дискуси се е разгоряла тук.

Нямах намерение да предизвиквам спорове - просто попитах за име и споделих нашите аргументи. За спора - не страдам от някакъв патриотизъм и не ми пука дали името ще е българско или не. Формално погледнато, нито едно от изброените от нас имена не е с чист български произход. Според беглите ми познания, Елена и София са гръцки, Катерина - не знам . Разпространени са в България, това е.

Казха, че искам да се произнася лесно в чужбина, не защото не съм патриот или ми пука за чиновничката в Англия, а защото искам утре, ако детето ми реши да не живее тук, да не се налага да чува 1500 вариации на името си. Едва ли ще го направи по-малко българче това. А че не искам да е Рейчъл Иванова - ами не ми се връзва.

Не искам да си кръстя детето Горанка (да ме прощава , ако засягам някой) само за да докажа че съм българка. Но няма и да е Есмералда, за да съм модерна и нетрадиционна и чуждоезична.

Така че мир , момичета - става дума за дете - а това винаги е повод за хубави емоции  Peace

# 77
  • Мнения: X
Да ти кажа Valerina, добре е човек да се ръководи от собствения си вкус, ама да си постави някакви граници. На едни приятели се роди дъщеричка този месец, съжалявам че не мога да споделя името с което кръстиха дъщеря си. Трудно за запомняне, неблагозвучно, не е българско естествено, избора им просто ни остави с отворена уста. Явно не само нас, защото бащата на бебето дни след раждането му, започна да разпитва какво мислим за името. Да беше питал предварително, а не след дъжд качулка. Това дете ще има зверски проблеми с измисленото си име, което прилича на още поне 3 български такива, включително и на името на марка бира. Не стига това, ами са измислили и абсурдно кратко име, което също е адски неблагозвучно и будещо не особено приятни асоциации.
Amyrlin, не се притеснявай за спора - лаф да става, както се казва Simple Smile. Искам да кажа, че и трите имена на които сте се спрели много ми харесват и което и да изберете няма да сгрешите!

# 78
  • Мнения: 82
С мъжът ми имахме закачка, преди да забременея, че ако са близнаци, ще ги кръстим Люк и Лея, на  Междузвездни войни  Laughing 

В този дух, снощи гледахме Игрите на глада и таткото предложи да сменим Катерина с Катнис, а Елена с Ефи. Само за София не намери еквивалент, но го чакам с някое предложение тази вечер  Mr. Green

# 79
  • София
  • Мнения: 44 140
Лоши емоции няма - спок Simple Smile
На мен Катнис откровено ме кефи, то е растение и имен ден ще си има, ноо аз така от растения разни много харесвам и Мирта, Ванда, Нолина, Рен/а/е/та...както и доста по-стандартни цветни и растителни имена.


А за вас - което и от трите да изберете - няма да е грешка, все са класики.

# 80
  • Мнения: X
Аз пък много харесах комбинацията Люк и Лея. Peace
Двойно като София- Елена или Елена-София не ви ли харесва?
 

# 81
  • Мнения: 82
Нее, двойни не. Както е и момиченце, един ден като с еомъжи и ако реши да сложи фамлията на съпруга с тире - ще стане София-Елена Иванова Петрова-Георгиева (напр.). Няма да й стигне място за попълване на името в разни формуляри  Grinning

Би било хубаво да си има имен ден детето - и трите имена май са с именни дни. Аз си нямам, или поне никой не ми го е празнувал и все мрънках, че имам по-малко подаръци от другите деца.

# 82
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 291
Аз бих избрала Катерина.Харесвам по-дълги имена.

# 83
  • Мнения: 172
 На мен ми харесват Алекса, Сара, Михаела. София, Катерина и Елена не

# 84
  • Мнения: 11 747
Аз жаля, че изчезнаха една група съвсем български имена, които звучат красиво и нормално в съвременния живот - Искра, Бистра, Бисера, Пламена, Радостина и още има, но в момента не се сещам. Ни в клин, ни в ръкав, но гледам всеки си пише каквото му е на сърце, та и аз да си кажа.

# 85
  • Мнения: 82
Тя защото темата малко се предреши - аз казах кои имена сме избрали и другото е просто "лаф да става"  Grinning

# 86
  • Мнения: 11 747
Искра, Бистра, Бисера, Пламена, Радостина и още има...

Сетих се към тези да добавя Весела, Веселина.

Не знам защо все в женски род ги слагам, някои от тях си имат и мъжки еквивалент. От мъжките, които няма женско е Камен. От български думи произлизат, съвсем наши са си, но не са Радка, Дудка, Пенка, дето все се дават за пример, че са типично български, но хората не искали да си кръщават децата с грозни имена и затова предпочитат небългарски. И още има от тази групичка, но сега пак не се сещам за други. На мен Виктория, Габриела, Теодора и Никол са ми скучни.

# 87
  • Мнения: X
Камен има еквивалент - Камена. Познавам такова момиче, беше много гордо с името си, лично на мен не ми допада. Аз пък искам да кажа, че ми писна от имената Борис, Никола, Филип и Виктор. Всичко около мен така си кръщават децата, познавам по 3-4 момчета от всяко име. И четирите са хубави, но вече са толкова изтъркани! Хора, кръщавайте децата си и с други имена!

# 88
  • Мнения: 3 131
Нее, двойни не. Както е и момиченце, един ден като с еомъжи и ако реши да сложи фамлията на съпруга с тире - ще стане София-Елена Иванова Петрова-Георгиева (напр.). Няма да й стигне място за попълване на името в разни формуляри  Grinning

Би било хубаво да си има имен ден детето - и трите имена май са с именни дни. Аз си нямам, или поне никой не ми го е празнувал и все мрънках, че имам по-малко подаръци от другите деца.

 Peace
Катерина празнува днес.

# 89
  • Мнения: 82

 Peace
Катерина празнува днес.

Да, видях във форума, че пише че Екатерините (предполагам и Катерините) имат имен ден. Чудесно , което и да е от трите, девойката ще има още един повод за празнуване.

Общи условия

Активация на акаунт