Какво висше образование имате?

  • 30 462
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Какво висшУ имате и работите ли по специалността си? Къде сте завършили?
Аз например още следвам(последен курс бакалавър) българска филология. Много мои колежки, които вече са завършили казват, че трудно са намерили работа като учителки в София. Е, не мисля, че това е моята професия и съм се ориентирала към медиите и писането по-скоро.
Та, нека си поговорим на тази тема, би била полезна за много потребители и децата им, които все още не са се ориентирали към точна специалност и професия. Знам, че има друга, подобна тема, но там идеята е за взаимопомощ и конкретни въпроси, докато тук е до колко висшето е помогнало да си намерим работа.

Последна редакция: пт, 26 авг 2016, 09:21 от marisoll

# 1
  • Мнения: 1 789
Имам 2 познати с твоята специалност в София, работят в частни училища, намериха работа веднага, след като завършиха бакалавър / или магистър, не помня вече/.
А иначе пак от приятели знам, че за работа в медии се изисква или нещо силно впечатлително ( като интересно излъчване и т.н.), което е рядкост или да имаш завършена степен в журналистически факултет. Просто защото хората от такъв факултет са по-подготвени от другите и се представят по-добре при кандидатстване за дадена позиция.
Успех Hug

# 2
  • Мнения: 39
Благодаря за разяснението, ще го имам предвид! Simple Smile

# 3
  • Мнения: 68 654
Авторке, защо сте записали тази специалност, след като нямате интерес към нея?

# 4
  • София
  • Мнения: 38 515
Едното ми висше е Приложна лингвистика. И аз си мислех, че няма да стана учител. Но в последните години, така се наредиха нещата, че точно български преподавам и то с голямо удоволствие.  Не е задължително да си точно учител в училище. Има доста варианти.

# 5
  • Мнения: 39
Това е филологическа специалност, не учителска. Учителска се смята,че е заради придобитата педагогическа правоспособност, но по характера си е свързана с изследване на езика и литературата. Филолог спокойно би могъл да работи и в медия, даже някои смятат, че филолозите са по-добри журналисти, защото знаят как да боравят с езика и са по- грамотни. Това е субективно мнение, никой да не се обижда. Човек може да стане редактор или да се занимава с изследователска дейност. Мнението,че тази специалност е само учителска е доста грешно. Написах за себе си, за да започна темата, нека не се съсредоточаваме върху това. Не търся съвет, а дадох пример просто.

Да се върнем на въпроса - какво висше имате, работите ли по специалността си? Имахте ли представа с какво ще се сблъскате на работното място и до колко знанията в унито ви бяха полезни?  

Последна редакция: пт, 26 авг 2016, 13:30 от marisoll

# 6
  • Мнения: 12 473
Бакалавър "Връзки с обществеността"
Магистър "Публична администрация"
Допълнителна специализация - "Финансов мениджмънт"
3,5 г Учителски профил - НСА. - не го завърших обаче.

Към дневшно време не работя по нито една от тези специалности.
Но пък ми помагат като опит и общи познания. Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 606
По диплома съм инженер. Магистър, ако има значение. Не работя по специалността си, нито дипломата ми е помагала при работата. Така се случи, че почти веднага след завършването започнах работа за себе си, на съвсем друго поприще. И досега за себе си работя.

# 8
  • Мнения: 12 031
Да се включа и аз, макар че съм друго поколение:
- Руска филология - магистър
- второ висше Публична администрация, също магистър

Трудно започнах работа в областта на образованието, но вече 14 години работя там, отначало като учител по руски, след промените и въвеждането на АЕ като първи чужд - възпитател. Бих искала да работя или като учител,или по второто, но за сега не съм имала възможност.
Възраст 40+

# 9
  • Мнения: 38
 Полезна тема и ще я следя с интерес. Нямам висше, но догодина ще кандидатствам. Малко позакъсняла, на 29 години съм.
 Завърших ветеринарна медициспена със специалност ветеринарен техник. За съжаление не успях да си намеря работа по специалността, която да ми допада. В момента работя за себе си в сфера, която няма нищо общо с образованието ми.
 Сега искам да уча "Педагогика на обучението по български език и история".

# 10
  • Мнения: 39
Полезна тема и ще я следя с интерес. Нямам висше, но догодина ще кандидатствам. Малко позакъсняла, на 29 години съм.
 Завърших ветеринарна медициспена със специалност ветеринарен техник. За съжаление не успях да си намеря работа по специалността, която да ми допада. В момента работя за себе си в сфера, която няма нищо общо с образованието ми.
 Сега искам да уча "Педагогика на обучението по български език и история".

Интересен избор от ветеринарна медицина към педагогика. Годините ти според мен не са никакъв проблем. Аз имам колежка, която е на около 35 и завърши миналата година. Дори и задочно/ дистанционно пак си е нещо Simple Smile

# 11
  • Мнения: 6 993
Аз също съм с бакалавър филология - френска филология от СУ.
Имам незавършена анимация в НБУ, от която ми остава само дипломна, но просто нямам време в момента да се съсредоточа, то си е доста пипкаво  Simple Smile
Не се занимавам в момента с нито едно от двете.
С филологията започнах в хелпдеск кол център, после в друг, който пък затвориха и ме прехвърлиха в друг екип със съответното обучение по тестване на софтуер.
Сега тествам софтуер, междувременно се понаучих да програмирам, искат ми Java тука за един проект, ама аз не искам да ползвам Java особено и само основни неща по тоя проект пипам с нея. Записала съм се на друг онлайн курс и някой ден ще си направя собствено гениално приложение, ще основа някой стартъп и ще спечеля много пари  Joy Mr. Green
Шегувам се. Съвсем доволна ще съм си и да продължа да тествам софтуер, оказа се, че много ми пасна на досадния навик да намирам грешки и да се дразня на некачествено обслужване в каквато и да е сфера  Laughing

# 12
  • Мнения: 39
Интересно е колко е различна работата от висшето, което сте завършили. А уж учим, за да си намерим работа по специалността. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 104
И аз съм филолог. Завършила съм Немска филология в СУ - бакалавър, след това магистратура в област превод.
Имам и 2. висше, което приключих тази година, в чужбина, с мисълта да се развивам в тази сфера- Комуникационни науки.
По стечение на обстоятелствата обаче работя като учител, въпреки че беше последното, което исках да правя. Но пробвах и ...взе че ми хареса Wink
ПС. 2. си висше завърших на 33

# 14
  • София
  • Мнения: 7 992
Аз съм скучна работа - бакалавър, магистър и професия/ трудов стаж Финанси.

# 15
  • Мнения: 2 157
Бакалавър Маркетинг, Магистър Реклама и медийни комуникации.
Занимавам си се с дигитален маркетинг, благодарение на един неплатен (и малко самоиницииран) стаж, който изкарах последната година.
От обучението ползвам малко неща. Но за дигиталната сфера няма адекватно обучение още.


Еовин, как се захвана с QA? Аз го играя нещо подобно във фирмата (занимаваме се и с изграждане на уеб платформи) и побърквам програмистите, та съм се замислила за кариера в сферата.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 515
Май сме доста с ПР или Маркетинг. Аз обаче зарязах сферата май. И на мен ми се занимава с дигитален маркетинг по принцип, но мога само да пиша, не мога да "рисувам".

Стискайте ми палци за една работа с преподаване. Praynig

# 17
  • Мнения: 2 157
И на мен ми се занимава с дигитален маркетинг по принцип, но мога само да пиша, не мога да "рисувам".

В какъв смисъл да "рисуваш"? Thinking
Стискаме палци, щом имаш желание за преподаване. Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 38 515
В смисъл не мога да ползвам дизайнерски програми за създаване на сайтове, банери и всичко останало.
Мисля, че НБУ вече са включили Интернет дизайн към програмите си по ПР и Маркетинг.

# 19
  • Мнения: 2 157
В смисъл не мога да ползвам дизайнерски програми за създаване на сайтове, банери и всичко останало.
Мисля, че НБУ вече са включили Интернет дизайн към програмите си по ПР и Маркетинг.

На много места не ти трябва. Simple Smile
При нас маркетолозите се занимават основно с оферти, текстовите оформления, рекламни бюджети и др. дейнсти, свързани с платформата, през която се рекламира. Рядко правим графични оформления и то е на добра воля. По принцип за това си има дизайнери. А в процеса на работа все се намира кой да ти обясни основни неща на Photoshop, които да използваш за някаква обработка на снимка на клиент или добавяне на текст в банер, например.
Ако проявяваш интерес към сферата, дизайнът не трябва да те спира. Simple Smile

# 20
  • Мнения: 6 993


Еовин, как се захвана с QA? Аз го играя нещо подобно във фирмата (занимаваме се и с изграждане на уеб платформи) и побърквам програмистите, та съм се замислила за кариера в сферата.

Здрасти, извинявай, чак сега виждам  Simple Smile
Аз бях технически съпорт преди това няколко години. Затвориха ни кол центъра и ни попитаха дали искаме да ни прехвърлят в QA отдела, като ще ни направят фирмено обучение. Аз се съгласих, защото си харесвах фирмата. Ако бях напуснала, трябваше пак да съм съпорт някъде, а беше започнала да ме уморява комуникацията с непознати (аз съм интроверт, малко трудно се отварям да общувам). Те ни направиха обучението, а после се оказа, че професията ми лепна като ръкавица. Все пак после трябваше да сменя фирмата, но благодарение на дадения шанс от тях успях да остана в сферата  Simple Smile
По принцип има курсове, но не съм ходила на тях (пак заради това, че ще трябва да прекарвам някакво време с непознати  Blush и да се напасвам с тях). Ако искаш да се занимаваш с това и да търсиш такава работа, препоръчвам ти да опишеш добре в сивито, че си репортвала грешки в дадени системи. После, ако те викнат на интервю, прочети http://www.istqb.org/downloads/send/2-foundation-level-documents … llabus-2011.html4 , тука ги има най-важните термини обяснени.  Hug

# 21
  • Мнения: 2 157
Еовин, много ти благодаря за отделеното време и за съветите!  Hug

# 22
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 9
Професионален Бакалавър по Стопанско Управление от ВУЗК /ВУАРР Пловдив
Магистър по Бизнес администрация -НБУ-София
Магистър по Социално-педагогическа работа с правонарушители от ПУ-Пловдив

# 23
  • Мнения: X
бакалавър - Машиностроене и уредостроене, Ту-софия
магистър-Публична администрация, Унсс-София

# 24
  • Мнения: 49
Все още съм студентка по право(малко остана). Тази година успях да си намеря и платен стаж в една фирма.

