Майчинството счетоводно-74

  • 48 898
  • 763
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 2 516
Каква е процедурата при застъпване на нова бременност и втора година майчинство? Какви документи се подават към работодателя? Ако се върне майката временно(документално) на работа, това означава ли, че й се полагат половин майчинство (170лв) + болничен за бременност и раждане за второто дете?

# 466
  • Мнения: 1 119
Здравейте, имате ли представа защо може да се бави изплащането на обезщетение за гледане на дете? Майчинството ми (първата година) изтече юли месец. Ползвах месец отпуска и се върнах на работа. Започнах на ново място и съм попълнила всички необходими документи (и при стария, и при новия работодател). В сайта на НОИ статусът е "в момента се обработва" и "декл. пром. в обст.".

# 467
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
15те дни са отпуска за сметка на работодателя. Тъй като той поначало е некоректен, тия дни може да ги изплати всякак: и като 15 дни при заплата за месеца 1000 и като 15 дни при МРЗ за месеца.
Като пишеш такива глупости и подвеждаш хората, ще е супер да ги обосновеш и с членове от закона...
Отпуска за 15 дни бащинство се изплаща изцяло от НОИ и то върху осигурителния доход.Кой какво получава на ръка в сивия сектор те не знаят.

# 468
  • Мнения: 1 872
Написала съм глупост от незнание. Подведох се, защото се води "отпуск".

А защо вместо да се дразните на мен, не хванете да се дразните, че всеки втори работодател споменат тук краде от осигуровки. Ако от 10 пострадали поне един се сещаше да се оплаче, тия номера щяха да спрат да минават.

# 469
  • Мнения: 112
Здравейте, искам да попитам каква сума би взел таткото ако ползва 15 дена отпуска за бащинство, по принцип взима 1000лв. но го осигуряват на МРЗ
15- те дни се изплащат от НОИ, не от работодател!

# 470
  • Мнения: 1 970
Здравейте, осигуряват ме на 286 лв на половин раб. ден. Вероятно от шестия месец ще се наложи да излезна в болничен.
Дали ако няколко дни по-рано мина на пълен раб ден ще получавам значително повече пари от болничните?
Как ги изчисляват?
И всеки месец ли ще намаля
сумата по болничния ми?
За майчинството ясно-минимално ще е.

# 471
  • Мнения: 2 035
Изчисляват болничните за осигурителния доход от 18 месеца назад.

# 472
  • Мнения: 112
Ако болничния ти е непрекъснат, сумата ти ще е фиксирана. Не се променя.Изчислява се на база 18 месеца назад, 80% от осигурителния ти доход, но не повече от нетното възнаграждение.Майчинството се изчислява на база 24 месеца назад, 90% от осигурителния ти доход.  Има значение колко са работните дни в месеца. Няколко дни на пълен работен ден няма как да се отразят на болничните и на майчинските ти,освен с някакви стотинки.

# 473
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имате ли представа защо може да се бави изплащането на обезщетение за гледане на дете? Майчинството ми (първата година) изтече юли месец. Ползвах месец отпуска и се върнах на работа. Започнах на ново място и съм попълнила всички необходими документи (и при стария, и при новия работодател). В сайта на НОИ статусът е "в момента се обработва" и "декл. пром. в обст.".

Има някакъв проблем явно.Пиши мейл до НОИ да ти кажат какъв е точно.

Каква е процедурата при застъпване на нова бременност и втора година майчинство? Какви документи се подават към работодателя? няма специален документ за застъпването Ако се върне майката временно(документално) на работа, това означава ли, че й се полагат половин майчинство (170лв) + болничен за бременност и раждане за второто дете? да

Здравейте, осигуряват ме на 286 лв на половин раб. ден.


Хубавото е,че първата година ще получаваш МРЗ всеки месец.За в момента е 460 лв

Написала съм глупост от незнание. Подведох се, защото се води "отпуск".

Който не знае,не се изказва некомпетентно.
Ние тук не се дразним,а консултираме,но не с хвърляне на боб

# 474
  • Мнения: 1 970
Благодаря много,
Сега ми се изясниха някой неща. Всъщност за последните 18 месеца имам около 10 месеца  на половин работен ден и 8 на пълен работен ден. Влезнах с ПИК код в НОИ и смятах, получава ми се около 400 лв средно месечно възнаграждение. Което означава около 320 лв. болничен, но това към момента е по-голямо от нетното ми възнаграждение 224 лв.
Дали при това положение ще има смисъл да бъда на пълен работен ден за последните дни или месец? Работодателя ми колко повече ще плаща за мен като осигуовки, ако съм в болничен и майчинство и се водя на пълен работен ден? Някъде бях чувала, че те пак плащат някакви осигуровки, дори когато съм в болничен и майчинство.
А ако болничния ми е прекъснат, времето в болничен брои ли се за някакъв доход или там ще го смятат като 0?

Ако болничния ти е непрекъснат, сумата ти ще е фиксирана. Не се променя.Изчислява се на база 18 месеца назад, 80% от осигурителния ти доход, но не повече от нетното възнаграждение.Майчинството се изчислява на база 24 месеца назад, 90% от осигурителния ти доход.  Има значение колко са работните дни в месеца. Няколко дни на пълен работен ден няма как да се отразят на болничните и на майчинските ти,освен с някакви стотинки.

# 475
  • Мнения: 467
Здравейте, имате ли представа защо може да се бави изплащането на обезщетение за гледане на дете? Майчинството ми (първата година) изтече юли месец. Ползвах месец отпуска и се върнах на работа. Започнах на ново място и съм попълнила всички необходими документи (и при стария, и при новия работодател). В сайта на НОИ статусът е "в момента се обработва" и "декл. пром. в обст.".
Обезщетение за гледане на дете? Нали сте се върнали на работа? Каква промяна декларирахте? Нов работодател?

# 476
  • Мнения: 146
Здравейте, момичета! И аз имам въпрос относно 15 дневния болничен на бащата. На каква база ще се изчисли, ако само последните 2 месеца е работил в БГ, а преди това в друга държава от ЕС и съответно е плащал осигуровки там? Благодаря предварително!

# 477
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте, въпросът ми не е съвсем за майчинство, но много се надявам някой да ми помогне.

Въпросът е може ли да се издаде болничен за гледане на дете от педитъра не на майката и бащата, а на бабата?

 Проблемът е, че другата седмица с мъжа ми е невъзможно да отсъстваме от работа, а детето от тази сутрин е със сополи и лека кашлица. Съмнява ме че ще се оправи до понеделник, а и не искам да го пращам полуоздравяло на градина. Същевременно имаме сериозен проект, който не можем да отменим в работата, та се налага бабата да го гледа? Тя може ли да получи болничния- работи на пълен ден с пълни осигуровки и дълъг трудов стаж

# 478
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
deny не може, или отпуск или болничен за нея.

# 479
  • Мнения: 4 660
Интересно ми е Thinking
Ако бащата ползва отпуск по бащинство това означава ли за тези 14 дни майката няма да получава майчинство?
Доколкото разбрах се подава някаква молба до работодателя или се лъжа. Може ли малко инфо.

Общи условия

Активация на акаунт