За Войта терапията

  • 16 490
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 9 857
Бърди,всъщност аз не държа на извинението ти,за мен човек,който дели децата на нормални и ненормални не заслужава внимание!
Много съжалявам,че темата прерастна в бойно поле.Дано повече деца да нямат нужда от Войта терапия,а тези,които имат нужда да  я преодолеят успешно и с добър резултат!  bouquet

# 46
  • Мнения: 997
Birdie, тук става въпрос за етика.....такава какво я разбирам аз.....
Само дипломирам лекар има право да дава здравни съвети....така е в цял свят. И то след преглед. Приема се, че когато един лекар постави диагноза и предприеме някакво лечение - той носи отговорност за него. Не би трябвало на консултациите по интернет да се гледа толкова сериозно, но уви.......понякога страха и отчаянието са лош съветник....или незнанието. С какво право критикувате Войта, и то по този начин? Предлагате ли на родителите алтернатива, ако грешите - кой може да ви потърси сметка......дори чисто морално - никой. Вие педиатър ли сте, или невролог или физиотерапевт - или просто сте универсален лекар. Затова пак казвам.....ако става въпрос за чисто медицински спор - изнесете го на лични, и когато стигнете до някакво конкретно решение - моля, пишете. Но ако става въпрос за заяждане......не точно в този форум, просто не е честно към родителите тук. И не ми обяснявайте колко е ценна тази информация -  от всички изписано от вас, Бърди, повечето обикновени хора нищо няма да разберат - освен ,че вие смятате, че Войта вреди. Ако искате да предупредите майката за рисковете от Войта -  жената е регистрирана. Всеки има право да изказва мнение, където и когато пожелае...но, не е етично да пишете с твърдението, че сте лекар....а да не излизате с името и титлата си. Критикувате българските лекари, може не конкретно тук - но не е проблем да изровя други, доста груби ваши постове. Забравяте, обаче.....в България живеят над 8 000 000 души, разчитащи на тези лекари. Вие не им предлагате алтернатива - само критикувате....това го наричам заяждане......
  Заради всичко това, искам да използвам повода и да благодаря, да благодаря на всички български лекари, благодарение на които, детето ми днес е с мен.  newsm20

# 47
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Бърди...пиле:)
Ти от колко време практикуваш?
Моля, отговори ми... Praynig

# 48
  • Мнения: 8 585
"Критикувате българските лекари, може не конкретно тук - но не е проблем да изровя други, доста груби ваши постове. Забравяте, обаче.....в България живеят над 8 000 000 души, разчитащи на тези лекари."

->Да, критикувам и пиша защото не съм съгласен. Не пиша лични нападки или епитети на лична основа. Излагам освен това едно средно балансирано мнение по въпроса. Нямам никаква вина, че никой компетентен не е чувал и грам от тези неща, и че не може да ги коментира. Правя го и за да знаете че нещата не са така, както ги представят. И че различията са фундаментални, а не просто да изберете Зинат или  Аугментин.

Факта че не Ви предлагат алтернатива, се дължи на това че не знаят друга. Изобщо не са запознати как се работи в страните, където има много добри школи. Може би прилагат Войта и другите? Да, може би, но не на здрави деца. А това е въпросът тук.

Не става въпрос за ценност на информацията. Става въпрос за актуалност. Оттам идва резултата. От това да си сверяваш часовника с другите и да вървиш напред.

Някои хора в Бг (съдейки И от прочетеното тук) са вечните авторитети. Те си създадоха "медицина" и "плуват" в нея. Тяхна си. "Профилактични гащички", "кисел" от първият месец, капки за уши, диети по половин месец при обикновени диарии и други подобни нонсенси пряко застрашаващи децата ВИ (НИ).

За тях няма "общо приети и достоверни становища и положения". Те още по-малко имат аргументи, за да защитят своите абсурдни тези.
Но това най-малко ги интересува...

Няма да пиша повече по този въпрос.
Който иска да ме разбере-ме е разбрал вече. Който не иска-нека така си остане.
Но има хора, които четат тук и не значи че ще търпят тези нонсенси (на здрави деца-Войта->>това имам пред вид)

# 49
  • Мнения: 997
Факта че не Ви предлагат алтернатива, се дължи на това че не знаят друга.

Не Бърди, не те, вие не предлагате алтернатива.....

# 50
  • Мнения: 631
Изчетох темата няколко пъти и честно казано смятам, че темата е доста объркана и провокативна. Няма да застана на страната на никого в случая защото съм доста "навътре" с темата Войта и ДЦП.
Моето мнение по темата е :

Всяко дете се развива по различен начин и в различни периодики. Това, че е сложена примерна "рамка" за етапите на развитие на новороденото поражда редица конфликти и спорове. Обикновено, когато има риск за развитието на някакво заболяване, а в случая говорим за ДЦП родителите се информират още в болницата при изписването от педиатъра. Следва : личен детски лекар при когото детето се води всеки месец на консултация и особено при рисковите деца се назначават редица изследвани, тестове, програми и ежедневни режими.. Много често родителите четейки книги и съобразявайки се с тези етапи на развитие се паникьосват и виждайки, че детето им не се обръща по гръб в рамките на 5,5 месец започват да обикалят из специалистите и да търсят причини и успокоения.
Не искам да обиждам никого, но тук е място за обсъждане и взаимопомощ на родители с деца с увреждания и хронични заболявания, нали? Тук е мястото на изказани мнения, препоръки, взаимопомощ и от известно време се изказват специалисти. Знам доколко е изострено отношението на майките с дечица с различни заболявания към изказвания и мнения противоречащи на тяхните разбирания, но спокойно може да се изслуша друго -  различно мнение.

В частност на въпроса  : И аз мисля, че Войта при здрави деца е излишно да се прави.

# 51
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Бърди, скъпи, ти от писане по нета как ти остава време да работиш????
Валенце, не му обръщай внимание - ако лекарите на запад и извън Бг са такива - е ясно е що хората се връщат и идват специално в Бг да се лекуват...
Аман от самодоволни, надути и безчувствени същества.
Бърди, ако се сблъскаш ЛИЧНО ти с някое нещастие - не твой пациент - тогава ще те видя какво ще пееш. Но иначе от вискоо и от далече е друго! Опичай си акъла преди лично да изпиташ калка е доре да ти лепват етикети - било то професионално или не, обосновано или не!

Йосарианче, това, че изборно е помогнал на този-онзи - още не го прави добър човек, още повече, когато само за да покаже нафукан професионализъм си позволява да обижда някого! И ако този някой е майка - жалко за целия мчу опит, професионализъм и привидна доброта и отзивчивост!

# 52
  • Мнения: 997

Всяко дете се развива по различен начин и в различни периодики. Това, че е сложена примерна "рамка" за етапите на развитие на новороденото поражда редица конфликти и спорове. Обикновено, когато има риск за развитието на някакво заболяване, а в случая говорим за ДЦП родителите се информират още в болницата при изписването от педиатъра. Следва : личен детски лекар при когото детето се води всеки месец на консултация и особено при рисковите деца се назначават редица изследвани, тестове, програми и ежедневни режими.. Много често родителите четейки книги и съобразявайки се с тези етапи на развитие се паникьосват и виждайки, че детето им не се обръща по гръб в рамките на 5,5 месец започват да обикалят из специалистите и да търсят причини и успокоения.


Не  shammi  Hug, боя се, че грешиш. Абсолютно категорично заставам зад твърдението си, че в много случай педиатъра пропуска първите симптоми на ДЦП. Аз не ги обвинявам - няма универсален лекар.  Много майки от този форум ще ме подкрепят, защото лично са си изпатили. Боя се, че с благодарение на максимата "Всяко дете се развива различно" много родители са завели децата си при специалист твърде късно.  Шами, не е ли по-добре, при всяко съмнение за някакъв проблем да се потърси тесен специалист - човек учил 10 години за тази цел. Не е ли по-добре да се притесниш малко за несъществуващи проблеми, отколкото да страдаш цял живот заради реални. Знаеш ли колко майки са споделяли по пейките в болницата по ДЦП, че са се съмнявали за проблем, но не са искали да повярват и попитат, колко са се доверявали на " всяко дете се развива различно". Може ли един незапознат родител, икономист или юрист, да различи първите признаци на някое сериозно заболяване.

А колкото до конкретната тема - темите често се изместват. Не нападаме Бърди конкретно заради Войта. Не става въпрос, дали Войта е полезна или вредна. Тук има майки, за които е била вредна. Но още повече, на които е помогнала. Става въпрос, че у нас се практикува тази терапия. "За" и "против" е въпрос на медицински спор, спор неясен за повечето родители, търсещи тук помощ. Исках да знам, ако все пак Бърди греши, но някои родители го послушат и се откажат от терапията, считайки я за вредна, кой ще понесе моралната отговорност. Питах го, неговата специалност какво е, питах - как поставя границата между нормално дете и ненормално дете - по интернет, и го питах - в Гърция прието ли е само лекари да дават медицински съвети. За това става въпрос Шами. Между другото, чела съм и предишни твои постове по темата, и не само аз, но никой не те е нападал - нали. Значи въпросът не е дали сме за или против Войта, а кой и какво пише.....Бърди не веднъж се е изказвал пренебрежително за българските лекари, техните знания, интелект и т.н. Това аз не мога да приема за правилно.... 

# 53
  • Мнения: 631

Всяко дете се развива по различен начин и в различни периодики. Това, че е сложена примерна "рамка" за етапите на развитие на новороденото поражда редица конфликти и спорове. Обикновено, когато има риск за развитието на някакво заболяване, а в случая говорим за ДЦП родителите се информират още в болницата при изписването от педиатъра. Следва : личен детски лекар при когото детето се води всеки месец на консултация и особено при рисковите деца се назначават редица изследвани, тестове, програми и ежедневни режими.. Много често родителите четейки книги и съобразявайки се с тези етапи на развитие се паникьосват и виждайки, че детето им не се обръща по гръб в рамките на 5,5 месец започват да обикалят из специалистите и да търсят причини и успокоения.


Не  shammi  Hug, боя се, че грешиш. Абсолютно категорично заставам зад твърдението си, че в много случай педиатъра пропуска първите симптоми на ДЦП. Аз не ги обвинявам - няма универсален лекар. 

А колкото до конкретната тема - темите често се изместват. Не нападаме Бърди конкретно заради Войта. Не става въпрос, дали Войта е полезна или вредна. Тук има майки, за които е била вредна. Но още повече, на които е помогнала. Става въпрос, че у нас се практикува тази терапия. "За" и "против" е въпрос на медицински спор, спор неясен за повечето родители, търсещи тук помощ. Исках да знам, ако все пак Бърди греши, но някои родители го послушат и се откажат от терапията, считайки я за вредна, кой ще понесе моралната отговорност. Питах го, неговата специалност какво е, питах - как поставя границата между нормално дете и ненормално дете - по интернет, и го питах - в Гърция прието ли е само лекари да дават медицински съвети. За това става въпрос Шами. Между другото, чела съм и предишни твои постове по темата, и не само аз, но никой не те е нападал - нали. Значи въпросът не е дали сме за или против Войта, а кой и какво пише.....Бърди не веднъж се е изказвал пренебрежително за българските лекари, техните знания, интелект и т.н. Това аз не мога да приема за правилно.... 



В никакъв случай не казвам, че някога е имало нападки към мен, напротив доста добре приета бях и съм в този форум. Не съм лекар и нямам претенциите да съм изрядно компетентна по въпроса. В темата се намесих "против" Войта терапията при здрави деца. Тук не коментирам децата с диагноза. Истина е, че няма универсален лекар и че доста са си изпатили от недоглеждане и "пропуснати" симптоми, но в постинга си конкретно имах предвид здрави деца.
Съгласна съм, че при всяко съмнение за проблем е редно да се потърси компетентно мнение, но не в този аспект дадох примера си. Имах предвид, че един незапознат родител както ти се изрази не може да направи разлика между напълно здраво дете и дете с проблем и съответно се психясва и минава през 9-те кръга на ада за да помогне на детенцето си. (пак казвам имам предвид здрави деца).


# 54
  • Мнения: 997
shammi Hug, напълно правилно те разбрах - явно обаче аз не съм се изразила точно....става въпрос за това, кой да направи разликата между здраво дете и дете с проблеми. На практика Войта не се прилага на деца, считани от специалистите в болницата на д-р Чавдаров за здрави. Но стана на въпрос именно за това......как да се направи разликата. Аз лично смятам, че нашите лекари са кадърни, смятам, че в болницата за деца с ДЦП не се прави Войта на здрави деца. И също така смятам, че намесата на Бърди не касаеше само здравите деца, а изобщо системата като цяло. И се страхувам, че подобни изказвания, може да разколебаят и така нежелаещи да се притесняват от подобни неща родители. Исках да кажа, че ти си изказвала мнения, които съм чела с огромен интерес...в темата за ДЦП, има една мама от форума, която направо не може да понася нашата лекарка, а аз съм доволна от нея - но не спорим на тези теми. Но изказвания, направени по начина на Бърди, за мен лично са не само неприятни, но направо вредни. Hug

# 55
  • Мнения: 826
Искам само да ви кажа за Shriners Hospitals в Северна Америка,напълно безплатни болници за деца с ДЦП, ортопеди4ни проблеми......

Twins_mama, Shriners са си ограничили дейността да покрива само САЩ, Канада и Мексико. Преди няма и два месеца отказаха на наши приятели да регистрират детенцето им:

Цитат
There is never a charge to the patient or parents for any medical care or services provided at a Shriners Hospital.
The service area of Shriners Hospitals includes the United States, Canada and Mexico.



Мария,
пациентите от Северна Америка са с предимство,но това не озна4ава,4е работят само с тях!

Anyone interested in making  application from outside one of these areas should call our information/patient referral line at 1-800-237-5055,to request an information packet for international patients.

Каква е при4ината,заради която са отказали на твоите познати? Confused
Може и на л.с.

# 56
  • Мнения: 3 506
Даааа, и за този абзац знам, но това не променя много нещата  Confused
Причината е, че детенцето не живее в Америка, въпреки че доста време прекарва там. Обяснили са им, че болницата си е променила политиката - в миналото е било така, както ти казваш, но вече обслужват САМО пациенти от Северна Америка. Все пак те при следващото си посещение отново ще търсят вратичка да го регистрират, дано да успеят, болницата наистина е добра...

# 57
  • Мнения: 3 271
Ооооо, Бърди вече и от ДЦП ли разбира повече от специалистите в областта? Изумена съм от всестранно развитата му в медицината личност. Аз още не мога да забравя как ни пишеше в "Алергии", че вит. Ц е силно алергизиращ, как безмлечните каши се приготвят с вода и подобни бисери. Гледам и тук поучава специалистите. И всичкото това самочувствие обвито в мистериозната анонимност на компетентността на лекарите от чужбина  Whistling

# 58
  • Мнения: 3 271

Има, как, Бърди е много добър специалист във всяка област очевидно. Изумително  Rolling Eyes

# 59
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Не може така да размахваме пръст за всичко. Хората за това имат различни специалности - за да си работят по тях - да ама те са свързани по някога. Педиатрите в България не винаги виждат първите симптоми на ДЦП, но все повече започват да ги търсят. Ама това са педиатрите, а JP -тата, все пак квалификацията им е различна. За това обикновено незапознатите в детайли казват - а трябва да се правят масажи - като под това се разбират всички видове терапия. И родителя започва да търси къде се правят масажи. Да ама на родителя никой не му е казал,  че на спастичен мускул например масаж не се прави, а други неща, които си ги знаят специалистите или че някои неща са противопоказани при определена симптоматика. Значи, за да определим какво му трябва на детето отиваме на специалист, пък после като родители решаваме дали това, което е предложил специалиста ще го правим или не, защото детето си е наше.
Сега да се посмеете малко и се надявам д-р Чавдаров да не ми се сърди много, че разказвам тук тази история:
Миряна е моята дъщеря, която ще стане сега на 15 години - физически здрава балерина Wink Та когато Миряна беше на 3 мес. аз отивам да си взема заплатата , нося си снимка, за да се похваля на колегите как Миряна стои по корем и в коридора срещам шефа, той вижда снимката и казва, ау, тя не е отворила ръцете. Аз естествено като човек нагледал се на какво ли не в болницата се паникьосвам и искам разрешение да ме научат да правя Войта в къщи - три месеца, по три пъти на ден, както си му е реда. И като резултат Миряна проходи на 7 и 1/2 месеца. Не бих казала, че Войта и навреди. На мен паниката ми беше в повече. Но както виждате аз като родител реших, че точно това й трябва.

Сега да ви кажа още нещо: за мен Войта е уникален метод. Аз не съм лекар, но в Германия имах честта да се запозная и с Бобат и с методиката на Кастило Моралес. Курсът се водеше от една от асистентките на Моралес и сега защо ви го разказвам - тази жена можеше да отрече всичко друго по време на курса и да защити само Моралес, но не, тя направи паралел между трите методики с всичките им плюсове и минуси. От сравнението стана ясно, че най-обхватния е терапията на Моралес - за най-много неща може да се ползва, но най-бърз ефект във възрастта от 0 до 3 има Войта. Всичко това естествено доказано с изследвания.
Лаически казано - Войта знаете какво е, Бобат набляга на промяна на позицията, а Моралес влияе чрез вибрации на активни зони. Не искам да задълбавам повече кое какво точно е, че все пак аз съм логопед Wink

Общи условия

Активация на акаунт