# 25
  • Мнения: 1 420
Завърших преди четири години (леле, саго като го написах осъзнах, че е сравнително отдавна, а се чувствах все едно вчера се дипломирах) право в СУ. Още от малко исках да уча това, макар в семейството ми да нямам юристи. В момента работя по специалността.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: X
Аз не работя по нито една от двете спецалности, интересни са иначе  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 2 744
Аз завърших биология тази година и не работя по специалността си, но се оглеждам за стаж или работа, просто не се търсят биолози. Мисля каква магистратура да запиша, но не смятам да е в моето направление.

# 28
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Преди години записах МИО във Варненския. Прекъснах на третата година. След това Счетоводство и контрол като и него прекъснах третата година. И двете специалности не ми допаднаха. В момента съм 4ти курс в НХА. Харесва ми и се радвам, че макар и късно намерих зоната си на комфорт.  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 17
Аз завърших бакалавър Администрация и управление, но не смятам да работя в тази сфера не ми харесва.
сега следвам магистратура Управление и развитие на човешките ресурси НБУ

# 30
  • Мнения: 34
Здравейте, работя в агенция за подбор на персонал в гр. Пловдив. В момента си търсим Магистър/Помощник - фармацевт - четири човека, фризьор/ка с опит и агроном - търговец с турски език. Ако някой от Вас си търси работа или Ваш близък, моля пишете ми на лично съобщение за повече информация.  Всички позиции са за град Пловдив.

# 31
  • Мнения: 10 993
Бакалавър по счетоводство и магистър по право. Работила съм и по двете специалности.

# 32
  • София
  • Мнения: 22 948
Бакалавър - "Регионално развитие и политика"- СУ - не беше моето нещо
Сега съм последен семестър " Трудови пазари и развитие на човешките ресурси" - СУ, много ми харесва и се надявам да си намеря работа по специалността.

# 33
  • Мнения: 603
И аз да се впиша.
Бъдещ филолог / лингвист.   Hug Peace

# 34
  • Мнения: 676
Бакалавър съм по биология и английска филология. Работата ми в момента съчетава и двете неща. Магистратурата ще я мисля след някоя и друга година.

# 35
  • Мнения: 2 269
Бакалавър съм по биология и английска филология. Работата ми в момента съчетава и двете неща. Магистратурата ще я мисля след някоя и друга година.
Little Queen Това е много интересно. Би ли споделила как успешно съчетаваш и двете?  Hands Clap

# 36
  • Мнения: 676
Бакалавър съм по биология и английска филология. Работата ми в момента съчетава и двете неща. Магистратурата ще я мисля след някоя и друга година.
Little Queen Това е много интересно. Би ли споделила как успешно съчетаваш и двете?  Hands Clap

Преподавам биология на английски език, основно на чужденци (деца 6-12 клас и тук-там студенти). От гледна точка на биологията, непрекъснато чета, за да съм в крак с най-новите неща и да обновявам информацията, която давам. Освен това, в конспекта са заложени определен брой часове практическа работа -  теренни изследвания, опити, лабораторни практикуми, които позволяват да поддържаш форма и да научиш доста нови неща. От друга страна, преподаването на английски дава възможност да го практикуваш всеки ден в реална среда -  да боравиш със специфична терминология и между опитите и лабораторните дела да си упражняваш граматиката, докато обясняваш нещо на език, който не ти е роден. В програмата е застъпено и писане на есета по някакъв проблем, свързан с биологията - тук без филология човек би се справил доста трудно дори само да напътства децата, защото има триста изисквания, половината от които са чисто лингвистични.

В нашите училища биологията масово не се преподава на английски, или дори да е така, ако някой не разбира нещо винаги можеш да превключиш на български, за да схване по-лесно. С чужденците единственият ви общ език е английският и трябва да боравиш доста умело с него, за да обясниш как и защо се случва даден процес, който няма как да наблюдават в клас и да го свържеш с някаква метафора или нещо от ежедневието, за да могат да  го запомнят. Определено не съжалявам, че се нагърбих да уча и двете едновременно.  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 4 871
Преди години записах МИО във Варненския. Прекъснах на третата година. След това Счетоводство и контрол като и него прекъснах третата година. И двете специалности не ми допаднаха. В момента съм 4ти курс в НХА. Харесва ми и се радвам, че макар и късно намерих зоната си на комфорт.  Simple Smile
И не сте разбрали, че не ви допадат преди третата година?  newsm78 Че вие почти сте ги били завършили?

# 38
  • Мнения: 2 157
Преди години записах МИО във Варненския. Прекъснах на третата година. След това Счетоводство и контрол като и него прекъснах третата година. И двете специалности не ми допаднаха. В момента съм 4ти курс в НХА. Харесва ми и се радвам, че макар и късно намерих зоната си на комфорт.  Simple Smile
И не сте разбрали, че не ви допадат преди третата година?  newsm78 Че вие почти сте ги били завършили?


В повечето университети учиш едно и също като всички специалности първи и втори курс. Реално трети разбираш каква е същността на специалността. Но в повечето университети можеш да се прехвърлиш между специалностите, без да е нужно да повтаряш първите две години. Не е лесно, но има такъв вариант.

