Променяте ли стила си на готвене и вкусовите си предпочитания?

  • 3 084
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 840
Имате ли вроден експериментаторски дух в кулинарно отношение, или предпочитате да се придържате само към обичайни и познати ястия?
Кой е бил най-големият ви кулинарен експеримент? А случвало ли ви се е нещо съвсем неочаквано да се превърне в любимо ястие, след като го опитате?

Последна редакция: сб, 01 юли 2017, 10:33 от Редактор*

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 549
Не съм сигурна дали отговарям точно на въпроса, но...
Когато готвя, импровизирам, не спазвам точно рецепти. Друг въпрос е, че не съм от най-добре и най-често готвещите. Wink За променяне на стила - а и изобщо за стил - едва ли може да се говори, но рецептите ги променям.
За "най-големия" не знам, последният преди няколко дни беше нещо като омлетопалачинка от настърган картоф, две яйца и сирене. И сол и чубрица. Не е нещо кой знае какво и не изключвам дори да е разпространена рецепта, но не съм я взела отникъде. Мъжът ми заяви (имаме си такива закачки), че един омлет не съм му изпържила, и аз, както май не бях правила омлет досега, взех, че опитах да му направя един по собствена рецепта. Хареса се. Следващия път мисля да включвам кашкавал, брашно или други неща, които ми попаднат пред очите.

# 2
  • Мнения: X
Цитат
Имате ли вроден експериментаторски дух в кулинарно отношение.............
И още как!    Laughing
В кулинарния си "стаж" тръгнах от българска кухня, "минах" през азиатска, френска, английска, италианска, сега основно съм на френска най-вече.Освен че ми е любима, е и най-близка до начина ми на хранене -ВМ НВ.
Обожавам да готвя, да опитвам нови рецепти и подправки, да експериментирам.
Имам кулинарен блог, който позарязах последната година, защото вниманието ми беше съсредоточено основно в отслабване и изграждане на нови, полезни хранителни навици.
Но скоро ще има изненади там....
Най-голям експеримент не знам дали имам, но съм правила доста нестандартни неща...
Сладко пиле със стафиди
Кекс с червено цвекло
Солена тарта с ягоди
Чийзкейк с балсамова глазура
Общо взето, колкото по-нестандартен вкус, толкова повече ми харесва.    Laughing

# 3
  • Мнения: 3 743
Прекрасна тема. Много благодаря bouquet

Не знам дали е вроден, защото доскоро се плашех от всякакви промени и предизвикатества, да не би да се проваля Blush Но сега съм точно на обратната крайност, само си търся нови експерименти  Laughing

Най-странно, не знам, задушаване на аспержи във воден кефир
барбекю пиле задушено във воден кефир
сладолед от кефир, фъстъчен тахан, мед и разтопен шоколад
карамелен фъдж от тахан от кашу, кокосово олио и мед
желета от воден кефир
фермениране на накиснат слънчоглед
спаначена баница на тиган, от днес, още не сме я опитвали
бисквитени топчета от сварен нахут
овесени курабии от 3 съставки

Също така обичам да опростявам рецептите, да променям съставки, да махам съставки, да променям начина на приготвяне (т.е. на котлон вместо на фурна) и т.н.

И най-важната промяна е, че вече не се страхувам от провала и не смятам, че всеки експеримент трябва да е успешен. Ако не ни хареса, просто не го правя отново и това е Peace

# 4
  • Мнения: 892
Характерно за мен е, че харесвам неща, които другите намират за странни и обратно - не обичам българската традиционна кухня в лицето на мусака, баница със сирене, шопска салата и т.н. И не защото съм веган/вегетарианец - просто тези съчетания ми се струват непривлекателни и вредни за здравето. Предпочитам баница без сирене или извара, само с яйца - не знам дали се брои за експеримент. Иначе обичам да пробвам нови неща, нови вкусове, най-близо съм до японската кухня може би, обожавам супа с мисо, от корейската харесвам кимчи, което е близо до нашето кисело зеле донякъде.  Мога да ям всеки ден риба, яйца и паста с домати, чесън и босилек, предпочитам простите неща.

Относно експериментите - когато имам настроение обичам да ги правя и ще се радвам да почерпя идеи  Simple Smile Общо-взето характерно за мен е че слагам чесън почти на всичко ...

Наскоро правих бъркани яйца с листа от цикория и се получи малко странно - някой пробвал ли е цикория и как най-много ви харесва?

# 5
  • Мнения: 3 743
цикорията ми горчи, само веднъж я готвих и повече не повторих. А знам, че е полезна Rolling Eyes

мисото (от соя и ечемик) и аз го уважавам, с него правя дресинги за салати и ферментиране на тофу. А тъмното само от соя, го използвам само за мариноване на месо Peace

днес пак имаше експеримент, замразени калмари потопени в млечен кефир и после в овесени трици и запечени на горен реотан. Много добре се получи, останаха меки от вътре, не жилави, а отвън бяха хрупкави Mr. Green

правих и чипс от ферментирало цвекло

# 6
  • MI
  • Мнения: 11 822
Обичам да опитам различни национални кухни, но вече минах етспа на безразборните експерименти и в ядене, и в готвене. Просто вече знам почти със сигурност какво би могло да ми хареса и какво не. Нещо, което не понасям е безразборно блъскане на подправки и на несъчетаеми продукти...

При готвене експериментирам след добро усвояване на базата, на оригинала. Често се случва да си 'измисля' рецепта, а като проверя да се окаже че съществува и то съвпадаща на 99%. Simple Smile

# 7
  • MI
  • Мнения: 11 822
За цикорията - първо се вари за около 5 мин във вряща вода. После се готви, най-простия и популяен вариант е на тиган със скилидка чесън, зехтин и люто чушле и евентуално панчетта, но може и без. Буквално за минута след запържване на всичко останало.

# 8
  • Мнения: 960
Аз обичам да опитвам нови храни, от различни националности и тъй като много обичам да готвя - често експериментирам. Което ми хареса как се получава, остава в семейното ни меню, така че винаги има разнообразие Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт