Като не ти харесва, защо не се върнеш!?

  • 3 529
  • 56
  •   2
Отговори
# 45
След любимата и на мен Джумпа Лахири, ще цитирам друг много харесван от мен автор, Раби Аламедин:

In America, I fit, but I do not belong. In Lebanon, I belong, but I do not fit.

Не бих могла да го кажа по-добре.
  Абсолютно точно.Това направо си го записвам в тефтера newsm10

# 46
  • Мнения: 2 427
Не знам,според моето ЛИЧНО мнение само човек с малко такт би могъл да каже нещо такова на друг.Аз дори и да си го мисля не бих използвала такава груба фраза,но то си е до разбирания естественно.Особенно защото някой мой близък приятел споделя някакво негативно впечатление от страната където живее,както беше точно в моя случай.Не обичам да премълчавам истини само защото ме е страх да изкажа мнението си.Забелязвала съм че много хора може и да поддържат една кауза,но никога не биха се обадили именно защото ги е страх да кажат това което мислят и по някакъв странен за мен начин предпочитат да останат невидими за цял живот,отколкото да застанат смело зад своята позиция.Фрази като "е да,права си,така е наистина, ама аз не се меся че не искам да си докарвам неприятности"са склонни да ме изкарат от равновесие,защото същите тези хорица,които така се крият и скрито си недоволстват в същност чакат някой  да се набута между шамарите и да се бори да променя именно нещата които и на тях хич не им се нравят.Защото иначе те се молят за промени,ама не им стиска да си ги извоюват сами.Така ако има жертви ,те определено не са между тях.
В този ред на мисли не мисля че ако на мен нещо не ми харесва тук където живея и си го казвам без проблеми,трябва някой си да ми се меси в живота и да ми казва къде да отивам и какво да правя.
Пък това че тук в Италия има доста АБСУРДНИ! неща си е така,и само този който е живял тук знае че наистина в живота на италианците има такива простотии,наистина нечувани за други народи,ама дай Лени,купон да става. Joy

# 47
  • Мнения: 11 316
Аз съм го задавала.
Ами че вси4ки като се приберете се оплаквате от живота си там.
Да сме в тон с общото настроение на вечно оплакване  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 3 491
Аз съм го задавала.
Ами че вси4ки като се приберете се оплаквате от живота си там.
Да сме в тон с общото настроение на вечно оплакване  Mr. Green
И за да не си изпрося някой коментар от рода на "пази боже сляпо да прогледа". Не си падам по слаба литература. Mr. Green

# 49
  • Мнения: 239
amymommy, напълно съм съгласна с теб. Не виждам, защо критичният поглед към привичките и обществото в определена страна, където човек живее да е равнозначно на оплакване  Laughing  Познавам хора, както и ти казваш, които със зъби и нокти защитават някоя държава, където живеят, само защото считат, че като са отишли да живеят там и значи, че трябва да са сляпо влюбени в тази страна и когато човек си каже собствената реална преценка, недай си Боже да има и минуси в нея и те откачат Laughing  И въобще ми е много смешно, когато някой държи да се споменават само плюсовете или само минусите. Това е като в комунизма, дето ни караха всички да имаме едно мнение и който е на друго, значи е "оплаквач" и "враг"  Joy  Че нали способността да анализираме ни разграничава от животните. Все пак светът вече е така мобилен, слава Богу всеки може да преценява вече свободно и когато минусите станат неприемливи за него, да иде на друго място или да се завърне в най- първото. Но това именно изисква предварително този човек да е анализирал нещата и да преценява за себе си. За всеки изискванията към средата и обществото, в което живее са съвсем различни и само той може да си прецени, в кой момент плюсовете са повече от минусите или обратното. Колкото повече култури човек е опознал, толкова повече разбира дори, какво иска самият той от живота, от обществото и т.н. Пък и някой като е отишъл да учи или живее в някоя държава, това не значи, че предварително е планирал да остане там до старини, той не се обрича във вечна вярност към новата страна, в която пребивава.  Laughing С хора от типа "ако не ти харесва, що не се върнеш" не би ми било приятно да си споделяме мнения, защото няма смисъл - те искат да чуят определена позиция, пасваща на тяхната и само това им е важно, другото няма да им е интересно и дори ще ги дразни.

А за италианците, аз не съм там, но и на мен, като на вас ми е забавна тяхната "демокрация". Чух дори, че по времето на Берлускони и по негово предложение са приели закон, според който за да влезе една партия в парламента, първо трябва да каже дали е лява или дясна, ако не е нито едното от двете, няма право да влиза в парламента  Joy Ако пък по- скоро върви към дясното пространство, то тогава трябва да се запише като дясна и да подпише документ, че би се коалирала с най- десните  #Crazy

# 50
  • Мнения: 239
Аз съм го задавала. Ами че вси4ки като се приберете се оплаквате от живота си там.

Какво точно означава "се оплаквате"? Има доста хора, които се връщат, защото се оказва, че не е това, което са искали, а и също толкова, които остават, защото плюсовете лично за тях са повече от минусите. А има и временно пребиваващи. "Оплакване" ли е, ако се даде нееднозначен отговор на въпроса за положителните и отрицателните неща, които си наблюдавал в чужбина? А най- добре е, човек да си хване багажа, да иде някъде и да провери сам, харесва ли му животът там или не. Защото няма абсолютна истина, всеки си има своята истина, своите нужди и своите впечатления. За съжаление на някои хора, отминаха времената, когато в учебниците ни пишеха, кои са добрите, кои са лошите и кой е единственият "верен" отговор на всеки въпрос  Mr. Green

# 51
  • Мнения: 945
На мен не са ми zадавли тоzи въпрос.

Но аz съм го zадавала. При това съм била много искренна и наистина се чудех zащо не се върнат. Хората, на коиот го zададох така и не свикнаха с Германия. Освен, че се оплакваха, си и личеше, че те  се чустват нещастни тук. Не можаха да свикнат с манталитета тук, с правилата, не научиха еzика, не намериха нормална работа. А преди да дойдат в Германия и двамата са работили на доста добри места. Докато в Германия те миzерстваха и нямаше иzгледи да се подобри положението им.

Сега те са в Москва, имат добра работа, сами приzнават, че са намерили своето място под слънцето.

И ако отново видя някой нещастен човек, беz бъдеще тук в Германия, пак бих го попитала zащо все още е  тук. Това zа мен е все едно да попиташ болен човек zащо не отива на лекар щом му е zле.

# 52
  • Мнения: 5 475
Не виждам, защо критичният поглед към привичките и обществото в определена страна, където човек живее да е равнозначно на оплакване  Laughing  Познавам хора..., които със зъби и нокти защитават някоя държава, където живеят, само защото считат, че като са отишли да живеят там и значи, че трябва да са сляпо влюбени в тази страна и когато човек си каже собствената реална преценка, недай си Боже да има и минуси в нея и те откачат Laughing  И въобще ми е много смешно, когато някой държи да се споменават само плюсовете или само минусите. .... Че нали способността да анализираме ни разграничава от животните.

Абсолютно точно!  Peace

Последна редакция: вт, 12 сеп 2006, 16:17 от Giorgia

# 53
  • Мнения: 714
На мен не са ми го задавали конкретно но ми беше намекнато ,че въпроса е отправен към мен леко в трето лице.
Докато чета останалите отговори мисля че нещата стоят малко по-по друг начин с българите които живеят в Италия и онези които живеят по другите държави.
Този въпрос беше поставен от една бивша моя приятелка с която се разделихме след  година и половина търпяне и извиняване(от моя страна ,щото все я съжалявах че горката имала грижи,сякаш аз си ги нямам)на гадостите и гнусотииките които обичаше от време на време да бълва.Тя беше класическата незадоволена кучка,която е готова да обижда и ненавижда света,единственно защтото се чувства дълбоко нещастна и незадоволена от положението и живота си.Въпреки че ако мен питаш,не и беше чак толкова зле,аз бях много по зле от нея и много по за оплакване ама не съм обидила никой.Но момичето си беше изпълнено с необикновенна злъч и беше решило че като живэ в Италия на всяка цена тррябва да харесва всичко оклоло себе си,както и да го прием с цялото си сърце.Говореше с насмешка за наши познати българки ,които се обличали добре ,защото според нея западнячките се обличали спортно а ние от бившия соцлагер,демек лековатите българки сме се обличали вс елегантно(вулгарно се имаше в предвид).Та затова максимално и с всички средства се мъчеше да влезе в образа на деловата ,скромна(и в много случаи смотана)италянка,не си решеше дългата изрусена коса,нито ползваше грим и като цяло правеше впечатление на "Запусната"злеподдържана спортно облечена българка Laughing.
Много  пъти когато съм разговаряла по различни проблеми,свързани с живота в Италия,като например да речем расизма,които не е за никого нещо ново,или да речем за лошата система на образование,тя е присвивала очички,стисквала унички и злобно процеждала "аз пък не мога да разбера хора които хем не им харесва тук хем стоят,що не си ходят там от където са дошли.
Аз пък адски мразя да се правя на чукната и да не забелязвам а още повече да не коментирам очевидни неща,които още по очевидно ме дразнят ,само защото има хора които си мислят че са попаднали на изток от рая,като живят в Торино.
И ты като известно време работих с тази въпросната госпожа навирен нос,стана ясно че не само аз я намирам за отблъскваща и неприятна,но и много хора които имаха вземане даване с нея,да не кажа всичките.Това затвърди мнението ми че единственно човек,който не е достаъчно отворен към света би изказал подобно крайно нещо като това изречение.Точно както Живков преди време  беше изгонил бългаските турци,защото си искали турските имена,които непрекъснато им бяха сменяни до припадък."Като не им изнася да си ходят" Shocked