# 39
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Преди години записах МИО във Варненския. Прекъснах на третата година. След това Счетоводство и контрол като и него прекъснах третата година. И двете специалности не ми допаднаха. В момента съм 4ти курс в НХА. Харесва ми и се радвам, че макар и късно намерих зоната си на комфорт.  Simple Smile
И не сте разбрали, че не ви допадат преди третата година?  newsm78 Че вие почти сте ги били завършили?


В повечето университети учиш едно и също като всички специалности първи и втори курс. Реално трети разбираш каква е същността на специалността. Но в повечето университети можеш да се прехвърлиш между специалностите, без да е нужно да повтаряш първите две години. Не е лесно, но има такъв вариант.

Да, точно така. Simple Smile Прехвърлянето също беше вариант, но и в двата университета(поне тогава) нямаха съответната специалност и щеше да стане дълга и широка. Важното е, че макар и късно, намерих това, което ми харесва и определено е далечe от първите две Grinning

# 40
  • Мнения: 50
Бакалавър Философия, магистратура Бизнес администрация / остана един семестър. За работа - тя е свързана с ИТ бранша и сега се преквалифицирам/имам основата за програмиране/. Един ден като порасна Wink искам да съм тийм лидер Wink

# 41
  • Мнения: 24
Бакалавър съм завършила Агрономство в лесотехническия и в момента карам магистратурата си пак в лесотехническия със специалност Растителна защита.

# 42
  • Мнения: 1 305
Аз съм завършила колеж, в който учих журналистика , много мечтаех за работа в радиото, но не  ми се е получавало до сега Simple Smile
 сега съм последна година бакалавър Психология и се чудя магисъра какво да ми е ?

Клинична психология или Организационна  Thinking

Иначе много години бях работеща по баровете , сега съм в онлайн магазин , където съм доста доволна , но се надявам да потегля по пътя , за който съм учила .

малко съм притеснена , защото годините ми никак не са малко ( на 33 съм ) , но правя всичко , което ми е по силите на този етап  Wink







# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
счетоводство, бизнес-администрация, логопедия. Изглежда странно, но за мен си е доста свързано логически, поне в моя живот. И резултатите са доста добри. Май се оказва, че съм имала житейски план, за който не съм знаела съзнателно.

Последна редакция: нд, 05 фев 2017, 18:03 от Andariel

# 44
  • Мнения: 2 269
Аз пък така и не успях да се реализирам и си стоя без работа вече 4-та година.

# 45
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Бакалавър - счетоводство и контрол. Магистър - маркетинг и управление на туристическия бизнес.
Близо 20 години съм банков служител. И двете висши завърших докато работя. Първото ми помага много в работата. Магистратурата смятам, че ще ми помага в това, което предстои да захвана.
Мога да кажа, че работата ми определи какво да уча, не обратното.

# 46
  • Bulgaria
  • Мнения: 1 143
Бакалавър -Стопанско управление-ВУАРР.Колебая се дали да запиша и магистратура Финанси и Банково дело в същия университет.

# 47
  • Мнения: 60
Икономически техникум - Стопанско управление, Бакалавър - МИО, магистър - Международен бизнес и професията ми е такава, че работя точно това...
Обаче - знанията са ми от практиката и средното най-вече, много малко нови неща научих в университета. Работех докато следвах - първите две години почти за без пари, но "учех занаят" и честно казано съм една от малкото късметлии, които не са имали проблем с реализацията...
Друг е въпросът, че сега от позицията на годините, бих избрала нещо по-творческо, ама в ония години на криза все ми повтаряха "Художник къща не храни..."

# 48
  • Мнения: 46
Аз все още уча, рехабилитация и ерготерапия 3 курс. Но след първите ми стъпки в сладкарството, все повече ми харесва тази професия.

# 49
  • Мнения: 1 998
Аз и бакалавър и магистър съм завършила счетоводство и контрол и съм си работила само по специалността. Simple Smile

# 50
  • Мнения: 911
Бакалавър - История и география, Професионална квалификация - Психолог и Магистър - Културно-историческо наследство /Културен туризъм/ - Великотърновски университет.
Работя като учител.

# 51
  • Мнения: 14 635
Имам 2 познати с твоята специалност в София, работят в частни училища, намериха работа веднага, след като завършиха бакалавър / или магистър, не помня вече/.
А иначе пак от приятели знам, че за работа в медии се изисква или нещо силно впечатлително ( като интересно излъчване и т.н.), което е рядкост или да имаш завършена степен в журналистически факултет. Просто защото хората от такъв факултет са по-подготвени от другите и се представят по-добре при кандидатстване за дадена позиция.
Успех Hug
Като гледам Биляна Гавазова от бТВ се чудя какво силно впечатляващо има в нея? newsm78Завършила е история в Шумен.После е работила в някакво радио там,прехвърля се тук в същото и някак си стига до телевизионният екран.

# 52
  • Мнения: 4 872
Като гледам Биляна Гавазова от бТВ се чудя какво силно впечатляващо има в нея? newsm78Завършила е история в Шумен.После е работила в някакво радио там,прехвърля се тук в същото и някак си стига до телевизионният екран.
На нея нещо не могат да ѝ намерят място- от ко-водеща на сутрешния блок, после ѝ повериха  само рубрика в същия, и  последно я гледах да чете новините. Може да са имали амбиции и да са виждали талант в нея , но след раждането на детенцето ѝ,  само запълва дупки в екипа .

 По темата - завършила съм Медицински колеж в София, но по стечение на обстоятелствата в момента се занимавам с аналитична химия  Crazy Нямам нито един ден професионален стаж по специалността   Peace

# 53
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Записах математика, после добавих информатика и ИТ, после и икономика. Веднага започнах работа по първата специалност, после по икономическата и сега съм пак учител по математика и информатика. Не искам да работя друго, това което съм учила е било с желание после да го работя, а не да има нещо там завършено.

# 54
  • Мнения: X
Аз съм бакалавър по икономика на туризма, но работя като помощник лесничей в Държавно Горско Стопанство. Средното си образование завърших в Горски техникум и винаги влечението ми е било в тази посока. Сега почти съм се навила да записвам магистратура в Лесотехническия университет. Така и така работя лесничейска работа Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 87
Бакалавър - Европеистика в Югозападен Университет, записах Магистър - Връзки с обществеността в бизнеса, 4 семестъра. Имам малко проблеми с магистратурата.

# 56
  • Мнения: 405
Бакалавър- Приложна математика- СУ и Стопанско управление- ЮЗУ
Магистратура- още се ослушвам и все отлагам, пък и тази година имам първокласничка и направо се чудя с кое първо да се захвана. Sweat

# 57
  • Мнения: 192
Бакалавър - Икономика на човешките ресурси - УНСС
Магистър - Управление на ЧР
След това имам желание да запиша още една магистратура - MBA, надявам се извън България.
Не работя по специалността, все още.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 108
На 37 г. съм, завърших "Индустриален бизнес" бакалавър и магистър в 2002 г., но веднага след завършването попаднах в агенция за недвижими имоти. Останах в сферата на имотите, стигнах до обучение на брокери и приключих с темата недвижими имоти - продажбата им.
След това започнах работа в управлението на голям наш морски курорт, там водих един инвестиционен проект между Акт 14 и 15, после участвах в ремонтни и строителни дейности и накрая в учебната 2014/2015 година записах магистратура "Икономика и управление на строителството", след която пък останах в университета и сега се занимавам с проекти - оперативни програми и Еразъм +, като с приоритет са възможностите за финансиране на инвестиционните ни проекти (строителство и ремонти) в учебната база.
Сега ще кандидатствам за докторант в същата сфера - интересно ми е и те така ...

# 59
  • Мнения: 985
Случайно попаднах на темата, но ми стана много интересна и видях, че има и други хора като мен.
След 12ти клас бях доста дезориентирана, никой от родителите ми не успя да ми даде насока какво да кандидатствам, за да има успешна реализация след това, а и бях много с много тесен мироглед. Не бях изобщо запозната коя професия какво точно прави и как точно се става такъв. Но знаех, че трябва да имам висше образование на 100%, също както съфорумката в началото за майка ми без висше образование ли е, значи не става човека. ( Тя е с 2 висши образования и не е успяла да се реализира по нито едно от двете...не че е от значение)
Та това мислене го прехвърли и на мен. Съответно записах в Бургас-Стопанско управление. ( Поради тогавашна липса на финансови средства да отида да уча в друг град-нямаше кой да ме издържа).
По стечения на обстоятелствата, обаче, много случайно, без да съм търсила работа, точно преди да започна университета, ми предложиха работа като консултант в аптека на козметиката и то почасово, с което много добре можех да съчетавам работата с ученето.
След първата година вече знаех, че искам да се занимавам с това, много ми харесва фармацията и исках да мога и аз да продавам лекарства и да знам кое как действа и т.н.  Разбира се обсъдих го с майка ми ( аз съм доста нерешителен типаж човек, трудно се решавам на радикална промяна),  за щастлие или не майка ми е същата. Започна се едно чудене... Толкова усилия хвърлих ( имах само една 5ца, другото 6), сега да се подготвям отначало, майка ми " Изкарай това пък винаги можеш да запишеш фармация" и така в чудене се изнизаха  и втората и третата година, и четвъртата... Завърших го с почти пълно отличие, но в мен остана една неудовлетвореност и постоянно се питах за какво ми е това образование, без реализация. Редовния въпрос на познати е: " И какво сега какво ще правиш с това образование, какво можеш да работи'? " Какво Стопанско управление ли, че то ние нямаме стопанство" и всякакви такива подмятания, което още повече ме караше да негодувам. Сега в събота ми е дипломирането и като се сетя за дългия път, който извървях в учене все да имам 6тици, мотивацията ми от 1ви и 2ри курс, и всички това... за да не знаеш какъв ще станеш, защото специалността била широкоспектърна.
След като си взех държавния изпит Юли тази година започнах да си търся работа. Ами скръб, пълна скръб и то дори не знаеш какво търсиш. Само продавач-консултанти, сервитьори, готвачи, тук-там нещо за офис, но не особено престижно ( с шанс за израстване).
В крайна сметка взех решение, че ще се подготвя за фармация ( за магистър), ще кандидатствам наново и ще изкарам още 5 години. Вече ходя на уроци от септември месец ( химия и биология), правя тестове, упражения  и т.н. Постоянно обаче мисля на колко ще бъда като го завърша, колко стрес ще  е пак по изпитити, как ще се стече живота ми, как ще гледат на мен другите по-малките, които влизат навреме... ако не ме приемат тази година, ще пробвам догодина,тогава ще завърша почти на 30...после 1-2 години стаж, за да можеш да станеш управител примерно и в крайна сметка кога ще остане време да създавам семейство?
И пак ме е яд за пропилените години за това безсмилено икономическо образование, колкото повече мисля, толкова повече ме хваща яд.
Извинявам се за дългото излияние, просто се развълнувах, ако на някого му е дълго, просто да го подмине.

