Имате ли спестени пари?

  • 10 531
  • 93
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Интересно ми е семействата успяват ли да заделят някой лев.Ние като семейство за 3год. не сме спестили и стотинка.Имаме заделени от ергенските години,мъжът ми 7000 аз,3000.Не сме и направили абсолютно никакви покупки.Моите родители ни обзаведоха апартамента и ни направиха ремонта като се оженихме.Сами още нищо не сме постигнали.А при вас как е?

# 1
  • Мнения: 46 511
Вместо да спестяваме и парите да се обезценяват, си изплащаме Ипотечен и Потребителски кредит  Laughing

# 2
  • Мнения: 2 220
Не спестяваме. Оставили сме си една сума във валута от сватбата и това е. Иначе постоянно сме с кредити и сме си купили доста неща за кавартирата...

# 3
  • Мнения: 883
Аз имам спестени 300 лв във "Буркан-лев" Това е моята лична стъклена банка, в която събирам металните левчета, които ми връщат от матазина. Като станат поне 500 ще си купя фотоапарат! Така си купих микровълновата и ютията.

# 4
  • Мнения: 1 883
Нито лев ooooh!

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 926
Мъжът ми беше спестявал откакто работи - стигнаха за първоначална вноска за апартамент Peace Сега правим ремонт и сигурно нищо няма да остане newsm78, но парите са за да се харчат Laughing
Изплащаме кредит Simple Smile

# 6
  • Мнения: 614
НЕ! Аз не мога да спестя и 2 лева ooooh!

# 7
  • Мнения: 1 313
не само ,че няма спестявания,но има и кредити. Но пък имотите се увеличават Laughing

# 8
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Да. винаги съм държала да има пари за черни дни и много са ни помагали в тежки моменти

# 9
  • Мнения: 2 013
Да, за първи път в живота ни... Но това не е благодарение на БГ доходи, тук винаги изхарчваме толкова, колкото изкарваме...

# 10
  • Мнения: 723
Миналата година успяхме да спестим доста пари, за да си дообзаведем апартамента. Всъщност, мъжът ми работеше допълнително и с изкараното за 1 седмица - купуваме котлон, следваща седмица - абсорбатор и т.н. Това са ни спестяванията...Трудна работа е в днешно време. Затова сега си взехме кредитна карта, за да има винаги за черни дни, но гледаме да не я пипаме много.  Peace

# 11
  • Мнения: 1 033
Ами нямаме - изплащаме заем, а за спестяване може да броим само паричките, които ми удържат за ВСК (все нещо де- може да има към  500 лв вече) Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 237

 Уф,нищо не сме спестили...Нито стотинка... Embarassed

# 13
  • Мнения: 26
Колкото и да се опитваме не се получава.Винаги излиза нещо непредвидено и сумичката която сме решили да заделим отива по направление.

# 14
  • Мнения: 990
и ние нямаме  newsm45,  има колкото да закрепим месеца !  Изплащаме кредити ,а и децата си искат своето

# 15
  • София
  • Мнения: 1 105
Не, нямам Sad. Изплащаме два потребителски кредита. Единият обаче е отворен кредит и ако ми се наложи, мога да тегля от парите, които си внасям по него, което ме устройва идеално за черни дни!

# 16
  • Мнения: 826
Да, за първи път в живота ни... Но това не е благодарение на БГ доходи, тук винаги изхарчваме толкова, колкото изкарваме...

И при нас е така. Peace
Само 4е ние не държим парите в банка-инвестираме,за да се умножат.  Blush

# 17
Нито левче нямаме спестени те не стигат до никаде от каде да спестяваме с една заплата сме аз не работя   Sad

# 18
  • Мнения: 953
нямаме.с два потребителски кредита сме,като единият е отворен така че ме устройва.гледаме да не пипаме много там та да има.иначе постоянно купуваме нещо и то за спестяване.пък и ремонт ще правим newsm78 но с какви пари.набавяме си полека-лека материали и така.стоки на изплащане.и то две заплати до къде.

# 19
  • София
  • Мнения: 35 942
За сега - не.  NaughtyВинаги има какво още да се купи.

# 20
  • Мнения: 1 181
имахме известна сума - пари от сватбата, която вече намаля наполовина. Но иначе не можем да спестим и лев. Все изниква някоя необходима покупка или нещо спешно и непредвидено.

# 21
  • Мнения: 1 150
И 20 ст. не мога да отделя   Crazy
Да живеят кредитните карти, една такава ме спасява незнам колко пъти вече  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 7 914
Не, нищо нямаме спестено.... Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 3 091
и двамата не сме никакви спестовници, а така ми се иска да можем! Sad

# 24
  • Мнения: 2 196
Не,нямаме нищо спестено.Но пък изплащаме фирмен кредит. Wink

# 25
  • Мнения: 1 925
Аз имам спестени 300 лв във "Буркан-лев" Това е моята лична стъклена банка, в която събирам металните левчета, които ми връщат от матазина. Като станат поне 500 ще си купя фотоапарат! Така си купих микровълновата и ютията.
И ние така. Само че ние имаме буркани за всички стотинки  Mr. Green Преди месец и нещо си купихме миялната по този начин  Peace Иначе нито аз - все пак съм на 21, няма от къде да съм събрала - нито той имаме други спестявания. Но той цял живот си е харчил всичко, което искара... което си е грешка според мен, но... та така сме и ние с буркани.
Имам едно наблюдение за българина - ако искарва 1 лев - харчи 2... е как да се спестява?!
 
#Crazy

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И двамата сме прекалено широкопръсти, за да спестяваме.

# 27
  • Мнения: 3 818
Не, има достатъчно много неща, които да ни гълтат парите. Плюс че ни чака влагане на много пари, което означава, че и занапред няма да имаме оставени настрана пари.
Спестяваме ги колкото да съберем накуп за някаква покупка. 
Ето сега, спестили сме известно количество, идва лято,море и хоп, ще хвръкнат.
Но предпочитам така, отколкото да имам спестени пари и да се лишавам от куп неща.

# 28
  • Мнения: 1 492
Не! Действаме от заплата на заплата. Sad

# 29
  • Мнения: 4 621
Не, не спестявеме. Харчим си ги Wink

# 30
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Спестяваме за определена покупка,но пари в банка... Naughty.А защо ли така  newsm78

# 31
  • Мнения: 5 475
не,каквото имаше инвестирахме в жилището ни..плюс ,че имаме ипотечен кредит за 30 год.. Peace

# 32
  • Мнения: 1 493
Не, дори не ми стигат !

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Спестяваме за нещо- обзавеждане, кола... Като съберем достатъчно- купуваме каквото трябва и се започва на ново.

# 34
  • Мнения: 1 546
Имаме некой друг скьтан левец...ама ни предстои обзавежадне и вси4ко ще бьде вложено...

# 35
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не са спестявания в класическия смисъл: направили сме застраховки на децата, за да си имат пари за издръжка като студентки/дай, Боже!/ и за нас - отделяме в пенсионен фонд.
В течение на годината спестяваме по 2-3хил.лв. за почивка, уреди, ремонти на дома и внезапни нужди. Харчим ги и започваме отначало...

# 36
Успяхме да спестим малко (от допълнителна работа, не от заплати), но те хвръкнаха за 1 година - като забременях и се роди малкия Sad Пък аз си мислех, че ще изкараме с тях 2-те години майчинство ooooh! Карай да върви, да са здрави децата, а пари се печелят Wink

# 37
  • Мнения: 8 917
За сега - не.  NaughtyВинаги има какво още да се купи.
Peace

# 38
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Успяхме да спестим малко (от допълнителна работа, не от заплати), но те хвръкнаха за 1 година - като забременях и се роди малкия Sad Пък аз си мислех, че ще изкараме с тях 2-те години майчинство ooooh! Карай да върви, да са здрави децата, а пари се печелят Wink

Хихихи. И моят мъж мислеше, че няма да усетим липсата на заплатата ми по време на майчинството, защото имахме заделени пари. Обачееее, той не беше влизал в детски магазин до този момент Joy

# 39
  • софия
  • Мнения: 495
Нито стотинка.Винаги има за какво да се похарчат

# 40
  • Мнения: 3 089
имаме - известна сума в левове, малко по-голяма във валута и накаква в акции. освен това застраховките, които си правим, са със спестовен характер - т.е. след определения по договор период, застрахователят ще изплати вложените пари с лихва, която е по-голяма от тази на банките.

# 41
  • София
  • Мнения: 337
Да, имаме известни резерви, но са целеви - т.е. ще отидат за ремонт, море и пак ще свършат.

старая се всеки месец да заделяме по около 500-800 лв. лятото дори разчитам да може повече да отделим, но пък ни предстои ремонт - детска стая, хол, смяна на дограма....като посъберем малко ги влагаме и така отначало. ooooh!

имам застраховка - 20 годишна, дори я бях забравила, но тя наистина е за след много години. тогава може и за нищо да не стигат парите, макар да е в евро baby_neutral

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 6 935
Хайде сега си напишете и адресите!

# 43
За какво са ти адресите, искай банковите сметки Grinning
Между другото дългогодишните застраховки са хубаво нещо. Който може да си го позволи, би трябвало да си направи.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 6 935
някои казаха, че държат спестяванията вкъщи.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Между другото дългогодишните застраховки са хубаво нещо. Който може да си го позволи, би трябвало да си направи.

Потвърждавам!
Ние живеем с чужди пари само.

# 46
Това с чуждите пари е запазена марка за евреите:)))

# 47
  • Мнения: 328
Винаги гледам да има нещо на страна за непредвидени случаи.Разчитам изцяло на себе си,защото мъжът ми е с мнооого широки пръсти.
Като знам,че имам някой лев спестен,се чувствам по-спокойно.Не обичам да взимам в заем,както и да давам.

# 48
neumorna, и жена ми казва същото, че пръстите са ми нарядко като дърветата в Сибирската тайга Embarassed
Ама съм спрял цигарите, заделям напоследък, щото ще се увеличаваме в семейството.
Подобрявам си и финансовата култура даже newsm78

# 49
  • София
  • Мнения: 932
Нито лев  Cry. Хах спеставях стотинките  от рестото в касичка и вчера ги извадих от там с пила за нокти  Embarassed Twisted EvilОт заплата на заплата сме иначе- ( поне в лукс да живеехме) пък то... Confused.Но не се оплаквам живи и здрави сме си и се обичаме и гладни и боси не сме били пък и млади сме в това ми е надеждата  Peace.

# 50
Оф,мислех си че смо ние не можем да сколасаме да спестим пари.Една стотинка не може да се отдели за черни дни!

# 51
  • Мнения: 1 489
Всеки месец заделяме по някой лев.

# 52
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Имахме спестени пари, с които си купихме компютър и бюро за него,газова бутилка за колата, сложихме си външни щори на стаята и още много неща- включтелно си направихме ремонт на нашата стая- тапети, боядисване, циклене на паркет, както и на коридора! А с парите от сватбата сега си правиме парно, а останалите ще бъдат за бебо, когато се роди живот и здраве /да имаме за разходи/.Надявам се по-натам да можем да заделяме по някой лев. Praynig

# 53
  • Мнения: 4 965
До скоро изплащахме кредити за апартамент и коли, а сега ни предстои да теглим пак кредит за апартамент.
Единствените пари, които заделяме, са за децата. Открили сме им сметки и събраните по някой повод парички + заделени от нас (ако изобщо има останали настрана) им ги внасям там.
Пари, по принцип, рядко ни остават - все сме на червено, защото все има нещо за правене - новият апартамент сигурно ще го довършваме с години (все се сещаме за още нещо, което е добре да се направи); вече 3 г. довършваме и вилата (уж е готова, а пак има разни дреболии за правене), а и колите гълтат много разходи, пък и ние си угаждаме (подаръци на децата, покупки за нас, пътувания, заведенийца) и накрая сме винаги на минус.
Добре, че хората са измислили кредитните карти, а ние всеки месец си обещаваме, че ги ползваме за последно и после ги закриваме (защото, като покрием теглените пари и лихвата, ни излиза нанагорно).
Сега сме си обещали този месец да отделим за почивка, а от другата година да спестяваме, но не вярвам да стане.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 421
 Не успяваме да спестяваме,а и мъжа ми не е склонен да затваря така пари, предпочита да ги вложи в нещо.
Обаче е добре да има заделени пари- не дай боже за лекарства да трябват или нещо спешно.

Все си обещавам, че започваме всеки месец да заделяме по 10% от заплатите, но накрая пак не остават Sad

Добре, че на децата детските ги превеждат по карта и не ги теглим, та се понатрупат пари - ние обикновено ги теглим преди или след морето ooooh!

# 55
Имаше една хубава статия в "Капитал"-а за аварийния фонд, който човек е хубаво да има за черни дни, както се казва.
Та специалистите препоръчват тази сума да е равна на 3 до 6 пъти месечния доход, в зависимост от това, какви заеми, разходи има.
А що се отнася за влагането на пари в нещо (демек или т.е. инвестирането) да се прави с други средства. Освен ако тези инвестиции не са бързо ликвидни,де.
май се отплеснах Embarassed, това е за форумите на инвестора, май.....

# 56
  • Мнения: 819
Никога не сме имали спестени пари-някак си не се получава.Чета разни отговори,като например 500-800лв. на месец се спестяват !?! Бая голям доход ще трябва да имаме, за да спестим толкова / даже и не мога да го сметна /. Но пък не се и лишаваме от нищо-ходим на море всяка година и т.н.  Не бих се лишила от морето,та ако ще после да сме само на заеми! Добре че мъжът ми е малко по-практичен от мен, та се оправяме някак!

