Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 18 май 2006, 10:10 ч.
  • Преглеждания  2 796  Мнения  2  Онлайн  1
Отговори
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 14 496
Във връзка с един скорощен спор в този форум пуснах питане в сайта на Министерство на труда и социалната политика. Ето въпросът и отговорът:

"Здравейте,
Жена е на срочен трудов договор и преди изтичане срока на договора е започнала ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Прекратява ли се правото за получаване на обезщетение чрез работодателя след изтичане срока на договора?
 
 16-05-2006 
  Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор 
 
 
 
 
Уважаема г-жо Бусарова,
От запитването Ви е видно, че майката работи по срочен трудов договор и в момента ползва отпуск за отглеждане на дете по 2-годишна възраст (по чл. 164, ал. 1 от КТ). Съгласно чл. 164, ал. 4 от КТ през време на този отпуск на майката се изплаща парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). В случай че срокът на трудовия договор изтече през време на отпуска за отглеждане на дете, то поради прекратяване на трудовия договор се прекратява и ползването на отпуска за отглеждане на детето. Това означава, че се прекратява и изплащането на обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО. Ако към датата на прекратяване на трудовия договор детето не е навършило 1 година и ако са налице условията на чл. 8, ал. 1 от Закона за семейните помощи за деца, то майката има право на месечна помощ за отглеждане на дете до една година. Семейните помощи за деца се отпускат от съответната дирекция “Социално подпомагане” въз основа на подадена от правоимащото лице молба-декларация.
ЛТ/"

Надявам се да съм помогнала на заинтересованите.
 Hug

 

Реклама
# 1
  • София
  • Мнения: 5 955
Във връзка с един скорощен спор в този форум пуснах питане в сайта на Министерство на труда и социалната политика. Ето въпросът и отговорът:

"Здравейте,
Жена е на срочен трудов договор и преди изтичане срока на договора е започнала ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Прекратява ли се правото за получаване на обезщетение чрез работодателя след изтичане срока на договора?
 
 16-05-2006 
  Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор 
 
 
 
 
Уважаема г-жо Бусарова,
От запитването Ви е видно, че майката работи по срочен трудов договор и в момента ползва отпуск за отглеждане на дете по 2-годишна възраст (по чл. 164, ал. 1 от КТ). Съгласно чл. 164, ал. 4 от КТ през време на този отпуск на майката се изплаща парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). В случай че срокът на трудовия договор изтече през време на отпуска за отглеждане на дете, то поради прекратяване на трудовия договор се прекратява и ползването на отпуска за отглеждане на детето. Това означава, че се прекратява и изплащането на обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО. Ако към датата на прекратяване на трудовия договор детето не е навършило 1 година и ако са налице условията на чл. 8, ал. 1 от Закона за семейните помощи за деца, то майката има право на месечна помощ за отглеждане на дете до една година. Семейните помощи за деца се отпускат от съответната дирекция “Социално подпомагане” въз основа на подадена от правоимащото лице молба-декларация.
ЛТ/"

Надявам се да съм помогнала на заинтересованите.
 Hug

 


 smile3501

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 14 496
Благодаря. И аз лично си изясних темата. Професионален интерес.  Sunglasses

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт