Фентъзи и фантастика -Тема 6

  • 53 818
  • 743
  •   1
Отговори
# 720
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Хареса ми. Аз и по-напред съм писала, че независимо от изключителната си мрачност, книгата е много хубава.

# 721
  • Мнения: 5 747
Ще поизчакам с Ковачницата, поне да излезе и втората книга. Не ми се чака с години излизането на следващата книга, а и доста неща се позабравят. Тези дни се присетих за Патрик Ротфус. Третата книга от "Хрониките на кралеубиеца" ще я издадат ли изобщо в Бг? 

# 722
  • София
  • Мнения: 44 237
Той първо да я напише, че да я издадът в щатите, пък после може и тук да дойде Simple Smile

# 723
  • Мнения: 5 747
Той първо да я напише, че да я издадът в щатите, пък после може и тук да дойде Simple Smile
Грешката е моя. Не погледнах в Goodreads, а в уики. Embarassed Там срещу името на книгата е дадена 2014 година и аз реших, че е излязла. Още един като Мартин. Жалко, първите две книги много ми харесаха.

# 724
  • София
  • Мнения: 44 237
Мда, много обичам тези книги и ужасно ме дразни това протакане, надали друга книга съм чакала толкова, а  точно тази поредица трудно ще я преглътна  и зарежа....

# 725
  • Мнения: 5 747
Мда, много обичам тези книги и ужасно ме дразни това протакане, надали друга книга съм чакала толкова, а  точно тази поредица трудно ще я преглътна  и зарежа....
Работел по детски книги, поезия, рисувал човека. Не си дава зор или му е изчезнало вдъхновението.

# 726
  • Мнения: 5 747
Завърших" Завръщането на пурпурната гвардия" бих прочела и следващите книги на Есълмонт, но явно това ще е една от започнатите и недовършени поредици. Който не чете на английски така ще се ядосва на българските издателства. Grinning Доста пъти съм се заричала, че няма да започвам недовършени поредици и доста пъти съм си нарушавала обещанието, все нещо интересно се появява и не мога са се удържа. Twisted Evil  Доста правописни грешки имаше в книгата, странно преведени думи "притесненият поглед на херцога следеше не искрометния дуел на маговете в ниското", "а лицето му –   кърваво месиво"  Какво за бога означават тези думи? "показаха явно по-млада жена – Опосум би я определил като съвсем не проста." Кой само с поглед към лицето на някой би го определил като прост? В контекста на изречението правилно би било да е "Симпатична", "не грозна", но "не проста", абсурд. А за Нил и Недер преведени като Нищожния и Пъклената, нямам думи.


# 727
  • София
  • Мнения: 44 237
Мда, на артлайн им е такъв правописа и превода... и други книги с безумия тяхни съм  чела, че чак съм ги запомнила тях.
Иначе все е по-добре от никакъв превод Simple Smile
Аз за това те питах и как е като стил Есълмонт, понеже Ериксън ми е много над нивото и не бих могла да го чета на английски...

И нека чекнем речник -

искрометен - синоними-    бляскав, блестящ, сияен, заслепителен, искрист, пламтящ, ослепителен
кърваво месиво си е някакъв израз - демек все едно, че лицето му е "на кайма", кърваво, обезобразено, премазано, да кажем до неузнаваемост...

А съвсем не простата може би  е с някакво интелигентно, заинтригуващо и т.н. излъчване  newsm78 newsm78 newsm78
Забавна ще да е била книгата  Mr. Green Издателството се грижи читателите да обогатяват речника си Wink

Последна редакция: нд, 10 юли 2016, 18:40 от Angel_Dust

# 728
  • Мнения: 36 666
Може би в оригинал е пишело "симпъл" - т.е. обикновена (буквално "проста")?
И аз забелязвам страшно много грешки в преводите напоследък - и то не само на едно издателство. През годината четох и на Изток-Запад, и на Колибри, и на Егмонт и си е все същото. Не мога да се сетя за една книга с перфектен превод и без натрапващи се грешки. Последно четох "Домът на Слънцата" на Изток-Запад - на една цяла страница името на един персонаж е сменено с това на друг (подобни имена са, но това не е извинение - един път да беше, а то...), на друго място, пък са повторени няколко изречения, а към края - на няколко места има слети думи.
 Иначе самата книга е хубава, но тези неща дразнят.

# 729
  • Мнения: 5 747

И нека чекнем речник -

искрометен - синоними-    бляскав, блестящ, сияен, заслепителен, искрист, пламтящ, ослепителен

А съвсем не простата може би  е с някакво интелигентно, заинтригуващо и т.н. излъчване  newsm78 newsm78 newsm78
Забавна ще да е била книгата  Mr. Green Издателството се грижи читателите да обогатяват речника си Wink

Да, обогатих го определено, но синонимите са използваеми много повече и като обяснявам на някой нещо което много ми е харесало ще кажа "блестящ", а не "искрометен", но както и да е, това е решение на преводача.  За не простата, тя като умря придоби явно интригуващо и интелигентно излъчване. Mr. Green
Следват малко скандинавски криминалета и после почвам Робин Хоб. Отдавна съм си я заплюла. Чете ми се много и Скот Линч с неговите Джентълмени и копелета, но едно, че не мога да намеря за четеца третата книга,а и четвъртата още не е излязла тук, така, че той ще почака засега.

# 730
  • София
  • Мнения: 44 237
Джентълмените до колкото съм намерила инфо, май ще са 7 бр(четвъртата би трябвало да бъде издадена на англ. септември), иначе и аз съм ги заплюла, но за сега ще почакат.
На Сандерсън съм харесала аз 1-2 уж самостоятелни романа да погледна , когато приключа с малазанските и разбойниците (които естествено бяха зарязани щом започнах да чета ковачницата Simple Smile)

За преводите, аз така се дразнех при превода на Ерискън на "изпружените" крака и през 1 страница някой се "прокашля"-ше... просто полудявах с тези двете Simple Smile

Последна редакция: нд, 10 юли 2016, 19:37 от Angel_Dust

# 731
  • Мнения: 5 747
От самостоятелните романи на Сандерсън  съм чела "Елантрис", "Ритматистът", които не ми харесаха много. Малко по-добра беше  "Спиращият войната". От "Възмездителите" прочетох само първата книга, не знам дали ще прочета следващите. За мен най-доброто от него са "Летописите".

# 732
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
О, на Сандърсън, бих казала, че "Мъглороден" е прекрасна. Обичам го този автор. И "Летописите" ми харесват.

# 733
  • София
  • Мнения: 44 237
Аз точно Спиращият войната съм си приготвила, от Елантрис не останах много очарована, не че беше лоша, т.е. приятен стил на писане има, но самата книга ми дойде доста статична и предвидима, в крайна сметка...
Но има време докато стигна до него, може нещо друго да ме осени в това време Simple Smile

# 734
  • Мнения: 5 747
О, на Сандърсън, бих казала, че "Мъглороден" е прекрасна. Обичам го този автор. И "Летописите" ми харесват.
"Мъглороден" е в списъка, чака си реда. Това също е недовършена поредица, ще има още 3 книги.  Елантрис също има втора книга, но тук не е излизала.

Общи условия

Активация на акаунт