Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 787
  • 1 687
  •   2
Отговори
# 1 125
  • Мнения: 6 587
Относно спортовете противопоказни при деца с гръбначни изкривявания: волейболът е един от тях, както и всички подобни при които има тичане, скачане и ротационни движения на тялото (тенис, скуош, футбол, баскетбол...).
Предполагам, че това изречение важи и за възрастни.  Rolling Eyes
Маруся, много си полезна за темата. bouquet

# 1 126
  • В.Т.
  • Мнения: 152
......Стига с това плуване при деца с гръбначни изкривявания!!! Груповите тренировки по плуване, при деца с проблеми въобще нямат желания ефект! По-добре ходете 3-4 пъти седмично на лечебна гимнастика отколкото да си мислите, че детето Ви ще си коригира гръбнака само, като плува (плацика се) в басейна......

Маруся14, и аз благодаря, че се включвате в темата с тази полезна информация. Уважавам мнението Ви и Ви поздравявам за това, което правите, но не мога да се съглася с трите удивителни при отричането на плуването като вариант за укрепване на мускулатурата. Не съм специалист, родител съм. Знам, че плацикането не води до резултат. Но ако детето плува активно три пъти в седмицата и това му доставя удоволствие, не виждам защо трябва да бъде отречено с такава категоричност. Мисля, че плуването, в комбинация с асиметрични упражнения е доста добър вариант. За жалост не всички живеем в София и децата ни могат да посещават центрове като Вашия.

# 1 127
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
Не съм дете, но при мен плуването по никакъв начин не подобри положението със сколиозата. Иначе няма лошо. Но ноже би пък при децата да помага, не знам. И на мен ми казаха - само ЛФК, но малкото групи, които намерих бяха в другия край на София, а при трудно придвижване направо не виждам как ще стане. В американската клиника за гръбнак цените са непосилни за мен. Чудя се как поне да се спре влошаването. Моля за мнение относно водната аеробика.

# 1 128
  • Мнения: 5 722
......Стига с това плуване при деца с гръбначни изкривявания!!! Груповите тренировки по плуване, при деца с проблеми въобще нямат желания ефект! По-добре ходете 3-4 пъти седмично на лечебна гимнастика отколкото да си мислите, че детето Ви ще си коригира гръбнака само, като плува (плацика се) в басейна......

Маруся14, и аз благодаря, че се включвате в темата с тази полезна информация. Уважавам мнението Ви и Ви поздравявам за това, което правите, но не мога да се съглася с трите удивителни при отричането на плуването като вариант за укрепване на мускулатурата. Не съм специалист, родител съм. Знам, че плацикането не води до резултат. Но ако детето плува активно три пъти в седмицата и това му доставя удоволствие, не виждам защо трябва да бъде отречено с такава категоричност. Мисля, че плуването, в комбинация с асиметрични упражнения е доста добър вариант. За жалост не всички живеем в София и децата ни могат да посещават центрове като Вашия.
Вчера прочетох за плуването, ядосах се и мислех да пиша но се отказах. Но slavi_didi  е казала това, което и аз мисля. Ясно е, че малките първо се лигавят във водата, но когато се научат плуването укрепва мускулатурата. Не е нужно да са в група, който иска може да плува с треньор. Да, по-скъпо е. Според мен проблемът е, че ние родителите, тръгваме с увереността, че сколиозата може да се пребори и сега като почне детето да плува скоро всичко ще се възстанови. Уви процесът е бавен и... А и в крайна сметка при толкова забранени спортове каква е алтернативата.
За упражненията какво да кажа, ясно е, че са важни но от 10 годишния ни опит с детето всеки специалист има различна система и все се намира упражнение препоръчано от предишния, за което следващият да каже "А това упражнение ви вреди, не го правете" та ние родителите само можем да се надяваме, че поредният кинезитерапевт "правилно ни помага". Нямаме избор. С това състояние развитието е трудно предвидимо. Затова и лекарите са пестеливи на прогнози.
Дано попадаме на правилния за нас специалист, винаги това ми е молитвата!

Unknown_lad, защо не потърсиш кинезитерапевт на подходящо за теб място и да работиш самостоятелно вкъщи. Детето се вижда с нейната веднъж на няколко седмици за евентуална корекция в упражненията, защото те стават лесни в един момент. Та и това е вариант. В по-късна възраст не мисля, че процесът е обратим, но поне да не прогресира и по-важното да няма болка.

Последна редакция: вт, 30 май 2017, 11:46 от NOVA NADEJDA

# 1 129
  • Мнения: 67
Маруся а дали има такива специалист и в Пловдив  newsm78
Здравейте, за съжаление нямам контакт към който да Ви насоча!
Успех  bouquet

# 1 130
  • Мнения: 67
Относно спортовете противопоказни при деца с гръбначни изкривявания: волейболът е един от тях, както и всички подобни при които има тичане, скачане и ротационни движения на тялото (тенис, скуош, футбол, баскетбол...).
Предполагам, че това изречение важи и за възрастни.  Rolling Eyes
Маруся, много си полезна за темата. bouquet
Здравейте, абсолютно правилно сте ме разбрала! Нормалната функция на гръбначната мускулатура е да държи гръбнака, а на дисковете да действат като амортисьор, при слаба гръбначна и коремна мускулатура се получава по-скоро "набиване" на прешлените, което създава предпоставка за хронични възпаления. Това е и причината да се препоръчва плуване, ЗАЩОТО няма подобен стрес.
Успех bouquet

# 1 131
  • Мнения: 67
......Стига с това плуване при деца с гръбначни изкривявания!!! Груповите тренировки по плуване, при деца с проблеми въобще нямат желания ефект! По-добре ходете 3-4 пъти седмично на лечебна гимнастика отколкото да си мислите, че детето Ви ще си коригира гръбнака само, като плува (плацика се) в басейна......

Маруся14, и аз благодаря, че се включвате в темата с тази полезна информация. Уважавам мнението Ви и Ви поздравявам за това, което правите, но не мога да се съглася с трите удивителни при отричането на плуването като вариант за укрепване на мускулатурата. Не съм специалист, родител съм. Знам, че плацикането не води до резултат. Но ако детето плува активно три пъти в седмицата и това му доставя удоволствие, не виждам защо трябва да бъде отречено с такава категоричност. Мисля, че плуването, в комбинация с асиметрични упражнения е доста добър вариант. За жалост не всички живеем в София и децата ни могат да посещават центрове като Вашия.
Здравейте, идеята за поста ми е адекватно да се обръща внимание на децата и да се спре манипулацията на родителите с фрази от типа: "Ми то ще го израсте" - Абсолютно невъзможно!
или "Да ходи на плуване" - Да, НО индивидуално да се работи с детето и да му се обърне специално внимание, защото при мен са идвали и продължават да идват деца, които са плували или посещавали тренировки по конна езда 3-4 пъти седмично и са в потресаващо състояние!
"Ми тя сколиозата е малка!" - Е това като го чуя и лошо ми става  Confused Какво значи малка сколиоза? При деца във възраст между 8 и 16 години за 6 месеца може да стане от "малка", такава "голяма", че да е наложителна операция.  #Crazy
Относно асиметричните упражнения, бъдете много внимателни! Този метод на работа е отречен от доста водещи специалисти в областта, но ако все пак изпълнявате подобни упражнения нека бъде под контрол и в присъствието на медицинско лице.
Дано да съм била полезна  bouquet

# 1 132
  • Мнения: 19 339
Какво значи асиметрични упражнения? Може ли някакъв пример?

# 1 133
  • Мнения: 5 722
И аз това казах, колкото специалисти, толкова мнения.

Маруся14, не се обиждайте, но веднъж посетихме ваша тренировка и момчето, което показваше упражненията беше доста младо. Това не означава непременно, че е в графа неопитно но все пак, как да сме сигурни, че точно този специалист , без значение кой е той,  ще назначи най-подходящото за детето ми упражнение. Лутаме се ние родителите.

# 1 134
  • Мнения: 16
Здравейте, имам син на 14 години с много голям процент изкривяване. Търся специалист за операция. Някоя мама с пресни впечатления?
Иначе сме ходили при Яблански, искаше ми се отново, но не отговаря на телефоните, които намерих в нета и от тук. Четох за голям специалист в Пирогов, който напуснал. Не откривам сега за него нищо. Сякаш всичката информация се е изпарила за мен.
Ще съм искрено благодарна за всяко мнение и отзив.
💟

# 1 135
  • В.Т.
  • Мнения: 152
Маруся14,  а имате ли наблюдения за системата дихателни упражнения по системата на Катарина Шрот? В смисъл, имала ли сте деца, които са я практикували и след това са дошли при Вас?

# 1 136
  • Мнения: 67
И аз това казах, колкото специалисти, толкова мнения.

Маруся14, не се обиждайте, но веднъж посетихме ваша тренировка и момчето, което показваше упражненията беше доста младо. Това не означава непременно, че е в графа неопитно но все пак, как да сме сигурни, че точно този специалист , без значение кой е той,  ще назначи най-подходящото за детето ми упражнение. Лутаме се ние родителите.
Здравейте, мисля, че тук място за обиждане няма. Темата е създадена за да споделяме опита си и да сме си от полза.
Относно лечебната гимнастика, която аз практикувам и прилагам като метод, мога да споделя собствения си опит на пациент, това, което ми споделят родители, пациенти с Болестта на Бехтерев или ревматоидни заболявания,  както и хората, които регулярно посещават часовете ни, НО това е трудно за доказване докато не опитате и пречупите резултата през собствения си опит.
Темата за младите и "старите", но "опитни" специалисти е вечна чуденка за нас родителите и няма да я коментирам или пък взимам страна. Това, което стига до мен е множество разочаровани родители, които са посещавали години на ред специализирани болници по ортопедия, както и водещи специалисти, родители, чиито деца са изпуснати, т.е. деца с вече структурни гръбначни изкривявания (с трайни изменения в гръбначния стълб), деца, чиито родители са забелязали разни кривини и разлики в двете половини на тялото, но са обвинявани за "параноични" или "твърде много четете в Интернет". Да, целия ми екип е от млади и страшно ентусиазирани специалисти, които обучаваме в метод, който дава резултати. При цялото ми уважение, но за да имате резултат специалистите препоръчват да правите лечебна гимнастика всеки ден, а не 1 или 2 пъти седмично ей така за по 20 минути каквото се сещате или по листчето от доктора  ooooh!. Необходимо е да се влезе в режим, ако не всеки ден, то поне през ден с активна тренировка от по 50-60 минути (загряване на тялото, коремни, гръбни, изометрия, дишане, стречинг и т.н), всичко останало е отбиване на номера, или добра възможност да се прехвърли отговорността на някой друг. Това, което прави екипа ми е не само да показва упражнения, но и да настоява, коригира, мотивира участниците, а не рядко и изнася лекции относно как да седим в ежедневието си. Колко лекари са ви попитали или обяснили как НЕ бива да седи детето ви? Ние го правим и много други неща... С една тренировка не можете да придобиете представа за това, което правя, по простата причина, че в различните дни работим с различни пособия, освен това имаме дни в които правим упражнения по двойки и още много други забавни неща. Държим на дисциплината, дишането и настояваме за правилно изпълнение на упражненията иначе резултати няма!
Пак стана дълго, но пък смятам, че е важно! Peace

# 1 137
  • Мнения: 67
Маруся14,  а имате ли наблюдения за системата дихателни упражнения по системата на Катарина Шрот? В смисъл, имала ли сте деца, които са я практикували и след това са дошли при Вас?
Здравейте, имаме деца, които са се отказали от Шрот и тренират само при нас, но имаме и такива, които комбинират този метод с активна работа при нас.

# 1 138
  • В.Т.
  • Мнения: 152
Благодаря за отговора! Както казах и по-рано – можем само да съжаляваме, че няма такива центрове в повече градове.

# 1 139
  • Мнения: 5 722
Маруся14,  мисля че, ясно се разбира мнението ми за различните подходи на специалистите и изграждането на доверие. От една страна на болестта сме  Wink. Мненията ни като цяло съвпадат, изключая плуването. Тренировката, на която присъствахме може да е била "различна", все пак с времето сте натрупали опит, но освен другото беше и с по-малки деца, който се глезеха и общо взето ползата за моето дете беше малка.
Като оставим настрана това единично впечатление, считам работата Ви и включването с постове за важни и необходими. Всеки един от нас родителите трябва да има най-малкото избор, за да избере как ще тренира детето му! Осевн това, ако не бъркам, при Вас идват да се упражняват и деца с порочна стойка но все още не-сколиоза. Във всеки случай сте полезни за изграждане на двигателна култура.

Общи условия

Активация на акаунт