Кога започнахте с глутеновите храни и какви?

  • 3 671
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 529
Много ми е интересно, защото нали казват, че кърмените бебета почти никога не проявяват алергия към глутена Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 3 042
не съм чакала чак до 9-я месец. Ние почнахме да ядем глутенови работи май към 6-7 месец.
Почнахме с една каша на Блевит - 5 зърнени култури ( сега не си ги спомням всичките Neutral Face ама имаше пшеница, ръж, овес, .....и още две Laughing )Прие я със смесени чувства - само с една опаковка минахме. feeding
Опитахме попарата - не ни хареса първо. Сега вече я яде с желание. eat
Овесени ядки (фини на Фамилия Никола) - тях на закуска сутрин. Обожава ги eat
 Друго - сухарчета му давах да си гризка сам.
Бисквити

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
След 6 месец тъкмо бях дала ведбъж просо и веднъж овес - и майки тук казаха, че са глутеносъдържащи (моето инфо явно беше старо или некачествено). Отложих ги. В края на 8-ми и началото на 9 започнах да давам - овес, после и пшенични разни. Просо така и не дадох повече  Laughing  Както каза мъжът ми - "храна за папагали" Grinning
Може би пак ще я пробвам някой ден. Сега всеки ден закусва каша от овесени ядки (вече и с мъничко мед - 1/4 лъжичка, по-рано гола или смесена с плод/плодово пюре) и много я харесва.
За протокола обаче, аз съм с астма и алергии, имаме и други алергии в семейството, и затова предпочитам много да внимавам, да не си блъскам главата после Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 042
Цитат на: boo
Laughing  Както каза мъжът ми - "храна за папагали" Grinning Simple Smile


аз като дадох елда(безглутен е тя) и овес - мъжът ми каза, че само кончетата и Съни били на такава диета Laughing  blahblah . Голям зор да го убедя, че са полезни и са храни и за хора. Laughing

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Пфффф, а как плюе елдата да не ти казвам! И никак не успях да я свикна - с овес я месих, с пюре я маскирах - тц. То и на мен ми мирише гадно, честно казано, макар че знам, че е супер полезна... А като дам на мъжо лъжичка от детската манджа, да хапне и да направи реклама пред малката, той такива муцуни и физиономии прави, че детето изобщо няма съмнение - това за хора не става! Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 042
offtopic малко офф стана с тая елда( за което се извинявам на Кики Neutral Face )
Съни яде елдата като за световно! eat  В началото само малко и се назландисваше( боже, тая дума за пръв път я пиша, незнам дали съм улучила правописа Embarassed )

# 6
Цитат на: Павлина
offtopic малко офф стана с тая елда( за което се извинявам на Кики Neutral Face )
Съни яде елдата като за световно! eat  В началото само малко и се назландисваше( боже, тая дума за пръв път я пиша, незнам дали съм улучила правописа Embarassed )


А не, няма проблем Grinning Аз и елда съм купила Laughing Засега давам домашната оризова каша на Буу през ден с малко плодово пюре или една безглутенова и безмлечна (разтварям я с кърма) на Humana. Може да я пробвам и елдата Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 2 529
Цитат на: Anonymous
Цитат на: Павлина
offtopic малко офф стана с тая елда( за което се извинявам на Кики Neutral Face )
Съни яде елдата като за световно! eat  В началото само малко и се назландисваше( боже, тая дума за пръв път я пиша, незнам дали съм улучила правописа Embarassed )


А не, няма проблем Grinning Аз и елда съм купила Laughing Засега давам домашната оризова каша на Буу през ден с малко плодово пюре или една безглутенова и безмлечна (разтварям я с кърма) на Humana. Може да я пробвам и елдата Rolling Eyes


Това бях аз Laughing

# 8
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Аз все още не давам глутенсъдържащи храни, но вече се замислям да започна. По този повод аз също се вълнувам с какво е най-добре да започна.
Ще съм благодарна , ако ме посъветвате.

# 9
  • Мнения: 1 289
От 6-тия месец започнах да давам попара на Ради със сухари. Те са пшенични, така че съдържат глутен. Още глутенови каши не съм и даавала, но тя вече яде и обикновени бисквити и Закуска, следователно яде глутенови храни. За сега нямаме никакви проблеми, а е почти на 8 месеца. Притеснявах се, защото аз съм с хранителни алергии, но явно щерката се е метнала на баща си. И на мене ми препоръчваха Гречка /елда/, но аз така и не купих, а нямам намерение да я мъча с овес, просо и други подобни. Моят мъж казва, че баба му и през войната не е яла фураж.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
За овеса специално не си права. Става много вкусна каша и децата с удоволствие я ядат. Аз тоже.
А целия руски народ яде елда, в други славянски страни също е популярна...

# 11
  • Мнения: 3 042
щом е фураж защо произвеждат такива бебешки каши? Аз лично съм чела в книгата на Л. Трифонова за овеса и елдата, че са полезни храни.

# 12
  • Мнения: 3 927
и аз да потвърдя: и двете са много полезни, дори елдата "бие" по показатели овесените ядки, ама наистина са си гадни....

иначе по темата: бебка почна 9-я месец и тия дни тепърва ще дам глутен. към оризовата каша смятам да прибавям по малко овесена и така постепенно, докато сменя 1 порция. вече пробвах, от смлени овесени ядки става супер овесена каша.

# 13
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Milena B.
И на мене ми препоръчваха Гречка /елда/, но аз така и не купих, а нямам намерение да я мъча с овес, просо и други подобни. Моят мъж казва, че баба му и през войната не е яла фураж.


елдата на Bebi си е много добра, леко подсладена е, подчертавам леко, и е много вкусна. има и вариант с ябълка.....
аз купувам такава, защото домашната елда не ми се получава и т'ва е Confused

# 14
  • София
  • Мнения: 10 324
Ами аз например, много обичам елда, но сигурно защото с това са ме гледали  Laughing  Laughing  Laughing  а за сметка на това овесените яки са ми доста гнуснички....

# 15
  • Мнения: 883
От 6 навършени месеца. А да не говорим, че вода от овесени ядки и дадох още като беше на 2 месеца. И попарата я правя с пшенични сухари.

# 16
  • Мнения: 7 821
Около 6 месец, даже май преди това, коричка хляб, му дадоха бабите, че му никнеха зъбите. Иначе след 6 м. сухари пшенични.

# 17
  • Мнения: 485
Абе я кажете ,каква е тая елда??
Аз явно съм доста изостанала и доста време насам, чета и се чудя, що е тва.... Rolling Eyes Сега реших да попитам...

# 18
  • Мнения: 385
По принцип има изследвания, които са показали, че глутенът дразни лигавиците на червата при децата под една годинка, защото там няма някакви ензими. Това е нещо приблизително по памет цитирам. Та затова се препоръчва да не се дават глутеносъдържащи храни. Такива са всички храни които се приготвят от пшеница, ръж, овес и ечемик, защото в тези зърнени има глутен.

В просото няма глутен и не знам защо Буу е останала с погрешно впечатление. Даже за хората, които по лекарско предписание не трябва да ядат глутеносъдържащи храни, просото е основна храна наред с ориза, елдата, нахута и др. За който чете англ. ето тук има хубава статия за просото http://chetday.com/millet.html

Иначе можеш да започнеш с ориз, картоф и няколко зеленчука и плода. Елдата и моят син не я хареса. Просото много му харесва. И след 9м. редовно му приготвям ядене с просо (любим вариант е манджа с просо, праз, морков, домат и малко кимион). Като се разбие след варенето, просото прилича на картофено пюре.

# 19
  • Мнения: 1 517
Елда не съм и опитвала. Баща ми беше купил веднъж, но не знаеха какво да я правят и накрая май я изхвърлиха.
По темата - аз не съм се престрашила още да давам глутенови каши, макар че не сме обременени с алергии. Не вярвам да й стане нещо, от един месец и попара трябвало да яде според GP-то, ама... не сме почнали. Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 042
Цитат на: Vase
Абе я кажете ,каква е тая елда??
Аз явно съм доста изостанала и доста време насам, чета и се чудя, що е тва.... Rolling Eyes Сега реших да попитам...


елда(гречка)
Елдата е силно питателна зърнена храна, съдържаща пълноценни белтъчини, витамини и мин.соли, особено манган и магнезий, необходими за изграждането на ставния хрущял. Богата е на калий и бедна на натрий, което я прави полезна за хипертоници и страдащи от диабет. Съдържа рутин-биофлавоноид, който забавя процесите на стареене и укрепва сърдечния мускул. Протеините на елдата са с по-висока биологична стойност от тези на месото и млякото.
Съдържание на 100гр:
протеини 12.6
въглехидрати 68
мазнини 2.6
енерг. 329кал

приготвяне:
вари се с вода в съотношение 1:2- елда:вода, на слаб огън 15 мин, след извирането на водата се сваля от котлона и се оставя да престои 30 мин.

# 21
  • Мнения: 485
Павлина ,благодаря за отговора!!

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Цитат на: Инка
В просото няма глутен и не знам защо Буу е останала с погрешно впечатление. Даже за хората, които по лекарско предписание не трябва да ядат глутеносъдържащи храни, просото е основна храна наред с ориза, елдата, нахута и др. За който чете англ. ето тук има хубава статия за просото http://chetday.com/millet.html[/size]

Инка, не знам, ето какво сме говорили преди време:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1123

# 23
  • Мнения: 4 176
Цитат на: boo
За овеса специално не си права. Става много вкусна каша и децата с удоволствие я ядат. Аз тоже.
А целия руски народ яде елда, в други славянски страни също е популярна...