Влади, тази твоя бивша приятелка да не би да е и моята бивша приятелка Росица? Никога не съм знаела какви ги говори  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Embarassed ако е така, наистина не говори добре за нея   Confused чак ми докривя за приказките й, как може Confused

# 54
  • Мнения: 3 423
Аз съм го задавала.
Ами че вси4ки като се приберете се оплаквате от живота си там.

Аз се оплаквам само от лошото време.
В България всички се оплакват от всичко,
ама си стоят там и псуват на майка, па
дано се оправят нещата. Е, това какво е?!

# 55
  • Мнения: 208
Хайде и аз да си кажа. На мен са ми задавали този въпрос много пъти и то все американци. Много им беше кеф да ме питат дали ми харесва АМЕРИКАТА и аз винаги бях откровена, 4е не ми харесват хората и културата им като цяло...моя грешка. 

Отговорът ми винаги беше, 4е ще се върна, само след като завърша университета, за да не разо4аровам родителите си, които ми дадоха последните си спестявания, за да у4а там.

Колкото до оплакванията...при всеки е разли4но. Някои идват на готово, други като мен трябва да работят по 40-60 4аса на седмица и в същото време да взимат по 18 кредита на семестър без да могат да видят семейството си за 4 години ( ами как да не се оплаквам!!!!!!) , а други просто имат или късмет или достатъ4но финансова и емоционална подкрепа от семейството си.

ПС: Ве4е не живея в Америка и не съм се оплаквала отдавна.

# 56
  • Мнения: 239
Аз се оплаквам само от лошото време.
В България всички се оплакват от всичко,
ама си стоят там и псуват на майка, па
дано се оправят нещата. Е, това какво е?!

Аз мисля, че по- скоро в България се оплаква точно едно определено поколение, защото животът наистина им се е стекъл кофти. Когато са били млади, шансовете са им били отрязани, сега вече са свободни да правят, каквото пожелаят, но пък не са първа младост и не са конкурентноспособни, повечето не знаят много добре езици и т.н. Те най- много се "оплакват", но младите не съм чувала да се "оплакват" толкова. Е, все ще има и такива, които просто така обичат да си се оплакват, но ги е страх да предприемат нещо, но то такива навсякъде ги има и ще продължава да ги има. Ако вземем пак Германия за пример, немците са точно тези, които винаги са много песимистични спрямо бъдещето си, развитието на страната си и т.н. При проучвания винаги "се оплакват", че им е мн. зле, а и доста от кадърните измежду тях емигрират главно в Америка (заради по- високите заплати и повечето възможности), Канада или пък в по- топлите страни, където е по- евтино. Така че, според мен така нареченото "оплакване" или частично/цялостно недоволство е много характерно за човешката психика. Винаги ще има определени групи/поколения, които да са недоволни. Хубавото е, че младите имат все повече шансове в този мобилен свят, могат да пробват себе си навсякъде и да открият най- накрая това място, където за тях има максимален брой плюсове. Ако не друго, поне могат да съберат впечатления от света, за да разберат по- добре себе си.

Общи условия

Активация на акаунт