365 тайни от моя живот /4 тема/

  • 234 454
  • 1 229
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 4 569
Бубалече, как се научи?

# 841
  • Мнения: 933
Естел много ме мачкаха, дете родено и отраснало на село, с не особенно богати родители и баща с диагноза алкохолик. Учих на село до осми клас, а след това в икономически техникум в града. Попаднах на доста заможни съученици. Трябваше да оцелея, защото те имаха всичко материално, а на мен майка ми ми купуваше дрехите с два размера по големи,за да ми стават по - дълго време. Всяка сутрин ставах в 5 ч, за да хвана автобуса за града. Та всяка сътрин заставах пред огледалото и на глас изреждах причини, поради които да се обичам. Започнах с външни качества. Например имам здрава и дълга коса. В началото причината беше една, но постепенно откривах все повече неща за обичане, както чисто физически, така и душевни. Със започването на обичането на собственото си аз, постепенно и отношението на хората към мен се промени. Започнаха да ме уважават повече, виждайки, че отстоявам позицията си.

# 842
  • София
  • Мнения: 62 595
Една "майна" върши чудесна работа.

# 843
  • Мнения: 933
Една "майна" върши чудесна работа.
Да за момент върши работа. Но, когато си изтъкан от комплекси много трудно намираш начин да кажеш "майната му". Трябва да имаш самочуствието да го направиш

# 844
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много ми е тъпо това да обичаш сам себе си. Какво означава да се обичаш? Разбирам да имаш самочувствие, да не допускаш неуважение, да си спокоен в действията си, но чак пък да се обичаш, не намирам някак си значение на тази дума, което да е насочено към себе си, неадекватно ми звучи.
И някак си не мога да свържа човек, който заявява, че се обича, с оплакването му, че се чувства лош родител и паразит. Ако се обичаш, не се ли приемаш всякакъв?

Последна редакция: чт, 26 май 2016, 08:30 от Лилянa

# 845
  • Мнения: 4 303
И аз мисля, че важно е самочувствието. Ако сам си се харесваш, какво от това?

# 846
  • Мнения: 17 546
Самочувствие без база, не ти върши никаква работа. Ти си имай самочувствие и до над небесата, ако така ти харесва! Другите като не те забелязват или не си човек, с когото искат да комуникират, да работят, да са близки, и очевидно даваш индикации за пълно куку(стъпило на самочувствието си), си прави сянка с това самочувствие, защото за нищо друго не ти върши работа. Simple Smile

# 847
  • Мнения: 4 303
Да, съгласна съм, че с голо самочувствие не става.
Ако сам си се харесваш обаче, какво от това? newsm78

# 848
  • Мнения: 17 546
За мен е важно да се уважаваш. Когато уважаваш някого и от теб зависи нещо, което касае него, то ти ще направиш най-доброто, което можеш за този човек, нали така? Е, уважавайки себе си, ти ще правиш най-доброто за самия себе си - т.е. ще се стараеш да правиш неща, които са за твое добро. Да си вириш носа до небето, не е нищо добро. Добро е да работиш върху знанията си, външния си вид, да си приветлив, да си спокоен, добър и разумен човек. А да виждаш по красив начин тези неща в себе си, се възпитава от ранно детство. Затова всички дефекти на характера са "отгледани" и имат своята причина. Така че е по-важно да си бил обичан от близките си, отколкото сам да се обичаш(което и аз не мога точно да си обясня какво точно представлява), тъй като онази обич те изгражда като личност.

# 849
  • Мнения: 4 303
Просто споделям с мен какво се случи в далечните години.
Дойдох да уча в града от село. По френски език правихме контролно в началото на учебната година/може би нещо като сегашните входни нива/. Сигурно и по другите предмети е имало, но тях не помня.
Идва другарката следващия час и носи тетрадките. Раздава ги и моята последна. Тук нещо ме съмнява, ела на първия чин и ми дава същото контролно. Проверява го, сравнява го с предното,гледа 5 минути и накрая отсече, че не може едно дете от село, да знае повече от едно дете от еди кое елитно училище в града.
Грешките ми бяха незначителни, две "е"-та и един s . Отсече 4+ .Идваше ми да я застрелям. Нямах самочувствието обаче да се изправя и да оспорвам или да се доказвам. Примирих се с петното, че дете от село не може да получи по висока оценка от последното по успех, но учило в града.
За това да имаш самочувствие за мен е важно.

# 850
  • Бургас
  • Мнения: 458
Защо да няма логика в израза "обичам себе си"? Ами обичам се ,а с годините все повече.Правя неща които ми се правят,а не които трябва.Съобразявам се със себе си,с чувствата,с емоциите с необходимостта да чета книга вместо да говоря по телефона с познати.Фокусирам се предимно върху себе си и семейството си,разпределям времето си ,така че да обръщам повече внимание на важните и приоритети неща.Гледам да не се разпилявам и всячески да си доставям удоволствие.
И аз съм от преборилите се с живота и от тези,които по един или друг начин се опитват да достигнат мир и душевно равновесие.

# 851
  • Мнения: 933
Лично за мен да обичаш себе си, означава в някои ситуации и моменти да се поставяш на първо място. Да правиш неща. само за себе си. Относно изказването на Лиляна, да писах, че се чувствам лош родител, защото съм в положение, че нито мога да обърна адекватно внимание на сина си, нито да свърша някаква полезна работа вкъщи. Това означава, че съм реалист. Осъзнавам недостатъците си в момента.

# 852
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това са недостатъци?
Наистина ли?
Да пазиш себе си и детето, което носиш, означава, че си лош родител?
Това не е реализъм, а насаждане на вина към себе си.

# 853
  • Мнения: 933
Лиляна може и да си права, но в момента така ме "бият" хормоните, че сякаш не съм аз. То за това избягвам да пиша в по - сериозни теми, защото мисълта не ми тече гладко.

# 854
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 244
Бубалече, много ме трогна.  Hug Вместо да обръщаш прекалено внимание на недостатъците си, увеличавай  предимствата си, които със сигурност не са въображаеми. 

Жаве, супер си.

Естел, не споделяй нищо с хора, които те мачкат. Ако претърпиш неуспех, просто анализирай причините за това. По-резултатно е.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт