НБМ - предложения за детските, СПО ,ДС, инициативи

  • 35 738
  • 651
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 000
Може би не е по темата,но

Даруся.....защо не провериш как стои въпроса с припознаването на детето ти от сегашния ти съпруг.....при положение че той така или иначе се грижи еднакво и за двете деца......на него не би трябвало да му е проблем да го пипознае......
Друг е въпроса дали биологичния му баща ще се навие.....и подпише че се отказва от родителски права......мисля че трябваше....

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 709
BgViki, наистина този въпрос излиза много от темата.
Много пъти сме си я чепкали тази тема в нас и в крайна сметка сме на това положение поради много причини. Отнемане на родителски права, осиновяване от съпруга ми  - всичко това ще ни струва доста пари, нерви и знам ли още какво друго.
Исках само да обърна внимание, че в един закон - този за ДН - е измислена схемата при всички варианти. А при СПО е утежнено с този подпис.
Имам доста познати, които са разведени. Родителят при който живеят децата има право на СПО, но пак срещу подписа на другия родител. А когато тези хора са разделени с лоши чувства какво се получава? Бащата примерно, който е осъден да плаща издръжка и е толкова озлобен от това, че се е развел, не желае да разпише тази декларация, за да може майката да се възползва от това облекчение. Но същата тази майка, ако има право, си получава детските без и хабер да става на бащата.
Нещо такова. Сигурна съм, че при сега действащата разпоредба много хора са били ощетени точно поради невъзможността да получат подписа на другия родител.

# 32
  • Мнения: 1 264
Отоносно СПО.
Зарових се в сметки и стигнах до извода, че при сегашното СПО след намаляне на данъчната основа с 360 лв за едно дете и 780 лв за две деца се получават данъчни облекчения в размер на 80-90 лв за едно дете и 170-200 лв за две деца на годишна база при нисък и при висок доход (правих изчисления при 300 лв и 800 лв заплата). Доходът не оказва голямо влияние. Т.е. облекченията за родителите с по-висок доход, тези които плащат най-много осигуровки, и родителете с по-нисък доход ще са горе-долу едни и същи. При сумите по-горе излиза, че за едно дете държавата ще ти върне месечно около 7 лв, а при две около 15 лв.
Ако греша нека някой компетентен ме поправи.

Дори данъчната основа да се намали с 500 лв за едно и 1000 лв за две деца например, размерът на върнатия данък няма да е много по-голям.
Пример:
Заплата 300 лв. за едно дете - 9 лв, при две - 17 лв месечно
заплата 800 лв. За едно дете - 10 лв, при две 20 лв месечно.

При положение, че родителите с по-висок доход нямат право на детски надбавки, ще получават много по-малко облекчения.
Моето мнение е, че детски надбавки трябва да има за всички, без оглед на дохода. А за осигуряващите се родителите с ниски доходи да има например по-ниски такси за детска градина (или безплатна), безплатна детска кухня, безплатни учебници или пък еднократна помощ за ученик в началото на всяка учебна година.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Може например в декларацията да има опция, където да се посочват данните за другия родител (имена, ЕГН, постоянен адрес) и възможност да се пише, че е неоткриваем (не влиза в контакт с майката) или отказва да подпише. Тогава ревизорите, които така или иначе разглеждат декларациите и разрешават това облекчение, могат да си проверят дали другият родител ползва това облекчение.
Стана тавтология, но няма как да го обясня по-добре. Винаги се изнервям, като говоря/пиша на тази тема.

# 34
  • Мнения: 2 070
Даруся, мислех да не пиша ,за да не отежнявам темата, но не знам тук при нас дали може да възникне предложение как да се оправи това...Както ти се иска подписа на бащата, ако ще извеждаш детето в чужбина...И при други случаи..Това е закона. направено е така, че да може да не се излъже държавата, така предполагам....

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Даруся, мислех да не пиша ,за да не отежнявам темата, но не знам тук при нас дали може да възникне предложение как да се оправи това...Както ти се иска подписа на бащата, ако ще извеждаш детето в чужбина...И при други случаи..Това е закона. направено е така, че да може да не се излъже държавата, така предполагам....

