Как решихте да напуснете половинката?

  • 25 861
  • 201
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 31
absent-minded,
аз те разбирам (както и авторката) и ти съчувствам. Една от причините бившият ми мъж да е бивш беше, че все нямаше време, все висеше на работа "да се доказва",отделно и аз имах някакви амбиции, но заради ангажиментите с децата трябваше да правя компромиси с работата. В същото време го подкрепях, щото нали "за нас се прави всичко". Да, но ние дори и на почивки не ходехме, все нямаше време, някак си не оставаха и средства, макар и тройно повече от мен да изкарваше. Последната ни почивка заедно беше изнасилено-организирана от мен и финансирана от изплатени отпуски след майчинството ми. Вкъщи за всичко трябваше аз да съм инициатор, ако може и изпълнител, и по възможност той да не поема никаква отговорност.
Разбира се, при раздялата имаше наглостта да се каже, че хем не съм си гледала децата, хем не съм била допринасяла финансово и не съм правила нищо за дома. И в същото време много ме обичал и не можел без мен. Опита се да ме купи с малко скъпа техника и да ме заплаши, че съм финансово зависима. Накрая видя, че съм непреклонна и поиска да го науча да си глади сам дрехите.

Много е неприятен момента на взимане на решение за раздяла, от една страна "нали не ви бие, не пиянства, за вас работи", "всички мъже са такива", "ами следващият ако е по-зле", от друга - ужасно е да нямаш подкрепа и близост. А животът не свършва на 30-40 г., на мен лично ми беше много тъжно да си представям да живея още толкова години в същата тягостна обстановка.

Със сегашния ми мъж мисля, че сме постигнали баланс, общият ни доход е по-малък, но си позволяваме по-чести почивки, никой не се е вторачил в работата само, никой не е пренебрегнат, имаме време и за нас, и за децата, и за допълнителни занимания (кой каквото му е кеф).

Мисля най-вече за детето, как ще приеме всичко. Сеща се за вкъщи и пита понякога, не се тръшка, не реве, просто се сеща, на мен ми е тежко, мъчно ми е единствено за него. Сега приема нещата, добре сме. Не знам живот и здраве, ако някога срещна някой, как малкия ще приеме ситуацията, или да се местим на друго място. Не знам как децата приемат тези неща. Заради малкия нямах смелост по-рано да предприема раздяла. Знам, че не сме единствените, но само мисля малкия и много се тревожа за тези промени, единствено заради него. Надявам се да превъзмогнем всичко което ни предстои и всичко да е наред

# 181
  • Sofia
  • Мнения: 4 730
Ще се сеща, разбира се, няма как. Преживяват ги децата тези неща, с адекватна грижа и подкрепа ги преодоляват.

При нас беше по-тежко положението - едното дете го болеше глава почти всеки ден, другото изпадаше в едни истерии, аз бях в тотално отчаяние (тези неща бяха почнали още докато бяхме заедно, макар и с много по-малък интензитет, но пък не ми беше ясна причината). Ходихме на психолог и оправихме нещата, новият мъж също много помогна - баща им ги забрави за половин година. Сега пак им е малко мъчно, защото не са допускани до дома и новото семейство на баща им, но някак по-леко го приемат.

# 182
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
gagica, не ги  мисли отсега нещата в необозримото бъдеще. Решавай проблемите един по един- когато и ако се появят.
На този етап, според мен, следва да се съсредоточиш  върху  това, детето  да се чувства добре в новата среда и при новите условия.
Никой няма право да те съди  за решението ти. Щом си го взела, значи  за теб е имало основателни причини да го вземеш- надали е взето за  ден. Обикновено такива решения назряват  от доста време. Когато един човек се чувства дълго време неудовлетворен в нуждите и очакванията си, тази неудовлетвореност расте като цирей и в един момент  се пука. И когато се пукне и лошото  изтече, мястото започва да  заздравява и  човек е готов да продължи по  пътя си.
Аз също искам раздяла. Но не мога да  го напусна- трябва да ме напусне той. А той не иска, вкопчил се е  в мен и единственият начин да го изтръгна от себе си, е  грозен и неприемлив- със смяна  на брава и врати, изнасяне на багаж пред вратата и  полиция, в случай  на нужда.
Ако бях в негов дом, ако можех  да си  тръгна, отдавна  щях да го направя.
Не, не ме бие, не ме обижда,  не играе комар,  нямам друга връзка.
Но не го искам в живота си повече.
Така че- разбирам те и  ти стискам палци.

# 183
  • Мнения: 402
Имам подкрепящи до мен които толкова много ми помагат психически. Малкия се чувства добре с баба и дядо. Таткото идва да го вижда на два дни, едната вечер и го взима Събота и Неделя да спи наобяд с него, защото малкия не иска през нощта да спи с татко си в момента. Сеща се да пита за него, но понякога. Само се сеща за вкъщи и пита кога ще ходим вкъщи пак, че му е мъчно за вкъщи, но аз съм му обяснила ситуацията надявам се добре за момента.

Постъпила си много добре.Не се смущавай от това, което хората ти казват, че си се върнала в домът на родителите ти.За теб е важно ти и детето да живеете в топла среда, а всичко останало ще се нареди с времето.

Идеята не е да търсиш следващ баща на детето ти, а стабилен мъж до себе си.Трудността идва от това, че всеки следващ мъж ще иска да възпитава и да бъде баща на детето ти.Това е трудния момент.Да поддържате толерантност между всички вас, в полза на детето.Лесно се поделя отговорност спрямо едно дете от собствените му родители.Трудно е, когато влизат нови хора в живота му и споделят отговрността.Бъди много разумна в следващите си избори.Успех Gagica! Hug

# 184
  • Мнения: 31
gagica, не ги  мисли отсега нещата в необозримото бъдеще. Решавай проблемите един по един- когато и ако се появят.
На този етап, според мен, следва да се съсредоточиш  върху  това, детето  да се чувства добре в новата среда и при новите условия.
Никой няма право да те съди  за решението ти. Щом си го взела, значи  за теб е имало основателни причини да го вземеш- надали е взето за  ден. Обикновено такива решения назряват  от доста време. Когато един човек се чувства дълго време неудовлетворен в нуждите и очакванията си, тази неудовлетвореност расте като цирей и в един момент  се пука. И когато се пукне и лошото  изтече, мястото започва да  заздравява и  човек е готов да продължи по  пътя си.
Аз също искам раздяла. Но не мога да  го напусна- трябва да ме напусне той. А той не иска, вкопчил се е  в мен и единственият начин да го изтръгна от себе си, е  грозен и неприемлив- със смяна  на брава и врати, изнасяне на багаж пред вратата и  полиция, в случай  на нужда.
Ако бях в негов дом, ако можех  да си  тръгна, отдавна  щях да го направя.
Не, не ме бие, не ме обижда,  не играе комар,  нямам друга връзка.
Но не го искам в живота си повече.
Така че- разбирам те и  ти стискам палци.
Разбира се, че се е трупало, от доста месеци. Благодаря за подкрепата. Малкия е много общителен и разбран , и се надявам да преминем лесно през тези неща...Желая щастие на всички, защото всеки го заслушава

# 185
  • Мнения: X
gagica, моите проблеми с мъжа ми са от по-различно естество, но крайният резултат е същият - чуствам се необичана, неудовлтеворена и в безизходица. Ходя от известно време на психотерапевт. Той ми направи следния "тест". Помоли ме да оценя в проценти от 0 до 100 доколко съм удовлетворена от следните неща във връзката с мъжа ми:
- сигурност  - доколко чувстваш принадлежност и доверие в мъжа ти
 - утвърждаване - доколко се чустваш уважавана и ценене като човек и жена от него
 - стопляне - доколко ти удовлетворява физическия контакт с него (без секс) - гушкане, прегръдки, докосване
- финанси - доколко си удовлетворена от финансовата обезпеченост, която осигурява на  семейството. Не става въпрос дали си финансово зависима от него или не и дали ви стигат парите, а по-скоро удовлетворена ли си от начина, по който управлявате парите си, как взимате финансови решения, как той харчи.
-секс - доволна ли си от сексуалния ви живот.
Има праг на неудовлетвореност, при който на практика, според моя психотерапевт, реално няма смисъл да се работи за запазване на връзката, а за минимално травмираща раздяла. Ще го напиша, но по-късно.
Тук в темата имаше много крайни мнения и осъждане на gagica, но наистина, който не е минавал през това, не знае колко тежко може да бъде. Сигурно има хора, които с лека ръка си тръгват, но липсата на "пие, бие, кръшка" изобщо не е достатъчна за запазване на връзката камо ли за хармонична такава. Естествено за децата е най-добре да растат в среда на любов и уважение с двамата си родители и всичко друго им причинява травма. Отчуждени, нещастни хора, играещи си на семейство, също могат да нанесат ужасна вреда на психиката им.
Може ли да споделиш колко е прага според психолога ,  под който няма смисъл да се работи за запазване на връзката ?

