e не мога да я направя тая майонеза

  • 4 302
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 546
за 3ти път вече се пробвам да правя домашна майонеза и все не става. първият път пробвах са каната на робота - не стана. вторият път пак с каната, но с рецептата за прясното мляко - малко по-гъста стана от водата, но пак не се получи. вчера пробвах с приставката за кремове - пак вода. е как я правите вие пустата му майонеза?

# 1
  • Мнения: 286
I pri men ne se polu4awa!:(

# 2
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
При мен се получава единствено с пасатора. Иначе с каната и с робота не стана Sad Важно е и продуктите да постоят малко в съда преди да започне пасирането, за да си уеднаквят температурата.

# 3
  • Мнения: 3 251
Аз също я правя в каната на робота-получавала се е без проблем, но ми е по-лесно да си купя Grinning
Първо слагам жълтъка, пускам на по-слаби обороти и слагам по малко олио,като започне да се сгъстява, пак добавям олио и така...На 1 жълтък, гълта около 300 мл. олио. Накрая поправям със сол и лим.сок.

# 4
  • Мнения: 678
Аз също съм пробвала в робота и не става.Единствено с пасатор се получава,като го изтегляш от дъното на буркана(аз я правя в буркан),но бавно.
Успех

# 5
  • Мнения: 4 546
Аз също я правя в каната на робота-получавала се е без проблем, но ми е по-лесно да си купя Grinning
и на мен  Laughing ама ми е по-вкусна домашната  Grinning
лимоновият сок накрая ли го слагаш? аз знам, че сокът или лимонтузуто се слага преди разбиването  Thinking

# 6
  • Мнения: 1 413
Аз правех - сега не смея със сурово яйце - такава майонеза:
В обикновена кана наливам 200 мл. олио - важно е да е качествено, то ми е разваляло няколко опита;
троша едно яйце ;
добавям щипка сол и щипка лимонтузу - на върха на малка лъжичка, внимателно да не стане много кисела.

Потапям внимателно пасатора в средата на течността, пускам на бързите обороти пасатора и течността започва да побелява, издърпвам нагоре внимателно пасатора.

Ползвам я за сосове и заливки на салати. Млечна не съм опитвала да правя.

# 7
  • Мнения: 3 251
лимоновият сок накрая ли го слагаш? аз знам, че сокът или лимонтузуто се слага преди разбиването  Thinking
Да, накрая го слагам, преди последното разбъркване. Повечето ми познати слагат лимонтозу или лим.сок в началото, но аз досега винаги накрая съм овкусявала и не съм имала проблем с това. Гледай жълтъка и олиото да са със стайна Т*, да няма температурна разлика  при двете съставки, това също е от значение.

# 8
  • някъде там
  • Мнения: 1 466
аз вместо лимонтозу слагам оцет и с пасатора,по технологията с бавното издърпване! Peace

# 9
  • Мнения: 14 489
при мен става с пасатора. слагам всичко, не чакам да се стоплят яйца или нещо подобно и става за секунди. страхотна е - толкова по вкусна от купешката, напоследък въобще не мога да намеря свястна майонеза. ама пък усещам как ми се лепи още докато я ям

# 10
  • Мнения: 4 546
като гледам повечето с пасатор праните, ама аз нямам.
ще изчакам другият път да се уеднаквят температурите  Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 35 944
С пасатора винаги става  Peace

# 12
  • Мнения: 22 867
С пасатора винаги става  Peace

Но приготвената ръчно или с миксер е по-плътна и по-гъста. Да, начинът е по-бавен, но мисля, че резултатът е по-добър, или поне аз го предпочитам.

Рецептата по-долу е от е-Кулинар, но аз я имам същата от майка ми, като,  разбира се, увеличавам пропорционално количествата на продуктите, когато правя руска салата..

ПРОДУКТИ:
2 жълтъка
2 ч.ч. олио
сол и бял пипер на вкус
2 с.л. лимонов сок
1 с.л. горчица (по желание)

 
ПРИГОТВЯНЕ:
Жълтъците се слагат в съд за разбиване. Добавя се щипка сол, а после капка по капка се сипва олиото, като се бърка в една и съща посока в кръг. Всяка капка олио се добавя след като предишната е поета от яйчената смес. След като се "захване" майонезата (сместа е гладка и гъста) олиото се налива на "тънка струйка".
Ако се работи с миксер първо се разбиват всички съставки (без олиото) за около 30 сек, а после олиото се добавя на тънка струйка.

Ако пък случайно майонезата се пресече /при наливане на по-голямо количество олио наведнъж/, друг съд се облива с отделените белтъци, сипва се пресечената майонеза и в него продължава разбиването. Обикновено майонезата се оправя.
 

# 13
  • Мнения: 1 910
Толкова хубави майонези продават в БГ, какво се мъчите...   Wink

# 14
  • Мнения: 2 427
Аз си правя в нас ,защото не съм голям фен на майонезите и все като ми притрябва нямам под ръка,така че като ми притрябва за нещо я врътвам на пасатора.Истината за добрата майонеза е в добрия пасатор.Аз всичко правя на око,супер небрежно в мерките и съотношенията и мога да кажа че никога не се е получавала втечнена.Пасатора е велико нещо!Как ли са я правили франциузките чефове преди време без присъствието на пасатор в кухните си?!
Иначе аз яйчна майонеза правя винаги със сварени жълтъци.И купешките се правят винаги със яйчен прах,обърнете внимание.
И задължително лимонтозо или лимон!!!За вкус и фиксаж.

# 15
  • Мнения: 1 860
 И аз не харесвам тукашните майонези, за това си я правя сама. С пасатор, разбивам първо яйцето добре. От една ч.ч. олио слагам 1/3 и разбивам пак  прибавям 1 с.л. лим. сок разбивам и така докато свърши олиото. Малко сол накрая и става мммммммм...  chef

# 16
  • ВАРНА
  • Мнения: 144

Иначе аз яйчна майонеза правя винаги със сварени жълтъци.

Моля, да кажеш как я правиш, че с тоя птичи грип...

# 17
  • Мнения: 2 427
 Мари,не изпадай в паника от птичия грип.Много по-голяма е вероятността да се прихване от гугутката която е кацнала на тела ти за простиране,отколкото от яйца!!!Все пак имай в предвид че тези производители рискуват да затворят фабриките и да се разорят тотално,така че хигиенните мерки в производствата им са не сигурни ,а повече от сигурни.А работниците в тези помещения работят по-стерилни и от хирурзите в операционните.Ние на фона на общата изстерия що пилета изядохме с мъжа ми по това време:)Ми то страшни оферти имаше в супера,как да не го купиш! Laughing
Майонезката със сварените жълтъци я правя на око слагам 5 жълтъка,олио три пръста(ако съда е примерно с основата на буркан от компот..)ръсвам малко лимонтозу и всичко това го врътвам в пасатора.

# 18
  • ВАРНА
  • Мнения: 144
 Simple Smile Абе по скоро не съм фен на сурови яйца, а иначе не сме и преставали да си хапваме пилешко.

Благодаря за рецептата!

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Домашната с прясно мляко и олио без яйца става винаги - само трябва да се изчака 5-10 минути да се уеднаквят Т на олиото и млякото и да се пасира с пасатор (на ръка няма да стане)

# 20
  • Мнения: 2 427
и мен нещо дъха на суровото яйце нещо ме Sick Grinning
И разни кремеове на торити със сурови яйца не че не ги ям ама все си го имам едно на ум.Като Тирамисуто,всеки път очаквам да доловя тази специфична миризма на сурово яйце и това прецаква донякъде удоволствието от сладкиша Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 1 910
Домашната с прясно мляко и олио без яйца става винаги - само трябва да се изчака 5-10 минути да се уеднаквят Т на олиото и млякото и да се пасира с пасатор (на ръка няма да стане)
Бу, а съотношението какво е?

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бу, а съотношението какво е?
2:1 за олиото.
Сол на вкус и лимонтузу/лимонов сок (но колко не мога да кажа, на око слагам).
След забъркване може да се подправи с пресен магданоз, горчица, подправки разни...
Но е задължително продуктите (олио и прясно мляко) да се темперират поне едно 10 минути, иначе нищо не става при пасирането.
Става много лека - значително по-лека от яйчната, много вкусна тоже Grinning

# 23
  • някъде там
  • Мнения: 1 466
Бу,смесваш олиото и млякото и така ли изчакваш да им се уеднакви температурата?
Или пък отделно си стоят?Нещо не разбрах Embarassed

# 24
  • Мнения: 1 910
2:1 за олиото.
Сол на вкус и лимонтузу/лимонов сок (но колко не мога да кажа, на око слагам).
След забъркване може да се подправи с пресен магданоз, горчица, подправки разни...
Но е задължително продуктите (олио и прясно мляко) да се темперират поне едно 10 минути, иначе нищо не става при пасирането.
Става много лека - значително по-лека от яйчната, много вкусна тоже Grinning
smile3508 Ooo, ще се пробва това. Даже със зехтин някой път.

# 25
Винаги ми е ставала в каната и просто не мога да си представя как е възможно да не стане. Вероятно не слагате достатъчно олио. Колкото повече олио-толкова по-гъста майонеза (доста повече от 300 мл. на един жълтък (яйце). Има един период, през който сместта е течна и не е никаква майонеза, но продължавайте да добавяте олио и няма начин изведнъж да не се сгъсти.

Да, зехтинът разваля вкуса на майонезата- най- добра е с неутрални на вкус растителни масла.

# 26
  • Мнения: 1 910
Не съм съгласна, че зехтина разваля вкуса. Не знам дали е въпрос на вкус или въпрос на зехтин. Ние си купуваме от време на време от едно специализирано магазинче за разни вкусутийки майонеза направена със зехтин и си е много вкусна даже.