Boo моля те кажи как да приготвям овесените ядки и елдата? Признала съм те като спец на тази тема.

# 24
  • Мнения: 7 106
Mamica,виж тази тема ( третата закована ),в нея има рецепти за приготвяне на каши.

# 25
  • Мнения: 455
Zdraveite, mami.  Stuck Out Tongue Poparata s pshenichnite suhari ot koga ia pochnahte i kak ia prigotviate? Grechkata v  nashiat dom se prigotvia mnogo chesto, zashtoto saprujeskoto tialo e rusnak i e sviknal. No na malkiat Dani, na 5 i 1/2 meseca oshte ne sam mu davala. Shte ischakam do kraia na 6-tia, nali taka savetvate vsichki? A prosoto kak se prodava? V hranitelnite magazini ili detskite?

# 26
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: boo
Цитат на: Инка
В просото няма глутен и не знам защо Буу е останала с погрешно впечатление. Даже за хората, които по лекарско предписание не трябва да ядат глутеносъдържащи храни, просото е основна храна наред с ориза, елдата, нахута и др. За който чете англ. ето тук има хубава статия за просото http://chetday.com/millet.html[/size]

Инка, не знам, ето какво сме говорили преди време:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1123


Принципно просото не съдържа глутен, но при него, както и при други зърнени храни (елдата напр.), има съмнения за "замърсяване" (т.н.cross contamination), причинено от глутенови зърна, с които са били засяти почвите преди.  При захранването това не е проблем, защото ако изобщо попадне глутеново зърно, то е в много малки количества, но в случай на цьолиакия е критично.

# 27
  • Spain
  • Мнения: 3 750
запо4нах към 8-я месец.
мен много не ме бива по готвенето Simple Smile та за това и не приготвям ка6ите ,а ги купувам . пък и време от 4ат няма  Stuck Out Tongue  Wink  
купих на Hero и Nestle , но като 4е ли Nestle по не я морим, а на Hero са няколко ,едната е с банан и ябълка , а другата си е обикновена 8 вида зърнени . още знан 4е са хубави на Blevit
това 4е кашите "напомпвали" ми се струва несериозно . Гери е 72 см и тежи 8,400  и яде каши от 5,5 месеца . това е любимата и храна  Grinning

# 28
  • Мнения: 4 176
Цитат на: nad_tab
Ами аз например, много обичам елда, но сигурно защото с това са ме гледали  Laughing  Laughing  Laughing  а за сметка на това овесените яки са ми доста гнуснички....

Molia te kazi kak ia prigotwiash za sebe si?

# 29
  • Мнения: 455
Izmivash grechkata, slagash voda dva-tri pati poveche i ia svariavsh. Kolkoto povche voda slojish, tolkova poveche se naduva grechkata i stava po obemna. Gotovata svarena grechka mojesh otgore da zalivash s vsiakakvi sosove ili zalivki. Nie obiknoveno ia zalivame s cherveni zalivki s meso. Podnasiash ia goreshta. Mojesh da si napravish i studena veche svarena zaliata s kiselo mliako i zahar. Da vi e sladko.  Close-mas:

# 30
  • Мнения: 6 206
Извинете за лаизма, но какво е глутен и защо е толкова страшно? #Splat
Аз от една седмица давам каши, в магазина компетентно купих една без глутен, обаче взех и една на Хумана, на която не пишеше изрично. Та ми е интересно.

# 31
и аз сега напипах тази тема,че исках да прочета нещо за глутена.И аз знам само,че не трябва да давам каши съдържащи глутен и нищо повече.Днес купих едни и прочетох,че са за деца над 4 месеца и навзех каши да има-6 бр.Прибрах се и що да видя-съдържат глутен!!!Много се ядосах,то не 4е няма да ги изяде след 2-3 месеца,но защо пише,че стажат за деца на 4 месеца?!!!

# 32
и аз това се чудих,защо пише,4е стават за 4 месечни бебета,а съдържат глутен

# 33
  • София
  • Мнения: 794
вторият гост съм аз Simple Smile

# 34
  • Мнения: 7 106
Ето малко инфо за глутена, преди време едно от момичетата я беше постнало тук и аз си я копнах :



Цитат
Някои хора имат непоносимост към пшеницата или глутена. Непоносимостта към глутена (протеина намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса) се нарича Цьолиакия. Смята се, че организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата, което от своя страна води до оток на лигавицата им, което води до намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите и са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми - подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване води до загуба на витамини, минерални соли и енергия. Тъй като се нарушава храносмилането, може да се появят и хранителни алергии. Това предполага диета със свободни от глутен храни.
Това означава, че хляба, тестените изделия, зърнените закуски, направени от пшеница, ечемик, овес, ръж не са допустими.

# 35
  • Мнения: 196
Глутенова храна вчера дадох за първи път - овесени ядки, сега чакам да видя как ще я понесе. А на бебчо му харесаха де.

Общи условия

Активация на акаунт