Съгласна съм с това.
Но детски надбавки, както ние им казваме, всъщност са формулирани като "семейни помощи за деца" и там схемата работи.
А "семейното подоходно облагане" - при него е утежнено.
Разбирам, че всичко е с цел да няма измами, но има начин да бъде преодоляно утежнението. Сигурно тук не е мястото, но управниците ни няма как да знаят, че нещо не работи в пълната си сила ако не го научат от някъде, а това някъде можем да сме ние.
Повярвайте не съм единичен случай - самотни майки (в истинския смисъл) с припознати деца, разведени родители - всички те имат проблеми в това отношение, когато са се разделили с лоши чувства.

# 36
  • Мнения: 169
Момичета и аз като някои от вас мисля, че детските не трябва да се премахват. На повечето, които ги вземат в момента едва ли ще им хареса и едва ли ще разберат тънкия замисъл за компенацията им с промени в СПО. Меко казано ще ни намразат. Ще излезе, че се отказваме от права. Още повече, че тези промени трябва да станат едновременно, което не е много вероятно.  
Идеята, че парите ще се насочат към детски ясли, градини, площадки е хубава, но много идеалистична. Както Деси каза няма как да се разбере, че парите ще отидат точно за това.
И на мен идеите на Хриси ми се стуват най-подходящи.

# 37
  • Мнения: 2 070
Да, аз се чудя също на изказването, че не ти се занимава с бумащини, за да си вземеш 18-тте лева...При положение, че се попълва една декларация и хич не е сложно. А ако ги получаваи парите на карта и не ги теглиш се натрупват и в един момент все за нещо ги ползваш, колкото и да са ти доходите високи...Аз моите така ги бях забравила, защото всички други са ми в друга карта и точно преди морето се сетих да погледна колко са и бяха към 60 лв...така натрупани са си като спестени пари... само като си помисля, че един път на два месеца като влезем с Яна в Пингвините и купуваме книжки за по 20-30лв, представям си ако имаше нужда от лекарства или друго - ами все някаква помощ си е! въпроса е как, ако се увеличи сумата - да не се увеличава за тези,които не работят8ромите имам предвид, когато и двамата родители не се осигуряват/. извинявам се, че товаря с разсъждения на глас...

# 38
  • Мнения: 773
 Според мен  би било хубаво ДН в първите две години да са малко по големи за семейства с по-ниски доходи.  Доста ми допада и практиката на Финландия, избор между пари и пакет от бебешки принадлежности. Ако в пакета има наистина добри неща и стойноста му е по-голяма от парите мисля, че доста от майките биха избрали пакета. Нямам нищо против и идеята помощта за семействата с по нисък доход  да е само в натура. като се замисля има доста семейства които купуват с парите всякакви други неща, но не и необходимото за бебето.
 
 За по големите деца, доста ме дразни факта, че премахнаха безплатните карти за градски транспорт на учениците. С две ръце съм за въстоновяване на безплатните карти. Също така не е лошо да се помисли и за безплатните учебници. Вместо майките да се пазарят по сергийките за размяна на стари учебници срещу пак стари, но за по горен клас и това да се превръща в бизнес за някои отделни фирми нека да се върнем към старата система за раздаване на учебници в училищата.

Момичета и аз като някои от вас мисля, че детските не трябва да се премахват. На повечето, които ги вземат в момента едва ли ще им хареса и едва ли ще разберат тънкия замисъл за компенацията им с промени в СПО. Меко казано ще ни намразат. Ще излезе, че се отказваме от права. Още повече, че тези промени трябва да станат едновременно, което не е много вероятно.  
Идеята, че парите ще се насочат към детски ясли, градини, площадки е хубава, но много идеалистична. Както Деси каза няма как да се разбере, че парите ще отидат точно за това.
И на мен идеите на Хриси ми се стуват най-подходящи.
smile3521

# 39
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Не ми харесва идеята ДН да се премахнат, има хора /българи/, които крайно разчитат на тези пари, а за СПО-нали казаха, че го разработвали, така, че да е по-добро от сегашното  Peace

Мислете как да се вдигнат, като сума ДН и как да не се водят като помощи, а не как да ги премахнете и къде да ги насочите  Naughty

# 40
  • Мнения: 1 000
Не ми харесва идеята ДН да се премахнат, има хора /българи/, които крайно разчитат на тези пари, а за СПО-нали казаха, че го разработвали, така, че да е по-добро от сегашното  Peace

Мислете как да се вдигнат, като сума ДН и как да не се водят като помощи, а не как да ги премахнете и къде да ги насочите  Naughty


Вече мисля в тази насока....

Добре.....без драстични промени......ДН да се дават до четвърто дете.Но да се дават на ВСИЧКИ деца.
....така поне "братята" ще се ограничат с четири.....както и майчинството от 100 лева, което се дава на неосигурените да се ограничи до втора бременност завършила с раждане......от гледна точка на това че и двете може да са многоплодни.....пак заради малцинствата......така няма да има дескриминирани.....ще могат да раждат до 4 деца, а за следващите ще се замислят.....така ще е добре и за неосигурените българи, които по една или друга причина нямат доходи.....и са решили да имат 1 или 2 деца...., което в крайна сметка не е лошо
Това ми дойде наум....няма да ме има два дни, но ще мисля сериозно по въпроса....особено за това с вдигането..... мисля си че ако държавата спести по горната схема, която ми е дошла наум.....средствата които се отпускат като ДН няма да има проблем да се увеличат......просто като спрат да изплащат след 4-то дете...... ще могат да ги разпределят на останалите.
Така ако една "майка" има да кажем 6 деца.....ще взима за 4.....парите за останалите 2 ще се дадат за увеличение .....като продължавам да съм на мнение че трябва да е по схемата......повече даваш- повече взимаш....според дохода......така или иначе се вписва в декларацията за детските.....при положение, че документите се подават на година....при бебетата ще се получи че осигурените майки ще взимат повече детски през първата година......в зависимост от дохода....предхождащ раждането.

Трябва и по този въпрос да се мисли......откъде да се вземат парите за увеличение......,че нали на политиците и журналистите това им е любимия въпрос......

Не знам дали някой ме разбра....то аз не се разбирам вече....съвсем се оплетох

Последна редакция: пт, 18 авг 2006, 15:22 от BgViki

# 41
  • Мнения: 1 072
Аз да ви кажа, си спомням това, което обсъждахме преди много, много време. Още като формирахме  исканията. Ако си спомняте, пак имаше таква дебати. Тогава най-разумно ми се струваше предложението да се дават високи ДН на родителите, отглеждащи добросъвестно децата си. Това поражда изискването за строг контрол в/у родителските грижи. Спомням си, че не малко майки изразиха съгласия да бъдат проверявани от съответни органи. Това е необходимото зло, коетотрябва да се изтърпи за да не се облагодетелстват безотговорни родители. Нали се сещате от евентуални проверки кой ще загуби ДН.

Не казвам, че това е добро или лошо предложение.Просто ви припомням този вариант.

# 42
  • Мнения: 169
ДН да се дават до четвърто дете.Но да се дават на ВСИЧКИ деца.

Така ако една "майка" има да кажем 6 деца.....ще взима за 4.....парите за останалите 2 ще се дадат за увеличение .....


Това е много добра идея!

# 43
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
ДН да се дават до четвърто дете.Но да се дават на ВСИЧКИ деца.

Така ако една "майка" има да кажем 6 деца.....ще взима за 4.....парите за останалите 2 ще се дадат за увеличение .....


Това е много добра идея!
И аз имах подобно предложение, но да се дават ДН само за 2 деца. А останалото да отиде за доста  голямо увеличение.

# 44
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
И аз съм съгласна , но мисля че ще е по добре за 3 да се получават ДН, а за повече увеличение

Общи условия

Активация на акаунт