# 57
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Че ние двамата взети заедно не взимаме толкова, колкото някои заделят. Да сме здрави, пък иначе все ще се оправиме.

# 58
колко от младите семейства могат да спестяват 500 - 800 лв. на месец - 4 -5%?
Ако не броим тези, на които близките им работят в чужбина.

# 59
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Мале, като чета какви спестовници има  ooooh! И какви суми се спестяват  Crazy Ние с нашите доходи едва изкарваме от заплата до заплата, за спестяване не мога и да помисля.
И в чужбина живяхме, и пак нищо не спестихме.
Парите от сватбата заминаха за 1-2 месеца.
Живот на кредит...

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 1 168
Обичам да спестявам и после да си купя нещо по голямо и пак а ми останат малко спестени.Но живот и здраве като се преместим в собственото жилише и почнем да плащаме сметки едва ли ще мога.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 621
Да, имаме спестени пари. Така се чувствам по-спокойно. Peace

# 62
  • Мнения: 819
Аз направо щях да се радвам, ако изкарвахме до края на месеца-стигат за 2 седмици и после си броим стотинките. Добре че започнах работа, ама не че стигат-просто харчим повече!  Mr. Green

# 63
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Нямаме никакви спестявания Cry.....така като гледам, май скоро няма и да имаме Mr. Green.

# 64
  • Мнения: 3 164
Спестяваме за нещо- обзавеждане, кола... Като съберем достатъчно- купуваме каквото трябва и се започва на ново.

и при нас е същото Peace

# 65
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516
Леле, опулих се като видях някои какво спестяват  #Crazy. Какъв доход трябва да има човек, че да задели 800 на месец?

Иначе по темата - ами нямаме. Мъж ми е студент,, дъщерята тийнеджърка и т.н. От какво да спестим? Заплатите не стигат до никъде.

# 66
  • Мнения: 238
Да, 1000 за пред мъжа ми и още 2000 в тайна. Смятам догодина да дублирам цифрата.

# 67
  • Мнения: 819
Да, 1000 за пред мъжа ми и още 2000 в тайна. Смятам догодина да дублирам цифрата.

Кажи как става  newsm17 ! Издай тайната !

# 68
1000 : 12м = 83.33 спестяваш легално
2000 : 12м = 166.66 спестяваш нелегално от мъжа си Peace

Ако ти вдигнат заплатата със 166.66 лв/м и не кажеш на мъжа си за това - ти си човека Laughing Mr. Green

# 69
  • Мнения: 306
Да, 1000 за пред мъжа ми и още 2000 в тайна. Смятам догодина да дублирам цифрата.

Кажи как става  newsm17 ! Издай тайната !
Мъжът ти печели 5000лв./E/месечно,примерно! HugМоже и повече-колкото повече-толкова повече! Flutter

# 70
  • София
  • Мнения: 3 390
Да,имаме спестени. Уж за апартамент, ама те са толкова малко, че не знам....
Според мен и това е добър вариант:
Вместо да спестяваме и парите да се обезценяват, си изплащаме Ипотечен и Потребителски кредит  Laughing

# 71
  • София
  • Мнения: 625
За съжаление не Confused
Има открита сметка детето, но по нея рядко постъпват пари/и то основно ако датат бабите и дядовците по поводи/ Confused

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 23 668
Тц, пари спестени няма никакви (е, 500лв за голям зор в една сметка само). Имаме заеми  Laughing

# 73
  • Мнения: 1 120
Не, защото  не съм свикнла ooooh!
Имаме ли събрани малко пари в повече , заминаваме на почивка . Обичам да пътувам, обожавам планината, за какво да ги държа скрити под дюшека.

# 74
  • Мнения: 4 473
Опитвам се да заделям, но нещо не ми се отдава това упражнение. Confused

# 75
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
 Нито левче спестено . Mr. Green

# 76
  • Мнения: 6 472
Имаше някакви закътани парици по едно време, но после всичко замина, като купих жилището. Сега не само, че няма нищо спестено, ами и има изхарчена солидна сума за бъдещ период от още 10 години Confused  Имам там някакви 500 лв, дето са за много черни дни, но просто бледнеят на фона на 800 лв погасителни месечни вноски по двата ипотечни кредита Tired Ама си имам още 2 непокътнати кредитни карти Mr. Green

# 77
  • Мнения: 217
На този етап предпочитам да инвестирам...
Мисля се напоследък дали освен нискорисковия си портфейл от ЦК да се пробвам и с един със среден риск.... а защо не и с висок?  Thinking

# 78
# 79
  • Мнения: 6 167
в българия - само дългове. никакви спестявания
тук - лека полека с новия живот и нови правила - 10-20 % месечно - в прасенцето
 Peace

# 80
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Спестяваме откъм сметки в Топлофикация  Twisted Evil

Към авторката на Темата:
С такива родители, за какво ти е да спестяваш?  Shocked

# 81
  • София
  • Мнения: 3 983
Спестяваме!

# 82
  • София
  • Мнения: 39 759
Нямаме. Все се опитваме, но не става.

# 83
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Да, спестяваме от няколко години и никога не сме теглили кредити.

# 84
  • Мнения: 1 202
Нямаме никакви спестени пари .Имаме заем да изплащаме и е немислимо да спестяваме! Mr. Green

# 85
  • Мнения: 179
Нямаме и никога не сме имали.Имаме заеми,които непрекъснато изплащаме и то трудно.Въобще не можем да отделим пари настрана.

# 86
  • ново
  • Мнения: 5 961
Винаги имаме малко спестени пари, поне за най-належащи случаи. Като ги изхарчим, после постепенно ги възстановяваме........и пак така Simple Smile

# 87
  • Мнения: 6 618
Да и се надявам да имаме и занапред възможност да го правим

# 88
  • Мнения: 146
Не, нямаме спестени а и не ни остават за  да си спестим. А бих искала................................................................
 Но сега Заеми -  Наеми та дано скоро се пооправим малко

# 89
  • Мнения: 1 080
Имаме, но са малко...... и засега са в банка, защото ако останат в къщи ще им видим сметката за норматив без да усетим. Ако до преди две години не се замислях изобщо за спестявания и някаква сигурност, днес това ми е основната мисъл в главата....Истината е,че на Държавните институции ...визирам (бившо НОИ сегашно НАП) не може много да се разчита да си вземеш полагаемите пари (за което се искаше(поне в моя случай) много упоритост, постоянство и нерви)От друга страна вкарваме някакви пари по пенсионни и здравни и ненам какви още фондове и хоп стане нужда да влезеш в болница и там ти казват ми тази пътека не е покрита от здравната каса хайде мойто момиче плащай...или пенсинните фондове ...хоп и малко преди пенсия се гътнеш и парите ти потъват нейде там...преразпределят ли се кво?!? Незнам! Банките, там пък инфлация, лудницата пълна....Кредит да тегля в моя случай е равно на самоубийство Mr. Green.
Най-вероятно тези пари,които мога да заделя ще ги вложа за в бъдеще в себе си,и своята сигурност, което ще рече, че ще си направя застраховка живот.....
Общо взето стигам до извода, че това е най-доброто за мен с моите възможности. Засега имаме помощта на родителите (моите и на мъжът ми...да са живи и здрави), но всичко е до време,а трябва да помислим и за после какво ще стане....мъжът ми не е много по тази част,така че на мен се падна честта в нашето семейстово да мисля за серизоните неща.....уффф хайде стига Winkотивам на някоя весела тема Mr. Green

# 90
  • Мнения: 2 282
250 лева в дебитната ми карта, натрупана от детските през годините.

А иначе - изплащаме кредити. Последно - колата (на старо), ремонт и детска стая. И така още 6 години.... Но пък ако спестявах 6 години, за да направя ремонта и детската, едното ми дете щеше да е вече в пубертета. Rolling Eyes

# 91
  • Мнения: 1 761
Да, имам спестявания.Не обичам да живея назаем, плащам си всичко в брой и ползвам отстъпка вместо да плащам лихви- не съм чак толкова богата.
Спестила съм пари и за детето и мисля всеки месец да продължавам да го правя-малко по малко.Вместо бонбони предпочитам да инвестирам в по-смислени неща и като стане на 18 да му връча сума, с която да си реши какво иска да прави- да учи,да се жени.....

# 92
  • Мнения: 2 282
Вместо бонбони предпочитам да инвестирам в по-смислени неща и като стане на 18 да му връча сума, с която да си реши какво иска да прави- да учи,да се жени.....
Апропо като станах достатъчно голяма да си тегля парите от сметката, изтеглих цели 2лв и 18ст. (дали не бяха 18,02лв?) сегашни пари! А мама и татако са заделяли всеки месец от заплатата си............

# 93
  • Мнения: 1 080
Инфлация!
Вече има начини да се защитят парите до голяма степен, за разлика от преди. А и все пак е важно как и къде ги спестяваш....


Общи условия

Активация на акаунт