# 27
  • Мнения: 1 353
 Като ученичка сме си правили домашна майонеза. В конфитюрен буркан /~400мл./ се слагат 2 яйца, олио 2/3 от буркана, щипка сол и също толкова лимонена киселина. След това взимаш пасатор , поставяш го в съда и моооого бавно започваш де изтегляш нагоре.
 Може да се прави и майонеза само с жълтъци като са разбива всичко на ръка, но е много уморително.

# 28
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Не съм съгласна, че зехтина разваля вкуса.
С Монини студенопресован майонезата нагарчаше.

# 29
  • Мнения: 1 910
С Монини студенопресован майонезата нагарчаше.
Може. Значи вероятно е до зехтин...

# 30
  • Мнения: 105
Аз я правя в бурканче(трябва да е сухо) от 400мл.(за млечната кухня),наливам олио до средата на буркана, сол на вкус и 3-4капки лимонов сок.Използвам пасатора на миксера слагам го в буркана и изтеглям нагоре постепенно, когато видя че почва да се сгъстява. Ако се използват домашни яйца майонезата става жълта.

# 31
  • вече и в други градове
  • Мнения: 145
Цитат
Но е задължително продуктите (олио и прясно мляко) да се темперират поне едно 10 минути, иначе нищо не става при пасирането.
newsm78 newsm78
 никога не съм ги оставяла да се темперират , а винаги ми се получава  chef  chef
 още нещо - майонезата може да стане рядка ако лимонтозуто не е достатъчно, добавете малко / #Crazy #Crazy не много, че ще стане кисела/ пасирайте пак и вижте резултата другот е на око както казва Бу.
  успех   Grinning  chef

# 32
  • Мнения: 1 176
И аз не спазвам правилото за изравняване на температурата на продуктите.Досега провали май не съм имала.Процедирам по начина,който е описала neli iv.Така правя и млечната майонеза на Бу.

# 33
  • Мнения: 262
Вчера не ми се получи и моята майонеза  Sick Сега, като чета, май не сложих достатъчно олио  newsm78 Не знам, май вече няма да пробвам.

# 34
  • Мнения: 5 183
Толкова хубави майонези продават в БГ, какво се мъчите...   Wink

И на мен това ми беше първата мисъл, но после се за4етох и ми стана интересно... но надали ще се заплескам да правя, макар 4е тук рядко намирам вкусна майонеза.

# 35
  • Мнения: 4 546
Толкова хубави майонези продават в БГ, какво се мъчите...   Wink

И на мен това ми беше първата мисъл, но после се за4етох и ми стана интересно... но надали ще се заплескам да правя, макар 4е тук рядко намирам вкусна майонеза.
продават, ама във всичките ни квартални магазини се предлага в момента само 1 вид, който на мен ми идва тежка. и не ми се биеше път да обикалям за една майонеза  Crazy

# 36
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Моят съвет е да пробваш млечната на Бу - винаги ми се получава  Peace

# 37
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Бу,смесваш олиото и млякото и така ли изчакваш да им се уеднакви температурата?
Или пък отделно си стоят?Нещо не разбрах Embarassed
Като я правя, слагам в млякото лимонтозуто и оставям 10-тина мин да постои, пресича се. Олиото го добавям после (то ми е винаги на стайна температура, така че с него проблеми няма), то застава отгоре. Единствения път, когато ми стана рядка тази майонеза, беше когато използвах лимонов сок вместо лимонтозу - не знам защо, може да не е било достатъчно кисело newsm78
И аз като повечето рядко ползвам майонеза и като ми потрябва, не ми се ходи до магазина само за това - пък и млечната е по-лека и вкусна от купените.
Обаче с яйца никога не съм успявала да направя майонеза - но може пак да се вдъхновя да пробвам с някоя от дадените тук рецепти.

# 38
  • Мнения: 14 489
Толкова хубави майонези продават в БГ, какво се мъчите...   Wink

И на мен това ми беше първата мисъл, но после се за4етох и ми стана интересно... но надали ще се заплескам да правя, макар 4е тук рядко намирам вкусна майонеза.

кои са тия хубави майонези не знам newsm78 може би само на маги или вие знаете други?

# 39
  • Мнения: 4 546
на мен ми допада калиакра. но пък за тия пари в къщи ще си направиш много по-голямо количество.

# 40
  • Мнения: 920
Да ме прощават кулинарките, може да не съм права, но ще си кажа. Разбивам бясно жълтъците с малко сол и горчица. Прибовям олио - на 1 жълтък 1 чаша. Не чак на капки, но леко. После много вода - ок. 1 чаша , може и повече, студена. Също като олиото - бавничко. лим. сок - поне от 1 лимон. И накрая - 1 разбит на сняг белтък.

# 41
  • вече и в други градове
  • Мнения: 145
Цитат
Като я правя, слагам в млякото лимонтозуто и оставям 10-тина мин да постои, пресича се. Олиото го добавям после (то ми е винаги на стайна температура, така че с него проблеми няма), то застава отгоре. Единствения път, когат
смесвам олиото и млякото , прибавям лимонтозуто и солта и пускам пасатора - няма нужда от чакане / ако е рядка добави още малко лимонтозу/
 успех!

Общи условия

Активация на акаунт