# 60
  • София
  • Мнения: 38 515
О, я стига глупости!
И аз така се чудих, чудих и сега ще запиша 2 семестъра да завърша лингвистика, която започнах 1996!!!
Аз съм на 43.
Много се кефя на подновения университет, младите колеги, че ще допълня знанията си!

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В групата на сина ми има 35-36 годишен мъж със собствен бизнес, но учи медицина - първи курс. Кога ще завърши, кога ще специализира, това му се учи, учи си човека.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Възрастта не спира хората да учат, това са мои наблюдения. В магистърската степен особено поне 1/3 са над 35 г., по-малките ги приемат абсолютно нормално и няма бариери в общуването, даже напротив.
Имаме достъп до статистика за възрастта на студенти, които са получили стипендии по един от проектите, там най-възрастния класиран може да ми е баща, а съм на 37 г.
Когато учиш в по-осъзната възраст, изведнъж се оказва, че образованието е на ниво, но е факт, че се слуша и възприема по различен начин и това си личи.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Магистърските именно трябва да бъдат за хора, които вече знаят конкретно какво искат и кое им е полезно, а не просто да се завършва бакалавърска и да са скача в коя да е магистърска.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Аз учих и когато ми беше времето 98/99 уч. г. и скоро пак, в учебната 14/15 година.
Относно доколко е адекватно образованието на изискванията на бизнеса си мисля следното:
Образованието дава фундамента в конкретната област, представя се правилния начин да се реализира конкретната дейност.
На практика, в реалния професионален живот е пълно с проблеми, участниците са много и само натрупания опит помага да се вземат правилните решения. Професионалната реализация е по-тясна в сравнение с изучаваните дисциплини, но те са нужни за да създадат представа за общата картина.
Ситуациите са безброй, на млад кадър никой не дава вземането на решения заради липсата на опит.
Нашият университет е с икономически профил и хората, които се записват след натрупан практически опит виждат адекватността на образованието спрямо практиката.

# 65
  • Мнения: 985
Благодаря на всички, които се включиха с окуражителни постове! Simple Smile
Като цяло съм много щастлива от факта, че  се занимавам с това, което искам, макар на моменти да ми идва трудно и по нагорнище да го съчетавам с работата, а и самия материал е много обемен, за да се вземе за много по-малко от година, но го правя с желание. Искрено се надявам по биология да извадя хубава оценка на предварителния и да мога да си уча по химия спокойно за редовния.
Иначе тези мисли ме "нападат" само понякога. Просто искам вече да се случили нещата.Blush
Хареса ми поста с човека за медицината на 35- 36 години.
Ще продължавам да следя развитието на темата.

Исках само да допълня,  че, когато ме питаха какъв магистър ще записвам, бях убедена, че не искам и този шанс да си пропилея и да запиша нещо просто ей така колкото да има, а да го обмисля добре. По-скоро обмислях да започна работа в някоя фирма/офис и след като се ориентирам да запиша нещо, което ще ми бъде полезно за израстване. Но след пълното отчаяние лятото взех това решение за магистър-фармацевт. Ако обаче вече имах магистратура, трябваше да е платено за фармация, което по 6000 лв на семестър. А сега ще ми се яви като магистърска програма.
Когато взех решението не бях спала спокойно 3 вечери, а след първата, нямах търпение да се обадя в Учебен отдел да попитам как точно стоят нещата с бакалаврите.Smiley Grin

Последна редакция: вт, 05 дек 2017, 23:18 от nteri

# 66
  • Мнения: 603
В моята специалност има човек на 29, който има едно висше завършено - филология. Следва второ висше платено обучение в същото направление и почти същата специалност (приложна лингвистика с втори чужд от филологията, защото може да ходи по Еразъм. 3-ти курс е вече.
Познавам също майка на 40+,която е също първи курс Медицина.

# 67
  • Мнения: 4 808
Аз завърших бакалавърска степен тази година, на 48. На младини учих електронна техника и микроелектроника, завърших семестриално, но заради семейни проблеми така и не се дипломирах.
А и мразех специалността, аз не съм човек на точните науки, математиката ми е тъмна Индия. Туризма го учих с удоволствие, много ми харесва, но не бих работила в сферата заради сезонността на работата и ниското заплащане. Харесвам си сегашната работа, която е донякъде свързана с туризма, харесвам си фирмата и заплащането, та засега нямам намерение да мърдам. Чудех се за магистратура, но засега съм решила, че ще си почина, може би догодина, а може и никога да не запиша. Искам повече да пътувам, че досега не ми оставаше време от лекции и изпити. Но определено смятам да се захвана вече сериозно с английския, защото си е нужен. Що се отнася до ученето в късна възраст - мъжът ми се дипломира на 50, приятелка се дипломира тази година на 53, започна година след мен, отначало само мрънкаше що ли ми трябваше, а после се амбицира и даже последните две години ги взе за една. Та никога не е късно...

# 68
  • Мнения: 4 434
Уча стопанско управление във ВТУ, предстои ми държавен края на юни. За магистър, още не знам дали ще записвам.

# 69
  • Мнения: 51
Привет! Аз следвам Индустриален бизнес, имам собствен бизнес, обаче в съвсееем друга насока. Надявам се като завърша да успея да се реализирам и в тази.☀

# 70
  • Мнения: 985
Здравейте на всички,
преди време писах в тази тема, дори единият ми пост е малко нагоре на тази страница.
Ставаше въпрос, че съм завършила една бакалавърска степен" Стопанско управление" и в последствие реших да се подготвя за  Фармация ( магистър фармацевт), тъй като по стечение на обстоятелствата бях започнала работа в аптека още по време на следването ми по икономика.
Е, невероятно, но успях да се подготвя,че и да вляза от първо класиране! Ще разкажа накратко историята, може за някой да бъде полезна и окуражителна.
Както повече от вас знаят материала е много обемен, а по химия и доста сложен. Август месец миналата година реших, че ще се готвя. Започнах да си търся учители, но всички, на които звънях отказваха да ме подготвят за толкова кратко време и директно ми казваха, че е невъзможно и че няма да успея. С много усилия успях да намеря прекрасен учител и човек по химия, а по биология се записах групово обучение ( от което грам не съм доволна, но това е друга тема). В началото имах някакво понятие какво ме очаква, но едва след като преполових пътя, по който бях тръгнала осъзнах колко много са всъщност нещата, които трябва да усвоя, а паралелно ходих и на работа ( е, вярно на половин работен ден, но пак си беше тежко). Имаше моменти на пълно отчаяние, моменти, когато нищо не разбирах, моменти на паника, после се обнадеждавах, после пак падение и т.н.
Сутрин ставах около 8:15 и в 8:30 вече бях седнала да уча.  Първия месец бях по 6 часа на работа и наистина в един момент ми дойде много по нагорнище. До 11:30 учене, после обядвам, в 12:15-12:20 отивам на работа до 7, прибирам се, хапвам, пак уча до 9:00-10:00 и на сутринта пак същото. В неделя на урок 4 часа по биология, а в понеделник по химия. После минах на 4 часа и беше малко по-леко, но пак по цял ден учих, но вместо до 12 на обяд, до 3:30 следобяд, после отивах на работа в 4 до 7 и после пак учене.
Първоначалната ми идея беше да кандидатствам само във Варна, където най-много исках и за там се готвих. Направих си стратегия-първо елиминирам биологията на предварителния, а после 2-3 месеца да уча само химия за редовния по химия. Успях да се подготвя за предварителния по  билогия-изкарах 5.88 на изпита. В последствие реших да не оставам с 1 вариант и реших и в Плевен да се пробвам ( на редовните изпити), тъй като формата е подобен. После реших, че така и така ще ходя до Плевен да взема да отида и до Пловдив, формата беше различен и по други учебници, но човек не знае, може пък точно там да вляза. И така реших поне да прочета учебниците по билогия за Пловдив. В крайна сметка в Пловдив без специална подготовка успях да изкарам две петици, а в Плевен 5.41 по биология и 5.80 по химия. Не можех да повярвам. Всички ми казваха, че няма да успея.
Във Варна след предварителния по биология бях разписала всички отворени въпроси по химия, но то отделно има две задачи големи- една по органична ( от 100 задачи) и една по неорганична химия ( от 100 задачи). Бях решила едва 30 задачи от органична, а оставаха 2-3 месеца до изпита. Естествено изпаднах в огромна стресова ситуация-2-3 дни се вайках и ми беше криво.... и после като седнах и си казах, че ще изреша всички задачи и то разписани както трябва и за 20 дена реших останалите 70 задачи по органична ( отнемаше ми около 12 часа на ден). Само да допълня, че след предварителния по биология напуснах работа, за да се готвя изцяло за химията. Излиза резултата и 5.50. Това за мен беше най-голямата оценка за положения ми труд, защото там изпита ми се видя с най-голяма сложност и защото там най-много исках и най-много се притеснявах.
Много, много съм щастлива, че успях да премина през всичко това успешно, надявам се след 5 години да имам реализация по това, което ще уча сега.
На всички, които имат колебание относно такава крачка пожелавам-кураж, търпение, постояство и много труд!
Мога още много неща да "излея" и напиша, но става прекалено дълго.
Исках да допълня, относно притеснението ми за това, че съм по-голяма и как ще реагират тези, които сега влизат  с техния си набор. Запознах се с едно момиче от съседна група, с която ще сме състудентки и тя като разбра, че съм на 24 ме попита " защо толкова си закъсняла, нещо друго ли си учила". Естествено ми стана много неприятно и се разстроих, все едно хващам последния влак.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Никак не си закъсняла, колежката не знае какво говори. Браво и респект за хъса и успеха Simple Smile

# 72
  • Мнения: 4 808
nteri, изобщо не си закъсняла, аз се записах да уча отново на 43 год, моя приятелка на 49. Нямахме проблеми с колегите, макар че почти всички бяха набор 90 и нещо. Приеха ни съвсем нормално. Браво за положените усилия и резултата и успех!

# 73
  • Мнения: 4 871
Че какво има за обиждане? Въпрос като въпрос. Ти явно си докачлива. Иначе браво за положения труд и успех!

# 74
  • Мнения: 4 434
Завърших бакалавър стоп управление, записах магистър бизнес администрация.  Работя и уча задочно. До сега ползвах студентска отпуска по КТ. Тъй като искам да ползвам такава и за магистър, някой знае ли по кой член се води?

# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Толкова ли е трудно да отвориш кодекса и да го намериш. Какво ви учат на това висше, да знаете как да питате ли?

# 76
  • Мнения: 4 434
Толкова е трудно, да не се отговаря, като няма мнение - да.

# 77
  • Мнения: 985
Благодаря на всички взели отношение по моя въпрос! Flowers Four Leaf Clover
Пожелавам на всички да сбъдват мечтите си, макар понякога да изглеждат трудно достижими.

# 78
  • Мнения: 10 993
[url][/urlбраво. Страхотна си.]

# 79
  • във фурната
  • Мнения: 596
nteri, хубаво е да преследваш мечтите си.Дано обаче след тежкото следване-неорганична,органична ,фарм.химия,физикохимия,аналитична химия,фарм.анализ и какво ли още не, 5 години по-късно,като се сблъскаш с българската действителност в аптеките, да си все още толкова ентусиазирана...
    Аз съм маг.фармацевт на 43 г. и като ви чета тук,обмислям и аз да започна да уча нещо друго.

# 80
  • Мнения: 1 980
Аз съм завършила право и имах състудент на около 50 години. За мен беше странно и се чудих какъв е смисълът на тази възраст да се започва отначало с такава трудна професия. После обаче осъзнах, че всъщност този човек ще може да се фокусира върху кариерата си много повече, отколкото 24- годишните новозавършили, на които тепърва им предстои да градят личен живот, да създават семейства, да гледат деца и т.н. Натрупаният житейски опит също не е за подценяване. Много от нас се лутаха след завършването и не знаеха накъде да поемат. Изпитах го и върху себе си. Вече съм на 30г. Заради тежката си бременност трябваше да изляза в болнични почти от самото начало. Сега по стечение на обстоятелствата продължавам да гледам сина си и така ще е вероятно, докато стане на 3г. Остават ми още около 7 месеца. Върна ли се на работа имам усещането, че ще трябва да започна едва ли не отначало. Освен това искаме и второ дете, което предполага още пренебрегване на професията. При мъжете е по- различно. В общия случай тези неща не се отразяват толкова върху професионалното им развитие.
Затова вече съм на мнение, че преориентирането, дори и на по- късна възраст, може да е много по- плодотворно, понеже тогава човек е доста по- наясно какво иска и има ясна перспектива.
На мен също много ми се учи още нещо просто за удоволствие, но знам, че няма да мога да се справя на този етап.

Последна редакция: пт, 30 ное 2018, 16:49 от Forest rain

# 81
  • Мнения: 580
Здравейте, моето висше образование е Психология. Завърших през 2014 бакалавър Психология, в НБУ.
В момента уча успоредно две магистратури, отново в НБУ - Клинична психология - психоаналитична перспектива и Криминология и политики за превенция на престъпността.

Безкрайно доволна съм от този университет и съм горда, че съм учила там.
Heartpulse

# 82
  • София
  • Мнения: 1 249
Здравейте, през 2016 година завърших бакалавър в Софийски университет, факултет по журналистика и масова комуникация, специалност Връзки с обществеността. Харесвам си специалността, не съм я записала, защото е модерна, а защото ми се стори интересна и ми се стори моето. Аз не мога да уча или да работя нещо, което не харесвам и не усещам като свое. Искам това, с което се занимавам, да ми носи удоволетворение.
Мога да кажа, че през тези четири години обучение, се запознах с доста интересни колеги и преподаватели. Някак си... ми се пречупи начинът на мислене, натрупах и полезни знания, но разбира се, трябва постоянно да се дълбае и постоянно излизат нови и нови неща.
През тази година придобих и квалификация магистър пак в този факултет, специалност Реклама и публична комуникация. И въпреки това мисля, че имам още много какво да уча и да развивам. Моето мнение е, че човек се учи цял живот.

Пожелавам на всички успешна професионална реализация и сбъднати мечти и желания.

# 83
  • Мнения: 103
Управление на флота и пристанищата,Магистърска степен,ВВМУ.

# 84
  • Мнения: 12
Аз завърших бакалавър Администрация и управление, но не смятам да работя в тази сфера не ми харесва.
сега следвам магистратура Управление и развитие на човешките ресурси НБУ


Здравейте,

със същата бакалавърска степен съм.
Сега записах магистратура като вашата,а именно Човешки ресурси.
Интересно ми е каква е вашата реализация на този етап?
Има ли работа и добре платена ли е?

# 85
  • Мнения: 676
С две бакалавърски съм - Биология и Английска филология, карах ги паралелно, исках да съм учител по биология и да си допълвам с английски. Завърших, почнах работа, след 1г в българската и 2г в английската образователна система ми писна от динозаври, бумащина и средновековни изисквания към учители и деца, напуснах системата и почнах в ИТ бранша. В момента съм проджект мениджър, доволна съм, но няма нищо общо с никоя от двете ми специалности.Е, английския го ползвам всеки ден, но биологията остана само като хоби. И все пак, студентските години ми бяха много хубави, преподаването също и връщайки лентата назад, не бих избрала друга специалност.

# 86
  • Мнения: 14 862
Бакалавър филология, завършен на 22. Сега съм на 35 и започвам трети семестър Счетоводство и контрол, магистърска програма. Проверявам бумаги и цифри от 8 години, поне да имам диплома и да правя само това.
Възрастта и наличната някаква работа определено са ми спънка в намирането на стаж.

Общи условия

Активация на акаунт