Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 45 отговора

London, Sofia

Мнения: 8 914
Във връзка с промяната от 26.08.2006, при който от
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.
отпадна "пълна държавна издръжка" и се породиха въпроси, дали ако ползвате майчинствотто си и детето ви е дадено на ясла, то обезщетението ви ще бъде спряно някой е направил запитване и от МТСП е даден отговор, който ще публикувам тук и от който отговор аз си направих някои изводи, за които ще ми бъде интересно и вашето мнение.

Въпрос: 1).Какво означава "детско заведение" според чл.53 ал.4 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 2).какво означава "детско заведение на пълна държавна издръжка" според чл.54 ал.3 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 3).Ако "детско заведение" означава детска ясла/градина, как да разберем дали майката, ползваща отпуск по чл.164 ал.1 от КТ е дала детето си в детското заведение в последствие? Майката ли трябва да ни даде някакъв документ от заведението? Каква е процедурата?

Отговор: Отпускът по чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда е платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Редът и условията за ползването му са регламентирани в чл.46 от Наредбата за работното време и отпуските (НРПВО). Отпускът се ползва въз основа на писмено заявление на правоимащото лице. Когато заявлението се подава от майката, към него са прилага декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката не е дала съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ. Съгласно чл. 46, ал. 7 от КТ отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение. В случая става въпрос за детско заведение, в което детето може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Детски заведения, които не са пълна държавна издръжка са например детските ясли и градини, за които се заплащат такси за издръжката на децата. Детските заведения на пълна държавна издръжка са "специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" по смисъла на § 1, т. 4 от Закона за семейните помощи за деца. Такива са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса. Задължение на ползващия отпуска за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ е да уведоми работодателя, разрешил ползването, в случай че детето е настанено в детско заведение. Когато работодателят бъде уведомен за това обстоятелство, той е длъжен да прекрати ползването на отпуска на основание чл. 46, ал. 7 от НРПВО. Задължението за уведомяване възниква по силата на закона, а освен това в декларацията Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от НРПВО изрично е вписано, че при настаняването на детето в детска ясла или в друго детско заведение, ползващото отпуска лице се задължава да уведоми предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. По време на ползване на отпуска за отглеждане на дете се изплаща парично обезщетение по чл. 53 от КСО. Съгласно чл. 53, ал. 4 (в сила до 26.08.2006г.) изплащането на обезщетението се прекратяваше “при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка”. От 26.08.2006г. е в сила изменение на чл. 53, ал. 4 от КСО (Обн., ДВ, бр. 68/2006г.), като изменената разпоредба предвижда обезщетението да се прекратява “при настаняване на детето в детско заведение”, т.е. в такова, което може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Изменената разпоредба на чл. 53, ал. 4 от КСО е приведена в съответствие с разпоредбата на чл. 46, ал. 7 от КТ. По друг начин са регламентирани случаите, когато майката не ползва отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ или лицето, което ползва отпуска, прекъсне неговото ползване. В този случай, съгласно чл. 164, ал. 5 от КТ във връзка с чл. 54 от КСО на работещата по трудово правоотношение майка се изплащат 50 % от обезщетението за отглеждане на дете. В чл. 54, ал. 3 от КСО изрично е предвидено, че плащането на това обезщетение се прекратява ако “детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка”. Това означава, че когато детето бъде настанено в детско заведение, което не е на пълна държавна издръжка (детска ясла или градина, за която се дължи такса) плащането на обезщетението в размер на 50 % не се прекратява. ЛТ/[/i]


А сега и моите изводи - ако сте в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, т.нар.майчинство, то с даване на  детенцето ви в ясла ви се спира изплащането на обезщетението. Но ако вие прекъснете отпускът си по майчинство и се върнете на работа и тогава дадете детенцето си на ясла, то имате право на 50% от майчинството си.
Цитирай

София,Младост

Мнения: 109
На мен ми прилича на едно и също нещо -спират ти парите.Но вече от кога е въпрос на тълкуване.Едно дете не може днес да го дам  на ясла и днес да тръгна на работа.В повечето случай се предвижда около месец,месец и половина до тръгване на работа и пак се получават заплата +50%от майчинските до навършване на 2г. на детето.Предполагам,че това са го направили от гледна точка да си гледаш детето,а не на си пиеш кафето или да ходиш на друга работа.


Цитирай

В бара!!!!

Мнения: 412
Слънце,здравей
мерси за помощта ти в миналото
сега отново имам въпрос
ако ми прекъснат майчинството от този месец
мога ли да започна работа и да ми дават майчинство от следавщия (50 %)
или го губя безвъзвратно
и кой ще следи за тези работи
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
Слънце,здравей
мерси за помощта ти в миналото
сега отново имам въпрос
ако ми прекъснат майчинството от този месец
мога ли да започна работа и да ми дават майчинство от следавщия (50 %)
или го губя безвъзвратно
и кой ще следи за тези работи

Ти си имаш право на майчинство до навършване на 2 годинки на детето, така, че не ти се "отнема" - ако работиш си получаваш 50%-те процента към заплатата.  За следенето - родителите дават някакви декларации /още не съм ги виждала/ в детските градини и оттам мисля се падава инфо към НОИ, но не съм убедена newsm78
Цитирай

В бара!!!!