# 186
# 187
# 188
  • Мнения: 73
Когато я няма любовта между двама души за какво заздравяване на връзка може да се говори изобщо.Отговорът на въпроса Как решихте да напуснете половинката-когато любовта се е изпарила и я няма.

# 189
  • Мнения: 31
Когато я няма любовта между двама души за какво заздравяване на връзка може да се говори изобщо.Отговорът на въпроса Как решихте да напуснете половинката-когато любовта се е изпарила и я няма.
Това е, че я няма любовта, не усещам нещата като преди, не разговаряме, изстинахме един към друг като мъж и жена. Ставаме, отиваме на работа заедно, работим, дори не говорим за кой знае какви наши неща. Прибираме се, гледаме телевизия и пак лягаме. Това е. Добре, че малкия като не е с баба и дядо, и си е вкъщи ми пълни душата и забравям за всичко. Много ме е страх как малкия ще мине през нашата раздяла, толкова ме е страх и понякога си плача сама. Дори понякога се замислям, че бих се върнала само да не страда малкия, макар, че съм му обяснила ситуацията и засега нямам проблеми в това отношение. Но ми е много мъчно, като пита кога мамо ще отидем до вкъщи с теб, макар, че няма как да не пита , все пак там е бил от бебе. Но поне не ме пита всеки ден, че...Сърцето ми се къса само заради малкия и неговите чувства и мисли. Той е още малък и все още не разбира цялата ситуация. Знам, че не съм единствената, но ми е много трудно. Сега сме и на друго място, и ми е трудно и с това. Трябва да пътуваме с автобус, защото скоро ще почна работа, а него го записвам на детска. Искам да преодолея това, но съм много мека душа и трудно преживявам каквото и да е. А, ако малкия много страда, не знам как ще го преживея... Sad

# 190
  • Мнения: X
Върни се и опитай отново - виждаш,че детето страда, а и ти не се чувстваш добре.... Не го лишавай от баща му... Не взимай прибързани решения, за да не съжаляваш после...

# 191
  • Мнения: 4 270
Добре де, не искам да наливам масло в огъня, ама да питам, за да си изясня картинката: Този баща, който не може без вас (по негови думи) толкова ли не потърси разговор с теб, gagica, след като се разделихте? Не се ли постара да изясни за себе си ситуацията, какво те накара да напуснеш дома си, как е детето и как възприема раздялата, оттук нататък какво...? Разговор за развода, ако щеш, не инициира ли? Какво правите, когато се видите, въздишате дълбоко и се гледате с влажни очи, защото не сте готови да се разделите или си говорите за бъдещето на детето пък и за бъдещето на всеки от вас? Извинявай, че питам, но ти освен да ни обясняваш душевното си състояние тук, май нищо друго не правиш. Проведи разговор, виж дали няма да ти трепне нещо към този човек, овикай го, ако трябва, кажи си всичко, което ти тежи и си събирала години, направи нещо. Детето ще свикне с всяка ситуация, която е по-добра от сегашната/доскорошната, но според мен ти трябва да си преди всичко наясно със себе си.

# 192
  • Мнения: 832
И аз това се чудя,толкова страници - изповед,а никъде не е споменат бащата - какво мисли,какво чувства,дали е проведе разговор и т.н..

# 193
  • Мнения: 4 270
И аз това се чудя,толкова страници - изповед,а никъде не е споменат бащата - какво мисли,какво чувства,дали е проведе разговор и т.н..

Идва ми да й нахвърлям така модерните напоследък опорни точки за разговор и да я затворя някъде със съпруга й. То не бе сополяване, то не бе изливане на душа. Докога?

# 194
  • Мнения: 7 690
Кои са модерните опорни точки на разговор?

Общи условия

Активация на акаунт