ново жилище на първи етаж

  • 4 090
  • 15
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 26
Здравейте, предстои ми покупка на жилище. Търся вече 2ри месец и се спрях на два варианта. Едното е на втори реален етаж, долу ще има офис, 60кв. м. е, север-юг(спалнята е на север), краен. Вторият е 50кв.м. 5 ти реален етаж, изток-запад,краен. И двата са в един район. И двата имат дневна, спалня, баня и килер. Моля помагайте!

Последна редакция: нд, 02 апр 2017, 10:26 от leni1

# 1
  • Варна
  • Мнения: 987
Бих избрала втория/стига да има асансьор/
Изложението е от значение..при нас на север е едната спалня и кухнята и да ти кажа..студенко си е там  Stop

# 2
  • Мнения: 41 024
За мен северна спалня не е проблем, но северна дневна си е кофти. А в другия апартамент какво има на запад?

# 3
  • Мнения: 26
В другия спалнята е на запад, дневната на изток

# 4
  • Мнения: 41 024
В другия спалнята е на запад, дневната на изток

Това е по-добре. В София западното изложение означава зверски пек следобед лятото, но за спалнята не е проблем да сложиш външни ролетни щори и проблемът се решава. А източният хол няма този проблем. Слънце ще имаш сутрин, когато е още свежо и нежно, което за мен е добре, а следобед ще имаш разсеяна мека светлина - пряко интензивно слънчево греене не е много приятно - пречи да се гледа телевизия, избеляват килими и мебели, става жега...

# 5
  • Мнения: 25 650
За едно и също жилище има огромна разлика дали съседите отдолу отопляват, или не. Лично изпробвано.
На първи етаж, с офис отдолу... Рискувате да умрете от студ. Вярно, по-добре е от мазета или гаражи, но все пак... Няма гаранция колко ще се отоплява офисът, нито пък дали след време помещението няма да стои дълго време празно.
Друг минус на първия етаж е, че е по-шумно и трябва да се постараете повече за охраняването на жилището. Ниските етажи са най-лесна плячка за крадците.
Не разбрах има ли асансьор? Ако няма, това е минусът на 5-ия етаж. Но пак зависи – ако сте млади хора, катеренето на стълбите може да го включите в графата "спорт".  Laughing

# 6
  • Мнения: 573
Определено това на 5-ти етаж - никога не бих живяла на първи етаж, подтискащо е, студено, освен това в случая изложението на този на първи етаж е доста кофти. Ние сме на 5-ти и асансьорът го ползваме само за преснасяне на покъщина като се нанасяхме и в редките случаи, които излизаме с триколката, понеже се разнасяме основно с раница. Но ако сте с бебе (или планирате такова в бъдеще) и ползвате количка, асансьорът също не би бил излишен.

# 7
  • Мнения: 14 315
Първият етаж е ужас по моите критерии. Студено е - мази или офиси, както казва Сийка, ако не се отопляват, си е студ. Краен (като нашия) - още студ.
В зависимост от съседите и разположението- постоянно мръсно пред входната врата, защото постоянно минават хора, постоянно шумно, пак по същата причина. Ако има асансьор и е близо до вашата врата - пак шум, че и тряскане на вратата.
В зависимост от улицата - много шумно - коли, хора. И много мръсно - всичкия пепелак директно влиза у дома, прозорците ми са постоянно мръсни, терасата (открита) - също.
И опасно - не смея да си оставя прозорец отворен когато ни няма лятото, не държа нищо на терасата (ниска е нашата). Простирах с ужас в началото - нищо не са ми одърпали още, но не е невъзможно.

С две думи - гадно.

# 8
  • Мнения: 41 024
Първият етаж е ужас по моите критерии. Студено е - мази или офиси, както казва Сийка, ако не се отопляват, си е студ.
В зависимост от това дали отдолу са мазета или офиси височината на този 1 етаж е много различна. Ако отдолу са мазета е партер с ниво на прозорците около 2 метра, а ако отдолу са гаражи или офиси е 1 етаж и долните первази на прозорците са на над 3,5 метра. Просто не е едно и също за да се слагат под общ знаменател.

Краен (като нашия) - още студ.
Тук май става дума за НС, а много често те са е доста добра изолация. Пак не може да се обобщава.
В зависимост от съседите и разположението- постоянно мръсно пред входната врата, защото постоянно минават хора, постоянно шумно, пак по същата причина. Ако има асансьор и е близо до вашата врата - пак шум, че и тряскане на вратата.
Е, обикновено апартаментите са в странични коридори и покрай тях минават само живеещите в разклонението, да кажем 2-3 апартамента. И това е все същото и на петия етаж. А и вратите на асансьорите в НС не се тряскат и много са съвсем безшумни.
В зависимост от улицата - много шумно - коли, хора. И много мръсно - всичкия пепелак директно влиза у дома, прозорците ми са постоянно мръсни, терасата (открита) - също.
Това е така. Ако е нисък етаж (това важи обаче и за 2 , и за 3) е хубаво да не е към улица, а към вътрешен двор.
И опасно - не смея да си оставя прозорец отворен когато ни няма лятото, не държа нищо на терасата (ниска е нашата). Простирах с ужас в началото - нищо не са ми одърпали още, но не е невъзможно.
Пак зависи за партер ли говорим или за първи етаж.
С две думи - гадно.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 203
Бих избрала на 5 етаж. Моя приятелка живее в апартамент ново строителство и изложението и е север - юг. Северната стая е студена и отгоре на това се появява  мухъл.

# 10
  • Мнения: 26
Да, за ново строителство става въпрос. Благодсря ви за мненията.

# 11
  • Мнения: 46 529
Тази квадратура с общите части ли е? Ако да, 50 квадрата са си боксониера.
Западната спалня също за лятото е кошмар. Западното изложение като цяло, не само за спалня.

На другия единствения минус е, че под него са офиси. Не толкова и за топлене, на повечето места яко надумкват печките, по-скоро за шум. Не знам как е шумоизолацията, но като цяло е риск.
Иначе реално не е първи, а втори, така че минусите на 1 етаж не важат за него.

В общи линии и двата имат много сериозни недостатъци, които няма как да бъдат избегнати, по-добре се огледай за нещо друго.

# 12
  • Мнения: 41 024
В общи линии и двата имат много сериозни недостатъци, които няма как да бъдат избегнати, по-добре се огледай за нещо друго.

Много си крайна, ще рече човек, че на пазара се предлагат само вътрешни апартаменти с Ю/И изложение, на висок предпоследен етаж с гледка към Витоша и на тиха уличка Mr. Green Ми нали и в такива като въпросните с недостатъците живеят хора, а и да не забравяме, че предлагането също не е изобилно. Важно е човек да си почувства, че може и би искал да живее в това жилище и толкоз, защото идеалите са недостижими.

Офисите не са чак толкова шумни, а и даже да са, нали имат работно време? Никой няма да шуми нощем, когато е неприятно и се чува.  За западното изложение казах вече - едни плътно спуснати алуминиеви ролетни щори (ламелите им са кухи и пълни с изолационна пяна) решават проблема с печенето. И при спалнята това не е проблем, докато за хола не върви да живеещ в тъмница

# 13
  • Мнения: 46 529
Има хора, за които са + и направо купуват, без да се чудят.
Но жената пита, което значи, че тези неща я притесняват.

Живяла съм в западна спалня и каквито и да са щорите не е като да си в североизточна, примерно. Просто всичко се напича и излъчва след това.

За офисите - има и денонощни. А и не се знае какво ще е след 5 г. Тракане с токове и кискане по цял ден не е най-приятното нещо. Опарих се, затова съм предпазлива. В общи линии е въпрос на късмет, но и голям риск.

Ако все пак нищо друго няма и и е принудена да избирам м/у двата, ще предпочета този на 1 ет.
Обичам високите етажи, но в случая квадратурата и изложението са ми по-решаващи. Пък и е 2-ри реално.
Ние тук казваме какво харесваме или не лично, тя може да прецени и избере спрямо нейните приоритети Peace

# 14
  • Мнения: 12 129
Здравей,
В момента живея в апартамент 60кв.м., панел, С/Ю, като спалнята и кухнята са ми С, а холът - Ю. За мен не е добро изложение. Предстои ми смяна и съм харесала 1-ви реален етаж, Ю/З (подозирам, че не е чисто изложение, а полупосоки, т.е ЮЗ/ СЗ. Заради двете деца за мен етажът е предимство - отдолу няма на кого да пречат децата. При нас има и друго предимство - за същата площ получавам по-големи спалня и кухня, дори прехода превръщам в плюс.
В твоя случай - решаващо за мен би било разпределението (разлика от 10кв.м е равно на една стая - може ли планировката и на другия апяртамент, за да видим откъде идва тази разлика в квадратурата?) Имате ли деца и планирате ли да отглеждате в това жилище? Ако ще живея с дете в този апартамент бих предпочела по-голяма квадратура, по-добро разпределение и първи етаж пред пети.
За чисти изложения ли става въпрос или за полупосоки?
Оглеждали ли сте апартаментите на място? Ако не сте направете огледи и вижте колко реално е шумно, светло и т.н.
Един съвет, ако позволиш. В случай, че избереш апартамента на 1-я етаж, остъкли северната тераса. Така ще намалите уличния шум и прах и ще действа и като топлоизолация, което е важно, особено ако не сте на ТЕЦ.
Ясно е, че "идеалното" е трудно постижимо, все се налага с нещо да се направи компромис. Аз седнах с лист и химикал и написах + и - на два апартамента между които се колебаех. За мен плюсовете на този на 1-я етаж се оказаха повече от минусите. За другия на по-висок етаж ситуацията беше обратната. Явно това, което е плюс за един, може да е минус за друг.

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 04:52 от Mama Ru

# 15
  • Мнения: 5 022
60 в новото строителство вероятно е 45 м2 РЗП, което не е непостижимо скъпо да се шумо- и звукоизолира. Ние сме на първи жилищен етаж, под кухнята се живее, под хола е офис, под спалните са гаражи, но засега не сме имали проблем, при все, че се отопляваме на ток. Стига изолацията да е добра, естествено.

Дневната и кухнята са ни западни - наистина напича и може да избелеят дивани и килими. Проблемът се решава лесно със стъкло 4 сезона. Ние не сложихме, защото мислехме, че на 1 етаж едва ли ще има проблем от прекалена осветеност, а по-скоро ще е сенчесто и мрачно, но беше грешка. Надявам се лятото да не е много горещо, все пак има изолация. Обаче и да е - има си климатици за тази работа. По-голям проблем е, че спалните са източни, обаче с димаут щори + блекаут завеси, окачени този уикенд, успяхме да си поспим до 11 часа  Mr. Green

Идеята ми е, че винаги компромиси се налагат, така че в случая бих взела по-просторното и по-функционално жилище.

Общи условия

Активация на акаунт