Мнения: 412
имах прдвид,ако се върна работа сега
водя се майчинство
вече е приета промяната в закона
детето ми е вече на ясла
ще ме лишат от майчинство за този месец
ако другия се върна официално на работа какво става
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
имах прдвид,ако се върна работа сега
водя се майчинство
вече е приета промяната в закона
детето ми е вече на ясла
ще ме лишат от майчинство за този месец
ако другия се върна официално на работа какво става

Според мен, умувайки върху това :
"когато детето бъде настанено в детско заведение, което не е на пълна държавна издръжка (детска ясла или градина, за която се дължи такса) плащането на обезщетението в размер на 50 % не се прекратява"
би трябвало да си получиш 50-те %-та към заплатата, но как ще стане известяването - идея си нямам и не вярвам толкова бързо да се е задействал механизма newsm78 Нари за това питаш - т.е. имаш си право на 50%, които трябва да си получиш. Извини ме, ако не съм те разбрала правилно Peace
Цитирай

В бара!!!!

Мнения: 412
досега вземах 100 % майчинство
защото се водя майчинство,но си поработвам нелегално
та ако сега разберат,че детето е на ясла ще ми спрат 100 % майчинство,тоест ще го прекъснат
ако изляза от майчинство и започна работа ще ми се плащат ли тези 50 % или вече няма да имам право и натях
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 054
Ако се завърнеш легално на работа имаш право на 50 % от майчинството докато детето стане на  2 год.
Цитирай

В бара!!!!

Мнения: 412
да,да
но се чудих дали няма да ме лишат и от това право,за да ме линчуват,че съм била майчинство,а детето ми на ясла
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
досега вземах 100 % майчинство
защото се водя майчинство,но си поработвам нелегално
та ако сега разберат,че детето е на ясла ще ми спрат 100 % майчинство,тоест ще го прекъснат
ако изляза от майчинство и започна работа ще ми се плащат ли тези 50 % или вече няма да имам право и натях

Доколкото знам родителят попълва някакви формуляри  и всъщност отговорността си я поема той - ако ще глобяват някой, че детето му е на ясла, а получава майчинство, то това ще е майката. Ако се върнеш на работа легално, както е писала и Incandescent  ще си получаваш 50% от майчинството.
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
да,да
но се чудих дали няма да ме лишат и от това право,за да ме линчуват,че съм била майчинство,а детето ми на ясла
Хи хи - "линчуват" Mr. Green. Не, за това няма да те "линчуват" Peace
Цитирай

В бара!!!!

Мнения: 412
Слънце,не ми се смей Wink
аз съм втрещена
откак родих главата ми трескаво изражда решения как да си увелича доходите
тоест правя едни врътки само
официално съм в майчинство,работя неофициално и така хем вълка сит ,хем агнето цяло
не съм лакома
просто искам детето ми да живее по-добре
работих и нощем,абе цирк и риск,които си струва
имам предвид,че си струва,защото не съм лишила детето си от нищо
а ако разчитах само на мижавото майчинство нямаше да е така
също така пък ако не ти стигат парите и заработиш-що пък да н те лишим от половината майчинство
и последен въпрос
ако аз си седя вкъщи,тоест не
ако аз не влизам в този перфектен форум как щях да разбера,че тези зироди кълцат паричките н горки български майчици
и какво щеше да се случи
отивам да си взема майчинството и шефа казва:"Айде,ау пауто и гит
майчинство вече няма
не знам как ще обясниш на детето,че няма да се храните или каквото и да е там,защото държавата те обвини в това,че детето е на ясла
и тя,държавата спечели
печалбата е твоето майчинство
Цитирай


Мнения: 12
Момичета, а какво сана с това,дето се писа ,че ако майката започне работа преди навършване две години на детето,може да ползва услугите на детегледачка,наета от бюрото по труда,на която ще се заплаща от това бюро?Ако знаете нещо,пишете.
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 054
Момичета, а какво сана с това,дето се писа ,че ако майката започне работа преди навършване две години на детето,може да ползва услугите на детегледачка,наета от бюрото по труда,на която ще се заплаща от това бюро?Ако знаете нещо,пишете.

Тази опция влиза в сила от 01.01.2007 г. Но каква ще е практическата реализация - не знам ...
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
Слънце,не ми се смей Wink
аз съм втрещена
откак родих главата ми трескаво изражда решения как да си увелича доходите
тоест правя едни врътки само
официално съм в майчинство,работя неофициално и така хем вълка сит ,хем агнето цяло
не съм лакома
просто искам детето ми да живее по-добре
работих и нощем,абе цирк и риск,които си струва
имам предвид,че си струва,защото не съм лишила детето си от нищо
а ако разчитах само на мижавото майчинство нямаше да е така
също така пък ако не ти стигат парите и заработиш-що пък да н те лишим от половината майчинство
и последен въпрос
ако аз си седя вкъщи,тоест не
ако аз не влизам в този перфектен форум как щях да разбера,че тези зироди кълцат паричките н горки български майчици
и какво щеше да се случи
отивам да си взема майчинството и шефа казва:"Айде,ау пауто и гит
майчинство вече няма
не знам как ще обясниш на детето,че няма да се храните или каквото и да е там,защото държавата те обвини в това,че детето е на ясла
и тя,държавата спечели
печалбата е твоето майчинство

Напълно те подкрепям Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 45 отговора